Uzależnienie od narcyza: powody, symptomy i jak je pokonać

uzależnienie od narcyza

Czym jest uzależnienie od narcyza? Jak je rozpoznać? Jakie są jego przyczyny? Jak się z niego wydostać? Jeśli szukasz odpowiedzi na te pytania, czytaj dalej!

Uzależnienie afektywne to zjawisko, w którym jednostka staje się nadmiernie zależna od drugiej osoby, zarówno psychicznie, jak i emocjonalnie. Stan ten może objawiać się w przyjaźniach, związkach romantycznych, relacjach rodzinnych lub zawodowych.

Osoby, które doświadczają tej sytuacji, zostają uwięzione w koszmarze niepewności, niestabilności i ciągłej potrzeby wsparcia i akceptacji ze strony drugiej osoby. Jednak sytuacja może się jeszcze pogorszyć, jeśli chodzi o emocjonalne uzależnienie od narcyza.

Narcyz robi wszystko, aby związek był jeszcze bardziej chory, czyniąc ofiarę więźniem własnej niepewności.

W tym artykule przeanalizujemy to zjawisko pod każdym względem, identyfikując jego przyczyny i objawy. Na koniec wyjaśnimy, jak przezwyciężyć narcystyczną zależność emocjonalną.

Zanim jednak zaczniesz czytać, odpowiedz na pytania w poniższym teście online. Na podstawie wyniku będziesz w stanie uzyskać wstępny obraz sytuacji i zrozumieć, jak głęboko zakorzenione jest narcystyczne zaburzenie osobowości u osoby obok ciebie.

Test na narcyzm

Dowiedz się, czy mężczyzna lub kobieta cierpi na patologiczny narcyzm lub przejawia narcystyczne cechy osobowości

Uzależnienie od narcyza: wstęp

Jak już wspomniałem, kiedy mówimy o uzależnieniu emocjonalnym, mamy na myśli wzorzec zachowania, w którym jedna osoba rozwija emocjonalną i psychologiczną zależność od drugiej.

Osoby cierpiące na takie zaburzenie opierają swoje poczucie własnej wartości i dobrobytu na akceptacji, uwadze i miłości otrzymywanej od drugiej osoby. Poświęcają własne potrzeby i pragnienia, aby zaspokoić potrzeby partnera.

Jednocześnie osoby cierpiące na uzależnienie emocjonalne prawie zawsze mają silną empatię i chcą pomagać innym. Krótko mówiąc, zaliczają się do tych, których zwykle określa się mianem dobrych ludzi.

uzalezniona od narcyza

Kiedy narcyz ma szansę dostać w swoje ręce dziewczynę z wyżej wymienionymi słabościami (lub narcyzka – chłopaka), nie będzie miał żadnych trudności. Dzieje się tak, ponieważ narcyz ma ciągłą potrzebę podziwu i uwagi, a taka ofiara jest niemal niekończącym się tego rezerwuarem.

W rzeczywistości bardziej poprawne byłoby stwierdzenie, że narcyzi mają tendencję do szukania empatycznych i współczujących partnerów, ponieważ są oni skłonni dać z siebie wszystko i doskonale dostosować się do potrzeb narcyza.

W ten sposób narcyz, po znalezieniu ofiary, inicjuje serię manipulacji i szantażu emocjonalnego, które krok po kroku ustanawiają w ofierze silną zależność emocjonalną od swojego dręczyciela.

Jednocześnie, warto podkreślić, że sama osoba narcystyczna nierzadko miała podobne problemy z zależnością w dzieciństwie, które przekłada na swoją ofiarę. Tak samo jak powodują zależność ofiary, tak samo i same przywiązują się do niej1.

Uzależnienie od narcyza: symptomy

Nadszedł czas, aby przeanalizować objawy, które świadczą o początku lub faktycznej obecności emocjonalnego uzależnienia od narcyza. Gdy dana osoba traci swoją „wolność emocjonalną”, przyjmuje bardzo specyficzne zachowania.

Oto najczęstsze objawy i zachowania osoby cierpiącej na uzależnienie emocjonalne od narcyza:

 • identyfikuje się poprzez opinie narcyza na jej temat;
 • identyfikuje się z uczuciami, które odczuwa (typowe „jestem tym, co czuję”);
 • jej emocje zależą głównie od zachowania partnera;
 • nie ufa własnemu osądowi;
 • ma trudności z samodzielnym podejmowaniem decyzji;
 • postrzega cel swojego życia jako służbę osobie narcystycznej;
 • skupia się wyłącznie na potrzebach i pragnieniach osoby narcystycznej;
 • boi się porzucenia, co prowadzi ją do działań na jej szkodę;
 • tłumi wszystkie swoje potrzeby i pragnienia w obawie przed reakcją partnera;
 • nie stawia granic osobie, od której jest zależna;
 • pozwala narcyzowi naruszać swoją prywatność2.

Jak widać, są to nawyki, postawy i mechanizmy, które prowadzą ofiarę uzależnienia emocjonalnego do utraty wszelkich pozorów wolności.

