Czy związek dwóch narcyzów jest możliwy?

związek dwóch narcyzów

Jak wyglądałby związek dwóch narcyzów? Albo raczej: czy związek narcyza z narcyzem jest możliwy? Czy dwoje ludzi o takiej osobowości może się w sobie zakochać?

Jeśli zadajesz sobie te wszystkie pytania, wiedz, że jesteś we właściwym miejscu, aby uzyskać na nie odpowiedź. Dziś przyjrzymy się wszystkim aspektom, które wpływają na relację między dwoma narcystycznymi partnerami.

Zaczniemy od omówienia cech charakterystycznych dla osoby narcystycznej, aby od razu zrozumieć, czego szuka ona w związku. Następnie zastanowimy się, czy, jak i jak długo dwie osoby narcystyczne mogą pozostać razem.

Zanim jednak zaczniesz czytać, zachęcam cię do odpowiedzi na pytania zawarte w poniższym teście online. W ten sposób będziesz w stanie ocenić, czy twój partner lub partnerka rzeczywiście cierpi na narcystyczne zaburzenie osobowości.

Test na narcyzm

Dowiedz się, czy mężczyzna lub kobieta cierpi na patologiczny narcyzm lub przejawia narcystyczne cechy osobowości

Czego szuka narcyz w związku?

Zanim przekonamy się, czy dwoje narcyzów może być razem, ważne jest, by zrozumieć główne cechy osobowości narcyza i jego potrzeby w relacji miłosnej. Oto cechy charakterystyczne dla osoby cierpiącej na narcystyczne zaburzenie:

  • Brak empatii, ale szukanie jej w swoim partnerze;
  • Niezdolność do odczuwania miłości i zakochania się;
  • Stosowanie strategii manipulacyjnych, aby uzyskać to, czego chce;
  • Wykorzystanie wszystkiego, co partner jest w stanie dać;
  • Próżność i ciągłe szukanie podziwu;
  • Chęć zdobycia przewagi nad drugą osobą i bycia w centrum jej życia.

W świetle tych cech łatwo jest zrozumieć, czego narcyz szuka w związku. Niestety, większość pozostałych ludzi nie ma podobnych intencji.

Osoba narcystyczna nie podchodzi do potencjalnego partnera z miłości czy z chęci stworzenia stabilnego, zdrowego i szczęśliwego związku, ale raczej po to, by zaspokoić swoje narcystyczne potrzeby.

Dlatego zwykle mówimy o sprawcy i ofierze, o narcyzie i osobie współuzależnionej. Tego właśnie szuka narcyz: partnera, którego może utrzymać w pozycji podwładnego, aby zawsze mieć poczucie kontroli.

I zazwyczaj narcyzowi rzadko nie udaje się osiągnąć tego celu. W rzeczywistości prawie zawsze zwraca się do hojnych, altruistycznych, empatycznych i wrażliwych kobiet, którym trudno jest wyjść z roli współuzależnionej partnerki, w jakiej się znalazły po rozpoczęciu związku z narcyzem.

Związek dwóch narcyzów: czy to możliwe

Teraz, kiedy już wiemy, czego narcyz szuka w związku, możemy odpowiedzieć na główne pytanie naszego przewodnika: czy związek dwóch narcyzów jest możliwy?

Gdybyśmy mieli odpowiedzieć od razu, najprawdopodobniej byłoby to „nie”. W końcu partner, który w równym stopniu pragnie sprawować kontrolę, karmić się empatią drugiej osoby, stosować strategie manipulacyjne itd. z pewnością nie znajdzie satysfakcji, mając u swego boku narcystycznego partnera. I na odwrót.

Jednak na wczesnym etapie związku dwoje narcyzów może czuć do siebie wzajemne przyciąganie. Dzieje się tak dlatego, że każdy z nich znajduje duże korzyści w byciu blisko przystojnej, ekscentrycznej, charyzmatycznej i być może wpływowej społecznie osoby.

