Szukaj
Close this search box.

Tęsknię za byłym: odzyskać go czy o nim zapomnieć?

Tęsknię za byłym

Tęsknię za byłym, co mogę zrobić?

Wciąż kocham mojego byłego i umieram z tęsknoty… Powinnam go odzyskać czy o nim zapomnieć?

Tęsknota za byłym, z którym się było długo, może być bardzo bolesnym doświadczeniem. Jednocześnie jest nieunikniona w sytuacji, kiedy ktoś nas zostawia, ale możemy jej także doświadczać, kiedy to nie my byliśmy „ofiarą”. Wówczas mamy do czynienia z klasycznymi sytuacjami w stylu: „zostawiłam mojego chłopaka, a teraz żałuję” albo „tęsknię za byłym, którego zostawiłam”.

Mogło się też zdarzyć tak, że twoje życie w międzyczasie poszło do przodu, weszłaś w nowy związek, ale nadal tęsknisz za byłym: „tęksnię za byłym, ale mam chłopaka”. Albo też to on zaczął nowe życie i wiem, że takie przypadki są szczególnie bolesne.

W każdym razie wyobrażam sobie, jak się czujesz: to tak, jakby w twoim życiu pojawiła się pustka, której nie jesteś w stanie wypełnić.

W niniejszym wpisie chciałbym podsunąć ci kilka sugestii, dzięki którym znów poczujesz się lepiej i zrozumiesz, czy powinnaś go odzyskać, czy raczej zapomnieć.

Zanim przejdziesz do lektury, zachęcam cię do przystąpienia do błyskawicznego testu online, który zweryfikuje twoje szanse na odzyskanie.

Zajmie ci tylko 2 minuty, a następnie, na podstawie odpowiedzi na 15 prostych pytań, zostanie przedstawiony ci wynik wyrażony w procentach, który odpowiada twoim szansom na odzyskanie. Test możesz zrobić tutaj.

Jakie są twoje realne szanse na odzyskanie?

Tęsknię za byłym: odzyskać go czy zapomnieć?

Jeśli tęsknisz za byłym facetem, prawdopodobnie bijesz się z myślami, co robić: odzyskać go czy zapomnieć o nim?

Obie drogi wydają ci się trudne do przebycia i wątpisz, czy w ogóle dasz radę tego dokonać, ale zapewniam cię, że z pomocą odpowiednich porad jest całkowicie możliwe zarówno zapomnienie o byłym w stosunkowo krótkim czasie, jak i odzyskanie go.

Najlepszym sposobem na zdecydowanie, co robić dalej, jest dokonanie uczciwej analizy waszego związku i uczuć, które żywisz do byłego faceta.

Możesz ją przeprowadzić, odpowiadając szczerze i obiektywnie na jedno proste pytanie.

Tęsknię za byłym...

Tęsknię za byłym, czy tylko czuję się samotna?

To, jak bardzo tęsknisz za byłym chłopakiem, często zależy od tego, czy generalnie czujesz potrzebę bliskich i intymnych relacji z drugą osobą.

Może okazać się, że bardziej niż jego samego, brakuje ci jego „idei”, a więc po prostu obecności ważnej osoby w twoim życiu.

Mając to na uwadze, kluczowe jest uświadomienie sobie, że w przyszłości możesz mieć taki związek również z inną osobą. Zamiast myśleć o swoim byłym, powinnaś w tym wypadku poświęcić swój czas i energię na odbicie na nowo ze swoim życiem, odnalezienie siebie i poznanie nowych ludzi.

Jeśli natomiast wiesz, że tęsknisz właśnie za nim i nie chcesz albo nie jesteś w stanie zastąpić go nikim innym, ponieważ wasz związek był naprawdę wyjątkowy, zanim zaczniesz starać się o nim zapomnieć, radziłbym ci spróbować jednak go odzyskać.

Odzyskanie byłego jest całkowicie możliwe pod warunkiem, że wiesz, jak to zrobić. W tym wpisie odnajdziesz wiele przydatnych wskazówek, natomiast w ramach pierwszego kroku zachęcam cię do wykonania testu, odpowiedzenia na 15 pytań i poznania swoich szans na odzyskanie partnera.

Przeczytaj także: Jak odzyskać byłego chłopaka?

Tęsknię za byłym, co mogę zrobić?

