Zawód miłosny: jak się z nim zmierzyć i jak go pokonać

Zawód miłosny

Martyna, lat 26, pisze do nas: „Przez kilka miesięcy spotykałam się z chłopakiem, który na początku robił mi nadzieje, ale potem, kiedy chciałam czegoś poważniejszego, wycofał się i mnie rzucił. Bardzo go kocham. Teraz przeżywam ogromny zawód miłosny i czuję się kompletnie zagubiona. Wiem, że żeby być przez kogoś kochanym, trzeba przede wszystkim kochać siebie samego… Ale moje pytanie brzmi: jak wziąć się w garść po miłosnym rozczarowaniu? Co zrobić, żeby odnaleźć siebie?”

Rozczarowanie miłosne to prawdziwy cios. Można je przeżywać w wyniku rozpadu długiego związku lub małżeństwa, ale także w przypadku braku odwzajemnionego uczucia, jak w przypadku Martyny.

W tym wpisie przeanalizujemy dokładniej ten bolesny stan, przez który codziennie przechodzi wiele osób w każdym wieku, a przede wszystkim zobaczymy, jak pokonać zawód miłosny.

Jeśli potem zechcesz zgłębić temat, zachęcam cię do lektury mojego e-booka „Nowy Początek Po Zawodzie Miłosnym”, który krok po kroku poprowadzi cię przez cały proces leczenia złamanego serca i wewnętrznego odrodzenia, dzięki metodzie, technikom i ćwiczeniom opartym na klasycznej psychologii i wiedzy z zakresu rozwoju osobistego.

Będzie twoją busolą w tym trudnym okresie twojego życia i pomoże ci nie tylko zapomnieć o nieszczęśliwej miłości, ale również odnaleźć szczęście i wstąpić na ścieżkę rozwoju osobistego. Obecnie jest do kupienia w specjalnej cenie tylko na naszej stronie: znajdziesz go tutaj!

Odkryj metodę i najlepsze techniki, żeby przestać cierpieć z miłości, szybko zapomnieć o ex i zbudować sobie cudowne życie.

Zawód miłosny: symptomy

Zacznijmy od tego, jakie są symptomy zawodu miłosnego? Co dzieje się z naszym ciałem i naszym mózgiem po tym, jak osoba, którą kochamy, nas odtrąca, rozczarowuje lub zostawia?

Symptomy mogą być zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Wśród tych pierwszych znajdziemy ból głowy, brak apetytu, bezsenność, skurcze, mdłości, silne zmęczenie i ogólnie złe samopoczucie.  Te drugie to natomiast niepokój, ataki paniki, spadek poczucia własnej wartości, melancholia, powracające negatywne myśli, przybicie czy inne zaburzenia nastroju, a nawet depresja.

Jeśli zatem przeżywasz obecnie wielki zawód miłosny i sądzisz, że coś z tobą nie tak, bo czujesz się jak wrak człowieka, pamiętaj, że to wszystko jest zupełnie normalne. Będziesz musiał(a) przejść przez czas żałoby i cierpienia, ale krok po kroku wyjdziesz z tego.

Pytanie, które nasuwa się w tym momencie spontanicznie to: jak długo trwa zawód miłosny?

Jak radzisz sobie z zawodem miłosnym?

Rozczarowanie miłosne: jak długo trwa?

Nie jest możliwe udzielenie absolutnie uniwersalnej odpowiedzi na pytanie, ile czasu potrzeba, by zapomnieć o byłym albo poradzić sobie z rozczarowaniem miłosnym. Wszystko zależy od czynników wymienionych poniżej:

  • sposób, w jaki postanawia się zareagować i zmierzyć z cierpieniem;
  • czy w dalszym ciągu utrzymuje się kontakt z tą osobą;
  • długość i intensywność relacji, którą się miało z tą osobą;
  • nasze doświadczenie życiowe i w relacjach damsko-męskich, zanim poznaliśmy tę osobę;
  • nasz wiek, wrażliwość, poziom poczucia własnej wartości i odporność;
  • obecność przyjaciół lub rodziny gotowych nas wysłuchać i wesprzeć;
  • lektury przeczytane bezpośrednio po rozstaniu.

