Związek z kobietą narcyzem: fazy, objawy i wyzwania

związek z kobietą narcyzem

Toksyczne relacje przysparzają wielu problemów, nie tylko w czasie ich trwania, ale niekiedy również długo po ich zakończeniu. Dlatego im wcześniej zorientujesz się, z kim masz do czynienia, tym lepiej. Specyficzny przypadek stanowi związek z kobietą narcyzem, który omówię w tym wpisie.

Narcystyczna kobieta reprezentuje zestaw cech charakteru, które niestety czynią z niej jedną z bardziej toksycznych partnerek. Związek z taką kobietą przechodzi przez konkretne fazy i ma pewne określone objawy. Za chwilę wszystkie je przedstawię.

Z tego wpisu dowiesz się również, z jakimi mężczyznami wiąże się narcystyczna kobieta, jakie wyzwania stawia przed tobą relacja z nią oraz jak sobie z nimi radzić.

Zanim zaczniemy, warto, żebyś zrobił krótki darmowy test online, który pozwoli ci zrozumieć, czy twoja partnerka jest narcystyczna i jak bardzo są w niej nasilone te cechy charakteru. Zajmie ci tylko chwilę, a wynik poznasz od razu!

Dowiedz się, czy ona jest narcystyczna

Fazy związku z narcystyczną kobietą

Związek z kobietą narcyzem można poznać po fazach, przez które przechodzi. Bardzo często się one powtarzają i tworzą schemat, który możemy opisać. Zasadniczo mamy do czynienia z 5 etapami.

1. Love bombing, czyli bombardowanie miłością. To pierwsza faza, dzięki której narcystyczna kobieta owija sobie ciebie wokół palca. Jest wtedy bardzo uwodzicielska i dowartościowuje cię na wszelkie możliwe sposoby. Masz wrażenie, że trafiłeś na dziewczynę idealną, która nie widzi świata poza tobą.

2. Zrzucenie maski następuje, gdy narcyzka wie, że ma już nad tobą kontrolę. Może wtedy ujawnić swoje prawdziwe oblicze. Przestaje być czuła i miła, za to coraz częściej okazuje ci chłód i zdystansowanie. Zaczynasz słyszeć z jej ust słowa krytyki oraz inne zwroty, które mają na celu zmanipulowanie cię.

3. Dewaluacja, czyli proces, w trakcie którego narcyzka obniża twoje poczucie własnej wartości. Przez to czujesz się jeszcze bardziej od niej zależny, a także masz wrażenie, że nie zasługujesz na nic lepszego.

4. Porzucenie ma miejsce, gdy przestajesz zaspokajać potrzeby narcystycznej partnerki. Wyssała z ciebie całą energię, a możliwe też, że na oku ma już kolejną ofiarę. Prawdopodobnie znudzona tobą postanowiła zerwać relację.

5. Powrót to ostatnia faza, która nie zawsze ma miejsce, choć zdarza się to bardzo często. Po porzuceniu z różnych powodów narcystyczna kobieta potrafi wracać, by odzyskać kontrolę nad dawnym partnerem. Zwykle wcześniej opisane fazy zostają wtedy powtórzone.

Dokładny opis etapów relacji z narcystyczną kobietą znajdziesz w e-booku „Sposób Na Narcyzkę„. To kompendium wiedzy i porad na temat narcystycznej, manipulującej, toksycznej kobiety. Zachęcam cię, żebyś do niego sięgnął – nas pewno nie pożałujesz!

Jak bronić się przed narcystyczną kobietą: techniki, które pozwolą ci ją uwieść, zmanipulować, unieszkodliwić, odzyskać lub uwolnić się od niej raz na zawsze.

Związek z kobietą narcyzem: objawy

Teraz przyjrzymy się objawom związku z kobietą narcyzem, które zazwyczaj pojawiają się dopiero wtedy, gdy wasza relacja jest już wystarczająco poważna. Wówczas narcyzka może pokazać swoją prawdziwą twarz i zafundować ci serię przeżyć, które niemile cię zaskoczą.

1. Emocjonalny rollercoaster

Pierwszym objawem jest emocjonalna huśtawka, jaką będziesz musiał na co dzień przeżywać ze swoją narcystyczną partnerką. Narcyzka ma skłonność do szybkiej zmiany nastroju i popadania w skrajność, a to potwornie męczące.

W jednej chwili będzie dla ciebie miła i czuła, za moment zrobi się nieprzyjemna lub wręcz agresywna. Nigdy nie będziesz wiedział, co dokładnie wywołało w niej daną reakcję. Będziesz miał wrażenie, że siedzisz na tykającej bombie i nigdy nie wiesz, kiedy wybuchnie.

Narcystyczna kobieta doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak może cię kontrolować swoją zmiennością nastrojów. A ty, ani się obejrzysz, zaczniesz działać pod jej nieprzewidywalne dyktando.

2. Manipulacje i szantaże

Najważniejszym objawem związku z kobietą narcyzem, ale też każdą inną toksyczną partnerką, są manipulacje. Jest to główne „narzędzie pracy” narcystycznej osoby. To właśnie one pozbawiają cię poczucia bezpieczeństwa i obniżają twoją samoocenę.

