Jak stworzyć udane małżeństwo? Jakie są sekrety udanego małżeństwa?
W jednym z poprzednich wpisów mówiłem o tym, jak stworzyć udany związek. Dziś przyjrzymy się z bliska innemu związkowi – temu, który w kulturze i wciąż dla wielu osób stanowi ten najważniejszy: małżeństwie. Czy istnieje recepta na to, by było szczęśliwe?
Wiele par, wkraczając w zupełnie nowy etap swojego związku, zadaje sobie to pytanie. Później, w trakcie małżeństwa, potrafi ono niejednokrotnie powracać. Pewne uniwersalne, a jednocześnie fundamentalne zasady udanego małżeństwa istnieją, a ich skuteczność zależy głównie od tego, czy obie strony ich przestrzegają z równym zaangażowaniem.
Przyjrzyjmy się zatem sekretom udanego małżeństwa. Zaczniemy od przyjrzenia się definicji udanego małżeństwa z punktu widzenia psychologii, a na koniec podsumujemy rozważania, przyglądając się w praktyce temu, jak osiągnąć długotrwałe szczęście i satysfakcję w małżeństwie.
Jeśli po przeczytaniu tego wpisu stwierdzisz, że chcesz lepiej zgłębić temat, by poprawić jakość twojego związku małżeńskiego, polecam ci e-book „Pogotowie Dla Związku” – rzetelny poradnik pełny wartościowej teoretycznej wiedzy i praktycznych przykładów i rozwiązań dla konkretnych problemów w związku. Znajdziesz go tutaj.
Zanim rozpoczniesz lekturę wpisu, sprawdź kondycję swojego związku! Ten nieskomplikowany, a przede wszystkim bezpłatny test online postawi odpowiednią diagnozę już w kilka minut.
W jakiej kondycji jest Twój związek?
Udane małżeństwo: psychologia
Przyjrzyjmy się najpierw fenomenowi małżeństwa z punktu widzenia psychologii. Dlaczego wchodzimy w związek małżeński? Co rozumiemy pod hasłem „udane małżeństwo”? Z czego wynikają kryzysy i rozczarowania? Jak się zmienia nasze życie i nasza osobowość pod wpływem małżeństwa?
Wchodzenie w związek małżeński jest silnie uwarunkowane społecznie i kulturowo. Pomijając jednak wszelkie inne czynniki, jak presja otoczenia czy aspekty praktyczne i finansowe, bierzemy ślub, żeby umocnić nasz związek i stać się rodziną. Chcemy pokazać sobie nawzajem, że jesteśmy pewni naszego uczucia, że chcemy już zawsze ze sobą być i że jesteśmy gotowi przypieczętować to przysięgą, co ma świadczyć o naszym dojrzałym i odpowiedzialnym podejściu do związku.
Piszę o tym dlatego, że z tym założeniem bardzo silnie związane jest to, co rozumiemy przez udane małżeństwo. To takie, które jest silne, stabilne, które daje nam szczęście i bezpieczeństwo, w którym partnerzy są sobie wierni, ufają sobie, kochają się i mogą na sobie polegać. Z drugiej strony, jeśli rzeczywistość nie może sprostać tym oczekiwaniom, doświadczamy rozczarowania.

Wiele naszych kryzysów w związku bierze się właśnie stąd, że oczekujemy, że nasz związek zawsze będzie wyglądał tak, jak na początku. A tak nie jest. W psychologii zwraca się uwagę na to, że nawet nasza osobowość ulega zmianie po zawarciu małżeństwa – i to bez względu na wiek czy wspólne mieszkanie razem przed ślubem. Stajemy się mniej zgodni i mniej otwarci. Mężczyźni robią się bardziej introwertyczni i świadomi, natomiast kobiety – bardziej stabilne emocjonalnie.
Ludzie wchodzący w związek małżeński się zmieniają i zmienia się ich relacja, która przeżywa różne wzloty i upadki wynikające z bliższego poznawania siebie w różnych sytuacjach, wspólnego mierzenia się z problemami i wyzwaniami, wpadania w sidła rutyny. Istnieje jednak kilka najważniejszych zasad, które pozwalają pracować nad małżeństwem i umocnić je tak, by było udane.
Już za chwilę się im przyjrzymy, ale najpierw chciałbym przypomnieć ci, że kompletną wiedzę na temat sekretów udanego małżeństwa oraz sposobów na poprawę jego jakości i naprawienie go w krytycznej sytuacji znajdziesz w poradniku „Pogotowie Dla Związku„. Kliknij poniżej i dowiedz się więcej.
