Utrzymywanie kontaktu z byłym: czy to dobry pomysł?

utrzymywanie kontaktu z byłym

Utrzymywanie kontaktu z byłym jest bardzo kuszące i żeby się powstrzymać, trzeba uruchomić całą siłę woli. Ale niekiedy nawet to nie wystarcza. Niestety, zwykle nie jest to najlepszy pomysł – szczególnie jeśli to on z tobą zerwał. Dlaczego?

Kontakt z byłym wbrew pozorom wcale nie ułatwia ci odzyskania go. W bardzo niewielu sytuacjach kontaktowanie się z ex jest zalecane, choć i tu najczęściej lepiej jest przynajmniej na początku zachować dystans.

W dzisiejszym wpisie omówimy sobie wszystkie sytuacje, w których utrzymywanie kontaktu z byłym może być akceptowane, ale przypomnimy także, jakie wady niesie ze sobą kontaktowanie się z ex po rozstaniu.

Zanim przejdziesz do lektury, zachęcam cię do zrobienia krótkiego testu online, który pokaże ci, jakie są twoje szanse na odzyskanie ex. Po odpowiedzi na wszystkie pytania od razu otrzymasz wynik wyrażony w procentach. Test jest darmowy.

Jakie są twoje realne szanse na odzyskanie?

Utrzymywanie kontaktu z byłym: konsekwencje

W pierwszej kolejności przeanalizujmy negatywne konsekwencje utrzymywania kontaktu z byłym. Jeśli twój partner z tobą zerwał, to właśnie ciągłe kontaktowanie się z nim może uniemożliwić ci jego odzyskanie. O zasadzie zero kontaktu przeczytasz więcej w tym wpisie, a tymczasem przyjrzyjmy się 4 problemom, jakie wynikają z braku dystansu.

1. Nie dajesz mu zatęsknić

Twój facet z tobą zerwał, ale ty ciągle do niego piszesz, dzwonisz lub pojawiasz się w jego otoczeniu? Próbujesz nawiązać z nim relacje „przyjacielskie” albo wzbudzać w nim ostentacyjnie zazdrość? A może na okrągło wrzucasz swoje zdjęcia do mediów społecznościowych, gdzie może je zobaczyć? Jeśli myślisz, że od tego on zacznie za tobą tęsknić, jesteś w dużym błędzie!

Utrzymując kontakt z byłym, pokazujesz, że jesteś ciągle do jego dyspozycji. Nie dajesz mu szansy na to, by odczuł twój brak i zatęsknił za tobą. Żeby tak się stało, musi przez jakiś czas (najlepiej kilka tygodni) nie widywać cię i nie mieć od ciebie żadnych wiadomości.

2. Nie masz szansy go zaintrygować

Druga konsekwencja jest powiązana z poprzednią. Twój ex nie tylko nie będzie za tobą tęsknił, ale w ogóle nie będzie zainteresowany relacją z tobą. On dobrze cię zna, być może nawet rozstał się z powodu znudzenia waszym związkiem. Potrzebny jest efekt zaskoczenia, a ten uzyskasz tylko, nie mając z nim kontaktu przez pewien czas.

To działa trochę tak jak wywoływanie podniecenia w relacjach intymnych. Gdy wszystko jest odkryte, już nic więcej nie może zaskoczyć. Ale gdy widać tylko trochę nagiego ciała, umysł zaczyna dopowiadać sobie resztę. Niech do twojego byłego dochodzą tylko szczątki intrygujących informacji, ale niech wie, że bez własnej inicjatywy nie dowie się niczego więcej.

3. Wywierasz presję

Ciągły kontakt to ciągła presja. Nawet jeśli nie piszesz do byłego po to, by błagać go o powrót lub robić mu awantury, nie szanujesz jego decyzji. On chce się odsunąć, a ty i tak usiłujesz się do niego zbliżyć. Jakie ma zatem wyjście? Odsuwać się w nieskończoność, aż dasz mu wreszcie spokój!

czy utrzymywać kontakt z byłym partnerem

Co więcej, twój ex prawdopodobnie spodziewał się tego, że będziesz trochę nachalna, dlatego mógł z góry przyjąć postawę defensywną lub co najmniej zdystansowaną. Gdybyś jednak odpuściła od razu, mógłby się poczuć zdezorientowany. Szybciej przestałby się na ciebie gniewać, a wkrótce może zacząłby tęsknić.

