Kursy psychoterapii i dla psychologów: 10 doskonalących szkoleń online

kursy psychoterapii i dla psychologów

Kursy psychoterapii online kierowane do osób zawodowo realizujących się w dziedzinie psychologii to doskonały sposób na poszerzenie swoich kwalifikacji, umiejętności i profesjonalnych zainteresowań. Jeśli szukasz szkolenia z psychoterapii i ogólnie z zakresu psychologii, dobrze trafiłeś!

Sam dobrze wiesz, że studia na kierunku psychologia to dopiero pierwszy krok w karierze psychologa i psychoterapeuty. Każdy szuka swojej własnej ścieżki, w której będzie chciał się rozwijać. Doskonalenie warsztatu i zdobywanie uprawnień do stosowania określonych metod to chleb powszedni dla psychologa.

Poza szkołami psychoterapii, do których uczęszcza większość osób chcących pracować z pacjentami, istnieje wiele dodatkowych kursów pozwalających zdobyć teoretyczną wiedzę i praktyczne umiejętności. Kurs psychoterapii online umożliwia skorzystanie z tych możliwości na bardzo dogodnych warunkach.

W dzisiejszym wpisie zaprezentuję 10 szkoleń dla psychologów online. Różnią się czasem trwania oraz ceną, a także rzecz jasna tematyką (praca z dziećmi, parami, osobami uzależnionymi i wiele innych). Na pewno znajdziesz tu coś dla ciebie.

Najciekawsze kursy psychoterapii online

1. Terapia par - Marta Melka-Roszczyk i inni

Kurs „Terapia par” przygotowany przez zespół specjalistów związanych z czasopismem „Psychologia w praktyce” tylko z pozoru wydaje się banalny. W rzeczywistości do doskonalący warsztat, który uwzględnia nowe okoliczności, przemiany cywilizacyjne i wpływ cyberprzestrzeni na rozwiązywanie problemów par zgłaszających się na terapię.

Ten kurs psychoterapii kierowany jest do psychologów, terapeutów i seksuologów. Tłumaczy właściwy dobór narzędzi diagnostycznych oraz postępowanie terapeutyczne, również w szczególnych przypadkach jak praca z osobami wysoko wrażliwymi czy z tendencjami do izolacji społecznej. Stosowanie genogramów i analiza case studies to tylko niektóre z tematów tego złożonego kursu.

Kurs dla psychologów pracujących z parami zawiera ponad 5 godzin nagrań wideo, liczne materiały dydaktyczne i studia przypadku. Poznasz wszystkie etapy terapii, również par w toksycznej relacji. Na koniec zmierzysz się z testem weryfikującym.

2. Terapia i edukacja seksualna w praktyce psychologicznej - Marta Melka-Roszczyk i Katarzyna Waszyńska

Kurs „Terapia i edukacja seksualna w praktyce psychologicznej” przygotowany przez dr Martę Melkę-Roszczyn i dr hab. Katarzynę Waszyńską to aż 3-miesięczne profesjonalne szkolenie psychologiczne kierowane do psychologów, terapeutów, seksuologów i pedagogów. Jego zadaniem jest uaktualnienie wiedzy z zakresu terapii i edukacji seksualnej w kontekście współczesnych przemian kulturowych i społecznych.

Kurs korzysta z różnych metod i technik stosowanych w psychoterapii. Dotyka tematów pracy z osobami dorosłymi, nastoletnimi, dziećmi oraz parami. Zawiera opisy przypadków, propozycje technik oraz rozwiązań terapeutycznych, a także garść praktycznej wiedzy dzięki przykładom scenariuszy i dialogów.

Podczas kursu zapoznasz się ze wszystkimi najważniejszymi zagadnieniami dotyczącymi psychoterapii w sferze seksualnej, z uwzględnieniem choćby wpływu nowych mediów czy zmiany w postrzeganiu cielesności.

3. Osobowość narcystyczna i zaburzenia współwystępujące we współczesnym świecie - Kaja Funez-Sokoła

Osobowość narcystyczna i zaburzenia występujące we współczesnym świecie” to skondensowany kurs psychoterapii osób cierpiących na zaburzenie osobowości narcystycznej. Autorka nie tylko przedstawia teoretyczną wiedzę na temat narcyzmu, ale prezentuje również propozycje terapeutyczne w duchu psychologii self.

Dowiesz się, jakich metod i technik używać, pracując z osobą narcystyczną i jak unikać pułapek diagnostycznych. Poznasz przyczyny narcyzmu tkwiące w dziecisńtwie, relacjach z rodzicami, środowisku i współczesnych uwarunkowaniach. Choć kurs psychoterapii narcyzmu jest raczej krótki, zawiera wiele praktycznych materiałów.

Oprócz godzinnego filmu szkoleniowego otrzymasz zestaw materiałów dydaktycznych, w tym analizę konkretnych przypadków. Szkolenie zakończone jest uzyskaniem certyfikatu.

