Jak stworzyć udany związek: psychologia i zasady udanego związku

udany związek

Jak stworzyć udany związek partnerski? Czy istnieją sekrety udanego związku?

Wiele osób zadaje sobie podobne pytania. Kiedy wchodzimy z kimś w relację, na której świadomie nam zależy, zaczynamy zastanawiać się, jak możemy nad nią pracować, by była idealna, a przede wszystkim trwała. Chcemy być w niej szczęśliwi i uszczęśliwić drugą osobę, a także uniknąć błędów, które mogłyby doprowadzić do kryzysu.

Nie powinno się popadać w zbytni perfekcjonizm, bo to właśnie niedoskonałość jest wspólną cechą wszystkich ludzi (i wszystkich związków), ale podejście, że nad związkiem należy pracować, jest całkowicie właściwe. Mówiąc krótko, nawet jeśli jesteśmy po uszy zakochani, udany związek sam się nie zrobi.

W dzisiejszym wpisie przeanalizujemy, na czym tak naprawdę polega udany związek: z jakich elementów się składa, co go cechuje i dlaczego właściwie tak do niego dążymy. Dowiemy się, jak stworzyć udany związek partnerski oraz poznamy zasady udanego związku – 6 podstaw, o które powinniśmy zadbać, jeśli chcemy pielęgnować naszą relację.

Jeśli natomiast szukasz kompletnego poradnika, dzięki któremu poznasz nie tylko zasady udanej relacji, ale i konkretne porady i metody pozwalające na rozwiązanie problemów w związku, sięgnij po „Pogotowie Dla Związku„. Więcej informacji o zawartości e-booka znajdziesz pod tym linkiem.

Zanim rozpoczniesz lekturę, zachęcam cię do zrobienia bezpłatnego testu online, który pozwoli ci ocenić kondycję twojego związku. Udzielenie odpowiedzi na pytania zajmie ci tylko kilka minut, a wynik z interpretacją poznasz od razu po zakończeniu testu.

W jakiej kondycji jest Twój związek?

Udany związek: psychologia

Niewątpliwie zdajesz sobie sprawę, że psychologowie od dawna próbowali ująć miłość i udany związek w jakieś ramy. Jak łatwo się domyślić, nie jest to prosta sprawa, bo uczucia często wymykają się prostej klasyfikacji. Niemniej przywołam tutaj dwie koncepcje, które bardzo wiele mówią o fazach rozwoju miłości i relacji oraz o podstawach udanego związku.

sekrety udanego związku

Pierwsza z nich to tzw. Trójczynnikowa koncepcja miłości Roberta Sternberga. To koncepcja, na którą bardzo często powołują się psychologowie i inni badacze. Według niej miłość zależy od obecności i wzajemnych relacji trzech czynników: intymności, namiętności i zaangażowania.

Intymność to zbiór uczuć i postaw wobec drugiej osoby, która polega na bliskości, zaufaniu, poleganiu na sobie, wspieraniu się, dzieleniu, pragnieniu dobra, współodczuwaniu, dowartościowywaniu, zrozumieniu i wiedzy o sobie. Namiętność to zbiór uczuć silnie pozytywnych, jak pożądanie i zachwyt, oraz silnie negatywnych, jak zazdrość i tęsknota. Wiąże się również z naszą fizjologią: popędem seksualnym, potrzebą bliskości fizycznej, podnieceniem. Zaangażowanie natomiast to swego rodzaju decyzja o tym, że kochamy kogoś i tę miłość chcemy przekształcić w trwały związek. Rośnie powoli, wraz z intymnością i namiętnością.

W zależności od występowania tych elementów lub ich braku możemy mówić o różnych rodzajach miłości. Sternberg wyróżnia brak miłości (kiedy żaden z elementów nie występuje), lubienie (występuje wyłącznie intymność) oraz sześć rodzajów miłości (np. miłość ślepa czyli zakochanie to wyłącznie namiętność, miłość przyjacielska to intymność i zaangażowanie). Kiedy równocześnie występują wszystkie trzy czynniki mówimy o miłości kompletnej czy też doskonałej. Można więc przyjąć, że to właśnie to stanowi odzwierciedlenie udanego związku.

