Ukryty narcyz po rozstaniu: psychologia i zachowanie

ukryty narcyz po rozstaniu

Narcyzm ukryty – jedna z odmian narcystycznej osobowości – charakteryzuje się nieco innymi cechami i zachowaniami niż typowy narcyz. Dlatego też warto oddzielnie przeanalizować, co robi ukryty narcyz po rozstaniu.

W tym artykule wyjaśnię ci psychologiczne zawiłości ukrytego narcyza, który właśnie zakończył związek. Dowiesz się, co czuje, jakie sa jego motywacje i dlaczego odchodzi. Wymienię także typowe zachowania ukrytego narcyza po rozstaniu. Na koniec odpowiem na pytanie, czy możesz się po nim spodziewać rychłego powrotu.

Zanim zaczniemy, zachęcam cię do zrobienia testu online. Pomoże ci on ocenić, czy osoba, z którą miałeś/aś do czynienia, faktycznie była narcystyczna.

Test na narcyzm

Dowiedz się, czy mężczyzna lub kobieta cierpi na patologiczny narcyzm lub przejawia narcystyczne cechy osobowości

Ukryty narcyz po rozstaniu: psychologia

Narcyz ukryty, w odróżnieniu od zwykłego narcyza, ma problem z pewnością siebie. Jest osobą wysoce wrażliwą, ale skoncentrowaną wyłącznie na własnych emocjach i na swojej osobie.

Trudno jest rozpoznać narcyzm ukryty u partnera bądź partnerki. Zwykle mamy do czynienia z osobą, która miewa kompleksy, ma skłonność do depresji, jest bardzo emocjonalna.

Ponieważ ukryty narcyz często żywi lęk przed porzuceniem, stara się ustawiać sprawy tak, żeby rozstanie nie spowodowało u niego utraty kontroli nad drugą osobą. Z tego powodu nierzadko sam pierwszy zrywa lub prowokuje do rozstania, by następnie przedstawić siebie jako ofiarę niesprawiedliwego traktowania przez partnera.

Odgrywanie roli ofiary oraz skupianie na sobie uwagi innych, jak za chwilę sobie powiemy, stanowi najważniejszy element strategii narcyza ukrytego po rozstaniu.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o psychologii narcystycznej osoby, zachęcam cię do sięgnięcia do e-booków „Sposób Na Narcyza” i „Sposób na Narcyzkę„.

Metoda pozwalająca bronić się przed narcystyczną osobą, odpowiedzieć na jej manipulacje, zdobyć ją lub skłonić do powrotu

Dlaczego narcyz ukryty odchodzi?

Jeśli zastanawiasz się, dlaczego ukryty narcyz odszedł od ciebie, nie ma w tym nic dziwnego. Te osoby często kończą związek w sposób nagły i nieprzewidywalny, nie tłumacząc, co je skłoniło do podjęcia takiej decyzji.

Prawda jest taka, że narcyz ukryty najczęściej zrywa z dwóch powodów:

ukryty narcyz po rozstaniu psychologia
  • Nie dostaje od ciebie tego, czego chce. Nie zaspokajasz już jego potrzeb, więc odsuwa się w poszukiwaniu kogoś innego, kto spełni ten wymóg.
  • Chce ci pokazać, kto ma w tej relacji przewagę. Inicjuje rozstanie z byle powodu, żeby pozbawić cię pewności siebie i zwrócić na siebie twoją uwagę.

Podsumowując, narcyz ukryty szuka atencji, więc albo dostanie ją od kogoś innego, albo wymusi ją na tobie, a zakończenie związku jest w obu przypadkach skutecznym narzędziem.

Co robi ukryty narcyz po rozstaniu?

Zobaczmy teraz, czego możesz spodziewać się po ukrytym narcyzie po zakończeniu waszego związku. Poniżej znajdziesz 4 zachowania charakterystyczne dla tego typu osobowości, gdy dochodzi do rozstania z partnerem lub partnerką.

1. Gra na emocjach

Narcyz ukryty jest mistrzem grania na emocjach. Jego ulubioną strategią jest odgrywanie roli ofiary i obarczanie winą innych. Ta taktyka jest wprost idealna w kontekście rozstania – jasno wskazuje na to, kto ponosi odpowiedzialność za rozpad związku.

narcyzm ukryty rozstanie

Nie zdziw się zatem, jeśli narcyz ukryty będzie opowiadać o tym, jak bardzo był z tobą nieszczęśliwy, jak bardzo starał się ratować związek, jak bardzo czuł się niezrozumiany. Ty za to zrobiłeś/aś wszystko, by relacji nie dało się naprawić.