4. Nie możesz stanąć na nogi

Kontaktowanie się z byłym nie tylko źle wpływa na twój obraz w jego oczach. I nie tylko z tego powodu uniemożliwia odzyskanie ex. Przede wszystkim ty sama sobie w ten sposób szkodzisz. Pokazujesz, że nie umiesz się pogodzić z rozstaniem. Stawiasz siebie na pozycji desperatki, emocjonalnie uzależnionej od byłego partnera.

W takich okolicznościach nie masz szansy na to, żeby stanąć na nogi. Nie możesz zająć się poprawą swojej kondycji emocjonalnej, nie możesz zacząć wprowadzać pozytywnych zmian. Tymczasem dystans daje ci właśnie przestrzeń na zajęcie się sobą. A nic tak nie intryguje jak kobieta, która dba o swój rozwój i realizację swoich celów.

Czy warto utrzymywać kontakt z byłym po rozstaniu?

Czy są jednak sytuacje, kiedy kontakt z byłym ma sens? Nie ma ich wiele, ale rzeczywiście, możemy wskazać na parę okoliczności, w których nie musisz całkowicie znikać z życia twojego byłego.

Po pierwsze, równie dobrze to ty mogłaś z nim zerwać, ale szybko tego pożałowałaś. Jesteś pod wpływem silnych emocji, więc przemyśl dobrze swoją decyzję. Jeśli jednak uznasz, że podjęłaś ją pochopnie i chcesz się z niej wycofać, nie ma sensu za bardzo zwlekać. Odezwij się do swojego byłego i zaproponuj mu rozmowę, ale licz się z tym, że nie od razu przyjmie cię z otwartymi ramionami.

Po drugie, nie ma nic złego w zagadaniu do byłego po upływie okresu braku kontaktu, jeśli chcesz go odzyskać. Jak wznowić taki kontakt i jak poznać, że nadszedł już właściwy czas? Tego wszystkiego dowiesz się z poradnika „Klucz Do Odzyskania Dla Niej„. To najlepszy przewodnik po odzyskaniu ex, który krok po kroku przeprowadzi cię przez wszystkie etapy i zapozna z zaawansowanymi technikami opartymi na psychologii odwróconej.

Kompletny Przewodnik Odzyskania Byłego Chłopaka lub Męża i Przejęcia Kontroli nad Własnym Życiem

Po trzecie w końcu, być może nie rozważasz na poważnie powrotu do byłego, ale zastanawiasz się, czy kiedykolwiek będziecie mogli odnowić znajomość. Pamiętaj, że przyjaźń z ex rzadko udaje się zrealizować. Jeśli jednak chcesz spróbować, na pewno nie należy się z tym spieszyć. Od rozstania musi minąć więcej czasu, ale potem jest szansa, że utrzymasz kontakt z byłym na stopie koleżeńskiej.

Utrzymywanie kontaktu z byłym: jak się powstrzymać?

Powstrzymanie się od kontaktu z byłym jest wyjątkowo trudne. Masz zapewne nadzieję, że jeszcze wpłyniesz jakoś na jego decyzję o rozstaniu. Poza tym boisz się, że przestając się odzywać, utracisz nad nim kontrolę. To zrozumiałe, ale musisz przyjąć inna perspektywę.

Już wiesz, że utrzymywanie kontaktu ani nie poprawia twojego samopoczucia, ani nie pozwala twojemu byłemu odczuć braku twojej obecności i dostępności. Innymi słowy, jeśli chcesz na nowo go zdobyć i poderwać, musisz doprowadzić do sytuacji, kiedy będzie między wami dystans – jak wtedy, gdy dopiero się poznawaliście.

kontakt z byłym po rozstaniu

Skoncentruj się na sobie i na tym, by wprowadzić zmiany z swoim życiu. Poświęć więcej czasu na hobby, poprawę swojego otoczenia i kontakty towarzyskie, by nie odczuwać samotności. Dodatkowo ukryj powiadomienia od byłego na mediach społecznościowych. Zrób sobie detoks, a zwiększysz swoje szanse na odzyskanie lub przepracowanie bólu i pójście dalej!

4/5 - (24 votes)
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi to blog poświęcony rozwojowi osobistemu, psychologii i relacjom partnerskim. Jesteśmy także autorami cenionych poradników poświęconych tej tematyce. Wszystkie nasze e-booki dostępne są na tej stronie.