Szukaj
Close this search box.

Zazdrość o byłego partnera lub byłą partnerkę: czy jest normalna?

zazdrość o byłego partnera

Czy zazdrość o byłego partnera jest normalna? Co robić, gdy czuję zazdrość o byłą dziewczynę, choć od dawna nie jesteśmy już razem?

Zadawanie sobie powyższych pytań jest całkowicie naturalne, bowiem i sama zazdrość o ex jest czymś często spotykanym, a czego nierzadko w sobie nie akceptujemy.

W dzisiejszym wpisie dowiesz się, dlaczego jesteśmy zazdrośni o osoby, z którymi kiedyś łączyła nas miłosna relacja. Dowiesz się, kiedy zazdrość o byłego lub byłą przeradza się w coś niezdrowego i jak sobie radzić z tym trudnym uczuciem.

Zanim zaczniemy zachęcam cię natomiast do zrobienia testu online, który jest szybki i bezpłatny. Wykaże on, jak znosisz zawód miłosny, a także to, jak radzisz sobie z uczuciem zazdrości. Kliknij poniżej:

Jak radzisz sobie z zawodem miłosnym?

Czy zazdrość o byłego lub byłą jest normalna?

Czujesz zazdrość o nową dziewczynę byłego chłopaka? Męczy cię zazdrość o byłą dziewczynę, od kiedy zobaczyłeś, że jest na Tinderze? Jesteś zazdrosny/a o ex, bo widzisz, że często bywa na imprezach?

Te wszystkie symptomy są zupełnie normalne, przynajmniej na początku, niedługo po zerwaniu. Jeśli nadal kogoś kochasz, a nie jesteście razem wbrew twojej woli, możesz czuć się zagrożony/a, a to najlepszy grunt pod zazdrość.

Tęsknisz za tą osobą, pragniesz z nią być, ale to niemożliwe. Widząc, jak powoli zaczyna sobie układać życie u boku kogoś innego lub flirtuje z pozycji singla/singielki, odczuwasz bolesne ukłucie.

zazdrość o byłą dziewczynę

Ale to nie wszystko. Zazdrość o byłą lub byłego można odczuwać nawet wtedy, gdy zakończenie związku jest twoją decyzją. Zdajesz sobie bowiem sprawę, że nie masz już kontroli nad tą osobą, a jednocześnie zaczynasz odczuwać tęsknotę.

Dodatkowo może dotknąć cię to, że ty nikogo nie masz, a twój/twoja ex szybko znalazł/a pocieszenia w ramionach innej osoby.

Mimo że są to zupełnie normalne reakcje, trzeba pracować nad tym, by nie zostawały z nami na dłużej. Masz dwa wyjścia:

  • spróbować odzyskać byłego chłopaka (kliknij tutaj) lub byłą dziewczynę (kliknij tutaj), jeśli naprawdę tego chcesz;
  • włożyć więcej wysiłku w pogodzenie się z rozstaniem i pójść dalej, nie oglądając się za siebie.

Dobrze się zastanów, na co się decydujesz. Zazdrość może bowiem sugerować ci, że chcesz kogoś odzyskać, a tak naprawdę chodzi tylko o chwilową niepewność i osamotnienie.

Chorobliwa zazdrość o byłego partnera/byłą partnerkę

Uczucie zazdrości może się jednak przedłużać i wcale nie słabnąć. Dodatkowo towarzyszą mu obsesyjne zachowania, np. maniakalne wręcz obserwowanie ruchów danej osoby w mediach społecznościowych (i na żywo).

Jeśli do tego jesteś gotowy/a urządzić ex scenę zazdrości, to oznacza, że wszelkie zdrowe granice zostały już przekroczone.

Smutek i tęsknota po rozstaniu, poczucie osamotnienia, zazdrość, złość – to wszystko są normalne, negatywne emocje, z którymi trzeba się zmierzyć. Ale przeżywanie ich nie oznacza ich pielęgnowania.

zazdrość o byłą żonę

Nawet jeśli ex porzucił/a cię dla kogoś innego w najbardziej perfidny sposób, to pamiętaj, że każdy ma prawo wyboru. To przykre, że wybrał/a skrzywdzenie ciebie, ale ty stanowczo możesz wybrać nowe, szczęśliwe życie, zamiast życia naznaczonego zazdrością, cierpieniem i żądzą zemsty.

Długotrwała zazdrość, przeradzająca się w obsesję, jest szkodliwa. Osłabia twoje poczucie własnej wartości i odbiera ci szansę na szczęście. Pozbawia cię energii, powoduje, że się czujesz okropnie ze sobą i w swoim otoczeniu.

Dlatego właśnie szalenie ważne jest, żeby pracować nad emocjami. Jeśli odczuwasz silną zazdrość o byłą lub byłego, mimo upływającego czasu, i nie pozwala ci ona funkcjonować normalnie, a być może nawet zostałeś/aś posądzony/a o stalking, podejmij jak najszybciej działania, które pozwolą ci opanować sytuację.

Przeczytaj też: Jak pokonać zazdrość w związku?

Zazdrość o byłą dziewczynę lub byłego chłopaka: co robić?

Wiesz już, że zazdrość o byłego partnera lub byłą partnerkę, choć typowa, może stać się źródłem problemów. Im szybciej się z nią uporasz, tym lepiej dla ciebie.

Przede wszystkim musisz pracować nad swoją samooceną. Osoby, które są szczęśliwe same ze sobą, znają swoją wartość i nie dają się opanować własnym kompleksom, szybciej i łatwiej radzą sobie z zazdrością.

Wiedzą, że ich dobrostan jest zależny przede wszystkich od nich samych, a nie od tego, co robi ex, jakich wyborów dokonuje i z kim się spotyka.

Poza tym ważne jest, żeby wyraźnie oddzielić to, co było kiedyś, od tego, co jest teraz. Nie jesteście razem i nawet jeśli planujesz podjąć próbę odzyskania byłego/byłej, fakty póki co są właśnie takie. Twoja zazdrość nie spowoduje, że między wami coś się zmieni, a na ten moment właściwie nie ma sensu.

Postaraj się lepiej kontrolować swoje myśli, bo to właśnie one wywołują wiele emocji. Odpieraj od siebie wizje swojego/swojej ex w ramionach kogoś innego, przestań wyobrażać sobie, że żyje teraz w szczęśliwym związku, że jest z kimś blisko fizycznie albo właśnie randkuje.

Zamiast tego skup się na sobie, na swoich celach i realizowaniu ich. Poświęć więcej czasu na hobby i relacje z najbliższymi. Zrób sobie przy tym kompletny detoks, jeśli chodzi o informacje o życiu byłego lub byłej.

Na tej z pewnością nie zawsze łatwej drodze pomoże ci poradnik „Nowy Początek Po Zawodzie Miłosnym„. Ten przewodnik w formie e-booka zawiera nie tylko porady i wyjaśnienie, ale również praktyczne ćwiczenia, które pomogą ci szybciej stanąć na nogi i odciąć się emocjonalnie od ex. Znajdziesz go tutaj w okazjonalnej cenie.

Odkryj metodę i najlepsze techniki, żeby przestać cierpieć z miłości, szybko zapomnieć o ex i zbudować sobie cudowne życie.

4.8/5 - (5 votes)
Picture of Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi to blog poświęcony rozwojowi osobistemu, psychologii i relacjom partnerskim. Nasz zespół redakcyjny składa się z doświadczonych autorów specjalizujących się w relacjach partnerskich, a wszystkie treści są tworzone zgodnie ze ściśle określoną polityką redakcyjną.

Czytaj również: