Test na samoocenę online: sprawdź, jak bardzo pewny siebie jesteś

test na samooceneę

Chcesz wykonać test na samoocenę? Szukasz testów dla dorosłych i dzieci sprawdzających poziom pewności siebie? Chcesz dostać wynik testu od razu wraz ze skutecznymi poradami? Jesteś we właściwym miejscu!

W tym artykule zebraliśmy najlepsze testy samooceny dostępne online i offline. Na naszej stronie znajdziesz zarówno słynny test samooceny Rosenberga czy test samooceny Hollanda, jak i bezpłatne quizy online opracowane przez ekspertów od psychologii i rozwoju osobistego.

Zespół bloga Rozwój Do Potęgi także stworzył całkowicie bezpłatny test na pewność siebie, oparty na 23 prostych pytaniach, na które należy odpowiedzieć online. Możesz wykonać go, klikając poniżej.

Jak bardzo jesteś pewny siebie?

Test na samoocenę – Rozwój Do Potęgi

Nasz test na samoocenę online, odpowiedni zarówno dla dorosłych, jak i młodzieży, pozwala sprawdzić poziom poczucia własnej wartości i pewności siebie. Aby poznać wynik, będziesz musiał odpowiedzieć szczerze i spontanicznie na 23 pytania.

Poniżej znajdziesz szczegółowe informacje o tym, jak działa test na pewność siebie opracowany specjalnie dla ciebie przez zespół Rozwój Do Potęgi:

BADANE CZYNNIKI -> Aby określić, na ile pewny siebie jesteś, musisz odpowiedzieć na 23 pytania. Test bierze pod uwagę różne czynniki, takie jak: odporność na krytykę ze strony innych, ocena samego siebie, poziom poczucia własnej wartości, relacje z samym sobą i z innymi, skłonności adaptacji do nowych i nieznanych sytuacji.

WYNIKI QUIZU -> Wynik uzyskany w quizie waha się od 0 do maksymalnie 50 punktów. Wyniki podzielone są na 3 kategorie: bardzo niska samoocena (od 0 do 17 punktów), średnia/niska samoocena (od 18 do 34 punktów), wysoka samoocena (od 35 do 50 punktów).

QUIZ A BADANIA -> Nasz test na określenie samooceny oparty jest na setkach badań naukowych i psychologicznych dotyczących poczucia własnej wartości i samoakceptacji. Oprócz wskazania poziomu twojej pewności siebie, dostarczy ci on również bardzo ważnych wskazówek dotyczących poprawy poczucia własnej wartości oraz pewności siebie, a co za tym idzie, jakości całego życia.

Jak bardzo jesteś pewny siebie?

Test samooceny Hollanda

Test samooceny Hollanda, znany również jako test sprawdzający predyspozycje zawodowe, to jedna z najbardziej efektywnych metod określających typ osobowości (w tym zawodowej).

John L. Holland, amerykański psycholog i profesor socjologii Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, stworzył test wyróżniający 6 typów osobowości. Dzięki wykonanemu testowi możliwe jest określenie swojego charakteru, a także poziomu pewności siebie oraz samooceny.

Każdy z nas posiada różne cechy charakteru i zupełnie odmienny temperament. Nasze predyspozycje osobowościowe wpływają zarówno na odmienne poczucie własnej wartości, jak i na charakter i rodzaj pracy, którą powinniśmy wykonywać.

Holland w swoim teście wyróżnił następujące typy (zawodowych) osobowości:

1. Typ realistyczny (R)

2. Typ badawczy (B)

3. Typ artystyczny (A)

4. Typ społeczny (S)

5. Typ inicjator/przedsiębiorczy (I)

6. Typ tradycjonalista/konwencjonalny (T)

Aby dowiedzieć się jakim rodzajem osobowości jesteś, musisz odpowiedzieć na 90 pytań. Jeżeli zgadzasz się z podanym twierdzeniem, w przygotowanej tabeli zakreślasz wszystkie liczby, które zostały zaznaczone w tekście. Następnie przy każdym identyfikatorze (określającym dany typ osobowości) wpisz odpowiednią wartość. Kolejnym krokiem jest podliczenie wszystkich wartości liczbowych i określenie liter, które otrzymały największą liczbę punktów.

Jeśli zebrałeś najwięcej punktów przy identyfikatorze „I”, oznacza, że jesteś typem inicjatora. Taka osoba dobrze czuje się w kontaktach z innymi ludźmi, potrafi nimi zarządzać i współpracować. Ponadto dobrze odnajduje się w rolach polegających na byciu liderem i przywódcą. Jest to osoba pewna siebie i śmiało idąca przez życie.

Natomiast jeżeli twoja osobowość została określona identyfikatorem „A” i jesteś typem artystycznym, oznacza to, że jesteś twórczy, kreatywny i obdarzonym bogatą wyobraźnią. Twoja pewność siebie nie zawsze będzie na wysokim poziomie, ponieważ cechujesz się dużą wrażliwością.

Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że bardzo rzadko zdarza się, żeby osoba poddawana testowi wykazywała tylko jeden typ osobowości. Zazwyczaj każdy z nas cechuje się mieszanym typem osobowości, będącym połączeniem dwóch bądź więcej rodzajów osobowości wyróżnionych przez Hollanda.

Aby przeprowadzić test samooceny Hollanda kliknij tutaj.

Test samooceny Rosenberga

Skala samooceny Rosenberga swoją nazwę zawdzięcza jego twórcy Morrisowi Rosenbergowi, profesorowi i doktorowi socjologii, który kilka lat swojego życia poświęcił badaniom zagadnień związanych z samooceną i pewnością siebie. Test pewności siebie Rosenberga, wykonany po raz pierwszy w 1985 roku, jest obecnie jednym z najczęściej używanych testów na świecie, sprawdzających poziom poczucia własnej wartości.

Tak jak każdy test na samoocenę, także i ten pozwala uzyskać ogólną odpowiedź, ułatwiającą ustalenie swojego poziomu pewności siebie. Test pomaga także podjąć interwencję w przypadku poważnych problemów z samooceną. Absolutnie nie zastępuje on porady u doświadczonego specjalisty, ale pozwala znaleźć odpowiedzi na postawione pytania.

Skala Rosenberga zbudowana jest z 10 stwierdzeń, które określają, jak bardzo dana osoba ceni siebie i na ile czuje się z siebie zadowolona. Pierwszych 5 stwierdzeń jest sformułowanych w formie pozytywnej, pozostałe 5 w formie przeczącej.

Każde pozytywne stwierdzenie ma punktację od 0 (całkowicie się nie zgadzam) do 3 (całkowicie się zgadzam). Stwierdzenia negatywne mają natomiast wynik odwrotny: 3 punkty przyznawane są w przypadku całkowitego braku zgody ze stwierdzeniem, a 0 w przypadku całkowitej zgody. Przyjrzyjmy się więc tym stwierdzeniom:

1. Uważam, że jestem osobą godną uznania, przynajmniej w takim samym stopniu jak inni ludzie.

2. Jestem przekonany, że mam wiele pozytywnych cech.

3. Jestem w stanie robić rzeczy tak dobrze, jak większość innych ludzi.

4. Mam pozytywne nastawienie do siebie.

5. Ogólnie jestem z siebie zadowolony.

6. Uważam, że nie mam wielu powodów, by być z siebie dumnym.

7. Ogólnie rzecz biorąc, jestem skłonny myśleć, że nie wiedzie mi się.

8. Chciałbym mieć więcej szacunku do siebie.

9. Są chwile, kiedy naprawdę myślę, że jestem bezużyteczny.

10. Czasami myślę, że nie jestem dobrą osobą.

Spróbuj samodzielnie wykonać test samooceny Rosenberga, wskazując, jak bardzo zgadzasz/nie zgadasz się z podanymi stwierdzeniami. Przydziel sobie odpowiednią ilość punktów na podstawie skali, jaką zasugerowałam ci w poprzednim akapicie.

Wynik poniżej 15 wskazuje na bardzo niską samoocenę, od 15 do 25 punktów na poczucie własnej wartości na średnim poziomie. Gdy wynik osiągnie wartość powyżej 25 punktów, będzie wskazywał na silną i pewną siebie osobowość.

Test na pewność siebie – inne propozycje

Oprócz naszego autorskiego testu na pewność siebie oraz testu samooceny Hollanda i Rosenberga, w sieci można znaleźć wiele innych testów. Przedstawię ci 8 innych propozycji testów na określenie swojej samooceny:

  1. Test poczucia własnej wartości dostępny na stronie kochamzabardzo.pl składa się z 17 pytań. Jeżeli zgadzasz się z podanym stwierdzeniem przyznaj sobie 1pkt. Następnie podlicz punkty i sprawdź, jaki jest poziom twojej samooceny, może być ona: zaniżona, wysoka lub przerośnięta.
  2. Portal abczdrowie.pl przygotował test na określenie samooceny, w którym należy odpowiedzieć na 14 pytań. Każda odpowiedź ma inną punktację (0 pkt, 2 pkt lub 4pkt). W zależności od sumy zebranych punktów możliwe jest określenie twojego poczucia własnej wartości (niska samoocena, raczej niska samoocena, adekwatna samoocena, zbyt wysoka samoocena).
  3. Aby sprawdzić poziom swojej samooceny rozwiąż quiz w aplikacji quizme.pl. Wystarczy, że odpowiesz na 8 prostych pytań, po czym natychmiast dostaniesz odpowiedź, która określi, czy twoje poczucie własnej wartości jest na dobrym, dostatecznym, a może zbyt niskim poziomie.
  4. Test pewności siebie oferuje także portal Ja i Ty. W celu sprawdzenia oceny samego siebie, rozwiąż test znajdujący się na tej stronie. Po odpowiedzeniu na 10 pytań, dowiesz się, czy jesteś w stosunku do siebie zbyt krytyczny lub zbyt pobłażliwy. Po zaznaczeniu odpowiedzi, dostaniesz automatycznie wynik testu i opis twojej osobowości.
  5. Na psychozytywnie.pl znajdziesz bardzo prosty test sprawdzający poziom twojej samooceny. Odpowiedź na 18 pytań i dowiedz się, czy musisz popracować nas samoakceptacją i zadbać o poprawę pewności siebie.
  6. Strona medonet.pl oferuje bezpłatny test samooceny, który możesz wykonać również wtedy, gdy podejrzewasz, że pojawiają się u ciebie pierwsze oznaki depresji. Test Becka polega na dokończeniu 21 stwierdzeń, które opisują twój nastrój w przeciągu ostatnich 2 tygodni. Im więcej zdobędziesz punktów, tym bardziej zwiększa się ryzyko zachorowania na depresję oraz potwierdza się problem z niską samooceną.
  7. Test samoakceptacji i samooceny dostępny na stronie ziko.pl pomaga w określeniu poziomu twojego poczucia własnej wartości oraz pewności siebie. Jeśli chcesz dowiedzieć się, czy należysz do grupy ludzi otwartych i pewnych siebie lub do osób nieufnych i zamkniętych w sobie, odpowiedz na 8 prostych pytań. Następnie sprawdź odpowiedzi do testu i przekonaj się na ile akceptujesz siebie.
  8. Na blogu Justyny Kaczorowskiej możesz wykonać krótki test na samoocenę, który sprawdzi, czy dotyczy cię problem braku pewności siebie. Po udzieleniu odpowiedzi na 10 pytań, nadaniu im punktacji w skali od 1 do 10 i zsumowaniu wyniku, przekonasz się, na jakim poziomie jest twoja samoocena i czy będziesz musiał nad nią popracować. Jeżeli uzyskasz zbyt niski i niesatysfakcjonujący cię wynik, możesz umówić się na bezpłatną konsultację coachingu online.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat problemów z samooceną, zachęcam cię do przeczytania dostępnego na naszym blogu artykułu na temat braku pewności siebie. Możesz skorzystać również z propozycji ćwiczeń zwiększających samoocenę dostępnych pod tym linkiem bądź wziąć udział w kursach pewności siebie, o których przeczytasz tutaj.

Na sam koniec chcę jeszcze polecić twojej uwadze bardzo dobrze przygotowany przez platformę Life Architect kurs „Poczucie własnej wartości„. To 10-dniowe szkolenie składające się z nagrań wideo i ćwiczeń na każdy dzień. Dzięki nim poprawisz swoją samoocenę i nabierzesz pewności siebie. Do kursu dołączony jest audiobook „Sztuka samoakceptacji”. Kliknij tutaj, by dowiedzieć się więcej.

Weź udział w 10-dniowym szkoleniu online w postaci nagrań wideo z ćwiczeniami na każdy dzień.

Zgarnij darmowy e-book „Sztuka samoakceptacji”.

4.8/5 - (6 votes)
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi to blog poświęcony rozwojowi osobistemu, psychologii i relacjom partnerskim. Jesteśmy także autorami cenionych poradników poświęconych tej tematyce. Wszystkie nasze e-booki dostępne są na tej stronie.