Depresja po rozstaniu: czym się objawia i jak ją pokonać?

depresja po rozstaniu

Rozpad w związku to bez wątpienia jedno z najtrudniejszych wydarzeń, z jakimi przychodzi nam się zmierzyć w ciągu życia. Owszem, bywa, że po krótkim, mało poważnym związku, rozstanie po nas spływa. Jednak zdecydowanie przeważają doświadczenia, które emocjonalnie nas wprost miażdżą. Czy w związku z tym depresja po rozstaniu może w ogóle kogoś dziwić?

Każdy przeżywa rozstanie na swój sposób, ale gdy ból jest nie do zniesienia, gdy nie potrafimy przepracować negatywnych emocji, gdy od dłuższego czasu czujemy tylko pustkę i mamy wrażenie, że życie straciło sens, warto się zastanowić, czy przypadkiem nie dzieje się z nami coś niedobrego. Po rozstaniu dzieją się bowiem z nami różne rzeczy, które mogą nas wprost poprowadzić do depresji.

W dzisiejszym wpisie zobaczymy, czym jest depresja po rozstaniu. Odpowiemy sobie na pytanie, jakie są jej objawy i ile trwa. Najważniejsze jednak, że powiemy również, jak radzić się z depresją po zerwaniu. Podsunę ci rozwiązania i narzędzia, które pozwolą ci odpowiednio się sobą zaopiekować.

W międzyczasie zachęcam cię do zrobienia krótkiego, bezpłatnego testu online. Wyjaśni on, jak przeżywasz obecnie zawód miłosny. Nie jest to pełne narzędzie diagnostyczne, ale może pomóc ci uświadomić sobie parę istotnych spraw. Kliknij poniżej.

Jak radzisz sobie z zawodem miłosnym?

Depresja po rozstaniu: objawy

Depresja po rozstaniu to nie zwykły smutek i przygnębienie. Przede wszystkim mówimy o stanie, który wyraźnie się przedłuża, a także o braku perspektyw poprawy. Osoba zamiast czuć się z czasem lepiej, jeszcze bardziej się zamyka, izoluje i pielęgnuje negatywne emocje.

Izolacja jest jednym z głównych wyznaczników. Po zerwaniu osoba, która cierpi, unika znajomych i rodziny. Nie tylko nie ma ochoty na chodzenie na imprezy. Zaszywa się w domu, nie odpisuje na wiadomości, nie chce mieć z nikim kontaktu. Innymi razy może dopuszczać do siebie innych, ale traktuje ich z obojętnością.

Jeśli jednak jest w stanie się jeszcze jakoś wygadać, zauważymy, że jej negatywny lub skrajnie obojętny stosunek do otoczenia. Osoba taka będzie apatyczna i bierna. Może przestać o siebie dbać, dużo spać, źle się odżywiać, nie wychodzić na dwór. Może oddawać się „odmóżdżającym” zajęciom jak skakanie po kanałach telewizyjnych lub wpatrywanie w telefon. Będzie zaniedbywać również swoje dotychczasowe zainteresowania i porzucać plany.

depresja po rozstaniu z dziewczyną

Osoba w depresji po zerwaniu może czuć się przytłoczona ciągłym smutkiem. Nie widzi kompletnie innych źródeł radości w życiu i ma wrażenie, że już nigdy nie będzie szczęśliwa. Nie dostrzega żadnych pozytywnych aspektów. Odczuwa ból, chce jej się płakać, ma poczucie, że wszystko, co najważniejsze, zostało jej odebrane. Jest jak w ciężkiej, przeciągającej się żałobie, połączonej w utratą sensu czegokolwiek.

Depresja po rozstaniu: ile trwa?

Odpowiedź na pytanie, ile trwa depresja po rozstaniu, nie jest równoznaczna z tym, ile trwa np. ból po rozstaniu. Powiedzieliśmy już sobie, że cały problem polega właśnie na tym, że negatywny stan się przedłuża i nie widać szans na samoistną poprawę wraz z upływem czasu. To tak, jakby rana zadana przez rozpad związku nie chciała się wcale goić.

Trudno sobie wyobrazić, żeby depresja po rozstaniu trwała krótko. Jeśli po prostu jesteśmy załamani przez tydzień, w kolejnym tygodniu już nam trochę odpuszcza, a po miesiącu jest już całkiem nieźle… to nie mieliśmy do czynienia z depresją. Tego określenia często się nadużywa, stosując je potocznie. Jeśli natomiast chcesz wiedzieć, jak długo cierpi się po rozstaniu, przeczytaj rozważania w tym wpisie.