Koncepcję Sternberga przywoływał między innymi Bogdan Wojciszke, autor książki „Psychologia miłości” (którą możesz kupić tutaj). W oparciu o nią zaproponował podział na 5 faz relacji miłosnej:

  • pierwsza z nich to zakochanie, kiedy odczuwamy duże szczęście, myślimy dużo o partnerze i pojawia się namiętność;
  • druga to romantyczne początki czyli krótka faza, w której dominuje namiętność, ale z czasem pojawia się też zaangażowanie;
  • trzecia to związek kompletny – etap, który daje najwięcej szczęścia i satysfakcji, bowiem występują w nim wszystkie 3 elementy wymienione przez Sternberga;
  • czwarta to związek przyjacielski, najdłuższa faza, kiedy namiętność opada, ale wciąż można pielęgnować pozostałe elementy, szczególnie intymność;
  • piąta to związek pusty i jego rozpad, kiedy nie udało się podtrzymać intymności i jeśli stopniowo znika też zaangażowanie – związek się rozpada.

Przeczytaj też: Książki o związkach

Jak stworzyć udany związek

Powiedzieliśmy już sobie trochę o tym, jakie pojawiały się koncepcje psychologiczne udanego związku. Za chwilę też przejdziemy do zasad satysfakcjonującej relacji, które postanowiłem ująć w sześciu punktach. Zanim to jednak nastąpi, spróbujmy sobie odpowiedzieć na pytanie, jak stworzyć udany związek.

zasady udanego związku

To pytanie, które zadajemy sobie na różnych etapach naszej relacji. Najczęściej pada ono na początku,  kiedy zdajemy sobie sprawę, że „to coś poważnego”. Na późniejszych etapach wraca, zwykle wówczas, gdy nasz związek wchodzi na coraz wyższe etapy zaawansowania. Zastanawiamy się, czym jest udany związek partnerski czy udany związek małżeński. W naszym życiu pojawiają się różne zmiany: dorastamy, zakładamy rodzinę, czasami musimy się rozdzielić.

W pierwszym etapie, jak już mówiliśmy, zaczyna pojawiać się zaangażowanie, któremu namiętność będzie stopniowo ustępowała miejsca. W tej fazie ważne jest, żeby nie rezygnować z równomiernego pielęgnowania wszystkich trzech elementów. Namiętność, choć słabsza, wciąż jeszcze będzie, więc starajmy się czerpać z niej radość przy jednoczesnym wzmaganiu zaangażowania (czyli budowania perspektywy wspólnego, trwałego związku) oraz intymności, a więc poznawania siebie i budowania wzajemnego zaufania i bliskości.

Gdy namiętność zaczyna wygasać, musimy to niestety częściowo zaakceptować, choć niekiedy zaczynamy mieć wątpliwości, czy nasz związek jest tym samym dla nas, czym był dotychczas. Wówczas szczególnie istotne jest skupienie uwagi na intymności. Okazywanie sobie czułości, długie rozmowy, wspólne hobby i rozrywki, dzielenie się emocjami to coś, co trzyma nas blisko nawet, gdy między nami nie płonie ogień pożądania.

Jeśli zastanawiamy się nad tym, jak stworzyć udany związek na odległość, również nie zapominajmy o tych trzech elementach. Czasami dystans fizyczny każe nam sądzić, że nie możemy pielęgnować bliskości z partnerem. Jest to oczywiście utrudnione, ale nie należy się poddawać. Na intymność wpłyną częste rozmowy, wymiany wiadomości, czułe odnoszenie się do siebie, wysłanie listu czy prezentu. Snucie wspólnych planów i dążenie do tego, by jednak być razem, wzmocni zaangażowanie. Namiętność podsycą zdjęcia, rozmowy wideo i dwuznaczne wiadomości.