Jak zażegnać kryzys w związku oraz odbudować uczucie, zaufanie i namiętność między partnerami
Sekrety udanego małżeństwa
Powiedzieliśmy już sobie, że wbrew pozorom istnieje coś takiego jak sekrety udanego małżeństwa. Są to pewne reguły, których obie strony związku powinny się trzymać, by zagwarantować mu stałość i szczęście. Jeśli ty i twój partner/twoja partnerka świadomie wprowadzicie te zasady do waszego życia, możecie być pewni, że wasze małżeństwo będzie wam dawało znacznie więcej satysfakcji i prawdopodobnie uda wam się uniknąć poważnego kryzysu.
Mów i słuchaj
Pod tym hasłem kryje się najbardziej klasyczna porada dla wszystkich par, zwłaszcza tych z dłuższym stażem (lub planujących długi staż): skuteczna komunikacja. Nawet nie wiesz, jak wielu konfliktów można uniknąć, poświęcając codziennie czas na szczerą, spokojną rozmowę, wyrażając swoje przemyślenia i odczucia, ustalając strategie działania, a przede wszystkim wysłuchując drugiej osoby.
Brak przepływu informacji spowodowany zamknięciem, brakiem czasu lub przekonaniem, że mąż/żona i tak nas nie zrozumie lub nie powie nam niczego istotnego, skutecznie podkopuje nasz związek małżeński. Starajcie się rozmawiać ze sobą zawsze z intencją dojścia do jakiegoś porozumienia, dyplomatycznie – nie traktujcie rozmowy jako przestrzeni do wyżycia się na drugim człowieku.
Wspominaj, nie wypominaj
O jakości naszego związku wiele mówi to, co myślimy i mówimy o naszym partnerze lub naszej partnerce. Oraz to, jak i w jakich okolicznościach to przywołujemy. Wiele małżeństw wprowadza do swojego związku napiętą, nieprzyjemną atmosferę przez odpychanie pozytywnych wspomnień na rzecz wypominania tego, o co mamy żal do drugiej osoby.
Pielęgnacja dobrych wspomnień jest naprawdę fundamentem udanego małżeństwa. To coś, co nam przypomina, dlaczego się w kimś zakochaliśmy, dlaczego chcemy z nim być, co nas z nim łączy, co razem przeżyliśmy, dlaczego jest dla nas ważny. Jeśli zamiast tego wypominamy wady i błędy, pokazujemy, że nie jesteśmy zdolni do wybaczania, nie potrafimy rozwiązywać konfliktów i budujemy naszą więź na pretensjach i rozczarowaniu.
Przeczytaj też: Książki o małżeństwie
Proszę, przepraszam, dziękuję
To nic nie kosztuje? Niektórych jednak kosztuje bardzo wiele – wysiłku. Do tego stopnia, że w małżeństwie przestają dostrzegać moc przeprosin, próśb i wdzięczności, mając przeświadczenie, że w takim związku wszystko „samo się załatwi”. Tak jednak nie jest. W tych trzech słowach zawarte są jedne z najważniejszych umiejętności w funkcjonowaniu w relacjach międzyludzkich.
Nauczmy się kwestionować swoje postępowanie i przepraszać. Nauczmy się przepraszać za błędy popełnione niechcący. Zwracajmy się z prośbą, zamiast w milczeniu oczekiwać i frustrować, że ktoś nie domyśla się, o co nam chodzi. Przyjmujmy przeprosiny i wybaczajmy. Okazujmy wdzięczność, by wysyłać drugiej osobie pozytywny sygnał w odpowiedzi na jej zachowanie.
Mowa ciała
W wielu poradnikach mówiących o sekretach udanego małżeństwa znajdziemy podpunkt „Uprawiaj dużo seksu”. Jest to jednak spore uogólnienie, być może dla niektórych nawet krzywdzące. Relacje intymne i bliskość fizyczna są bardzo ważne dla związku i należy je pielęgnować. Jeśli sfera seksualna stała się dla nas problematyczna, warto zastanowić się nad rozwiązaniem tego problemu.
Jednak najważniejsze, by w ogóle wchodzić ze sobą w kontakt fizyczny. Dotykajmy się, przytulajmy, całujmy, trzymajmy za rękę, siadajmy na kolanach, opierajmy głowę. To są bardzo subtelne gesty, które mimo słabnącej namiętności będą podtrzymywały naszą intymność z mężem lub żoną, a więc poczucie bliskości, ciepła i zaufania.
Umiarkowana uległość
Pewna niezależność w związku, zwłaszcza niezależność emocjonalna, jest ważna, podobnie jak umiejętność krytycznego myślenia i nie uleganie zawsze wpływom. Natomiast uległość może mieć też swoje pozytywne oblicze, budujące więź między partnerami. Dlatego warto czasami ulegać wpływom drugiej osoby. Na czym to polega?
