Szukaj
Close this search box.

Zostawił mnie w ciąży: co robić i jak dalej z tym żyć?

zostawił mnie w ciąży

Mój partner zostawił mnie w ciąży. Nie wiem, co robić. Czy jest szansa, że wróci?

Gdy kobieta zachodzi w ciążę, najbardziej pożądaną dla niej sytuacją jest kiedy i ona, i ojciec dziecka tego pragną oraz chcą być razem i tworzyć rodzinę. Jeśli ciąża nie była planowana, para mimo wszystko czuje, że jest w tym razem i chce stanąć na wysokości zadania.

Ale to niestety nie jedyny scenariusz. Bywa, że związek na wieść o ciąży się rozpada lub mężczyzna odchodzi na krótko przed narodzinami dziecka. Dlaczego tak się dzieje? Czy da się to jakoś naprawić, czy kobieta jest skazana na samotne macierzyństwo? Co powinna zrobić?

W dzisiejszym wpisie spróbujemy odpowiedzieć na wszystkie te pytania, łączeni z przeanalizowaniem sytuacji, kiedy mężczyzna odchodzi od ciężarnej partnerki do innej kobiety oraz gdy mąż chce rozwodu z żoną w ciąży.

Przed przystąpieniem do lektury, spróbuj zrobić krótki, bezpłatny test online, który pomoże ci ocenić szanse na powrót partnera w tej trudnej sytuacji. Kliknij poniżej:

Jakie są twoje realne szanse na odzyskanie?

Dlaczego facet zostawił mnie w ciąży?

Nasze rozważania zaczniemy od przeanalizowania, dlaczego twój facet zostawił cię, kiedy zaszłaś w ciążę. Powodów może być wiele i warto się z nimi skonfrontować, choć uprzedzam, że nie zawsze jest to łatwe. Niektóre jednak dają jeszcze szansę na ocalenie relacji.

1. Nie chciał mieć dzieci

Najtrudniejszy do zaakceptowania powód jest taki, że twój partner nigdy nie chciał mieć dzieci. Wiele osób zapomina o tym, jak ważne jest wyjaśnienie sobie tych spraw już na początku związku.

Owszem, zdarza się, że ktoś zmienia zdanie w trakcie, ale nie ma na to żadnej gwarancji, o ile sam tego nie wypowie. Jeśli twój partner wyraźnie komunikował ci, że nie chce zakładać rodziny, na wieść o ciąży poczuł się oszukany. Mógł w złości powiedzieć ci, że chciałaś go zmusić do ojcostwa lub „wrobić w dziecko”.

Zdarza się, że para unika tematu i nikt nie wie, że druga strona ma inne plany. Ciąża jest jednak faktem, przez który twój partner będzie zawsze z tobą jakoś związany, czy tego chce, czy nie.

2. Wycofał się ze związku

Niektórzy mężczyźni początkowo przyjmują do wiadomości wieść o ciąży i nawet akceptują, że założą rodzinę. Jednak w trakcie coś się zaczyna psuć i finalnie po kilku miesiącach partner chce odejść.

Instynkt ojcowski budzi się w mężczyźnie później, zwykle dopiero, gdy zobaczy dziecko. W okresie ciąży nierzadko trudno mu znaleźć swoje miejsce w tej nowej sytuacji. Ma wrażenie, że jego życie zostało przemeblowane, a on został odstawiony na boczny tor. Nagle wasz związek nie jest tak ważny jak to, że pojawi się dziecko.

Facet potrafi się wtedy wycofać ze związku, więź z partnerką się rozluźnia, znikają relacje intymne i zaczynają pojawiać się wątpliwości co do sensu spędzenia reszty życia razem.