Manipulacje to cały repertuar zachowań, które mają na celu takie przekształcenie rzeczywistości, by wywołać w ofierze pożądane reakcje, zachowania lub emocje. Będzie do nich należało przekręcanie słów, niesprawiedliwe porównywanie, absurdalne prowokacje i wiele innych.

relacja z kobietą narcyzem

Naczelną manipulacją w wykonaniu narcystycznej kobiety jest szantaż emocjonalny. Partnerka wie, jak grać ci na emocjach, żebyś w jednej chwili czuł się winny, współczuł jej, zaczął się przed nią tłumaczyć czy przepraszać ją.

3. Zbliżanie się i oddalanie

Wspomniałem o tym, że analizując fazy związku z narcystyczną kobietą, możemy zauważyć, że pojawia się tam motyw naprzemiennego oddalania się i zbliżania. To kolejny sposób na to, by uzależnić cię od siebie.

Ale strategia ta nie odnosi się wyłącznie do rozstań i powrotów. Na co dzień narcystyczna kobieta może kontrolować cię, raz okazując chłód i dystans, a raz bliskość. Czasami nie będzie się do ciebie odzywać całymi dniami, bez konkretnego powodu. Potem nagle zjawi się i zacznie stawiać żądania, oczekując twojej pełnej dyspozycyjności.

Wszystko to powoduje, że sam nie wiesz, co masz robić, żeby wywołać w niej pożądane zachowania. To znów sprawia, że nie masz żadnej władzy nad waszą relacją i czujesz się niepewnie.

4. Instrumentalne traktowanie partnera

Kolejnym przejawem związku z narcystyczną kobietą jest to, jak traktuje ona partnera. A można to określić słowami: instrumentalnie i przedmiotowo. Narcyzka to oportunistka i egoistka – osoba nastawiona na własne potrzeby i korzyści. Dodatkowo brak empatii sprawia, że widzi w ludziach tylko narzędzia do osiągania własnych celów.

Partner jest najbardziej podręcznym narzędziem, ponieważ jest z nią w bliskiej relacji, a jednocześnie zawsze będzie gotów jej pomóc. Dla mężczyzny zaspokajanie potrzeb partnerki jest istotnym elementem partnerskiej więzi. Narcyzka jednak będzie to wykorzystywać przez wyzysk partnera.

Dla narcystycznej kobiety partner nie jest niezależnym bytem, o uczuciach i potrzebach, które powinno się uwzględniać. W jej oczach jego rola kończy się na zaspokajaniu jej potrzeb.

5. Totalna kontrola i zazdrość

Narcystyczna kobieta ma tendencję do nadmiernej kontroli, zaborczości i chorobliwej zazdrości. Nienawidzi, kiedy ktoś próbuje jej się wymknąć albo podważyć jej autorytet. Jej władza w związku jest totalitarna.

Narcyzka ma oko na wszystkie sfery życia partnera. Równie ważne będzie dla niej to, co mówi, co sobą reprezentuje, jak się ubiera i z kim się zadaje. Nie pozwoli, żeby ją ośmieszył i przyniósł jej wstyd. Ponadto odizoluje go od innych ludzi, by wyeliminować na wszelki wypadek jakiekolwiek zagrożenie dla swojej pozycji.

Z tego powodu obsesyjnie będzie pilnować też, by partner trzymał się z daleka od innych kobiet. Narcyzka nie może mieć żadnej konkurencji. Dla pewności, sprawdzi telefon partnera, a za każde spojrzenie na inną kobietę zrobi mu karczemną awanturę.

6. Brak lojalności

Na koniec powiedzmy sobie jeszcze o tym, że w relacji z narcystyczną partnerką lojalność działa tylko w jedną stronę. Ty jesteś pod stałą, całkowitą kontrolą, ale ona w tym czasie może robić, co chce, i korzysta z tej możliwości.

narcystyczna kobieta w związku z partnerem

Narcystyczne kobiety mają skłonność do zdrady, a gdy zostaną nakryte, nigdy nie przyznają się bezpośrednio do winy. Albo zbagatelizują fakt, albo wmówią ci, że ci się coś wydawało, albo to ciebie obarczą winą.

Partner narcyzki usłyszy więc, że ją zaniedbywał, przestał pociągać, a ona akurat trafiła na kogoś znacznie lepszego, kto nie miał problemu z zaspokajaniem jej potrzeb.

Dodatkowo mężczyzna nie ma co liczyć na wsparcie i lojalność również w innych sytuacjach. Narcystyczna partnerka, jeśli jej to będzie na rękę, zdradzi go także w inny sposób, np. odmawiając poparcia i stając po przeciwnej stronie.

Przeczytaj też: Toksyczna żona

Z kim związuje się kobieta narcyz?

Po przeczytaniu powyższych objawów można by się zastanawiać, który facet pakuje się w coś takiego i w dodatku trwa w takim związku.

Prawda jest jednak taka, że manipulacja to potężne narzędzie, którego możliwości nie powinno się ignorować. Poza tym, narcystyczna kobieta starannie wybiera swoje ofiary.

Jaki jest partner kobiety narcystycznej?

To często mężczyzna o obniżonej samoocenie, introwertyk, który nie wychodzi z inicjatywą przy nawiązywaniu relacji. Zainteresowanie ze strony pociągającej narcyzki jest dla niego wystarczającą pokusą.

Z drugiej strony, niewątpliwie mamy do czynienia z mężczyzną empatycznym, który będzie współczuł narcyzce, starał się ją zrozumieć i dopatrywać w niej pozytywnych cech, a przy tym nie będzie chciał jej skrzywdzić. Niestety, tym łatwiejszą stanie się dla niej ofiarą.

Ale bywa, że mężczyzna, na którego padnie wybór, wcale nie będzie robił wrażenia słabego i wrażliwego. To może być człowiek z pozycją, zadbany, odnoszący sukcesy, którego prestiż przyciągnie narcyzkę.

Bywa nawet, że relacja nawiązuje się pomiędzy dwoma osobami o narcystycznej osobowości. Przeczytasz o tym więcej w tym wpisie: Czy związek dwóch narcyzów jest możliwy?.

Narcystyczna kobieta w związku: wyzwania

Jak widzisz, związek z kobietą narcyzem stwarza wiele problemów i zagrożeń oraz stawia przed tobą jako partnerem poważne wyzwania.

Pierwszym z nich jest zawalczenie o własną tożsamość i nie pozwolenie na to, by narcyzka przejęła całkowitą kontrolę nad twoim życiem. Musisz pozostać niezależny, by móc o sobie decydować.

związek z narcystyczną kobietą

Drugim trudnym zadaniem jest opanowanie sztuki obrony przed manipulacjami. Aby tego dokonać, musisz nauczyć się je dobrze rozpoznawać oraz właściwie reagować w konkretnych sytuacjach.

Kolejnym problemem jest to, że jeśli narcyzka jest twoją żoną i macie dzieci lub po prostu łączy cię z nią coś więcej, dużo trudniej będzie ci radzić sobie w różnych okolicznościach. Narcystyczna partnerka może wykorzystać ważne dla ciebie osoby, by cię szantażować emocjonalnie.

Po czwarte, musisz nauczyć się stawiać granice, a dodatkowo ich konsekwentnie bronić. Nie możesz sobie pozwolić na chwilę nieuwagi i taryfy ulgowe, bo narcyzka wykorzysta to przeciwko tobie.

W końcu, powinieneś dobrze się zastanowić, czy widzisz w przyszłość dla waszego związku. Jeśli nie, musicie się rozstać, a ty nie możesz pozwolić jej do ciebie wrócić.

Związek z kobietą narcyzem: co robić?

Kończąc ten artykuł, chciałbym jeszcze zasugerować ci, co możesz zrobić, by poprawić twoje relacje z narcystyczną partnerką.

Nie jest to niestety łatwe. W zależności od tego, jak bardzo nasilone są w niej narcystyczne cechy, możesz mieć większe lub mniejsze szanse na polepszenie waszych stosunków. Test wspomniany na początku artykułu miał za zadanie pomóc ci to zrozumieć.

Następnie musisz wprowadzić odpowiednie strategie, które sprawią, że narcyzka zacznie cię doceniać, a także starać się o twoją uwagę i przychylność. Istnieją różne metody, które pozwolą ci odpowiedzieć swego rodzaju manipulacją na jej zabiegi manipulacyjne.

Wystarczy, że dobrze poznasz jej sposób działania i motywacje, a także sztuczki psychologiczne, które przechylą szalę na twoją stronę. A wszystko to znajdziesz w poradniku „Sposób Na Narcyzkę” – jedynym takim kompletnym przewodniku po relacji z narcystyczną kobietą.

Z poradnika dowiesz się w szczególności:

  • Jak rozpoznać narcystyczne cechy u partnerki;
  • Jakie są techniki manipulacji i jak się przed nimi bronić;
  • Jak poprawić komunikację z kobietą narcyzem;
  • Jak odzyskać kontrolę nad waszą relacją i niezależność;
  • Co zrobić, by to ona o ciebie zabiegała, a nie na odwrót;
  • Jak się od niej uwolnić, jeśli uważasz, że to najlepsze rozwiązanie.

Przeczytaj „Sposób Na Narcyzkę” i raz na zawsze zapanuj nad relacją z manipulującą kobietą narcyzem!

Jak bronić się przed narcystyczną kobietą: techniki, które pozwolą ci ją uwieść, zmanipulować, unieszkodliwić, odzyskać lub uwolnić się od niej raz na zawsze.

4.7/5 - (8 votes)
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi to blog poświęcony rozwojowi osobistemu, psychologii i relacjom partnerskim. Jesteśmy także autorami cenionych poradników poświęconych tej tematyce. Wszystkie nasze e-booki dostępne są na tej stronie.