Udany związek to również umiejętność rozwiązywania na bieżąco konfliktów i komunikowania swoich potrzeb tak, by mogły być one zaspokajane. Jeśli zatem chcesz poprawić jakość twojego związku poza poznaniem reguł, którymi należy się kierować, warto również opanować metody, dzięki którym poradzicie sobie również w kryzysowych sytuacjach. Wszystko to znajdziesz w e-booku „Pogotowie Dla Związku„. Poznaj jego szczegółową zawartość, klikając poniższy obrazek.

Jak zażegnać kryzys w związku oraz odbudować uczucie, zaufanie i namiętność między partnerami

Sekrety udanego związku

Sceptycy twierdzą, że nie ma czegoś takiego jak sekrety udanego związku. Nie istnieje jedna, uniwersalna recepta na doskonałą, niezniszczalną, szczęśliwą relację. Jednak jeśli dążymy do jego poprawy – samodzielnie, z pomocą poradnika czy terapeuty – pracujemy nad pewnymi aspektami, które w naszym odczuciu mogą sprawić, że będzie on bardziej satysfakcjonujący dla obu stron.

Poniżej zebrałem najważniejsze filary udanego związku – te elementy i te zasady, które bez cienia wątpliwości stanowią o szczęśliwej i trwałej relacji. Mam nadzieję, że ta lista skłoni cię do refleksji nad twoim związkiem i być może od razu zaczniesz krok po kroku zmieniać ją na lepsze.

Poznanie siebie

Niektórzy zakochani na początku swojej relacji są tak odurzeni miłością, że odkładają na później dokładne poznawanie siebie. Myślimy: przed nami jeszcze długa droga, mamy mnóstwo czasu, żeby się poznać! Nie jest to jednak do końca prawdą i choć to brzmi mało romantycznie, to niezwykle ważne by obie osoby dowiedziały się o sobie jak najwięcej: o swoich poglądach, planach, oczekiwaniach, marzeniach, dzieciństwie, relacjach rodzinnych – wszystkim, co ważne i co nas kształtuje.

Dlaczego to takie ważne? Przede wszystkim to podstawa zbudowania wspomnianej już intymności. Pozwala nam lepiej rozumieć siebie nawzajem, swoje reakcje i zachowania, również słabości i wady. To właśnie to umacnia nasz związek, umożliwia lepsze rozwiązywanie konfliktów, sprawia, że sobie ufamy i cenimy naszą relację.

Komunikacja i szacunek

Wiele mówi się o skutecznej komunikacji w związku. To ten element, który zazwyczaj w momencie kryzysu zaczyna się chwiać. Nie muszę tłumaczyć, dlaczego jest tak istotny, ale powtórzmy sobie, na czym polega dobra komunikacja w związku. Po pierwsze, staramy się wysłuchać drugiej strony. Po drugie, dążymy do tego, by od razu rozwiązywać wszelkie konflikty. Po trzecie, rozmawiamy ze sobą otwarcie. Po czwarte, bierzemy odpowiedzialność za swoje słowa i przepraszamy, kiedy jest taka konieczność.

To wszystko dopełnia wzajemny szacunek – stały towarzysz skutecznej komunikacji. Jeśli szanujemy drugą osobę, również jej zdanie, poglądy, decyzje, stany emocjonalne, dużo łatwiej nam dojść z nią do porozumienia nawet, jeśli się z nią nie zgadzamy. Tego samego dla siebie powinniśmy od niej oczekiwać.

Wsparcie i partnerstwo

Co mam na myśli, mówiąc o partnerstwie w relacji? To coś znacznie więcej niż sprawiedliwy podział ról. Partnerska relacja to taka, która polega na współpracy, na wzajemnym uznaniu swojej wartości, swojego wkładu w związek, poleganiu na sobie i dyspozycyjności, kiedy druga osoba na nas liczy. Kiedy obserwujemy związki, gdzie dwie osoby traktują się jak równych sobie partnerów, nie mamy wrażenia, że jedna z nich jest stłumiona czy zepchnięta na boczny tor.

jak stworzyć udany związek

W partnerstwie ważne jest także wsparcie. Od ukochanej osoby oczekujemy, że będzie nam je szczerze okazywać nie tylko wtedy, kiedy napotkamy trudności, ale również kiedy wyznaczamy sobie ambitne cele, chcemy się rozwijać i pracować nad sobą. To także buduje zaufanie między partnerami.

