Szukaj
Close this search box.

Jak długo cierpi się po rozstaniu? Ile trwa odkochanie się?

jak długo cierpi się po rozstaniu

Jak długo cierpi się po rozstaniu? Ile trwa odkochanie się?

Oto jedne z najczęściej zadawanych pytań przez osoby cierpiące z powodu zawodu miłosnego. Nie można się jednak dziwić, że w obliczu bólu i smutku spowodowanego przez zakończenie związku, zastanawiamy się, ile czasu zajmie nam zapomnienie o wielkiej miłości i odkochanie się.

Pragnienie, by przestać cierpieć z powodu miłości jest bardzo silne. Podobnie jak potrzeba zmian i zaczęcia wszystkiego od nowa, a w konsekwencji chęć definitywnego zamknięcia tego rozdziału życia.

I właśnie dlatego dziś spróbujemy dowiedzieć się, jak długo cierpi się po rozstaniu i ile trwa odkochanie się. Najpierw przedstawimy naukowe stanowisko w tej sprawie, a następnie przeanalizujemy główne czynniki, które wpływają na czas, który jest nam potrzebny, aby się odkochać.

Zanim jednak zaczniemy, chciałabym zachęcić cię do poświęcenia 2 minut na wykonanie krótkiego testu i do odpowiedzenia na kilka prostych pytań, które pozwolą ci zrozumieć, jak radzisz sobie z zawodem miłosnym.

Jak radzisz sobie z zawodem miłosnym?

Jak długo cierpi się po rozstaniu: psychologia

Jak już wspomniałam, dzisiaj nie chcę przedstawiać ci sztuczek czy technik, których możesz użyć, aby zmniejszyć swoje cierpienie (choć poruszę tę kwestię pod koniec tego artykułu).

Chcę natomiast zwrócić uwagę na stanowisko naukowe psychologów na temat czasu potrzebnego do zapomnienia o jakiejś osobie, np. o byłym chłopaku.

Obecnie najciekawsza analiza pochodzi z badań przeprowadzonych przez niektórych naukowców z Uniwersytetu Saint Louis w Missouri – opublikowanych w Review of General Psychology – które potwierdzają, że czas potrzebny na zapomnienie o danej osobie wynosi około trzech miesięcy.

ile trwa odkochanie się

Nauka mówi nam, że zasadniczo potrzeba około 90 dni, aby móc „powrócić do normalności”. Po zakończeniu związku przeważnie targają nami bardzo negatywne emocje (złość, rozczarowanie, smutek, niska samoocena, niezrozumienie i ból), których praktycznie nie da się od razu wyeliminować.

Jednak na podstawie wspomnianych wyżej badań, możemy stwierdzić, że bez względu na to, jak bardzo intensywny i udany był związek, po jego zakończeniu nadal można zobaczyć słynne „światełko w tunelu”.

Najpierw jednak trzeba umieć zaakceptować to, że związek się zakończył, i porzucić złudne nadzieje na odzyskanie ukochanej osoby.

To właśnie w tym momencie akceptacji, mózg uruchamia mechanizm samoobrony, prowadzący do zmiany doświadczanych emocji. Dlatego po wielu cierpieniach, znów może poczuć, że jest w stanie wrócić do „normalności”.

Ile trwa odkochanie się i od czego to zależy?

Nauka i psychologia dostarczyły nam wielu bardzo interesujących informacji, na podstawie których możemy odpowiedzieć na nasze zadane na początku pytania: jak długo cierpi się po rozstaniu i ile trwa odkochanie się.

Teraz wiemy już, że czas potrzebny na odkochanie się wynosi minimum trzy miesiące. Nie jest to jednak reguła matematyczna, ponieważ długość okresu cierpienia, w zależności od przypadku, będzie się zawsze różniła (w oparciu o kilka czynników, które przedstawimy poniżej).