Być może właśnie zastanawiasz się „jak zapomnieć o byłym?” albo „jak go odzyskać?”.Może być też tak, że nie masz najmniejszego pojęcia, co robić, jak zmierzyć się z tym trudnym momentem i na co mieć nadzieje w przyszłości.

Chcę ujawnić ci pewien sekret…

Droga do odzyskania chłopaka oraz droga do zapomnienia go i uwolnienia się od cierpienia z miłości rozpoczynają się w ten sam sposób. Przechodzą przez wspólny pierwszy etap, absolutnie fundamentalny: etap, w którym musisz zacząć znowu czuć się dobrze sama ze sobą.

Kiedy tylko odnajdziesz na nowo swoją stabilność emocjonalną i staniesz na nogi, będziesz w stanie odzyskać swojego byłego, jeśli wciąż będziesz tego chciała, lub też pójść dalej ze swoim życiem bez niego, nie czując już tej tęsknoty, która obecnie cię wyniszcza.

Przyjrzyjmy się niektórym bardzo istotnym poradom, które pomogą ci odnaleźć siebie samą i zmierzyć się jak najlepiej z tęsknotą za byłym.

Tęsknię za byłym co zrobić

1. Przestań go śledzić

Zarówno jeśli chcesz go odzyskać, jak i zapomnieć, musisz natychmiast przestać go śledzić i stalkować.

Mimo że możesz czuć pokusę ciągłego kontrolowania go w mediach społecznościowych, pytania o niego jego przyjaciół albo gorzej – bombardowania go wiadomościami, takie podejście nie przyniesie ci żadnego rezultatu, a wręcz jeszcze bardziej go od ciebie oddali.

To, czego potrzebujesz na tym etapie, to wzięcie go na dystans i skoncentrowanie się na sobie samej.

Jeśli minęło już trochę czasu, kiedy ze sobą nie rozmawialiście, kontynuuj lekturę – za chwilę poznasz kolejne wskazówki.

Przeczytaj także: Zasada zero kontaktu po rozstaniu

2. Nakieruj się na autentyczne sprawy

Jest wiele rzeczy, które być może już zrobiłaś, żeby zapomnieć o byłym jak upijanie się, wychodzenie do klubu z koleżankami czy umawianie się z facetami poznanymi w barze lub na tinderze.

Prawda jest taka, że aktywności tego rodzaju nie pomagają ci poczuć się lepiej, a nawet mogą wzmocnić poczucie tęsknoty za byłym.

Przyczyna tego jest prosta: nałogi, nocne życie, okazjonalny seks czy randkowanie w sieci mogą przynieść ci chwilową ulgę, ale potem zostawiają ci w środku pustkę.

Nie twierdzę, że te rzeczy są bezwzględnie niewłaściwe, ale w tej fazie twojego życia, w której jesteś szczególnie wrażliwa, zamiast pomóc ci poczuć się lepiej, jeszcze bardziej będą ciągnąć cię w dół i przypominać tylko o tym, jak cudowny był związek z twoim byłym.

Jakie więc jest rozwiązanie?

Nakieruj się na autentyczne sprawy, które sprawią, że poczujesz się lepiej. Wychodź w ciągu dnia, wchodź w sytuacje, które pozwolą ci zobaczyć lepsze strony ludzi, nie te gorsze.

Pielęgnuj znajomości z twoimi najlepszymi przyjaciółmi i ogólnie staraj się rozwijać prawdziwe relacje z nowymi osobami. Możesz też spróbować umówić się z innym chłopakiem, ale staraj się podejść do tego w taki sposób, jaki przed chwilą zaproponowałem.

Kiedy tęsknisz za kimś i wydaje ci się, że twoje życie straciło znaczenie, kluczem jest rzucenie się w wir doświadczeń, które pozwolą ci wzmocnić pozytywną percepcję świata i ludzi, zamiast ciążyć w stronę sytuacji, które nie mają znaczenia.

3. Zrób postępy w swoim życiu

Innym podstawowym czynnikiem, który pozwoli ci poczuć się lepiej z samą sobą jest robienie postępów w życiu. Jeśli czujesz, że tęsknisz za byłym, wyznacz sobie cele do osiągnięcia po to, żeby zająć czymś umysł i poczynić kroki w dziedzinach, które nie mają żadnego związku z twoim byłym.