Niektórzy są w stanie poradzić sobie z zawodem miłosnym w kilka miesięcy (zwłaszcza, jeśli zastosują się do sugestii zawartych moim e-booku „Nowy Początek„). W innych przypadkach wymaga to więcej czasu. Inną osobą, która do nas napisała jest Agnieszka, która twierdzi, że wciąż jest w rozsypce, mimo że jej związek zakończył się już dwa lata temu. To wszystko przez to, że nie miała odwagi, żeby pójść dalej ze swoim życiem i przez długi czas nadal podtrzymywała kontakt ze swoim byłym mężem, mając nadzieję, że zmieni jeszcze zdanie.

A więc poradzenie sobie z rozczarowaniem miłosnym i powrót do dobrego samopoczucia w relatywnie krótkim czasie są możliwe. Ale jak to zrobić? Nadszedł moment, żeby się tego dowiedzieć…

Jakie są twoje realne szanse na odzyskanie?

Zawód miłosny: psychologia

Zawód miłosny, jak podaje słownik, to poczucie rozgoryczenia doświadczane przez tego, kto widzi, że rzeczywistość nie odpowiada jego nadziejom i oczekiwaniom.

Kiedy rzeczywistość nie odpowiada twoim oczekiwaniom, masz do wyboru dwie drogi: zaakceptować ją albo zrobić wszystko, żeby ją zmienić.

Cytując słowa słynnej modlitwy o pogodę ducha:

„Boże! Proszę, daj mi siłę, abym pogodził się z tym, czego zmienić nie mogę; odwagę, abym zmienił to, co zmienić mogę i mądrość, abym potrafił odróżnić jedno od drugiego”.

Pomijając kwestie religijne, w tych paru linijkach skoncentrowane jest magiczne zaklęcie, które pozwala zmierzyć się ze wszystkimi przeciwnościami losu. Nie ma sensu przeciwstawiać się rzeczywistości, narzekać na to, co jest poza naszą kontrolą, mieć nadzieję na coś, co jest nieprawdopodobne, niemożliwe czy też po prostu nie zależy od nas.

Jeśli czujesz, że możesz coś jeszcze zrobić, żeby zmienić rzeczywistość i naprawdę to jest tego warte, zachęcam cię do przeczytania moich wpisów o tym, jak odzyskać dziewczynę i jak odzyskać faceta. Znajdziesz tam dokładne wskazówki, które pozwolą ci zmienić rzeczywistość i sprawić, że osoba, którą kochasz, wróci.

We wszystkich pozostałych przypadkach należy włożyć maksymalnie dużo energii w próbę zaakceptowania rzeczywistości taką, jaka jest, zamiast starać się jej opierać.

Ćwiczenie akceptacji, wraz z innymi radami, których za chwilę ci udzielę, pomoże ci odnaleźć siebie i twoje utracone szczęście. Nie przerywaj lektury!

Zawód miłosny: jak sobie poradzić?

Przyjrzyjmy się teraz temu, jak pokonać zawód miłosny w 6 krokach.

zawód miłosny jak sobie poradzić

1. Zaakceptuj fakt, że między wami wszystko się skończyło albo nigdy nie zaczęło. Powtarzaj każdego wieczora, na głos lub w myślach, zdania akceptacji, dzięki którym zakomunikujesz sobie, że nawet jeśli nie jesteś z tego zadowolony(-na), akceptujesz stan rzeczy taki, jaki jest.

2. Wyżyj się i przeżywaj swoje emocje, nie próbuj ich tłumić ani się im opierać! Jeśli jesteś smutny(-na), pozwól sobie na wylanie łez z powodu tego, co się stało. Jeśli czujesz złość, okładaj pięściami worek treningowy albo drzyj kartki papieru. Wyżycie się, wyrzucenie z siebie tego, co w tobie siedzi, pomoże ci poczuć się lepiej. Zapewniam cię.

3. Utnij kontakt z osobą, którą kochasz, bez wymówek w stylu, że powinniście zostać przyjaciółmi albo że chcesz usłyszeć jeszcze jakieś wyjaśnienia z jego/jej strony. Pytanie ex o wyjaśnienia jest tylko próbą przedłużenia konwersacji i egzekwowania twoich oczekiwań wobec niego/niej. To cię nie zaprowadzi do niczego dobrego!

4. Otwórz się na nowości. Przyda się zmiana looku, podróże do nowych miejsc lub doświadczenie czy aktywność, której wcześniej się nie podejmowało. Nowości niosą nową energię i witalność i dlatego są ważne, jeśli chcemy otrząsnąć się po rozczarowaniu miłosnym.

5. Unikaj przypadkowych związków. Większość ludzi skacze z jednego związku prosto w drugi, żeby wypełnić czymś pustkę, a nie daje sobie szansy na to, żeby odnaleźć samego siebie. Spędzanie czasu w samotności i nauczenie się doceniania statusu singla, a nie przeżywanie go jak jakiegoś dramatu czy skazania, jest kluczowe dla zbudowania szczęścia na dłuższą metę.

6. Odkryj swoje zainteresowania, książki, które chcesz przeczytać, sporty, które chcesz uprawiać, rzeczy, których chcesz się nauczyć i zwyczaje, które chcesz wprowadzić do swojego codziennego życia. Na początku nie będzie to proste, bo chcesz przede wszystkim spędzać czas z osobą, która cię odtrąciła, i nic innego cię aktualnie nie obchodzi. Ale powolutku, jeśli będziesz podążać w tym kierunku, odkryjesz, że antidotum na zawód miłosny jest właśnie prowadzenie życia, które rządzi się swoimi prawami i ma znaczenie nawet wtedy, kiedy nie ma nikogo, kto pobudza je swoją miłością.

Na koniec, jeśli potrzebujesz pomocy, żeby zamknąć ten rozdział swojego życia, przestać cierpieć z miłości i znacząco poprawić jakość swojego życia, chciałbym cię zachęci do przeczytania mojej książki „Nowy Początek Po Zawodzie Miłosnym„.

Zapewniam cię, że już po przeczytaniu pierwszych stron zobaczysz, że trafiłeś na doskonały poradnik, który pomoże ci zmierzyć się z tym okresem twojego życia w najlepszy z możliwych sposobów. Znajdziesz go tutaj.

Odkryj metodę i najlepsze techniki, żeby przestać cierpieć z miłości, szybko zapomnieć o ex i zbudować sobie cudowne życie.

Szczególne przypadki

Przyjrzymy się teraz niektórym szczególnym przypadkom, w których możesz się znajdować, a które wymagają, poza tym, co już zostało powiedziane, pewnych dodatkowych rozważań.

Jak poradzić sobie z rozczarowaniem miłosnym w wieku 50 lat

Ok, poradzenie sobie z zawodem miłosnym w wieku 20 czy 30 lat może wydawać się względnie łatwe, ale co robić, kiedy się jest w bardziej zaawansowanym wieku, a związek stanowił gwarancję zbudowaną na latach życia pod jednym dachem, szczęścia, obietnic i wspólnych zobowiązań?

Jak poradzić sobie z zawodem miłosnym w wieku 50 lat?

Nie oszukujmy się: w tym wypadku całkowite wyleczenie się będzie dużo bardziej wymagającym i długotrwałym procesem. Ale żadna rana nie jest na zawsze.

Nawet jeśli masz 50 lat, a twój mąż lub twoja żona zostawił(a) cię nagle, powodując cierpienie, którego nigdy wcześniej nie przeżywałeś(-łaś), i wywracając twoje życie do góry nogami, jeśli będziesz kierować się moimi radami zawartymi w tym wpisie i e-booku „Nowy Początek Po Zawodzie Miłosnym„, szybko zdołasz odzyskać pogodę ducha i uśmiech wróci na twoją twarz.

Zawód miłosny a nieodwzajemnione uczucie

Jeśli twój zawód miłosny wynika z faktu, że osoba, którą kochasz nie odwzajemnia twoich uczuć, nadszedł moment, żeby uświadomić sobie, że ty i ona nigdy nie będziecie razem.

Uganianie się za kimś, kto nawet nie uraczy nas spojrzeniem, kto ma już kogoś albo kto w najlepszym wypadku twierdzi, że mu na nas zależy, ale nie czuje tego samego, by móc zbudować z nami związek, zniszczy kawałek po kawałku twoje poczucie własnej wartości, a ty sam(a) będziesz wysyłać sobie komunikat, że nie zasługujesz na miłość.

Wzięcie na dystans tej sytuacji i tej osoby jest najlepszą rzeczą, którą można zrobić, żeby potwierdzić w sobie, odzyskać bądź zacząć pielęgnować miłość do samego/samej siebie.

W każdym razie istnieją 4 rodzaje nieodwzajemnionej miłości, które dokładnie analizuję w moim wpisie poświęconym temu tematowi. Zachęcam cię do przeczytania „nieodwzajemniona miłość: jak się zachować i jak sobie poradzić„.

Pierwsze rozczarowanie w miłości

Co powiedzieć o pierwszym rozczarowaniu miłosnym? Wszyscy przez to przeszliśmy i wszyscy wiemy, kiedy doświadczenie to może nas dopaść i jak może być trudne do przezwyciężenia.

Zwykle przeżywamy je w okresie dojrzewania, ale znam wiele osób, które doświadczyły go dopiero w starszym wieku, a wtedy okazuje się ono jeszcze bardziej bolesne.

Nie jesteśmy nigdy przygotowani na cierpienie z miłości, ale kiedy przytrafia nam się to po raz pierwszy, jesteśmy przygotowani jeszcze mniej: nie wiemy, czego się spodziewać, jak interpretować te silne uczucia i emocje i co zrobić, żeby znów poczuć się lepiej. Wydaje nam się, że oszaleliśmy!

Dobra wiadomość jest jednak taka, że kiedy jesteśmy bardzo młodzi, mimo że cierpienie może osiągać wyjątkowo wysoki poziom, rany goją się znacznie szybciej i łatwiej. I faktycznie: nasze serce jest młode i dynamiczne, nasz mózg jest ciekawy świata i całkowicie nakierowany na przyszłość.

Z łatwością znajdziemy inną osobę, w stronę której będziemy mogli skierować naszą miłość, a to pomoże nam zapomnieć o naszym niedawnym zawodzie miłosnym.

Zawód miłosny: depresja

Ale co zrobić, jeśli ból jest zbyt silny i długotrwały? Jakie jest rozwiązanie, jeśli mimo najlepszych chęci zmiany sytuacji, negatywne uczucia i cierpienie przedłużają się?

W przypadku, kiedy dają o sobie znać symptomy depresyjne, konieczne jest szukanie pomocy u profesjonalnego psychologa. Nie ma nic złego w proszeniu o pomoc, kiedy samemu nie znajduje się drogi wyjścia, a decyzja o rozpoczęciu terapii psychologicznej może być najlepszą w twoim życiu.

Dziękuję ci za przeczytanie do końca tego wpisu, w którym wyjaśniłem, jak pokonać zawód miłosny. Mam nadzieję, że przyda ci się to w sytuacji, w której obecnie się znajdujesz. Nie pozostaje mi nic innego, jak życzyć ci powodzenia i wszystkiego dobrego!

Jako ostatnią sugestię chciałbym zaproponować ci zapisanie się do listy mailingowej, dzięki czemu będę mógł udzielić ci wsparcia i cennych porad oraz poprowadzić cię w kierunku twojego wewnętrznego odrodzenia. Wpisz poniżej swoje imię i adres e-mail i rozpocznij wraz ze mną terapię twojego złamanego serca!

Uzyskaj Dostęp Do Bezpłatnej Serii Maili, Które Pomogą Ci Przestać Cierpieć i Uleczyć Twoje Złamane Serce

4.7/5 - (60 votes)
Picture of Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi to blog poświęcony rozwojowi osobistemu, psychologii i relacjom partnerskim. Jesteśmy także autorami cenionych poradników poświęconych tej tematyce. Wszystkie nasze e-booki dostępne są na tej stronie. Obserwuj nas i skontaktuj się z nami na Instagramie.