Jak poradzić sobie po rozstaniu i separacji: 10 porad

jak poradzić sobie z rozstaniem gdy są dzieci

Jak sobie poradzić po rozstaniu? Jak przetrwać separację? Jak poradzić sobie z tęsknotą po rozstaniu?

Rozstanie jest jednym z najtrudniejszych i najbardziej bolesnych wyzwań, z jakimi przychodzi nam zmierzyć się w życiu. A może też najboleśniejszym, zwłaszcza, kiedy mówimy o niechcianym rozstaniu i kiedy zainwestowaliśmy dużo energii, nadziei i najlepsze lata swojego życia w funkcjonowanie związku.

W przypadku separacji nie tylko musisz zająć się kwestiami prawnymi i finansowymi związanymi z tą procedurą, ale musisz też pogodzić się z faktem, że twoje małżeństwo się rozpada, a twoje życie zmienia się o 180 stopni.

To normalne, że bardzo cierpimy i czujemy, że wszystko wymknęło nam się spod kontroli, ale pewne zachowania mogą pomóc ci osiągnąć szybciej stabilność, przezwyciężyć ból i odzyskać utraconą pogodę ducha…

Jak radzisz sobie z zawodem miłosnym?

Poświęciłem już dwa obszerne artykuły temu, jak odzyskać męża i jak odzyskać żonę, ale główne zagadnienie dzisiejszego wpisu jest nieco odmienne, zważywszy, że chcemy przede wszystkim wiedzieć, jak poradzić sobie z rozstaniem po długim związku, kiedy mamy świadomość, że powrót do byłego partnera lub byłej partnerki nie jest możliwy albo nie jest tym, czego chcemy.

Wpis ten jest dedykowany nie tylko osobom, które chcą wiedzieć, jak znieść separację z mężem lub żoną. Jeśli zastanawiasz się, jak poradzić sobie po rozstaniu z dziewczyną lub chłopakiem, przeczytaj go tak samo uważnie, bowiem zawarte w nim porady są w dużej mierze uniwersalne. Po każdym rozstaniu musimy skonfrontować się z cierpieniem, tęsknotą i samotnością, a poszczególne sytuacje różnią się tylko dodatkowymi okolicznościami, które też tu uwzględnię.

Jeśli potem zechcesz zgłębić temat, zachęcam cię do lektury mojego e-booka „Nowy Początek Po Zawodzie Miłosnym”, który krok po kroku poprowadzi cię przez cały proces leczenia złamanego serca i wewnętrznego odrodzenia, dzięki metodzie, technikom i ćwiczeniom opartym na klasycznej psychologii i wiedzy z zakresu rozwoju osobistego.

Będzie twoją busolą w tym trudnym okresie twojego życia i pomoże ci nie tylko zapomnieć o nieszczęśliwej miłości, ale również odnaleźć szczęście i wstąpić na ścieżkę rozwoju osobistego. Obecnie jest do kupienia w specjalnej cenie tylko na naszej stronie: znajdziesz go tutaj!

Odkryj metodę i najlepsze techniki, żeby przestać cierpieć z miłości, szybko zapomnieć o ex i zbudować sobie cudowne życie.

Jak poradzić sobie z rozstaniem i odzyskać pogodę ducha

Na poniższej grafice zamieściłem tytułowe 10 kroków, które następnie szczegółowo omawiam. Pozwolą ci one jak najlepiej poradzić sobie po rozstaniu lub separacji i szybko odzyskać dobre samopoczucie.

jak poradzić sobie po rozstaniu

1. Określ jasno warunki rozstania/separacji

Rozstanie z partnerem po wieloletnim związku zawsze zakłada konflikty i dramaty. Niezwykle rzadko rozchodzimy się w sposób bezbolesny i z uśmiechem na ustach. Jednakże bardzo ważne jest znalezienie porozumienia w kwestiach finansowych, majątkowych i związanych z wychowaniem i potrzebami waszych dzieci, jeśli je macie.

Twoje przyszłe szczęście i spokój zależą od przejrzystości warunków ustalonych wspólnie z byłym partnerem i reguł zaakceptowanych przez obie strony w ramach separacji na zgodne żądanie małżonków.

Podobnie będzie z rozpadem nieformalnego związku, szczególnie jeśli trwał on dłużej i wiązał się z mieszkaniem pod jednym dachem. Siłą rzeczy konieczne będą ustalenia dotyczące wspólnych przedmiotów, rachunków czy mieszkania.

2. Zerwij lub ogranicz kontakt z byłym/byłą

Ogranicz możliwie do minimum kontakty z byłym partnerem lub byłą partnerką. Masz głęboką ranę w sercu, która nie będzie mogła się zabliźnić, jeśli w dalszym ciągu będziesz poddawać ją tym samym bodźcom, które przyczyniły się do jej powstania. Potrzebujesz dystansu, żeby wydobrzeć, dlatego nie dzwoń do ex, nie widujcie się, nie rozmawiajcie, nie wymieniajcie wiadomości i nie obserwuj jego/jej posunięć na portalach społecznościowych.

3. Podejmij decyzję o pójściu dalej

Żeby poradzić sobie po rozstaniu, konieczne jest podjęcie jednoznacznej decyzji o zamknięciu tego rozdziału w swoim życiu, pójściu dalej i rozpoczęciu procesu dochodzenia do siebie. O ile serce może być zranione i przywiązane do przeszłej relacji z ex, rozum pozwoli ci nakierować się na przyszłość i będzie dla ciebie busolą nawet w najtrudniejszych chwilach.

Z pewnością będziesz cierpieć i okres bezpośrednio po rozstaniu nie będzie ani trochę łatwy, ale w głębi duszy będziesz wiedzieć, że stawiasz czoła wydarzeniom, które ostatecznie doprowadzą cię do wyleczenia złamanego serca, pogodniejszego stanu ducha i poczucia większej kontroli. Już niebawem z tego wyjdziesz!

P.S. Żeby przekonać się, jak radzisz sobie z rozstaniem lub separacją, wykonaj poniższy test online. Pomoże ci on zrozumieć, jakie błędy popełniasz, a co robisz dobrze.

Jak radzisz sobie z zawodem miłosnym?

4. Przepracuj ból

Po dotarciu do tego punktu właściwe będzie przyznanie sobie czasu na opłakanie straty, odczuwanie pustki i przeżywanie głębokiego bólu. Zamiast uciekać od cierpienia, rzucając się w wir innych czynności, na początku radzę ci zmierzyć się z nim i skoncentrować na nim, wykorzystując ćwiczenie medytacji nad bólem oraz inne techniki opisane w moim e-booku „Nowy Początek Po Zawodzie Miłosnym„.

Poświęcając wystarczająco czasu na żałobę i odkrywanie negatywnych emocji, będziesz w stanie je przepracować i doprowadzić do końca, a tym samym szybciej wrócić do normalnego stanu.

5. Niech czas zaleczy rany

Pamiętaj, żeby się nie spieszyć: rana w twoim sercu się zagoi, a ty znów będziesz czuć się lepiej, ale nie jest to natychmiastowy proces. W zależności od twojego wieku oraz długości i znaczenia twojego związku, możesz potrzebować 3, 6 czy 12 miesięcy, żeby poradzić sobie z cierpieniem i do końca się pozbierać.

6. Odzyskaj poczucie własnego ja

Kiedy zostajemy sami po przeżyciu dłuższego okresu naszego życia z drugą osobą, to normalne, że czujemy się rozbici i zadajemy sobie pytania w stylu: „jaki sens ma teraz moje życie?” albo „kim jestem bez niego/niej?”.

I właśnie dlatego musisz zacząć odnajdywać swoją tożsamość: istniałeś(-łaś), zanim poznałeś(-łaś) swoją/swojego eks, i to się nie zmieni, niezależnie od tego, czy on/ona jest z tobą, czy też nie.