3. Nie dźwignął odpowiedzialności

Niestety, prawda jest też taka, że twój partner może być zwyczajnie niedojrzały. Początkowo podchodził do powiększenia rodziny z huraoptymizmem, nie zdając sobie sprawy, że wiąże się z tym odpowiedzialność i nie zawsze jest kolorowo.

facet zostawił mnie w ciąży

Być może miałaś nieszczęście zajść w ciążę z facetem, który nie jest na to mentalnie gotowy, nie potrafi wziąć na siebie odpowiedzialności i wspierać swojej partnerki. Jego wyobraźnia nie była na tyle rozwinięta, by zdawać sobie sprawę z tego, jak poważna była decyzja o dziecku.

Gdy dotrą do niego informacje, które wcześniej ignorował, może poczuć niemiłe zaskoczenie i chcieć się nagle wycofać. Można mieć tylko nadzieję, że z czasem to się jeszcze zmieni, a on dojrzeje chociaż do roli ojca, jeśli nie partnera.

4. Planował odejście wcześniej

Kolejny możliwy scenariusz jest taki, że w związku się nie układało już od dłuższego czasu. Być może postrzegałaś ciążę jako szansę na ponowne scalenie i wzmocnienie waszej więzi. Niestety partner miał inne plany…

Planował się z tobą rozstać i od dawna rozważał wszelkie za i przeciw. Kiedy dowiedział się o ciąży, stwierdził, że to ostateczny moment, by podjąć decyzję, czy chce być dalej z tobą, czy nie, nawet jeśli miałaby ona być najbardziej bolesna.

Mężczyzna w takiej sytuacji musi mieć jednak świadomość, o czym już wspomniałem, że odejście nie zwalnia go z obowiązków jako ojca dziecka, które niebawem przyjdzie na świat. Jest więc szansa, że ta zmiana sytuacji skłoni go wkrótce do dania wam drugiej szansy.

5. Wystraszył się

Jest grono facetów, którzy na wieść o ciąży wpada w panikę. Często dotyczy to ludzi młodych, którzy wcale nie planowali zostawać w tym wieku rodzicami. Chłopak zostawia dziewczynę w ciąży, bo się boi i myśli, że jak on zniknie, to i problem zniknie.

mąż zostawił mnie w ciąży

Kompletna zmiana planów na przyszłość, brak stabilnej sytuacji zawodowej, lęk przed reakcją otoczenia, np. rodziców, którzy go utrzymują. Facet, poza tym, że oczywiście może być pozbawiony kręgosłupa moralnego, ucieka, bo nie wie, co robić. Może z ciężarną kobietą nic go nie łączy oprócz tamtej jednej nocy, a może miał z nią romans?

Istnieje szansa, że po pierwsze ucieczce do głosu dojdą wyrzuty sumienia i potrzeba zachowania się przyzwoicie, a facet wróci, żeby stawić czoła wyzwaniu.

6. Miał relację na boku

Powodem może być też fakt, że nie byłaś jedyną kobietą w jego życiu. Kiedy mężczyzna ma kochankę, a jego stała partnerka zachodzi w ciążę, czuje presję, by wybrać jedną z dwóch opcji. Albo decyduje się, żeby zerwać z kochanką, albo żeby do niej odejść.

Oczywiście, może być też tak, że mężczyzna będzie dalej usiłował ciągnąć dwie relacje równolegle, wykorzystując fakt, że jego partnerka w najbliższym czasie będzie bardziej zajęta dzieckiem niż stosunkami intymnymi z partnerem. Ale w tym artykule mówimy o sytuacjach, gdy facet odchodzi.

Być może to właśnie okres twojej ciąży sprawił, że partner się od ciebie oddalił i zaczął szukać relacji gdzie indziej. Wynik może być w każdym razie ten sam.

Zostawił mnie w ciąży: czy wróci?

Porzucona przez partnera ciężarna kobieta ma jeszcze nadzieję, że on zmieni zdanie i wróci. Czy to złudzenie, czy faktycznie jest szansa, że tak będzie?