Zdarza się, że dwoje narcyzów jest ze sobą, bo jedno z partnerów realizuje swój narcyzm poprzez drugą osobę – np. to, że jest atrakcyjna i odnosi sukces. Taki narcyz szuka swojego odbicia w drugim narcyzie. Mimo to taka relacja nadal nie opiera się na miłości i poszanowaniu drugiego człowieka.

Związek może funkcjonować, jeśli oboje partnerzy mają tylko narcystyczne cechy osobowości lub jeśli tylko jedno z nich wykazuje patologiczny narcyzm. Jeśli jednak zarówno narcyzowi, jak i osobie narcystycznej brakuje empatii, długotrwały związek będzie praktycznie niemożliwy lub całkowicie szkodliwy i niestabilny.

związek narcyza z narcyzem

Ponadto, mężczyzna narcyz może łatwo nawiązać więź z kobietą histrioniczną. Histrioniczne zaburzenie osobowości ma cechy wspólne z narcyzmem (ciągłe poszukiwanie uwagi, dbałość o to, co zewnętrzne), ale w przeciwieństwie do tego ostatniego nie charakteryzuje się brakiem empatii.

Dlatego kobieta histrioniczna, być może z cechami osobowości narcystycznej, może związać się z narcystycznym mężczyzną i stworzyć z nim toksyczną relację, która z czasem staje się dość stabilna.

Wreszcie, możliwe jest wejście w związek narcyza z narcyzem, jeśli na początkowym etapie jeden z nich próbuje wykorzystać swoje słabości i ułomności, by zdobyć władzę nad drugim.

W rzeczywistości każdy narcyz może stosować różne taktyki manipulacji w uwodzeniu. Jeśli w fazie zapoznawania się i bombardowania miłością strategie te znajdą oddźwięk i będą odpowiednio skuteczne w stosunku do drugiej osoby, pozytywny początek związku jest bardzo prawdopodobny, ale krótkotrwały.

Podsumowując, dwie osoby narcystyczne mogą być ze sobą tylko przez krótki czas, chyba że jedna z nich wykaże się pewną dozą empatii i będzie skłonna przyznać drugiej osobie dominującą pozycję w związku.

Związek narcyza z narcyzem: podsumowanie

Chociaż odpowiedzieliśmy już na pierwsze pytanie, chciałbym zakończyć ten artykuł, zachęcając do dodatkowej refleksji.

Niezależnie od tego, czy ty też masz narcystyczne cechy osobowości, czy nie, jeśli masz do czynienia z narcystycznym mężczyzną, powinnaś zawsze mieć się na baczności. W rzeczywistości narcystyczni mężczyźni są niezwykle toksyczni i niebezpieczni dla twojego zdrowia psychicznego.

Dlatego moim zdaniem musisz zagłębić się w temat i zrozumieć, jak narcystyczny mężczyzna zachowuje się w związkach.

Aby zbliżyć się do sposobu myślenia narcyza, radzimy zagłębić się w lekturę e-booka „Sposób Na Narcyza” oraz „Sposób Na Narcyzkę„. Ten poradnik, w całości poświęcony zagadnieniu narcyzmu, pomoże ci przewidzieć posunięcia partnera lub partnerki.

Dzięki tej lekturze odkryjesz, kogo masz u swego boku, będziesz wiedział/a, czego się po nim/niej spodziewać, jak radzić sobie z jego/jej manipulacjami i reakcjami, a bardziej ogólnie – jak sprawić, by wasz związek się udał.

Metoda pozwalająca bronić się przed narcystyczną osobą, odpowiedzieć na jej manipulacje, zdobyć ją lub skłonić do powrotu

4.5/5 - (6 votes)
Picture of Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi to blog poświęcony rozwojowi osobistemu, psychologii i relacjom partnerskim. Jesteśmy także autorami cenionych poradników poświęconych tej tematyce. Wszystkie nasze e-booki dostępne są na tej stronie. Obserwuj nas i skontaktuj się z nami na Instagramie.