Typowe teksty narcyza: 10 zdań, które mówi narcyz

typowe teksty narcyza

Co mówi narcyz? Jakie są typowe teksty narcyza, po których można go poznać? Czytaj dalej!

Narcystyczna osobowość jest często spotykana w obecnych czasach. Wyróżnia się ona pewnymi charakterystycznymi cechami, jak egoizm, brak empatii, a przede wszystkim wysoce rozwinięta skłonność do manipulacji.

Aby rozpoznać narcyza, warto się też przyjrzeć temu, co mówi. W tym artykule poznasz 10 typowych zdań narcyza, które niemal na pewno usłyszysz z jego ust.

Nadal nie masz pewności, czy masz do czynienia z narcyzem? Zrób bezpłatny test i zobacz, jakie narcystyczne cechy ma mężczyzna, z którym się spotykasz:

Dowiedz się, czy on jest narcyzem

Typowe teksty narcyza: 10 zdań

Przejdźmy od razu do listy typowych tekstów narcyza. Ich kolejność nie jest przypadkowa – odzwierciedlają one bowiem przebieg relacji z narcystyczną osobą.

1. Jesteś najwspanialszą kobietą, jaką znam

Co mówi narcyz, kiedy kogoś poznaje? Same komplementy, nawet takie, z którymi ich odbiorca nie do końca się utożsamia.

W pierwszej fazie relacji narcyz stosuje tzw. love bombing, by zyskać kontrolę nad swoją ofiarą. Będzie więc zachowywał się jak książę z bajki: zabierał do eleganckich restauracji, obsypywał prezentami i przede wszystkim utwierdzał cię w przekonaniu, że jesteś absolutnie wyjątkowa.

To wszystko po to, by uzależnić twoje poczucie własnej wartości od siebie.

2. Nie zadaję się z byle kim

co mówi narcyz

Narcyz to megaloman, egocentryk i egoista. Uważa, że jest wyjątkowy i bardzo pilnuje swojego wizerunku. Przedstawia się jako osoba, która jest ekspertem w wielu dziedzinach, ma liczne osiągnięcia i doskonały gust.

Charakterystyczna dla narcyza jest również pogarda dla osób, które jego zdaniem nie dorastają mu do pięt (a takich jest sporo…). On nie zadaje się z byle kim. Osoby z jego najbliższego otoczenia są tak samo wyjątkowe jak on, ale ci spoza jego grona nie są nic warci.

3. Zamieszkajmy razem!

Narcyz szybko przechodzi do rzeczy, a relacja z nim nabiera zaskakującego tempa. Nie powinnaś się zdziwić, kiedy od razu zadeklaruje ci miłość i zaplanuje twoją przeprowadzkę, żebyście mogli spędzać razem więcej czasu.

To jednak nie świadczy o jego potrzebie stabilności i poważnych zamiarach, lecz o potrzebie utwierdzenia kontroli nad tobą. Teraz już zawsze będzie miał na ciebie oko i tak łatwo mu się nie wymkniesz.

4. Nie znasz się na żartach?

To jeden z bardziej typowych tekstów narcyza, który po udanym love bombingu zaczyna pokazywać swoje prawdziwe oblicze. Zaczyna ostrożnie, ale i tak spowoduje to w tobie dyskomfort.

Będzie cię krytykować, lekceważyć cię, wręcz obrażać, a gdy zwrócisz mu uwagę, powie, że nie znasz się na żartach i po co od razu się oburzasz. Dzięki temu stopniowo wmawia ci, że twój punkt widzenia jest zaburzony, a ty jesteś przewrażliwiona.

5. Ja wiem lepiej

teksty narcyza

Kolejna rzecz, którą często mówi narcyz, to wyrażanie przewagi jego zdania nad twoim. On zawsze wie lepiej, na wszystkim się zna, za to ty nie masz o niczym pojęcia.

Będzie krytykował każdy twój wybór, twierdził, że wie, co dla ciebie jest najlepsze, oraz ignorował twoją opinię. Kiedy sama będziesz chciała podjąć decyzję, da ci do zrozumienia, że bez jego aprobaty nie masz na to szans.