4. Time Perspective Therapy - Philip Zimbardo i inni

Time Perspective Therapy” to zaawansowany kurs psychoterapii online poświęcony tzw. perspektywom czasowym. Koncepcja Perspektyw Czasowych jest wykorzystywana w pracy z osobami, które doświadczyły traumy i zmagają się z zespołem stresu pourazowego. Zachęcający jest fakt, że kurs przygotował zespół psychologów z USA, którzy jednocześnie są autorami metody.

Ten 3-miesięczny kurs wyjaśnia, jak stosować perspektywy czasowe w praktyce, pracując nie tylko z osobami z doświadczeniem traumy, ale również z pacjentami, którzy pod różnymi względami chcą poprawić jakość swojego życia. Niemniej jednak podkreślana jest wyjątkowa skuteczność metody w leczeniu PTSD i traum związanych z silnym oddziaływaniem stresogennym.

Jedną z autorek szkolenia jest Rosemary Sword, która pracowała z amerykańskimi weteranami wojennymi. Kurs zawiera filmy szkoleniowe, prezentacje i bibliografię, Inwentarz Perspektywy Czasowej i artykuły. Uczestnicy są pod stałą opieką merytoryczną.

5. Pułapki diagnostyczne w praktyce psychologicznej - Magdalena Leszko i inni

Pułapki diagnostyczne w praktyce psychologicznej – trudności, dylematy i praktyczne rozwiązania” to kurs doskonalący dla psychologów, mający na celu pomoc w stawianiu celnej diagnozy w bardziej skomplikowanych przypadkach. Szkolenie dostarczy niezbędne narzędzia, dzięki którym jako psycholog obierzesz właściwą ścieżkę postępowania terapeutycznego.

W trakcie kursu zostaną poruszone tematy związane z czterema modułami. Pierwszy z nich dotyczy takich zaburzeń jak neurotyczność, psychotyczność i borderline. Drugi moduł traktuje o depresji i otępieniu i różnicach między nimi. Trzeci moduł został poświęcony zaburzeniom dysocjacyjnym. Natomiast ostatni moduł dotyczy transseksualizmu i dysforii płciowej.

Dzięki filmom i materiałom szkoleniowym oraz opiece merytorycznej dowiesz się, jak przeprowadzić właściwą diagnozę w wyżej wymienionych przypadkach. Unikniesz diagnostycznych pułapek, a twoja terapia okazę się jeszcze skuteczniejsza.

6. Terapia Online w pracy psychologicznej - Dariusz Skowroński

Studium: Terapia Online w pracy psychologicznej – 3 moduły” to 3-miesieczny kurs psychologiczny przygotowany przez prof. Dariusza Skowrońskiego, współpracującego z uczelnią w Tokio i mającego duże doświadczenie w pracy w wielu ośrodkach na całym świecie. Kurs odpowiada na ostatnią potrzebę przeniesienia terapii w tryb zdalny i przygotowuje psychologów do tego wcale niełatwego zadania.

Z kursu dowiesz się nie tylko, jak zadbać o jakość prowadzonej przez ciebie terapii online tak, by zapewnić maksymalny komfort pacjentowi, ale też sobie. Poznasz również metody pracy w przypadku terapii krótko-, średnio-  i długoterminowej prowadzonej online. Dowiesz się też, jak w niekonwencjonalny sposób stosować w pracy zdalnej znane ci narzędzia.

Jeśli chcesz dobrze przygotować się do pracy online i uniknąć pułapek diagnostycznych, weź udział w tym kursie. Pacjenci docenią twoje profesjonalne podejście do tej powszechnej ostatnio formy prowadzenia terapii.

7. Sposoby skutecznej komunikacji z dziećmi - Kamila Olga Stępień-Rejszel

Sposoby skutecznej komunikacji z dziećmi” to tym razem kurs psychologii dziecięcej, który kierowany jest nie tylko do psychologów, ale też pedagogów, nauczycieli, a nawet rodziców, którzy chcą nauczyć się lepiej komunikować ze swoimi pociechami. Szkolenie przyda się każdemu, kto chce skutecznie egzekwować od dziecka określone zachowania, ale też zrozumieć jego potrzeby i stany emocjonalne.

Dziecko potrafi nie radzić sobie ze swoimi emocjami, przez co reaguje agresją, histerią czy nieposłuszeństwem. Nie chce współpracować i trudno mu usiedzieć w miejscu. Dzięki metodom, technikom, ćwiczeniom i trikom dowiesz się, jak skutecznie działać w tego typu „kryzysowych” sytuacjach w komunikacji z dzieckiem.

Kurs zawiera nagrania wideo, artykuły merytoryczne oraz studia przypadków. Wśród materiałów znajdziesz gotowe scenariusze zajęć, propozycje zabaw oraz ćwiczenia i nagrania relaksacyjne.

8. Zaburzenia emocjonalne dzieci i młodzieży - Karolina Maniewska

Zaburzenia emocjonalne dzieci i młodzieży” to kurs psychologiczny online przygotowany przez Karolinę Maniewską, psycholog kliniczną i psychoterapeutkę dzieci i młodzieży. Szkolenie kierowane jest do psychologów i terapeutów wspierających młodych pacjentów w kryzysie emocjonalnym.

