Zombieing: znaczenie, psychologia i jak na to reagować

zombieing

Czym jest zombieing? Dlaczego były postanawia wrócić do twojego życia? Jak zareagować na jego powrót po nagłym zniknięciu?

Termin „zombieing”, wraz z „ghostingiem” i wieloma innymi, powoli wchodzi do potocznego języka młodych ludzi. Opisuje on szybko rosnący trend randkowy: powrót byłego partnera, który wcześniej rozpłynął się w powietrzu, bez wyjaśnienia.

Ci, którzy cierpią z powodu takiego zachowania, wyraźnie odczuwają tysiące wątpliwości i rozterek. Nie jest łatwo zrozumieć motywacje, które mogą skłonić kogoś najpierw do odejścia, a następnie do powrotu, jakby nic się nie stało.

Zombieing jest często stosowany przez osoby cierpiące na zaburzenia narcystyczne. W rzeczywistości ktoś, kto znika, a następnie wraca do swojego partnera, jest zwykle emocjonalnym manipulatorem, napędzanym ciągłym pragnieniem kontroli.

W tym artykule wyjaśnimy dokładnie, czym jest zombieing, jak się objawia i jaka jest psychologia sprawcy. Ponadto podamy kilka ważnych wskazówek, jak reagować na zombieing, aby lepiej radzić sobie z sytuacją. Zobaczymy również, w jaki sposób narcyz wykorzystuje zombieing.

Zanim jednak przystąpisz do lektury, zapraszamy cię do wypełnienia tego testu online. Dzięki niemu możesz natychmiast dowiedzieć się, czy twój były partner cierpi na patologiczny narcyzm.

Test na narcyzm

Dowiedz się, czy mężczyzna lub kobieta cierpi na patologiczny narcyzm lub przejawia narcystyczne cechy osobowości

Zombieing: znaczenie

Aby zrozumieć psychologię zombieingu, należy najpierw wyjaśnić, czym on jest, analizując pochodzenie tego terminu i jego znaczenie.

Zombieing to anglosaskie słowo wymyślone przez pisarkę Sophię Kercher.

Po raz pierwszy autorka wypowiedziała się na temat zombieingu w internetowym magazynie PrimaMind, wyjaśniając, co oznacza ten termin. Zasadniczo jest to powrót osoby, która nagle zniknęła.

Łatwo zauważyć, jak termin ten wywodzi się od angielskiego słowa zombie, które oznacza „powrót do życia” zmarłej osoby. W szczególności termin ten jest dziś używany w odniesieniu do niezdrowej postawy byłego partnera.

Powraca on do życia byłej po tym, jak ją zghostował, tj. zniknął bez powodu i bez podania jakichkolwiek wyjaśnień.

Termin zombieing jest używany w odniesieniu do postawy charakteryzującej się powrotem do życia byłego po zniknięciu bez powodu i bez wyjaśnienia.

Zombieing charakteryzuje się nonszalanckim powrotem, jakby nic się nie stało. Dlatego nie jest to powrót okraszony wyrzutami sumienia i skruchą. To powrót, który jest beztroski i nie skłania nawet do myślenia o konsekwencjach.

Były, o którym mowa, może być mężczyzną, z którym spotykałaś się przez kilka tygodni, a także mężczyzną, z którym dzieliłaś stabilny związek. Może to być również kobieta.

Nie liczy się więc czas trwania związku. Liczy się sposób: nagle zniknął, nie dając ci żadnych wyjaśnień, a pewnego dnia niespodziewanie znów puka do twoich drzwi. Wraz z ghostingiem i orbitowaniem, zombieing jest typową postawą dysfunkcyjnego związku.

Zombieing vs Ghosting

Po jakim czasie następuje zombieing? Trudno powiedzieć, ale jasne jest, że efekt zaskoczenia jest w tym przypadku kluczowym wyznacznikiem.

Były partner nie mógłby więc pojawić się po kilku dniach. Można zatem założyć, że zombieing następuje po co najmniej kilku tygodniach, a nawet po dłuższym okresie, np. roku.

Zombieing: psychologia

Teraz, gdy rozumiemy znaczenie słowa zombieing, interesujące będzie przeanalizowanie powodów, dla których ten trend randkowy rośnie tak silnie.

Innymi słowy: dlaczego zombieing, podobnie jak ghosting i orbiting, jest taktyką, która mogła rozwinąć się tylko w tym tysiącleciu? Powód jest prosty i można go przypisać mediom społecznościowym.

Instagram, Facebook, WhatsApp, Tinder i wszystkie inne platformy społecznościowe zmieniły sposób, w jaki ludzie odnoszą się do siebie nawzajem. W dzisiejszych czasach równie łatwo jest rozpocząć nowe interakcje, jak i zakończyć je na dobre.

zombieing psychologia

Ogólnie rzecz biorąc, istnieje tendencja do przywiązywania mniejszej wagi do swojego związku lub randek, ponieważ sieci społecznościowe i aplikacje randkowe natychmiast zapewniają setki gotowych alternatyw, na wypadek gdyby sprawy nie poszły dobrze.

Tak więc znikanie, a następnie powracanie, jakby nic się nie stało, z prostą wiadomością, stało się niemal normalną praktyką.

Co więcej, w naszym społeczeństwie coraz więcej osób wykazuje cechy narcystyczne. Takie osoby skupiają się na sobie i swoich potrzebach, nie biorąc pod uwagę emocji czy potrzeb swojego rozmówcy.

W tym kontekście praktyka zombieingu pojawia się niemal automatycznie: dopóki cię potrzebuję, jestem przy tobie, ale potem znikam i cię zostawiam. Jeśli z jakiegoś powodu znów będę cię potrzebować, pojawię się ponownie, jakby nic się nie stało.

Zombieing: jak się zachować?

W tym momencie konieczne staje się zrozumienie, jak radzić sobie z byłym, który po nagłym zniknięciu ponownie puka do twoich drzwi.

Przede wszystkim pierwszym uczuciem, jakiego doświadczysz, będzie mieszanka niedowierzania i złości. Będzie zachowywał się tak, jakby nic się nie stało, powodując dalsze wątpliwości.

jak sie zachowac zombieing

To normalne, że w takiej sytuacji pojawiają się skrajne emocje. Dlatego jeszcze ważniejsze jest, aby wiedzieć, jak odpowiednio zareagować na zombieing. Oto kilka sugestii:

1. Kontroluj swoje emocje i nie spiesz się

Impulsywne reagowanie na byłego, który stosuje zombieing, nigdy nie jest dobrym pomysłem. To łatwy sposób na zaspokojenie jego potrzeb. Znacznie lepiej jest zachować trzeźwość umysłu i poświęcić trochę czasu na myślenie.

Chodzi o to, że nie powinnaś się spieszyć z odpowiedzią, gdy tylko otrzymasz jego wiadomość. Jeśli jest to szczery powrót, a nie tylko sentymentalna taktyka, nie okaże zniecierpliwienia.

2. Przemyśl znaczenie swojego związku

Poświęć trochę czasu na zastanowienie się, jakie jest najlepsze wyjście. Przypomnij sobie ból, który ci sprawił i zadaj sobie pytanie, czy ten człowiek jest naprawdę wart twojej miłości i uwagi.

Jego intencją nie jest naprawienie błędu, który popełnił. Znacznie bardziej prawdopodobne jest, że chce mieć nad tobą jakąś kontrolę, nawet jeśli jego zainteresowanie jest prawie zerowe.

Co więcej, musisz wziąć pod uwagę, że bardzo często ludzie, którzy ghostują, a następnie stosują zombieing, znikają ponownie po pewnym czasie. Jeśli więc zdecydujesz się dać mu drugą szansę, zrób to świadomie.

3. Zbliż się do niego ponownie z ostrożnością lub zignoruj go

Jeśli czujesz się gotowa, by zbliżyć się do niego ponownie, pomimo jego nagłego zniknięcia, to zalecam, byś zrobiła to z pełną świadomością i zachowała czujność. W rzeczywistości, jak widzieliśmy, rzadko mówi się o szczerym i uzasadnionym powrocie.

Jeśli wręcz przeciwnie, zdasz sobie sprawę, że nie chcesz ponownie się z nim wiązać, właściwą rzeczą jest zignorowanie go. Innymi słowy, będziesz musiała zrobić to, co on zrobił z tobą wcześniej. Udawaj, że nie otrzymujesz od niego żadnych wiadomości ani telefonów.

Zombieing narcystyczny

Zombieing, a także ghosting i orbiting, to taktyki, które rozwinęły się w połączeniu z pojawieniem się nowych mediów.

Jednocześnie jednak należy stwierdzić, że postawy te są typowe dla mężczyzn (i kobiet) cierpiących na narcystyczne zaburzenie osobowości. Narcyz zawsze zachowuje się nieostrożnie wobec swojej partnerki, stosując strategie manipulacyjne.

A te trzy terminy wskazują na niektóre z najczęstszych manipulacji wśród narcyzów. Zombieing, w szczególności, jest dysfunkcyjną taktyką związaną z chęcią sprawdzenia byłego partnera, aby przekonać się, czy nadal jest dostępny.

To nie przypadek, że zombie pojawia się ponownie w momencie, gdy zdaje sobie sprawę, że były partner ma się lepiej, zaczął leczyć rany i najprawdopodobniej nie patrzy już w przeszłość.

Właśnie dlatego nagły i pozbawiony motywacji powrót byłego musi być traktowany z ostrożnością. Łatwo zauważyć, że w takim zachowaniu występuje całkowity brak empatii i silne egoistyczne uczucie, typowe dla narcyza.

Dlatego też, jeśli zdajesz sobie sprawę, że padłaś ofiarą narcystycznego ghostingu i zombieingu, powinnaś podjąć działania zaradcze. Z jednej strony dowiadując się wszystkiego o tym zaburzeniu osobowości, a z drugiej ucząc się, jak bronić się przed manipulacją.

W tym celu zapraszamy do lektury „Sposób na narcyza„, kompleksowego ebooka, który poważnie i dogłębnie traktuje temat męskiego narcyzmu. Odkryj jego zawartość i kup go w ofercie klikając na ten link.

Mamy też odpowiedni wariant dla osób, które pozostają w relacji z narcystyczną kobietą – „Sposób na narcyzkę„.

Metoda pozwalająca bronić się przed narcystyczną osobą, odpowiedzieć na jej manipulacje, zdobyć ją lub skłonić do powrotu

5/5 - (1 vote)
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi to blog poświęcony rozwojowi osobistemu, psychologii i relacjom partnerskim. Jesteśmy także autorami cenionych poradników poświęconych tej tematyce. Wszystkie nasze e-booki dostępne są na tej stronie.