Życie po rozwodzie: jak je ułożyć, by mogło być szczęśliwe

życie po rozwodzie

Jak żyć po rozwodzie? Czy życie po rozwodzie może być szczęśliwe?

Rozwód bez wątpienia możemy zaliczyć do najbardziej traumatycznych wydarzeń w życiu. Tylko w nielicznych przypadkach nie przebiega on dramatycznie – zwykle oznacza to, że małżeństwo było krótkie i nie zdążyło jeszcze przyczynić się do powstania licznych wspólnych zobowiązań i wyjątkowo silnej więzi.

Jednak w ogromnej ilości przypadków rozwód oznacza całkowite przemeblowanie życia, w dodatku w wyjątkowo nieprzyjemnej atmosferze. W konsekwencji któreś z partnerów musi się wyprowadzić albo sprzedają dom, który przez lata budowali dla swojej rodziny, albo matka samotnie wychowuje dzieci, albo ojciec widuje pociechy tylko w weekendy, albo następuje znaczne pogorszenie sytuacji majątkowej, albo odwracają się rodzina i przyjaciele…

Świadomość tych wszystkich skutków rozwodu powoduje, że naprawdę trudno nam uwierzyć, że życie po rozwodzie może być jeszcze szczęśliwe. Niektórzy wątpią, czy ono w ogóle jakiekolwiek jest…

Mimo to musisz wiedzieć, że na końcu tego długiego, ciemnego tunelu jest światełko. Dotarcie do niego może zająć ci dużo czasu, ale warto trzymać się myśli, że po rozwodzi można sobie jeszcze ułożyć życie. Dziś powiemy sobie, jak to zrobić oraz przeanalizujemy kilka szczególnych przypadków związanych z życiem po rozwodzie.

Jeśli czujesz, że potrzebujesz przewodnika, który pomoże ci po rozwodzie uporać się z zawodem miłosnym i cierpieniem, sięgnij po e-book „Nowy Początek Po Zawodzie Miłosnym”, który krok po kroku pokazuje, jak przezwyciężyć fazę ostrego bólu po rozstaniu i stopniowo stawać na nogi, by ostatecznie być nawet gotowym na wejście w kolejny, szczęśliwszy związek. Znajdziesz go tutaj.

Zanim zaczniemy, zachęcam cię również do zrobienia krótkiego, bezpłatnego testu online, dzięki któremu masz szansę dowiedzieć się, jak sobie radzisz po rozstaniu.

Jak radzisz sobie z zawodem miłosnym?

Jak żyć po rozwodzie?

Rozważania na temat życia po rozwodzie postanowiłem podzielić na dwa główne zagadnienia.  Pierwsze z nich dotyczy wyzwań, jakie przed nami stawia, i tego, jak stawiać im czoła. Drugie natomiast traktuje o tym, jak ułożyć życie po rozwodzie: przez jakie etapy musimy przejść i co zrobić, żeby nie utknąć w pół drogi.

Nowe życie po rozwodzie: wyzwania

Rozwód zmusza nas do bardzo szybkiego dostosowania się do kompletnie nowej sytuacji. Jest w niej kilka kluczowych punktów, którym musimy poświęcić więcej czasu i energii, a które mogą okazać się dla nas również bardzo bolesne. Przeanalizujmy je, jeden po drugim.

Mieszkanie: Z rozwodem wiążą się nieuchronnie kwestie mieszkaniowe. Często jedno z małżonków wyprowadza się, jeszcze zanim rozwód dobiegnie końca (np. na etapie separacji). Jest to trudne zarówno pod względem emocjonalnym, jak i formalnym – bywa, że rozwodzący się małżonkowie mają wspólny kredyt, wybierają też niekiedy sprzedaż i podział majątku. W tej sytuacji z jednej strony potrzebna jest porada prawna, z drugiej – wsparcie bliskich.

Dzieci: Nawet starsze dzieci bardzo cierpią z powodu rozwodu rodziców. Coś, co było fundamentem ich życia, nagle się rozpadło, a one stoją po środku tej rozpadliny. Rodzice w takiej sytuacji oboje powinni być zaangażowanie w maksymalne chronienie dzieci przed negatywnymi skutkami rozwodu. Powinni poświęcać im czas, ale nie traktować ich jak powierników żali czy kartę przetargową. Może okazać się konieczne skorzystanie ze wsparcia psychologa dziecięcego lub innego terapeuty specjalizującego się w pomocy młodym ludziom.

jak poradzić sobie z rozstaniem gdy są dzieci

Rodzina i przyjaciele: To również pole, na którym trzeba wiele wyjaśnić. Pierwszym krokiem jest oświadczenie, że nie będziecie już parą. Rodzice będą przekonywać was do pojednania, znajomi będą się czuli skonsternowani, bo przyzwyczaili się do traktowania was jako całość. Wszystko zależy od twoich relacji z poszczególnymi osobami, ale musisz się liczyć z tym, że część z nich opowie się po jednej ze stron. Ważne, żeby pielęgnować te więzi, które nam pozostały, a z czasem stworzyć nowe.

Emocje: Aspekt emocjonalny jest najbardziej skomplikowany i szerzej powiem o nim w kolejnych akapitach. Skrzywdzone uczucia i negatywne nastroje utrudniają chłodne spojrzenie na niektóre kwestie i mogą też dotkliwie uderzyć w najbliższych. Masz do nich prawo, ale pamiętaj, że tkwisz w sytuacji, w której musisz zachować też przytomność umysłu. Otoczenie się bliskimi i specjalistami (prawnik, psycholog) na pewno jest kluczowe.

Finanse: Może się zdarzyć, że sytuacja finansowa jednego z was nagle, w skutek rozwodu, diametralnie się pogorszy. Nie jesteście już małżeństwem i to sąd decyduje o kwestiach finansowych, jednak konsekwencje mogą wpływać na twoje życie jeszcze długi czas (np. musisz szybko znaleźć pracę, nie stać cię na alimenty albo nie dostajesz ich od partnera). To sprawy, które najlepiej ustawić jak najszybciej. Jeśli macie wspólne dzieci, pamiętajcie, że uzgodnienie kwestii finansowych i trzymanie się ich, jest nakierowane głównie na nie.

Jak ułożyć sobie życie po rozwodzie

Ułożenie sobie życia po rozwodzie najczęściej zależy od przejścia przez cztery etapy, które charakteryzują ten trudny okres. Na pierwszym z nich mamy tendencję do zaprzeczania – trochę tak, jak w przypadku utraty bliskiej osoby. Nie możemy się pogodzić z rozwodem, nie przyjmujemy go, odrzucamy taki stan rzeczy.

Kiedy jednak ta wiedza do nas dotrze, przechodzimy przez dwa kolejne etapy związane z naszymi skrajnie negatywnymi stanami emocjonalnymi: najpierw jest etap smutku, a następnie etap gniewu. Kluczowe jest, by pozwolić sobie na nie, ale jednocześnie nie trwać w nich zbyt długo i zbyt intensywnie.

Potrzebujesz wsparcia specjalisty? Poznaj najlepszy serwis konsultacji psychologicznych online!

Tylko po przejściu tych trzech etapów możemy wejść na ostatni – czwarty – czyli etap, w którym zaczynamy nasze nowe życie po rozwodzie. Odbywa się to oczywiście małymi krokami. Ważnym elementem jest przebaczenie byłemu partnerowi lub byłej partnerce i spojrzenie na małżeństwo jako na pewne doświadczenie życiowe, a nie coś, po czym nic więcej nie następuje.

By dotrzeć do tego etapu, nie powinniśmy popadać w skrajności: ani skrajne osądy, ani skrajne zachowania. Następnie należy ustawić sobie nowe priorytety, zbudowane tak, by odpowiadały naszemu nowemu życiu. W końcu powinno się nastawić na to, że może nas jeszcze czekać stworzenie związku z kimś innym. Do tego również należy podejść optymistycznie, bo zwykle okazuje się on lepszy od poprzedniego – jesteśmy bowiem bogatsi o pewien bagaż doświadczeń i wiemy, jakich błędów powinniśmy unikać.

Przeczytaj też: Jak żyć sobie po rozstaniu?

Życie po rozwodzie: szczególne przypadki

W drugiej części wpisu zajmiemy się krótką analizą szczególnych sytuacji, w których znajdują się osoby po rozwodzie. Poradnik „Nowy Początek Po Zawodzie Miłosnym” również je uwzględnia, dlatego warto zapoznać się z jego zawartością (klikając tutaj).

Odkryj metodę i najlepsze techniki, żeby przestać cierpieć z miłości, szybko zapomnieć o ex i zbudować sobie cudowne życie.

Życie po rozwodzie: mężczyzna rozwiedziony

Jak żyć po rozwodzie z żoną?

Panuje stereotyp, że dla kobiety rozwód jest znacznie trudniejszym przeżyciem niż dla mężczyzny, a także, że kobieta często nie potrafi ułożyć sobie życia po rozwodzie w przeciwieństwie do byłego męża, który zakłada nową rodzinę. Stereotyp powstał oczywiście na bazie wielu tego typu przypadków, ale istnieje też druga strona medalu.

Nie zawsze mężczyzna jest inicjatorem rozstania, a tak samo ponosi jego konsekwencje, które są szczególnie dotkliwe na dwóch płaszczyznach: mieszkania i wychowania dzieci. Wielu rozwiedzionych ojców cierpi, nie mogąc regularnie widywać dzieci. Tak naprawdę nie mają już czasu dla siebie, a gdy widują dzieci, nie bardzo wiedzą, jak zagospodarować czas – bo skoro widzą się tylko raz w tygodniu, to chcieliby wypełnić go po brzegi atrakcjami.

Jeśli mężczyznę po rozwodzie łączą z byłą żoną dzieci (ewentualnie jeszcze inne sprawy), musi wyraźnie pokazać, że mu na nich zależy i że nie zamierza odgrywać roli „czarnej owcy” w tej relacji. Ma jednocześnie prawo do własnego życia (i nowego związku) i ważne jest, by nie tylko się dostosowywał, ale też miał czynną rolę w ustalaniu reguł.

Życie samotnej matki po rozwodzie

Życie samotnej matki po rozwodzie jest ogromnym wyzwaniem z jednej strony ze względu na obowiązki, z drugiej na ciężar wychowania. Nawet jeśli dziecko widuje regularnie ojca, matka przez większość czasu musi rozszerzyć swoją rolę.

Na pewno kluczowe jest, by dobrze ustawić podział obowiązków. Po pierwsze między siebie a byłego męża, po drugie między siebie a dzieci – jeśli są już trochę większe, powinny stopniowo się usamodzielniać i znać swoją rolę w domu. Jednocześnie na samotnej mamie spoczywa w dużym stopniu zapewnienie im dorastania w przyjaznych warunkach, dobrej atmosferze tak, by czuły się ważne, kochane i zadbane.

Matka po rozwodzie nie powinna brać na siebie wszystkiego i zaplanować, jakie obowiązki przejmie ojciec. Nie może też zapominać o własnym życiu, które nadal się toczy. Zakończyła związek, ale to nie oznacza, że teraz musi już na zawsze zostać sama – co więcej, ma prawo zadbać o to, by mieć wsparcie nowego partnera.

Jak żyć po rozwodzie pod jednym dachem

Życie po rozwodzie pod jednym dachem, jak nietrudno się domyślić, nie stanowi większości przypadków. Jedną z pierwszych rzeczy, o których myśli rozstające się małżeństwo, to właśnie kwestie mieszkaniowe: kto i gdzie się wyprowadzi, czy trzeba sprzedawać wspólny dom itd.

Niemniej jednak zdarzają się i takie sytuacje, kiedy mimo rozwodu była para zamieszkuje ten sam dom. Na takie rozwiązanie przystają raczej w sytuacji, gdy są dzieci, gdy z jakichś powodów jedno z małżonków nie może i nie chce się wyprowadzić oraz gdy dom jest na tyle duży, że można podzielić się przestrzenią (np. ma dwa wejścia, można podzielić go na dwa mieszkania).

Podział jest tu ważniejszy niż w przypadku rozwodu zakończonego wyprowadzką. Koniecznie trzeba wyraźnie określić zakres swoich obowiązków dotyczących finansów, opieki i użytkowania przestrzeni, bo w tym wypadku o wiele łatwiej o nadużycia jednej ze stron. Jeśli jednak istnieje możliwość wyprowadzki, warto ją rozważyć, by łatwiej przejść przez wszystkie fazy po rozwodzie i móc zacząć nowe życie.

Życie po rozwodzie z nowym partnerem

lub z nową partnerką. Dobrze, jeśli po rozwodzie, pojawia się dla nas szansa na nowy związek. Wtedy najlepiej uświadamiamy sobie, że rozwód oznaczał zamknięcie pewnego okresu w naszym życiu, ale nie zakończenia życia całkowicie. To rzecz jasna dużo poważniejsze wydarzenie niż zerwanie z chłopakiem/dziewczyną, ale ostatecznie później znów jesteśmy singlami i możemy otworzyć się na życie uczuciowe zupełnie od nowa – tylko bogatsi o cenne doświadczenia.

Najważniejsze, by doszło życie po rozwodzie z nowym partnerem nastąpiło po przejściu przez pierwsze trzy etapy po rozstaniu z byłym mężem. Czwarty etap to właśnie czas na otwarcie się nową relację. Równie istotne jest też to, by poprzednia relacja była już na tyle osłabiona, by nie stanowiła żadnej konkurencji dla tej nowej. Od początku trzeba ustalić zasady i granice (kiedy są dzieci), by nowy partner/nowa partnerka mógł/mogła uczestniczyć w naszym życiu rodzinnym i wiedział(a), jak to robić, by nie naruszać niczyjego komfortu. Nowej miłości nie należy mieszać zanadto do spraw związanych z ex mężem/żoną, a także wystrzegać się krzywdzących porównań.

Dziękuję ci za doczytanie do końca tego wpisu. Mam nadzieję, że dowiedziałeś(-łaś) się z niego choć trochę na temat tego, jak żyć po rozwodzie. Na koniec zachęcam cię do zapisania się do codziennego wsparcia mailowego, kierowanego do osób, które przeżyły rozstanie i rozczarowanie miłosne. Otrzymywanie porad jest całkowicie bezpłatne, a może pomóc ci przebrnąć przez pierwsze fazy po rozwodzie.

Uzyskaj Dostęp Do Bezpłatnej Serii Maili, Które Pomogą Ci Przestać Cierpieć i Uleczyć Twoje Złamane Serce

4/5 - (6 votes)
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi to blog poświęcony rozwojowi osobistemu, psychologii i relacjom partnerskim. Jesteśmy także autorami cenionych poradników poświęconych tej tematyce. Wszystkie nasze e-booki dostępne są na tej stronie.