Kurs pozwoli ci właściwie diagnozować zaburzenia emocjonalne dzieci i młodzieży i odróżnić je od emocjonalności na danym etapie rozwoju. Dostarczy cie metod, technik i wszelkich narzędzi do pracy z młodym pacjentem. Dowiesz się, jak środowisko rodzinne czy nowe technologie wpływają na kondycję emocjonalną dzieci.

Choć kurs to tak naprawdę jedna godzina filmu szkoleniowego, zawiera on także konkretne metody i techniki terapii oraz zestaw pytań i odpowiedzi, które pozwolą ci zdobyć odpowiednią wiedzę do jak najlepszej pracy z młodzieżą zmagającą się z zaburzeniami emocjonalnymi.

9. Skuteczne metody terapii uzależnień - Barbara Czekaj i inni

Skuteczne metody terapii uzależnień” to 10-godzinny warsztat doskonalący dla psychologów, psychoterapeutów i osób na co dzień obcujących z problemem uzależnień. Kurs uwzględnia tematykę także nowych uzależnień, związanych ze środowiskiem Internetu. Składa się z części teoretycznej poświęconej uzależnieniom XXI wieku oraz praktycznej z zaproponowanymi metodami diagnozy i pracy.

Prowadzący to specjaliście terapii uzależnień. Przedstawione podczas kursu studia przypadków, materiały merytoryczne oraz zaprezentowane filmy szkoleniowe pozwolą ci zrozumieć, jakie podłoże mają uzależnienia. Poruszone zostaną m.in. tematy ich współistnienia z innymi zaburzeniami oraz predyspozycji osobowościowych.

W części praktycznej dowiesz się więcej o wykorzystaniu terapii akceptacji i zaangażowania, poznawczej opartej na midfulness, skoncentrowanej na współczuciu, dialektycznej behawioralnej oraz opartej na analizie funkcjonalnej.

10. Uzależnienie od nowych technologii, hejt w sieci i cyberprzemoc w terapii psychologicznej dziecka

Uzależnienie od nowych technologii, hejt w sieci i cyberprzemoc w terapii psychologicznej dziecka” to szczegółowy kurs psychologii dziecięcej skoncentrowany na problemach związanych ze środowiskiem Internetu. Kurs doskonale przygotuje zarówno do przeprowadzenia właściwej diagnozy, jak i pracy z młodym pacjentem uzależnionym od Internetu, gier, smartfona czy mediów społecznościowych.

Analizując wpływ Internetu i mediów na dzieci, poznasz nowe typy uzależnień od technologii. Poruszone zostaną tematy cyberprzemocy i hejtu w sieci. Nauczysz się rozpoznawać u dziecka uzależnienie od Internetu i nowych technologii oraz poznasz metody pracy z takim pacjentem w zależności od rodzaju problemu i etapu jego zaawansowania.

Autorzy kursu przygotowali strategie działań, filmy instruktażowe, wykazy ćwiczeń i działań, scenariusze zajęć, kryteria rozpoznawania oraz materiały dla rodziców. Kurs zamyka test weryfikujący, a uczestniczy otrzymują certfikat.

Dlaczego warto rozpocząć kurs psychoterapii online?

Czy kursy psychologiczne online mogą mi się do czegoś przydać? Co mi daje uczestniczenie w kursie dla psychologów?

Przede wszystkim przedstawione wyżej szkolenia to kursy psychologiczne z certyfikatem. Otrzymujesz potwierdzenie ukończenia kursu, którego finalną częścią jest zwykle test sprawdzający zdobytą wiedzę i umiejętności.

Po drugie szkolenia z psychoterapii, nawet te online, są zwykle prowadzone przez doświadczonych psychologów i psychoterapeutów specjalizujących się w danej dziedzinie. To osoby nierzadko ze stopniem naukowym doktora habilitowanego bądź profesora, doskonale przygotowane do przekazywania i weryfikowania wiedzy.

Jeśli poważnie myślisz o rozwoju swojej kariery, powinieneś rozglądać się za wszelkimi warsztatami i szkoleniami. Kursy psychoterapii i dla psychologów online nie ograniczają cię czasowo czy geograficznie. Wybierasz to, co rzeczywiście cię interesuje i co przełoży się na konkretne korzyści dla twojego rozwoju zawodowego.

Mam nadzieję, że przedstawione w artykule kursy psychologiczne przekonały cię do wzięcia udziału w choćby jednym z nich lub poszukania odpowiednich dla ciebie szkoleń. Zachęcam cię również do lektury artykułu „Kursy psychologiczne online: szkolenia dla miłośników psychologii„, gdzie znajdziesz mniej profesjonalne, ale wciąż bardzo ciekawe kursy z zakresu psychologii, autoterapii i rozwoju osobistego.

5/5 - (4 votes)
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi to blog poświęcony rozwojowi osobistemu, psychologii i relacjom partnerskim. Jesteśmy także autorami cenionych poradników poświęconych tej tematyce. Wszystkie nasze e-booki dostępne są na tej stronie.