Najgorsze jest to, że ukryty narcyz przyjmie taki styl rozmowy nie tylko w dyskusjach z tobą, ale również komentując wasz zakończony związek w gronie bliskich i znajomych.

2. Znajduje pocieszenie

Mimo to, bardzo prawdopodobne, że narcyz ukryty już wkrótce po rozstaniu zacznie szukać pocieszenia w ramionach kogoś innego. Dzieje się tak z dwóch powodów.

Po pierwsze, jak każdy narcyz, będzie szukał swojej kolejnej ofiary, a więc osoby, która będzie mogła zaspokajać jego narcystyczne potrzeby uwagi i podziwu. Nie wytrzyma długo w samotności.

Po drugie, w ten sposób będzie próbować też wzbudzić w tobie zazdrość i zadać ci ból, dzięki czemu gra na emocjach jeszcze lepiej mu wyjdzie.

3. Wpada w depresję

narcyz ukryty po rozstaniu

Ukryty narcyz zwany jest również narcyzem wrażliwym, a to dlatego, że jest osobą przewrażliwioną na swoim punkcie, ze skłonnością do depresji i zaburzeń lękowych, również przez to, że za bardzo koncentruje się na sobie.

Może się zatem zdarzyć, że po rozstaniu wcale nie przejdzie łatwo do porządku dziennego. Zamiast tego będzie popadać w coraz większe przygnębienie, co dodatkowo podkreśli jego rolę ofiary. Nie zapominaj bowiem, że za jego depresyjny stan odpowiedzialność (w jego oczach) ponosisz głównie ty.

4. Nie daje o sobie zapomnieć

Narcyz ukryty, mimo że nie daje tego od razu po sobie poznać, lubi być w centrum zainteresowania, jak każda narcystyczna osoba. Chce wzbudzać nie tylko podziw, ale też współczucie. Zależy mu, aby mieć świadomość, że ktoś o nim myśli.

Za chwilę wyjaśnię, czy narcyz ukryty wraca po rozstaniu, ale nawet, jeśli nie będzie wprost chciał wracać, to będzie o sobie często przypominać. Szczególnie gdy dostrzeże, że „zbyt szybko” o nim zapomniałeś/aś.

Będzie nawiązywać rozmowę albo prowokować w mniej bezpośredni sposób, np. przez media społecznościowe. Może usiłować wzbudzać w tobie zazdrość lub mścić się na tobie1.

Czy ukryty narcyz wraca po rozstaniu?

Typowym narcystycznym zachowaniem jest tzw. hoovering, czyli ponowne wciąganie do relacji. Chodzi o sytuację, w której narcyz wraca po przerwie, nieoczekiwanie i usiłuje na nowo odzyskać nad tobą kontrolę.

Narcyz ukryty często próbuje to robić, wzbudzając litość lub próbując udowodnić, że się zmienił. Tak naprawdę jednak brakuje mu nie ciebie, tylko tego, co od ciebie dostawał, a czego najprawdopodobniej nie udało mu się dostać od kogoś innego, czyli zainteresowania i spełniania jego potrzeb.

Musisz bardzo uważać, ponieważ niestety zazwyczaj nic się nie zmienia. Narcyz ukryty, jak tylko poczuje się pewniej, wróci do swoich standardowych zachowań i manipulacji2.

Jeśli nie umiesz sobie poradzić z narcystyczną osobą, ulegasz jej gierkom i tracisz kontrolę nad waszą relacją, musisz coś z tym zrobić. W przeciwnym razie ryzykujesz całkowitym pogrzebaniem twojego poczucia własnej wartości.

Dlatego lektura specjalistycznego poradnika może odmienić twoje życie. „Sposób Na Narcyza” i „Sposób Na Narcyzkę” to najlepsze poradniki na rynku poświęcone wszelkim aspektom relacji z narcystyczną osobą. Przeczytaj je już teraz i odzyskaj niezależność!

Metoda pozwalająca bronić się przed narcystyczną osobą, odpowiedzieć na jej manipulacje, zdobyć ją lub skłonić do powrotu

Źródła

  1. https://www.choosingtherapy.com/narcissist-end-of-relationship/ ↩︎
  2. https://www.medicinenet.com/why_does_a_covert_narcissist_discard_you/article.htm ↩︎
5/5 - (2 votes)
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi to blog poświęcony rozwojowi osobistemu, psychologii i relacjom partnerskim. Jesteśmy także autorami cenionych poradników poświęconych tej tematyce. Wszystkie nasze e-booki dostępne są na tej stronie.