Jak wykazują naukowe badania, szybkie odnalezienie własnego „ja” po rozstaniu pozwala również odzyskać dobre samopoczucie psychiczne znacznie szybciej. Oto, co konkretnego możesz zrobić, żeby odnaleźć swoją tożsamość:

  • zacznij znów pielęgnować relacje z przyjaciółmi;
  • wychodź z domu i rozerwij się;
  • wznów swoje hobby, które ostatnio zaniedbałeś(-łaś);
  • zapisz się na kurs (salsa, teatr, joga…) i poznaj nowych ludzi;
  • zrób coś nowego, czego nigdy wcześniej nie robiłeś(-łaś);
  • wyrusz w podróż samotnie lub w towarzystwie przyjaciół;
  • spędzaj miło czas z rodziną.

7. Ruszaj się

Uprawianie sportu i aktywność fizyczna są bardzo ważne w całym procesie „uzdrowienia” po rozstaniu, ponieważ wzmagają one produkcję dopaminy i serotoniny przez mózg.

Te neuroprzekaźniki są odpowiedzialne za regulację twojego humoru i snu; ponadto mają bezpośredni wpływ na jasność i przejrzystość myśli. Ogólnie rzecz biorąc, osoby z niskim poziomem dopaminy i serotoniny często cierpią z powodu depresji i braku motywacji.

Aktywność fizyczna pomoże ci poprawić twoją relację z sobą samym/samą i twoim ciałem oraz sprowokuje zwiększenie poziomu twojego poczucia własnej wartości i dobrego samopoczucia. To tyczy się wszystkich, ale w szczególności osób, które tak, jak ty, codziennie prowadzą bitwę z cierpieniem i negatywnymi uczuciami związanymi ze stratą partnera.

8. Szukaj wsparcia gdzie indziej

Ex partner/partnerka postanowił(a) odejść od ciebie, zatem nie możesz już polegać na jego/jej wsparciu i miłości. Prawdopodobnie był(a) on/ona najważniejszą osobą w twoim życiu przez dłuższy czas, ale teraz nią nie jest, tak więc musisz chociaż częściowo wypełnić uczuciową pustkę, jakiej teraz doświadczasz.

Zamiast przerzucać się na inny związek, nie będąc jeszcze na to gotowy(-wa), najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, jest odkrycie na nowo wsparcia, jakie daje rodzina i przyjaciele. Mamy tu do czynienia wprawdzie z innego rodzaju miłością, ale w dalszym ciągu kluczową dla naszego życia uczuciowego.

W miarę jak akceptujemy otrzymywanie tego, czego potrzebujemy, od rodziny i przyjaciół, nasza zależność od partnera maleje; a w miarę jak wypełnia nas miłość pomimo braku zależności od partnera, jesteśmy w stanie całkowicie uwolnić się od cierpienia.

9. Książka pomoże poradzić sobie po rozstaniu

Odpowiednia lektura może być sojuszniczką w radzeniu sobie z rozstaniem po długim związku. Istnieje wiele książek poświęconych relacjom damsko-męskim, miłości i rozwojowi osobistemu, które będą niezwykle pomocne w pokonywaniu bólu i poszukiwaniu siebie.

Jedną z nich jest mój e-book „Nowy Początek Po Zawodzie Miłosnym”, którego opis znajdziesz pod tym linkiem.

Odkryj metodę i najlepsze techniki, żeby przestać cierpieć z miłości, szybko zapomnieć o ex i zbudować sobie cudowne życie.

10. Daj sobie pomóc

To, co teraz przeżywasz, to nie brzemię, które musisz dźwigać samotnie na własnych barkach. Dzielenie się swoim cierpieniem z innymi pozwala przyspieszyć proces uzdrowienia.

Być może dobrym rozwiązaniem dla ciebie będzie skorzystanie z porady terapeuty, chodzenie na grupę wsparcia lub uczestnictwo w warsztatach. To idealny moment, żeby się na to zdecydować. Także rozmawianie z bliskimi osobami pozwoli ci zrzucić trochę ciężaru, który obecnie dźwigasz.