Chodzi o to, żeby nie stawiać zawsze na swoim, nie krytykować wszystkich decyzji i pomysłów i nie robić wszystkiego po swojemu. Dla drugiej osoby ważne jest, że czasami chcemy jej posłuchać, że za jej sugestią czy radą postąpimy w określony sposób, że damy na siebie wpłynąć. Jest to oznaką zaufania i sposobem na docenienie wkładu drugiego człowieka w nasze życie.
Dobry wspólny czas
Wiele małżeństw odczuwa brak satysfakcji w związku z bardzo prostej przyczyny: braku radości. Oczywiście, życie to nie sielanka i jako małżeństwo jesteśmy ze sobą na dobre i na złe, ale niech nie dominuje w naszej codzienności to „na złe”! Nie mogą nas łączyć tylko problemy i troski, którym wspólnie usiłujemy zaradzić.

Udane małżeństwo musi być relacją, która generuje pozytywne bodźce – a te powinny wynikać ze wspólnie spędzonych radosnych chwil. Dlatego poświęcajmy razem czas na zabawę, rozrywkę, sport i relaks. Nie unikajmy chodzenia na imprezy, do kina, restauracji, uprawiania wspólnie aktywności fizycznej. W udanym związku małżeńskim powinniśmy umieć się cieszyć ze swojego towarzystwa.
Rozwój osobisty dla obojga
Czy indywidualny rozwój osobisty może pozytywnie wpłynąć na małżeństwo? A może oddala od siebie partnerów? Jak wspomniałem na początku, zasad udanego małżeństwa powinny przestrzegać dwie strony. Dlatego rozwój osobisty jest ważnym czynnikiem poprawiającym jakość związku, ale nie powinien się ograniczyć do jednej osoby – wówczas może przynieść odwrotny skutek.
Każde z was powinno dbać o siebie również po to, by być lepszym dla innych, a w pierwszej kolejności dla męża lub żony. Rozwój, kariera, osiąganie wyznaczonych celów, odkrywanie nowości, dbanie o swoją kondycję i wygląd – tymi wszystkimi elementami możemy podzielić się z drugą osobą, a gdy ona robi to samo, naprawdę czujemy się spełnieni w związku.
Udane małżeństwo: jak je osiągnąć?
Znasz już sekrety udanego małżeństwa, ale co oprócz tego w praktyce możesz zrobić, żeby osiągnąć upragnioną satysfakcję ze związku z mężem lub żoną? Przede wszystkim miej świadomość, że nad udanym małżeństwem trzeba pracować – i to naprawdę sporo. Nie oczekujmy cudów i nie myślmy, że raz uda się coś ustawić na zawsze. Musimy ciągle się „aktualizować”, ciągle adaptować do nowych sytuacji i nowych wyzwać, ale ta praca obojga zawsze będzie przynosiła efekty.
Możecie spróbować wykonywać ćwiczenia terapeutyczne, które pozwolą wam się lepiej poznać, zrozumieć swoje potrzeby i zbliżyć do siebie. Propozycje takich bardzo skutecznych ćwiczeń znajdziesz w poradniku „Pogotowie Dla Związku„. Kliknij poniżej i dowiedz się więcej.
Nie przestawajcie ze sobą rozmawiać i rozwiązujcie problemy na bieżąco, zamiast chować je głęboko, co jest tylko dowodem, że nie mamy zaufania do partnera czy partnerki. Nie szukajmy też tych problemów na siłę, bo nikt nie jest idealny, a dążenie do doskonałości jest dobre pod warunkiem, że nie staje się obsesyjną ambicją – szczególnie wobec drugiego człowieka.
Kluczem jest również myślenie pozytywnie o mężu/żonie. Nie zapominajmy o tym, jak wiele ta osoba dla nas znaczy, co nas z nią łączy, jakie ma zalety i za co ją cenimy. Krytykowanie może być konstruktywne, ale nie może maskować miłości i szacunku, jakimi darzą siebie małżonkowie.
Pamiętaj, że małżeństwo to nie tylko życie z drugim człowiekiem pod jednym dachem, wychowywanie z nim dzieci, dzielenie się pieniędzmi czy wspólne ogarnianie spraw urzędowych. To nadal emocjonalna więź, dlatego nie udawaj, że żyjesz samotnie, i myśl o was też jako o pewnej całości, zachowując właściwe proporcje i nie zaniedbując swojej prywatnej przestrzeni.
Udane małżeństwo to przedsięwzięcie wymagające wysiłku, w którym trzeba się też liczyć z przeszkodami, jakie mogą się pojawić. Jeśli nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z kryzysem i znaleźć rozwiązania dla naszych problemów, zawsze możemy poszukać pomocy z zewnątrz w postaci terapeuty par.
Potrzebujesz wsparcia specjalisty? Poznaj najlepszy serwis konsultacji psychologicznych online!