Dotyk i czułość

Na liście rozgraniczyłem relacje intymne od dotyku i czułości, choć naturalnie oba te aspekty w związku często się łączą. Zwróćmy jednak uwagę na codzienność, na drobne gesty, które jednak sprawiają, że ta druga osoba czuje, że nam na niej zależy, że chcemy dla niej dobrze i wie, że chcemy być blisko niej.

W udanym związku panuje ciepło. Kiedy relacje się ochładzają (czy to na skutek stresu, czy zmęczenia, czy nieporozumień, czy innych, poważniejszych konfliktów), powoli stajemy się sobie obcy. Ale gdy wprowadzimy w naszym związku regularne oznaki czułości, troski i bliskości, jak pieszczotliwy zwrot, pocałunek, przytulenie, masaż, ogrzanie, sprawienie przyjemności, w magiczny sposób wróci nastrój naszych pierwszych randek i partnerzy przypomną sobie, dlaczego chcieli razem być.

Relacje intymne

Relacje intymne i życie seksualne to element związku, którego absolutnie nie należy bagatelizować. Choć powtarzamy, że seks nie jest najważniejszy, to nie zapominajmy, że bardzo wiele od niego zależy. Łóżko i pozostałe płaszczyzny relacji są ze sobą silnie sprzężone i wzajemnie się warunkują. Dlatego, jeśli w sferze intymnej pojawia się problem, przyczyny często należy szukać poza sypialnią.

Oczywiście życie seksualne każdej z par, ze względu na staż i temperament, będzie inne, ale nie warto rezygnować z namiętności i radości z seksu w przekonaniu, że ten aspekt w pewnym momencie musi zejść na drugi plan. Udane relacje intymne świadczą o dobrej komunikacji, zaufaniu, bliskości, porozumieniu, szacunku i znajomości siebie nawzajem, a więc o wszystkim tym, co stanowi o udanym związku.

Niezależność i przestrzeń

Choć udany związek kojarzy nam się przede wszystkim z bliską relacją, w której partnerzy nie mają przed sobą tajemnic, nie zapominajmy, że w szczęściu każdego człowieka istotną rolę odgrywa niezależność, samorealizacja i posiadanie własnej przestrzeni. Nie zawłaszczajmy zatem życia drugiej osoby i sami nie popadajmy w zależność emocjonalną.

W każdym związku ważne jest, żeby móc bez wyrzutów sumienia i podejrzeń spędzać trochę czasu osobno, mieć własne pasje, przyjaciół, mieć czas i miejsce, by pobyć w samotności i zregenerować się. Rzecz w tym, żeby nie tylko dawać na to przyzwolenie drugiej osobie, ale też sobie – dzięki temu czujemy się niezależni i wartościowi, identyfikujemy się z naszym życiem, stajemy się bardziej atrakcyjni i sami nie wywieramy presji.

Dziękuję ci za przeczytanie tego wpisu do końca. Podsumowując nasze dzisiejsze rozważania, podkreślę jeszcze raz, że bez względu na to, ile sekretów udanego związku wymienimy, najważniejszym z nich jest stała praca nad relacją. Musimy stale aktualizować naszą wiedzę o partnerze czy partnerce, by nie umknęło nam coś, co później stanie się przyczyną kryzysu.

Na koniec chciałbym zachęcić cię, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś/aś, do zapoznania się z zawartością e-booka „Pogotowie Dla Związku„. Jeśli nie wiesz, od czego zacząć pielęgnowanie i naprawianie twojej relacji, ten poradnik to najlepszy pierwszy krok.

Jak zażegnać kryzys w związku oraz odbudować uczucie, zaufanie i namiętność między partnerami

5/5 - (3 votes)
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi to blog poświęcony rozwojowi osobistemu, psychologii i relacjom partnerskim. Jesteśmy także autorami cenionych poradników poświęconych tej tematyce. Wszystkie nasze e-booki dostępne są na tej stronie.