Jak poradzić sobie po rozstaniu w wieku 50 lat

Ok, rozstanie w chwili, gdy partnerzy mają po 20 czy 30 lat, może się wydawać względnie proste, ale co zrobić, kiedy jesteśmy w bardziej zaawansowanym wieku, a co za tym idzie, nasz związek opierał się na wspólnym mieszkaniu, szczęściu, obietnicach i obowiązkach?

Jak poradzić sobie po rozstaniu w wieku 50 lat?

Nie oszukujmy się: w tym wypadku proces całkowitego powrotu do dobrego samopoczucia będzie znacznie bardziej wymagający i czasochłonny. Ale żadna rana nie jest na zawsze.

Nawet jeśli masz 50 lat i twój mąż lub twoja żona zostawił(a) cię z dnia na dzień, powodując ogromne cierpienie i wywracając twoje życie do góry nogami, jeśli będziesz się trzymać porad zawartych w tym wpisie oraz e-booku „Nowy Początek Po Zawodzie Miłosnym„, szybko odzyskasz pogodę ducha, a uśmiech wróci na twoją twarz.

Jak poradzić sobie z rozstaniem, gdy są dzieci

Jeśli macie dzieci, na pewno wiesz, że nie możesz ograniczyć się do myślenia o sobie. W pewnym sensie także i dzieci będą musiały sobie poradzić z rozstaniem rodziców, a twoim zadaniem będzie pomóc im w tym.

Separacja rodziców jest szokiem i niezwykle bolesnym doświadczeniem nawet dla dorosłych dzieci. Postaraj się, żeby miały poczucie, że panujesz nad sytuacją. Dla ich, ale też dla własnego dobra, powinieneś/powinnaś zrobić wszystko, by możliwie uniknąć awantur i dramatów.

Dzieci tak samo, jak ty, a może nawet dłużej, będą cierpieć po waszym rozstaniu. To może odbić się na ich życiu towarzyskim i wynikach w szkole. Daj im czas i wsparcie, a rozmawiając z nimi, nie próbuj się im żalić na byłego partnera. Nie traktuj ich jak kartę przetargową w rozgrywkach z byłym mężem lub byłą żoną.

Staraj się wczuć i ich sytuację i zastanowić, czego w tym trudnym momencie mogą najbardziej potrzebować. Dzieci potrafią być też dla rodzica niewiarygodnym źródłem siły – poczujesz, że ją masz, dbając o komfort swoich pociech.

Rozważ też pomoc psychologa – nawet jeśli sam/sama nie czujesz takiej potrzeby, być może twoje dzieci będą chciały uzyskać pomoc z zewnątrz i podzielić się tym, co myślą, z kimś niezależnym, kogo na pewno nie zranią.

Potrzebujesz wsparcia specjalisty? Poznaj najlepszy serwis konsultacji psychologicznych online!

Dziękuję ci za przeczytanie do końca tego wpisu poświęconego zagadnieniu, jak poradzić sobie po rozstaniu lub separacji. Życzę ci wszystkiego dobrego i dużo odwagi w tym szczególnym okresie twojego życia.

Myśl o teraźniejszości jak o mroźnej zimie. Mimo że to może być długa i nieprzyjemna pora roku, wiesz, że po niej przyjdzie wiosenna świeżość i cieplejsze dni 🙂

Jako ostatnią sugestię chciałbym zaproponować ci zapisanie się do listy mailingowej, dzięki czemu będę mógł udzielić ci wsparcia i cennych porad oraz poprowadzić cię w kierunku twojego wewnętrznego odrodzenia. Wpisz poniżej swoje imię i adres e-mail i rozpocznij wraz ze mną terapię twojego złamanego serca!

Uzyskaj Dostęp Do Bezpłatnej Serii Maili, Które Pomogą Ci Przestać Cierpieć i Uleczyć Twoje Złamane Serce

4.8/5 - (256 votes)
Picture of Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi to blog poświęcony rozwojowi osobistemu, psychologii i relacjom partnerskim. Jesteśmy także autorami cenionych poradników poświęconych tej tematyce. Wszystkie nasze e-booki dostępne są na tej stronie. Obserwuj nas i skontaktuj się z nami na Instagramie.