Uzależnienie od narcyza: skutki

Przejdźmy teraz do najbardziej bolesnego punktu tego przewodnika: skutków, jakie uzależnienie od narcyza wywiera na swoją ofiarę.

Jak łatwo sobie wyobrazić, taka sytuacja ma druzgocące reperkusje zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego zaangażowanej osoby.

Zacznijmy od tego, że ofiara będzie żyła w ciągłym poczuciu niepewności, niepokoju i emocjonalnego zagubienia. Następnie poczucie własnej wartości zostaje całkowicie zniszczone. Osoba, o której mowa, zawsze będzie postrzegać siebie jako osobę o niskiej wartości w porównaniu do swojego partnera.

Jakby tego było mało, fakt konieczności ciągłego dążenia do zaspokojenia żądań narcyza dotyczących uwagi i podziwu prowadzi osobę zależną do stanu wyczerpania psychicznego i fizycznego.

współuzależnienie od narcyza

Co więcej, ciągłe zaprzeczanie emocjom i ciągłe tłumienie własnych potrzeb może powodować u ofiary chroniczny stres, negatywnie wpływając na jej stan zdrowia.

Częste są wahania wagi, wypadanie włosów, wysypki skórne i inne zjawiska, które wpływają na wygląd fizyczny, dodatkowo podważając samoocenę. Ale nie jest to tylko kwestia czynników czysto estetycznych, ponieważ osoby cierpiące na uzależnienie emocjonalne zgłaszają również następujące problemy:

 • bóle głowy;
 • zaburzenia snu;
 • napięcie mięśni;
 • problemy trawienne;
 • pogorszenie układu odpornościowego;
 • zwiększoną podatność na choroby.

Nie trzeba dodawać, że osoba w takiej sytuacji nie będzie w stanie samodzielnie podejmować żadnych decyzji i będzie całkowicie zależna od swojego partnera.

Innymi słowy, życie osoby uzależnionej jest poświęcane na rzecz dobrego samopoczucia narcyza i nie uwzględnia jej własnego poczucia spełnienia i ogólnego dobrostanu.

Ale ostateczne zagrożenie jest jeszcze inne. Kiedy narcyz weźmie od swojego partnera wszystko, co może wziąć, nie będzie miał problemu z opuszczeniem go dla kogoś innego.

Przeczytaj też: Współuzależnienie w związku

Jak wyjść z uzależnienia emocjonalnego od narcyza

To, co przeczytaliśmy, jest naprawdę przerażające. Nie jest to jednak ślepa uliczka. W rzeczywistości ostatni rozdział tego przewodnika poświęcony jest temu, jak wyjść z emocjonalnego uzależnienia od narcyza.

Pierwszą rzeczą, którą musisz sobie wbić do głowy, jest to, że twoje emocje są zmienne i nie identyfikują cię. Jeśli masz chwilę słabości, nie oznacza to, że jesteś mięczakiem. Podobnie, jeśli przez chwilę czujesz się beznadziejnie, nie oznacza to, że twoje życie jest porażką lub że nie znasz sposobu na zmianę sytuacji.

Co więcej, oto kilka praktycznych wskazówek, które mogą pomóc ci przezwyciężyć emocjonalną zależność od narcyza:

 • Poświęć co najmniej godzinę dziennie na dbanie o siebie;
 • podejmuj samodzielne decyzje i nie bój się popełniać błędów;
 • wychodź samemu przynajmniej raz w tygodniu (z przyjaciółmi, rodziną);
 • starać się osiągnąć niezależność finansową.

Te 4 cele pozwolą ci wzmocnić osobowość i odzyskać pewność siebie.

Ponadto, aby uczynić swoją ewolucję naprawdę realną, przeczytaj „Sposób Na Narcyza” lub „Sposób Na Narcyzkę„.

Jest to podręcznik, w którym znajdziesz długą listę pojęć i praktycznych wskazówek, jak odzyskać i kultywować swoją emocjonalną niezależność. Ponadto dowiesz się, jak rozpoznać i przeciwdziałać manipulacjom narcyza lub jak pozbyć się go na dobre.

Metoda pozwalająca bronić się przed narcystyczną osobą, odpowiedzieć na jej manipulacje, zdobyć ją lub skłonić do powrotu

Doszliśmy do końca tego przewodnika na temat uzależnienia emocjonalnego od narcyza. Jestem pewny, że to, co przeczytałeś, dało ci do myślenia i pomoże tobie lub komuś, na kim ci zależy, odzyskać emocjonalną niezależność.

Źródła:

 1. https://psychologiawpraktyce.pl/artykul/nieprzywiazywalni-bojazliwy-styl-przywiazania-u-osob-z-narcyzmem-nadwrazliwym ↩︎
 2. https://apcz.umk.pl/AUNC_PED/article/view/35971/31788 ↩︎
5/5 - (1 vote)
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi to blog poświęcony rozwojowi osobistemu, psychologii i relacjom partnerskim. Jesteśmy także autorami cenionych poradników poświęconych tej tematyce. Wszystkie nasze e-booki dostępne są na tej stronie.