Wszystko zależy od okoliczności. Jak już wspomniałem przy okazji powodów, jest wiele sytuacji, w których mężczyzna pod wpływem przemyśleń stwierdza, że źle zrobił, opuszczając swoją partnerkę. Postanawia odkupić swoje winy i spróbować wziąć na siebie odpowiedzialność za rodzinę, której jest częścią.

zostawił mnie w ciąży czy wróci

Jeśli twój partner okazał się perfidny lub też był zagorzałym przeciwnikiem zakładania rodziny, może nie chcieć mieć z tobą nic wspólnego (albo tylko tyle, ile będzie konieczne). To bardzo trudne, ale pamiętaj, że i tak nie mogłabyś na niego liczyć.

Twoja postawa może zachęcić go do zmiany nastawienia lub odwrotnie. Domyślam się, że czujesz złość, lęk i głębokie rozczarowanie. Ale zdaj się na głos rozsądku i spróbuj okazać trochę cierpliwości i zrozumienia. Być może twój partner potrzebuje tego, by wrócić na właściwe tory. Za chwilę powiemy sobie o tym dokładniej.

Jestem w ciąży, a on mnie zostawił: co robić?

Bez względu na to, jak potoczy się teraz twoje życie, masz pewne priorytety i to o nie powinnaś zadbać w pierwszej kolejności. Reszta wyjaśni się w pewnym sensie sama.

Najważniejsze jest zdrowie i bezpieczeństwo twoje i dziecka. Musisz przyjąć, że na razie jesteś z tym sama, i działać tak, jakby to się już miało nie zmienić. Spróbuj uzyskać wsparcie najbliższych: rodziny i przyjaciół. Porozmawiaj z psychologiem, jeśli czujesz taką potrzebę.

Następnie zastanów się, jakie były przyczyny odejścia twojego partnera. Czy podane przez niego wyjaśnienia były kompletne, czy może jest coś jeszcze? Na tej podstawie możesz dobrać właściwe środki postępowania.

Oczywiście, może być tak, że dojdziesz do wniosku, że nic się już nie da zrobić, a wtedy musisz dążyć do tego, by jakoś ułożyć sobie życie bez partnera. Jeszcze do tego wrócę.

Być może jednak jest szansa na odbudowanie związku. Jeśli twój partner się wystraszył konsekwencji, być może ktoś inny przemówi mu do rozsądku. Ty możesz spróbować z nim porozmawiać, zapewniając, że też czujesz się zagubiona, ale że wspólnie będzie wam znacznie łatwiej to udźwignąć.

Jeśli partner wycofał się ze związku, porozmawiaj z nim o problemach w waszej relacji. Zapewnij, że nadal jest dla ciebie ważny jako mężczyzna i że dziecko uczyni z was rodzinę, ale nie musi być postrzegane jako konkurencja dla związku.

Spróbuj pomóc mu odnaleźć swoją rolę. Być może gdy poczuje się w tym wszystkim ważny, ale nie przesadnie obciążony, poczuje spokój i sam zechce zmienić swoją decyzję.

Rzecz jasna, trudno w nieskończoność kogoś usprawiedliwiać i wyciągać do niego rękę. Dlatego warto z drugiej strony, byś zachowała trochę dystansu i wykorzystała techniki przedstawione w e-booku „Klucz Do Odzyskania„. Nawet w tej sytuacji, a może i zwłaszcza, mogą okazać się one nad wyraz skuteczne.

Kompletny Przewodnik Odzyskania Byłego Chłopaka lub Męża i Przejęcia Kontroli nad Własnym Życiem

Zostawił mnie w ciąży dla innej

Jeśli twój partner zostawił cię w ciąży dla innej kobiety, to zdaję sobie sprawę, że jesteś w sytuacji podwójnie bolesnej. Samo odejście partnera to jedno z bardziej traumatycznych doświadczeń. Gdy dochodzi do tego świadomość, że wybrał kogoś innego i że ty zostajesz sama z dzieckiem w drodze, ciężar jest zwielokrotniony.

To dodatkowo uderza w twoją samoocenę. W ciąży nie zawsze czujesz się piękną, atrakcyjną kobietą, a tu jeszcze okazuje się, że partnera, który mógł wspierać twoje poczucie własnej wartości, odbiła ci rywalka – która w ciąży nie jest.

Taką relację z pewnością trudno ci będzie odbudować. Twój partner ma szansę się jeszcze zrehabilitować, ale niełatwo ci będzie ponownie mu zaufać. Skoro być w stanie porzucić cię, wiedząc, że potrzebujesz go nie tylko ty, to czy można jeszcze na niego w ogóle liczyć?

jestem w ciąży a on mnie zostawił

Jeśli twój partner nie zamierza do ciebie wracać i układa sobie życie u boku innej kobiety, twoje zadanie jest podwójnie trudne. Będziesz musiała nie tylko uporać się psychicznie z rozstaniem, ale też zdołać jakoś uporządkować relacje z mężczyzną, który cię porzucił, a z którym ze względy na dziecko prawdopodobnie zawsze będziesz miała kontakt.

Niełatwo będzie zapomnieć, dlatego tym bardziej potrzebna ci będzie konkretna strategia. Taka, która poprowadzi cię w najtrudniejszym momencie twojego życia ku poprawie twojego samopoczucia, wzmocnieniu samooceny i otwarciu się na przyszłość.

Dlatego w takiej sytuacji polecam ci lekturę e-booka „Nowy Początek Po Zawodzie Miłosnym„. To poradnik, który pomógł już wielu osobom w ciężkich chwilach po rozstaniu z ukochaną osobą. Warto po niego sięgnąć jako do jednego ze źródeł potrzebnej ci pomocy.

Odkryj metodę i najlepsze techniki, żeby przestać cierpieć z miłości, szybko zapomnieć o ex i zbudować sobie cudowne życie.

Mąż zostawił mnie w ciąży

Co ma zrobić żona, którą mąż zostawił w ciąży? Ponownie mamy do czynienia z szalenie trudną sytuacją, w której inne aspekty wysuwają się na pierwszy plan.

Wchodząc w związek małżeński, prawdopodobnie oboje myśleliście o rodzinie, którą założycie. Już jako mąż i żona jesteście rodziną, a dziecko tę podstawową komórkę miało dopełnić.

Niestety wyjątkowo często dzieje się tak, że mąż odchodzi zaraz po narodzinach dziecka lub jeszcze przed nimi, rezygnując z założenia rodziny ze swoją małżonką. Ten gest całkowitego wyparcia się zazwyczaj sprawia, że związek zostaje przekreślony na zawsze i żadna ze stron nie chce go odbudowywać.

Ponownie jednak musisz przyjrzeć się przyczynom. Być może potrzebna wam jest szczera rozmowa o potrzebach i obawach. Być może przydałaby się wizyta u terapeuty par. Jeśli związek ma potencjał, twój mąż będzie dawał do zrozumienia, że ma wątpliwości, a ty musisz na nie jak najszybciej zareagować.

Mam nadzieję, że w tym artykule sporo ci rozjaśniłem. Pamiętaj, żeby na pierwszym miejscu stawiać siebie i szukać wsparcia. Gdy sama okażesz siłę, twój partner będzie musiał jakoś się do tego ustosunkować.

Jeśli ważne jest dla ciebie, żeby zrobić wszystko, by móc go jeszcze odzyskać i uratować wasz związek i waszą rodzinę, ponownie zachęcam cię do sięgnięcia po „Klucz Do Odzyskania„. Przedstawiona w nim strategia jak najbardziej znajdzie zastosowanie w twoim przypadku.

Kompletny Przewodnik Odzyskania Byłego Chłopaka lub Męża i Przejęcia Kontroli nad Własnym Życiem

5/5 - (1 vote)
Picture of Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi to blog poświęcony rozwojowi osobistemu, psychologii i relacjom partnerskim. Nasz zespół redakcyjny składa się z doświadczonych autorów specjalizujących się w relacjach partnerskich, a wszystkie treści są tworzone zgodnie ze ściśle określoną polityką redakcyjną.

Czytaj również: