Ghosting: jak reagować i jak sobie z nim radzić?

ghosting jak reagować

W jaki sposób prawidłowo reagować na ghosting? Jak sobie z nim radzić? Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na te pytania, czytaj dalej!

Kiedy mówimy o ghostingu, mamy na myśli praktykę polegającą na nagłym zaprzestaniu odbierania telefonów i wiadomości od drugiej osoby oraz całkowitym zniknięciu z jej życia, bez podawania żadnych wyjaśnień.

Ten sposób postępowania, charakterystyczny zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn, powoduje poczucie niezrozumienia, złości, a także bezradności. W końcu jeszcze całkiem niedawno wszystko było idealnie, a teraz niespodziewanie kontakt całkowicie się urwał.

Ghosting jest szczególnie bolesny, gdy dochodzi do niego po kilku tygodniach randek lub co gorsza, po wielu miesiącach związku. Zrozumiałe jest więc to, że w tego typu sytuacji każdy chciałby wiedzieć, jak postępować.

Na szczęście, istnieje kilka sposobów na wyjście z tej sytuacji obronną ręką. W tym artykule wyjaśnię ci, jak zachowywać się, gdy staliśmy się ofiarą ghostingu i w jaki sposób najlepiej jest na niego reagować. Tak więc, jeśli ty też zostałaś nagle zlekceważona, czytaj dalej i przekonaj się, co robić!

Ghosting: jak reagować?

Kiedy stajemy się ofiarą ghostingu, pierwszą rzeczą, której nie należy robić, jest proszenie drugą osobę o jakiekolwiek wyjaśnienia. Unikaj więc wysyłania wiadomości takich jak:

  • Dlaczego tak się zachowujesz?
  • Co zrobiłam źle?
  • Tak bardzo za tobą tęsknię… Odezwij się i wróć do mnie!

Jeśli już zadzwoniłaś lub wysłałaś SMS do osoby, która zerwała z tobą nagle kontakt, powinnaś natychmiast przestać to robić. Musisz wiedzieć, że gdyby dana osoba chciała z tobą porozmawiać lub cokolwiek ci wyjaśnić, nie zniknęłaby w ten sposób.

Postaraj się także powstrzymać swoje emocje i nie okazywać uczuć. Nie daj się ponieść złości, smutkowi lub zazdrości. Pozwoli ci to uniknąć robienia scen w miejscach publicznych, być może w miejscu pracy lub, co gorsza, pod domem tej osoby. Tak naprawdę poprzez takie zachowanie odniosłabyś same straty, bo ucierpiałaby zarówno twoja duma, jak i samoocena.

ghosting jak sobie radzić

Jednocześnie absolutnie się nie obwiniaj. Wiedz, że z tobą jest wszystko w porządku i nie jest to twoja wina. W rzeczywistości nie jesteś jedyną osobą na świecie, która mierzy się z taką sytuacją. Ghosting jest bowiem zjawiskiem znacznie bardziej rozpowszechnionym, niż możesz sobie wyobrażać.

Przeczytaj także: Ghosting: przyczyny nagłego zniknięcia ukochanej osoby

Najprawdopodobniej właśnie skupiasz swoją energię i czas na niewłaściwej osobie, która nie wierzy w wasz związek lub wybrała cię tylko po to, aby się zabawić.

W końcu ghosting jest jedną z częstszych praktyk, stosowanych przez narcyzów. W rzeczywistości, narcyz używa tej techniki, aby chwilowo zakończyć relacje, które go znudziły, tylko po to, aby móc je ponownie nawiązać, w chwili gdy będzie mu to najbardziej odpowiadać.

Jeśli uważasz, że masz do czynienia dokładnie z taką samą sytuacją, to koniecznie powinnaś dowiedzieć się więcej na ten temat. W tym celu polecam ci e-book „Sposób Na Narcyza„.

Jest to poradnik, dzięki któremu poznasz pełny opis psychologiczny narcyza. Pomoże ci on także zrozumieć zachowania narcyza i nauczyć się bronić przed jego manipulacjami.

Jednocześnie, jeśli jesteś mężczyzną i podejrzewasz, że możesz mieć do czynienia z narcystyczną kobietą, dla ciebie też coś przygotowaliśmy. Sięgnij po „Sposób Na Narcyzkę„.

Metoda pozwalająca bronić się przed narcystyczną osobą, odpowiedzieć na jej manipulacje, zdobyć ją lub skłonić do powrotu

Ghosting: jak sobie z nim radzić i jak na niego reagować?

Nadszedł czas, aby dowiedzieć się, jak reagować na ghosting i jak mu zaradzić. Dzięki poniższym poradom, będziesz mogła ponownie wziąć swoje życie w swoje ręce i zapomnieć o przykrych wspomnieniach.

1. Zniknij także ty

Kiedy mamy do czynienia z ghostingiem, pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy zrobić, jest odpłacenie się drugiej osobie, dokładnie takim samym zachowaniem. Nie zastanawiając się więc dwa razy, ty także powinnaś zniknąć.

Przede wszystkim przestań do niego dzwonić i pisać SMS-y. Nie blokuj go jednak w mediach społecznościowych. Wystarczy, że go zignorujesz i całkowicie przestaniesz poświęcać mu uwagę.

Nie powinnaś już więcej okazywać tej osobie żadnych uczuć. Pokaż, że ghosting nie zrobił na tobie wrażenia i niczym się nie przejmujesz. Mówiąc prościej, zastosuj na nim taką samą technikę, jaką on użył wobec ciebie.

Taka strategia będzie najlepsza w sytuacji, gdy po pewnym czasie osoba, która zastosowała ghosting, nagle ponownie pojawi się w twoim życiu i będzie nalegać na odnowienie relacji. W takim przypadku zignoruj ją lub potraktuj w sposób lekceważący. Daj jej także jednocześnie do zrozumienia, że dla ciebie już całkowicie nie istnieje.

2. Poświęć się tylko sobie

W chwili gdy osoba, z którą się spotykałaś, zniknęła, nie powinnaś się załamywać i zniechęcać. Wręcz przeciwnie, najlepiej byłoby gdybyś zaczęła postrzegać to, co cię wydarzyło, w inny sposób, np. stwierdzając, że ten, kto cię skrzywdził, jest definitywnie wykluczony z twojego życia.

Nie powinnaś również myśleć, że to, co cię teraz spotkało, to samotność. W rzeczywistości to odzyskana wolność, która może dać ci nowe możliwości. Wykorzystaj więc cały swój wolny czas na robienie tego, co sprawia, że czujesz się naprawdę dobrze. Możesz oddać się swoim hobby, rodzinie lub spędzać czas z przyjaciółmi.

Postępując w ten sposób, ból z powodu krzywdy, której doznałaś, zacznie stopniowo ustępować i będziesz mogła na nowo zacząć traktować siebie jak wartościową osobę.

3. Pokazuj, że jesteś szczęśliwa

Gdy w pełni odzyskasz swoje życie, zadbaj o to, aby wszyscy się o tym dowiedzieli. W tym celu wykorzystaj moc mediów społecznościowych. Publikuj zdjęcia, na których wyglądasz na szczęśliwą, przekazując jasny komunikat, że osoba, która cię porzuciła, nie odgrywa już znaczącej roli w twoim życiu.

jak sobie radzić z ghostingiem

W ten sposób ten, kto zastosował wobec ciebie ghosting, zacznie zastanawiać się nad swoim postępowaniem. W rzeczywistości nie ma nic bardziej bolesnego niż pokazanie tym, którzy cię zlekceważyli, że wcale za nimi nie tęsknisz i ich nie potrzebujesz.