Najpierw musisz zwrócić uwagę na to, kto z was – ty czy twój partner – zdecydował się zakończyć związek. Zazwyczaj to osoba, która została porzucona cierpi najbardziej i potrzebuje więcej czasu, aby pogodzić się z rozstaniem. W tym przypadku jest więc znacznie bardziej prawdopodobne, że to właśnie osoba „zostawiona” będzie miała większe trudności z zapomnieniem o byłym/byłej.

ile trwa odkochanie się

Kolejnym decydującym czynnikiem jest długość związku. W rzeczywistości im więcej czasu jesteś z kimś w związku, tym trudniej będzie rozpocząć nowe życie, bez drugiej połówki u boku. Dlatego znacznie trudniej będzie zapomnieć o relacji miłosnej, która trwała przez wiele lat, niż o tej, w którą byłeś zaangażowany kilka miesięcy.

Jednocześnie, zasadniczą rolę odgrywają także znaczenie i intensywność związku. Relacja, w której partnerzy angażują się na 100%, dzielą ze sobą ważne i intensywne uczucia, a także planują ze sobą przyszłość jest znacznie trudniejsza do zapomnienia niż związek, w którym obie strony nie uczestniczyły w takim samym stopniu.

Czas potrzebny do odkochania się może się wydłużyć, jeśli nadal utrzymujesz kontakt ze swoim byłym partnerem/partnerką lub jeśli masz duże nadzieje na odbudowanie związku. Krótko mówiąc, czynników wpływających na fazę „gojenia się ran” jest wiele. Dlatego niektórym udaje się zapomnieć o miłości po miesiącu, a innym nadal nie, mimo że minął już ponad rok…

Jak skrócić czas odkochania się?

Dotarliśmy do punktu, w którym postaramy się zrozumieć nie to, ile czasu zajmuje zapomnienie o byłym partnerze/byłej partnerce, ale jak ten czas skrócić. Oczywiście istnieją dość uniwersalne metody, o których najprawdopodobniej już słyszałeś:

• Unikaj rozmów/kontaktów z ex;

• Oczyść swój pokój od wspomnień, tak aby nic nie przypominało ci o byłym związku;

• Spróbuj znaleźć trochę czasu na spotkanie ze znajomymi;

• Skoncentruj się na swoich hobby, zainteresowaniach i staraj się miło spędzać czas.

Powyższe metody są świetnymi wskazówkami, gdy chcesz o kimś zapomnieć. Jeśli jednak trafiłeś na ten artykuł, oznacza to, że potrzebujesz czegoś bardziej „konkretnego”, aby ruszyć naprzód i zacząć wszystko od nowa.

Musisz wiedzieć, że istnieje wiele technik i ćwiczeń opartych na psychologii, które pomagają szybciej uleczyć złamane serce, przezwyciężyć ból i zapomnieć o osobie, która sprawia, że cierpimy.

Wszystkie te techniki znajdziesz w poradniku „Nowy Początek Po Zawodzie Miłosnym”. Pomoże ci on nie tylko skrócić czas potrzebny do zapomnienia o byłym partnerze/byłej partnerce, ale także będzie dla ciebie wsparciem na niezwykle cennej ścieżce rozwoju osobistego. Nauczysz się z niego, jak odrodzić się wewnętrznie, aby na nowo odkryć siebie i utracone szczęście. Poradnik dostępny jest pod tym linkiem.

Odkryj metodę i najlepsze techniki, żeby przestać cierpieć z miłości, szybko zapomnieć o ex i zbudować sobie cudowne życie.

4.5/5 - (10 votes)
Picture of Redacja
Redacja
Rozwój Do Potęgi to blog poświęcony rozwojowi osobistemu, psychologii i relacjom partnerskim. Nasz zespół redakcyjny składa się z doświadczonych autorów specjalizujących się w relacjach partnerskich, a wszystkie treści są tworzone zgodnie ze ściśle określoną polityką redakcyjną.

Czytaj również: