Słyszałeś/aś o zasadzie zero kontaktu albo regule braku kontaktu w celu odzyskania byłego/byłej po rozstaniu? Zastanawiasz się, czy zasada zero kontaktu działa, ile trwa i czy można ją zastosować w twoim przypadku?
Z tego wpisu dowiesz się, o co w niej chodzi, jak długo powinna trwać, jakie mechanizmy psychologiczne kryją się za tą techniką i jakie korzyści może przynieść temu, kto zdecyduje się ją zastosować na własnej drodze do odzyskania partnera/partnerki.
Wpis ten skierowałem głównie do kobiet, ale w rzeczywistości wyjaśnienia w nim zawarte mogą zostać wykorzystane zarówno w przypadku odzyskania mężczyzny, jak i kobiety.
Jesteśmy gotowi, żeby przejść do techniki zero kontaktu, ale najpierw chcę cię zachęcić do wykonania krótkiego testu online w celu przekonania się, czy masz realne szanse na odzyskanie ex.
Będziesz musiała odpowiedzieć na 15 prostych pytań na temat twojej sytuacji z byłym facetem, a na koniec otrzymasz wynik wyrażony w procentach, który odpowiada twoim szansom na odzyskanie ex. Zasada braku kontaktu zadziała najlepiej przy wyniku powyżej 60%. Test znajdziesz tu.
Jakie są twoje realne szanse na odzyskanie?
Spis treści
Zasada braku kontaktu: co to?
Twój były chłopak cię zostawił i teraz czujesz się podle. Miałaś pokusę, żeby pisać do niego bez przerwy i przykuć go do muru, ale w głębi duszy masz wrażenie, że te dni będą dla was decydujące.
Pokładasz nadzieje w przekonaniu go do powrotu racjonalnymi argumentami lub dowodami twojej wielkiej miłości i jednocześnie boisz się, że jeśli na tym etapie tylko trochę odpuścisz, on na zawsze o tobie zapomni i szybko znajdzie sobie inną.
Ponadto tęsknisz za nim, czujesz się po prostu źle, nie chcesz zrezygnować z pisania do niego, bo to on jest jedynym lekiem na twój ból, a kiedy go nie ma, odczuwasz olbrzymią pustkę.
Nie mniej jednak, utrzymywanie kontaktu z byłym na tym etapie jest najbardziej szkodliwą rzeczą, jaką możesz zrobić, i wkrótce zobaczymy, dlaczego.
Zalecana jest natomiast tzw. zasada braku kontaktu. Czym jest?
Zasada braku kontaktu lub reguła zero kontaktu oznacza zaprzestanie jakiegokolwiek rodzaju kontaktu z byłym przez określony przedział czasu, którego początek powinien mieć miejsce zaraz po rozstaniu.
Nie chodzi o ucięcie relacji w sposób drastyczny i ostentacyjny, poprzez blokowanie partnera na mediach społecznościowych lub obrażanie go. Naszym celem jest natomiast zniknięcie na trochę, zejście ze sceny w sposób elegancki, bez zbędnego hałasu – po angielsku.

Jak wprowadzić zasadę zero kontaktu? Po prostu unikaj:
- wysyłania mu wiadomości lub sms-ów;
- wysyłania listów i maili;
- dzwonienia do niego;
- składania mu życzeń;
- spotykania go przypadkowo;
- kontaktowania się z nim przez przyjaciół;
- publikowania postów skierowanych do niego;
- komentowania jego postów lub zdjęć;
- stalkowania go.
Mówiąc krótko, cokolwiek przychodzi ci do głowy, co mogłoby zostać zinterpretowane jako próba zbliżenia się do niego (lub do niej) lub bezpośredniego przykucia jego/jej uwagi, wedle zasady braku kontaktu jest zabronione.
Zasada zero kontaktu: ile trwa?
Chciałbym teraz odpowiedzieć na pytanie, które jest jednym z najczęstszych pytań, które do mnie trafiają à propos odzyskania partnera lub partnerki: ile trwa brak kontaktu?
Idealnym, zalecanym przedziałem czasu są 3 tygodnie, ale zauważyłem, że w wielu przypadkach lepiej jest odczekać więcej, tzn. 2 lub nawet 3 pełne miesiące.
Nie ma odpowiedzi na to pytanie, która odnosiłaby się do wszystkich, zważywszy, że każda sytuacja jest inna i inaczej musi być też potraktowana.
Pierwszą bardzo ważną wskazówkę, która pomoże ci oszacować, ile czasu powinien trwać w twoim przypadku okres braku kontaktu, otrzymasz, wyliczając twoje szanse na odzyskanie partnera dzięki testowi online, o którym pisałem na początku artykułu.
Teraz przyjrzymy się temu, dlaczego zasada zero kontaktu jest tak ważna i dlaczego działa tak dobrze przy odzyskiwaniu byłego lub zwiększaniu prawdopodobieństwa odzyskania go.
Reguła braku kontaktu: psychologia
Psychologia dostarcza nam bardzo ważnej, ogólnej zasady, którą musimy zachować w pamięci:
Ludzie, kiedy dostrzegają, że druga osoba jest zbyt zaangażowana w relacji z nimi, zwykle czują zbytnią kontrolę i tym samym tracą własne zaangażowanie.
Bardzo możliwe, że koniec waszego związku można powiązać właśnie z tym: ostatnio twój były miał dużą kontrolę sytuacji, widział twoje jawne zaangażowanie i w rezultacie zaczął tracić zainteresowanie i oddalać się od ciebie.
Jeśli ty w tym momencie w dalszym ciągu realizujesz ten scenariusz, okazując twoje zaangażowanie i dając mu do zrozumienia, że priorytetem dla ciebie jest odbudowanie waszego związku, nie robisz nic innego, jak tylko przyznajesz swojemu facetowi jeszcze więcej władzy i sprawiasz, że on się od ciebie jeszcze bardziej oddala.

Aby go odzyskać, jedyną rzeczą, którą możesz zrobić, jest oddalenie się od niego z twojej inicjatywy: takie podejście go zaciekawi, sprawi, że będzie chciał sprawdzić, czy ma nadal nad tobą kontrolę, czy też nie. Wejdzie w grę, w której tym razem to ty masz asa w rękawie.
Ale uwaga! Nie powinnaś oddalać się w złości, urazie, robiąc sceny i przesadzone gesty: w ten sposób nie zrobiłabyś nic innego, jak tylko utwierdziła swojego byłego w przekonaniu, że ma nad tobą ogromną władzę. Dlatego powtarzam ci regułę:
Zejdź ze sceny w sposób elegancki, bez zbędnego hałasu.
P.S. W rzeczywistości reguła „zero kontaktu” okazuje się bardzo przydatna nie tylko w przypadku utraty zainteresowania ze strony partnera lub partnerki, ale również w sytuacjach, kiedy ją/go skrzywdziłeś(-aś), zdradziłeś(-aś) lub uciskałeś(aś). Tłumaczę to dokładnie w moim e-booku „Klucz Do Odzyskania”.
Zasada zero kontaktu: wszystkie korzyści
Przywrócenie psychologicznej równowagi między wami, która prowadzi do zaangażowania albo od-zaangażowania, to nie jedyna korzyść płynąca z zastosowania zasady zero kontaktu.
Innym fundamentalnym powodem, dla którego warto po nią sięgnąć, jest to, że naprawdę zarówno twój mózg, jak i twoje serce potrzebują okresu detoksu od związku i spróbowania życia bez byłego przez jakiś czas, a jeśli to możliwe, także ponownego samodzielnego odnalezienia własnego szczęścia.
Będziesz mogła wykorzystać ten okres na dogłębne przeanalizowanie przyczyn rozpadu waszego związku i znalezienie rozwiązań na ewentualne problemy, które zależą od ciebie, robiąc z pokorą rachunek sumienia.
Pamiętaj: nie jesteś ofiarą. Nie ma sensu dopatrywania się w rozpadzie waszej relacji jakiejś niesprawiedliwości. Sprawy po prostu nie potoczyły się tak, jak powinny, a teraz, jeśli chcesz odzyskać byłego, musisz zakasać rękawy i zrozumieć, co poszło nie tak!
W celu dogłębnego przeanalizowania powodów, dla których twój były/twoja była z tobą zerwał(a), oraz dowiedzenia się, jak zastosować regułę braku kontaktu w twoim konkretnym przypadku, odsyłam cię do lektury mojego e-booka „Klucz Do Odzyskania”, który stanowi źródło niezastąpionej wiedzy na temat odzyskania.
W poniższym schemacie zaprezentowałem ci podstawowe korzyści płynące z reguły braku kontaktu:

Co zrobić, jeśli były sam skontaktuje się ze mną w czasie braku kontaktu?
Jeśli były odezwie się do ciebie poprzez wysłanie ci wiadomości, zadzwonienie do ciebie lub użycie jakiegokolwiek innego środka, będziesz miała doskonałą okazję do tego, żeby pokazać mu, że nie ma nad tobą już kontroli!
Pokaż więc, że jesteś zajęta, spokojna, zrelaksowana i z lekka niezainteresowana. Pokaż mu, że poszłaś już o krok dalej, że twoje życie jest pełne nowości i nowych ludzi.
Nie powinnaś jednak w żadnym wypadku być niesympatyczna: kluczem w tym wypadku jest pokazanie, że były nie ma już kontroli nad waszymi relacjami ani nad twoim stanem emocjonalnym.
W celu dokładnej analizy tej kwestii zachęcam cię do sięgnięcia po „Klucz Do Odzyskania”, w którym nic nie zostawiam przypadkowi i tłumaczę dokładnie, jak się zachować w przypadku jakiejkolwiek wiadomości wysłanej przez twojego byłego/twoją byłą.
Zasada ograniczonego kontaktu
W niektórych przypadkach zastosowanie zasady braku kontaktu może się okazać fizycznie niemożliwe: np. jeśli ty i twój były pracujecie razem albo macie inne wspólne obowiązku, które zmuszają was do regularnego wchodzenia w interakcję.
Weźmy na przykład sytuację, w której macie dzieci i jesteście w separacji. W takim wypadku byłoby wręcz nie do pomyślenia urwanie wszelkich kontaktów z byłym na czas jednego lub dwóch miesięcy, by potem nagle pojawić się znowu, jakby nigdy nic.
Powinniście regularnie odzywać się do siebie przynajmniej w kwestiach związanych z wychowaniem, dobrobytem i potrzebami waszych dzieci, eliminując przy tym jednak wszelkie formy kontaktu, które nie są konieczne.
Takie podejście nazywane jest zasadą ograniczonego kontaktu i dotyczy przede wszystkim sytuacji, w których:
- jesteście w separacji i macie dzieci;
- pracujecie lub studiujecie razem;
- jesteście w separacji, ale mieszkacie w jednym domu;
- jesteście jeszcze razem, ale on lub ona chce cię zostawić.
O zasadzie ograniczonego kontaktu piszę szczegółowo w rozdziale 6 mojego e-booka.
Zero kontaktu: co potem?
Żeby odzyskać byłego, nie wystarczy zastosować reguły braku kontaktu. Ta powinna być włączona do szerszego planu odzyskania partnera, na który składają się także techniki odbudowania utraconego zainteresowania i porozumienia i który bierze pod uwagę twoją wyjściową sytuację.
Wszystko to znajdziesz w e-booku „Klucz Do Odzyskania”, który dostarczy ci solidnej wiedzy na temat tego, jak działać w ciągu najbliższych tygodni.
Pomoże ci odzyskać byłego lub byłą, ale też uleczyć twoje zranione uczucia i zwiększyć twoją pewność siebie dzięki serii praktycznych i skutecznych ćwiczeń. Znajdziesz go tutaj.
Dziękuję, że dobrnęłaś/dobrnąłeś do końca mojego wpisu poświęconego zasadzie zero kontaktu.
W celu pogłębienia tematu zachęcam cię do przeczytania innych wpisów na blogu Rozwój do Potęgi, które omawiają inne kwestie związane z odzyskiwaniem mężczyzny lub kobiety.
Obiecuję, że znajdziesz tam wiele inspiracji i pożytecznych rad, które pomogą ci poprawić twoje relacje i ogólnie całe twoje życie. Powodzenia w odzyskiwaniu partnera 😉
Jakie są twoje realne szanse na odzyskanie?