A jeśli uda ci się wpleść w swoje posty treści, które mogą spowodować nawet odrobinę zazdrości (mogą to być na przykład zdjęcia lub nagrania, na których jesteś w towarzystwie innej osoby), to osoba, która poddała cię ghostingowi, prawdopodobnie jeszcze bardziej pożałuje wszystkich swoich czynów.

4. Poznawaj nowych ludzi

Jeśli zastanawiasz się, jak reagować na ghosting, to powinnaś wiedzieć, że poznawanie nowych ludzi jest kluczowym punktem. Teraz, kiedy emocjonalne więzi z drugą osobą zostały zerwane, masz okazję poświęcić czas komuś, kto naprawdę uważa, że jesteś ważna.

Nie wahaj się więc poznać innych ludzi (zarówno kobiety, jak i mężczyzn). Przede wszystkim dzięki temu sprawisz, że twoje dni będą ciekawsze. Jednocześnie zaczniesz też usuwać ze swojego życia osobę, która cię zlekceważyła, i zminimalizujesz jej negatywny wpływ na samą siebie. Tym samym odczuwany przez ciebie ból czy wstyd mogą zacząć szybko znikać.

Jeśli chodzi o zminimalizowanie wpływu, jaki wywierała na ciebie osoba stosująca ghosting, to czynnik ten nabiera jeszcze większego znaczenia, gdy okazuje się, że miałaś do czynienia z narcyzem. W takich sytuacjach porzucenie drugiej osoby jest tylko częścią strategii manipulacyjnej.

Jeśli podejrzewasz, że możesz zmagać się z właśnie takim problemem, zachęcam cię do dalszego czytania tego artykułu. Poniżej znajdziesz bowiem źródło, które pomoże ci bardziej szczegółowo zaznajomić się z tym zagadnieniem.

Jak reagować na ghosting stosowany przez narcyza?

Kiedy ma się do czynienia z ghostingiem, trauma z tym związana może być bardzo duża. Jednak sytuacja staje się jeszcze bardziej skomplikowana, jeśli stajemy się ofiarą ghostingu wcielonego w życie przez narcyza. W takich przypadkach porzucenie może być częścią serii znacznie bardziej złożonych działań manipulacyjnych.

Narcyz znika, a potem wraca, aby zyskać coraz większą władzę nad swoją ofiarą. Dlatego jest bardzo prawdopodobne, że po fazie ghostingu, nastąpi próba powrotu i ponownego zbliżenia. Osoba, która cię zostawiła zrobi wszystko, aby odzyskać nad tobą pełną kontrolę.

Aby lepiej zrozumieć psychologię narcyza i być gotowym na każdy jego ruch, ponownie zachęcam cię do przeczytania e-booka „Sposób Na Narcyza” lub „Sposób Na Narcyzkę„.

Ważna część książki poświęcona jest problemowi, jakim jest ghosting, a także sposobom reagowania na tę technikę manipulacyjną we właściwy sposób.

Dodatkowo, w specjalnym rozdziale znajdziesz strategie, które pozwolą sprawić, że narcyz (lub narcyzka) natychmiast zapragnie do ciebie wrócić.

Więc jeśli wiesz, że stałeś/aś się ofiarą ghostingu stosowanego przez narcyza, to ta lektura z pewnością jest dla ciebie.

Metoda pozwalająca bronić się przed narcystyczną osobą, odpowiedzieć na jej manipulacje, zdobyć ją lub skłonić do powrotu

Dziękuję ci za przeczytanie tego artykułu, w którym wspólnie przeanalizowaliśmy, jak radzić sobie z ghostingiem i jak na niego poprawnie reagować. Jestem pewny, że teraz będziesz w stanie lepiej odnaleźć się w tego typu sytuacji. Życzę ci powodzenia!

5/5 - (1 vote)
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi to blog poświęcony rozwojowi osobistemu, psychologii i relacjom partnerskim. Jesteśmy także autorami cenionych poradników poświęconych tej tematyce. Wszystkie nasze e-booki dostępne są na tej stronie.