Odpowiedź tak naprawdę jest prosta: depresja po rozstaniu może trwać nawet tak długo, dopóki się jej nie wyleczy. Jeśli mamy natomiast do czynienia z lekką depresją czy stanem, który jest sygnałem ostrzegawczym przed depresją – powinniśmy zacząć działać, by jej zapobiec. O tym, co możesz zrobić, dowiesz się już a chwilę.

Jak poradzić sobie z depresją po rozstaniu?

Przechodzimy do meritum, gdzie odpowiemy sobie na pytanie, jak wyjść z depresji po rozstaniu. Przede wszystkim pamiętaj, że depresja jako taka jest chorobą, którą skutecznie można leczyć. Warto w miarę możliwości starać się jej przeciwdziałać i korzystać z rad, które za chwilę przedstawię, by wspomóc się nawet w czasie specjalistycznego leczenia.

Zatroszcz się o siebie

Troska o siebie brzmi jak kolejny powtarzany wszędzie frazes, ale dobrze przeanalizuj znaczenie tych słów, zanim się zrazisz. Spróbuj potraktować siebie jak inną osobę. Być może masz poczucie winy, beznadziei, może wściekasz się na siebie lub czujesz się potwornie samotny/a. Gdybyś był/a teraz kimś innym, np. swoim przyjacielem, nie odczuwałbyś/abyś tego samego, ale dzięki empatii i zrozumieniu zatroszczyłbyś/abyś się do siebie samego/samą.

Pomyśl, czego ci w tym momencie potrzeba. Relaksu? Znajdź trzy rzeczy, które pozwalały ci się zawsze zrelaksować. Nawet jeśli w tej chwili wątpisz w ich skuteczność. Sięgnij po coś, co sprawiało ci przyjemność, nawet jeśli teraz masz do tego zobojętniały stosunek. Najlepiej, żeby to było coś, co nie miało żadnego związku z twoim byłym lub twoją byłą.

Jeśli możesz odpuścić sobie jakieś zobowiązanie, to zrób to. Nie dokładaj sobie stresu. Masz prawo czuć się źle i z tego powodu mieć potrzebę przebywania w samotności, rozpłakania się czy spania dłużej niż zwykle. Postaw jednak na wypoczynek i pielęgnowanie swoich prostych potrzeb. Dokładnie tak, jakby ktoś w tej chwili ci mówił: „Ja się wszystkim zajmę. Zaopiekuję się tobą”.

Sięgnij po dobrą lekturę

W ramach relaksu możesz sięgnąć po książkę o tematyce psychologicznej, która może pomóc ci zrozumieć, co się dzieje w twoim umyśle. Możesz dzięki niej lepiej przeanalizować też, co się wydarzyło w twoim związku. Lektura książki, która zamiast strzelać „motywacyjnymi” cytatami, rozkłada na czynniki pierwsze to, co właśnie przeżywasz, może okazać się dla ciebie lepsza i przynieść bardziej wartościowe efekty.

Na przykład na blogu Rozwój Do Potęgi znajdziesz poradnik „Nowy Początek Po Zawodzie Miłosnym„. Czytając go, spotkasz się ze zrozumieniem swoich uczuć i myśli. Zobaczysz, że to, co przeżywasz, wynika z bardzo naturalnego przeżywania straty. Poradnik krok po kroku przeprowadzi cię przez wszystkie etapy i wskaże właściwą ścieżkę postępowania.

Odkryj metodę i najlepsze techniki, żeby przestać cierpieć z miłości, szybko zapomnieć o ex i zbudować sobie cudowne życie.

Co więcej, znajdziesz w nim bardzo użyteczne ćwiczenia, dzięki którym możesz szybciej stanąć na nogi lub wspomóc swoją terapię. Propozycje, jak przepracować negatywne emocje, zaakceptować rozstanie i zaopiekować się sobą, pomogą ci podjąć pewne konkretne kroki ku poprawie twojego stanu.

Nie odcinaj się od bliskich

Wiem, że nie każdy ma w swoim otoczeniu osoby, na których może naprawdę polegać. Jednak często jest też tak, że mimo że te osoby są, to odcinamy się od nich i nie chcemy prosić ich o pomoc. A w wielu sytuacjach one naprawdę są gotowe dać nam swoją uwagę, wysłuchać i zatroszczyć się!

Dlatego nie odsuwaj się od swoich przyjaciół i rodziny. Niekiedy nawet kontakt z kimś, z kim nie byłeś/aś aż tak blisko, może dać ci chociaż poczucie, że nie jesteś w totalnym osamotnieniu. Nie chodzi oczywiście o to, żeby wywierać na kimś presję, że ma cię ratować, wyciągać, a twoja postawa pozostaje bierna. Nie można też być może liczyć na pełną dyspozycyjność. Ale kontakt z innymi daje nam szansę na opowiedzenie o naszym samopoczuciu i spotkanie się ze wsparciem.

jak sobie poradzić z depresją po rozstaniu

Jeśli czujesz, że coraz bardziej się pogrążasz w otchłani, rozmowy z bliskimi pozwolą ci się nieco odciążyć. Wyrzucisz z siebie to, co cię najbardziej dręczy. Kiedy pozostajesz sam/a ze swoimi myślami, łatwo się nakręcać i jeszcze bardziej sobie szkodzić. Osoba z zewnątrz potrafi wprowadzić nową perspektywę i staje się dla ciebie oknem na świat.