6. Wydaje ci się, nie powiedziałem tego

Inny, bardzo niebezpieczny typowy tekst narcyza to podważanie twoich zdolności poznawczych. Zjawisko to jest określane mianem gaslightingu.

Manipulacja ta polega na wmawianiu tobie, że coś ci się wydaje, źle usłyszałaś, nie pamiętasz, a w ogóle to masz problemy natury psychicznej i powinnaś się leczyć.

7. To wszystko twoja wina!

typowy tekst narcyza

Szukanie winnego i zrzucanie odpowiedzialności na innych to jedno z charakterystycznych narcystycznych zachowań. Narcyz nigdy nie bierze odpowiedzialności na siebie, nawet jeśli powinien.

Nie umie przepraszać czy przyznawać się do błędu, ale z przyjemnością wytknie każde niedociągnięcie innym. Jest czepialski i niesprawiedliwy, wyolbrzymiając zawsze wady innych, a bagatelizując własne przewinienia.

8. Jestem przez ciebie nieszczęśliwy

Narcyz chętnie stawia siebie w roli ofiary, zwłaszcza wtedy, gdy doprowadził kogoś na skraj wytrzymałości psychicznej. Wówczas odwraca kota ogonem, robi zwrot i nagle okazuje się, że z oprawcy i prowokatora stał się ofiarą.

Zrzuci na ciebie odpowiedzialność za własne szczęście, twierdząc, że to twoja wina, że jest przybity i nic mu nie wychodzi. Jeśli odkryjesz jego zdradę, wiedz, że na pewno powie, że odwróciłaś się od niego i dlatego musiał szukać uczucia gdzie indziej.

9. Daj mi wreszcie spokój!

Wreszcie nadchodzi moment, kiedy narcyz nieoczekiwanie postanawia zakończyć waszą relację. Okazuje się, że to ty nie dawałaś mu spokoju, chciałaś go kontrolować, manipulowałaś nim i ogólnie robiłaś wszystko to, co tak naprawdę należałoby przypisać jemu.

Nagle odwróci się na pięcie i zostawi cię bez słowa, szybko wchodząc w kolejny związek, który być może zaczął, będąc jeszcze z tobą.

10. Powinniśmy do siebie wrócić

Czy to finał? Niekoniecznie. Typowe teksty narcyza to również te, które mówi, gdy na nowo chce wciągnąć cię w relację, stosując tzw. hoovering.

Aby wrócić, narcyz może stosować prośby i groźby. Najczęściej jednak będzie twierdził, że się zmienił, wszystko będzie teraz inaczej, kocha cię, jesteście dla siebie stworzeni i powinniście do siebie wrócić.

Typowe teksty narcyza: podsumowanie

Słyszałaś powyższe przykłady tekstów narcyza i zastawiasz się teraz, jak powinnaś na nie reagować?

Żeby postawić się narcyzowi, musisz dokładnie poznać jego osobowość i nauczyć się przewidywać jego ataki. Przyda ci się poradnik, który bardzo dokładnie analizuje każdy aspekt relacji z narcyzem.

Sposób Na Narcyza” dostarczy ci wiedzy i praktycznych technik, dzięki którym odzyskasz kontrolę i niezależność, sprawiając, że narcyz przestanie być dla ciebie zagrożeniem.

Strategia, która pozwala bronić się przed narcyzem, zdobyć go, odzyskać lub uwolnić się od niego

5/5 - (2 votes)
Picture of Aleks Rajzer
Aleks Rajzer
Doświadczony dating coach, absolwent socjologii i studiów podyplomowych na kierunku Coaching z elementami psychologii. Od wielu lat studiuje relacje damsko-męskie, by odpowiedzieć na pytania dręczące tysiące osób ze złamanym sercem. Autor bestselleru "Klucz Do Odzyskania" i wielu innych poradników. Założyciel bloga Rozwój Do Potęgi, gdzie publikuje artykuły i udziela również porad indywidualnych. Prywatnie miłośnik tańca, podróży i wypoczynku na łonie natury. Możesz się z nim skontaktować na Instagramie.