Zwróć się do specjalisty

Wśród porad nie mogło naturalnie zabraknąć tej najbardziej oczywistej i intuicyjnej, przed którą jednak wiele osób się wzbrania. Depresja po rozstaniu jest jak najbardziej uzasadnionym powodem, by zwrócić się do specjalisty – psychoterapeuty, a niekiedy nawet psychiatry. Powtórzę raz jeszcze, że używając określenia „depresja”, mówimy o chorobie, którą można leczyć, przede wszystkim terapią, ale niekiedy konieczne jest włączenie leczenia farmakologicznego.

Wizyty u psychologa są już na szczęście coraz mniej obciążone uprzedzeniami i stereotypami. Wiele osób, nawet tych pozornie całkiem dobrze funkcjonujących, zwraca się do nich o pomoc. Pamiętaj, że przychodzisz z problemem, a psychoterapeuta ma za zadanie, korzystając ze znanych mu metod, odpowiednio dopranych do ciebie, pomóc ten problem rozwiązać, w przewidywanym czasie.

Zachęcam cię do kliknięcia poniżej i zapoznania się z ofertą konsultacji psychologicznych, które odbywają się m.in. online. Kliknij i przejdź do strony ze szczegółami.

Potrzebujesz wsparcia specjalisty? Poznaj najlepszy serwis konsultacji psychologicznych online!

Doceń swoje możliwości

Na pewno jeśli od dłuższego czasu tkwisz w przygnębieniu, nie dostrzegasz żadnych możliwości, jakie stoją na twojej drodze i tylko czekają na twoją reakcję. Będąc z związku, mamy niekiedy poczucie, że nasze istnienie realizuje się tylko w nim. Tak, jakbyśmy poza tą relacją nie istnieli w ogóle. Nic więc dziwnego, że gdy związek się rozpada, ten kryzys jest wyjątkowo silny.

Rzecz w tym, że to błędne podejście. Każdy ma swoje życie i choć łączymy się w pary, to pozostajemy niezależnymi jednostkami, ze swoimi zainteresowaniami, preferencjami, ze swoją emocjonalnością, swoimi myślami i wolną wolą. Jasne, brakuje nam drugiego człowieka, czujemy się samotni, ale nasze życie jest ciągle z nami. Może wydawać się w tej chwili gorsze od tego, które znaliśmy, będąc w relacji, ale to od nas zależy, jak je ukształtujemy, nie od partnera czy partnerki.

Sam fakt, że nie jesteś teraz w związku, otwiera przed tobą wiele możliwości. Nie musisz się z nikim liczyć. Możesz zmienić zwyczaje, które dotychczas były dostosowane do innej osoby. Możesz zacząć nowe hobby, zmienić mieszkanie lub odświeżyć jego wystrój, dać się poznać innym osobom, od zupełnie nowej strony. Na razie te możliwości mogą ci się wydawać bardzo odległe, ale one wciąż są i czekają.

Depresja po rozstaniu: podsumowanie

Wiesz już, że depresja po rozstaniu to nie zwykły smutek i cierpienie, które dotyczą niemal każdego po zakończeniu związku. To poważniejszy problem, który wciąga, i w wielu przypadkach wymaga pomocy specjalisty. Bardzo ważne jest, by zareagować odpowiednio wcześnie i nie dać się pogrążyć.

Nawet jeśli korzystasz z pomocy terapeuty, a tym bardziej jeśli z niej nie korzystasz, zachęcam cię do lektury poradnika „Nowy Początek Po Zawodzie Miłosnym„. Być może pozwoli ci on lepiej zrozumieć twoją sytuację, a może zainspiruje cię do zrobienia pierwszych kroków ku poprawie twojego stanu? A może nawet przejdziesz przez wszystkie etapy w nim przedstawione i przezwyciężysz ból po rozstaniu z partnerem lub partnerką? Tego ci życzę!

Odkryj metodę i najlepsze techniki, żeby przestać cierpieć z miłości, szybko zapomnieć o ex i zbudować sobie cudowne życie.

4.7/5 - (8 votes)
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi to blog poświęcony rozwojowi osobistemu, psychologii i relacjom partnerskim. Jesteśmy także autorami cenionych poradników poświęconych tej tematyce. Wszystkie nasze e-booki dostępne są na tej stronie.