Możesz skupić się na swoim rozwoju osobistym, na swojej karierze, na swoim wyglądzie, na nauczeniu się czegoś nowego albo na polepszeniu relacji ze swoją rodziną lub przyjaciółmi. Ważne, żebyś wybrała coś, co ma naprawdę dla ciebie znaczenie.

4. Daj sobie czas na rekonwalescencję

Jeśli za nim tęsknisz, potrzebujesz dać sobie czas na rekonwalescencję. Wiem, że powiedzenie „czas leczy rany” jest już oklepane, ale to prawda. Nie możesz myśleć, że po tygodniu czy dwóch po rozstaniu znów zaczniesz czuć się dobrze z samą sobą, prawda?

Jeśli wasz związek był długi i/lub ważny, to zupełnie normalne, że dalej będziesz trochę o nim myśleć, nawet kilka miesięcy czy rok później, ale w tym momencie twoim priorytetem jest przetrwać ostrą fazę tęsknoty i bólu.

Jeśli myślisz sobie: „umieram z tęsknoty”, wiedz, że musisz dać sobie czas i skupić się na innych rzeczach, zarówno jeśli chcesz o nim zapomnieć, jak i jeśli chcesz go odzyskać.

5. Jak go odzyskać

Jeśli jesteś pewna, że chcesz go odzyskać, i chciałabyś wiedzieć, jak to zrobić, chciałbym polecić ci wyjątkowe opracowanie, które może być właśnie dla ciebie.

Mam na myśli mój e-book „Klucz Do Odzyskania” – ponad 200-stronicowy poradnik, dzięki któremu odzyskasz chłopaka i poprawisz jakość swojego życia.

Jeśli naprawdę chcesz odzyskać byłego, nie lekceważ znaczenia dobrego planu.

Odzyskanie partnera to delikatny proces, w którym łatwo o popełnienie błędów, tak więc twoje działania muszą być dobrze przemyślane i spójne, żebyś nie oddaliła się od swojego celu, zamiast się do niego zbliżyć.

Kompletny Przewodnik Odzyskania Byłego Chłopaka lub Męża i Przejęcia Kontroli nad Własnym Życiem

Analiza szczególnych przypadków tęsknoty za byłym

Przyjrzyjmy się teraz niektórym szczególnym przypadkom, w których to, co zostało dotychczas powiedziane, pozostaje aktualne, ale które wymagają też pewnych doprecyzowań.

Umieram z tęsknoty

Umieram z tęsknoty

Jeśli twierdzisz, że umierasz z tęsknoty, jesteś wystawiona na duże prawdopodobieństwo popełnienia poważnych błędów, które jeszcze bardziej go od ciebie oddalą i sprawią, że będziesz się czuła tylko gorzej.

Pamiętaj, że on też zakłada, że za nim tęsknisz, i wie, że ma nad tobą pewną władzę. Znów zacznie się tobą interesować tylko wtedy, kiedy nabierze wątpliwości co do twojego zaangażowania.

Dlatego i w tym przypadku aktualne pozostają wszystkie rozważania poczynione dotychczas: weź go na dystans, skup się na sobie i zacznij znów czuć się lepiej. W takich warunkach nie możesz otrzymać nic dobrego, ani od niego, ani od życia.

Musisz znowu stanąć na nogi, znów się uśmiechać i uświadomić sobie, że dasz sobie radę nawet bez niego. Tylko wtedy będziesz mogła go odzyskać lub zakochać się w kimś innym.

Tęsknię za byłym, którego zostawiłam

Wprawdzie to ty go zostawiłaś, ale z perspektywy czasu znów bez przerwy o nim myślisz, czujesz tęsknotę za jego towarzystwem i za wspomnieniami, które dzieliliście.

Myślisz sobie: „kocham nadal chłopaka, którego zostawiłam”, żałujesz swojej decyzji i chciałabyś do niego wrócić. Co teraz robić?

Po pierwsze radzę ci zastanowić się, czy naprawdę za nim tęsknisz, czy po prostu czujesz się samotna. To sprawa absolutnie fundamentalna i będę ci o tym uparcie przypominał.

Jeśli jesteś przekonana, że popełniłaś błąd, najlepiej będzie, jeśli odezwiesz się, żeby go przeprosić i zapytać się, jak się czuje.

Musisz wybadać grunt, żeby wiedzieć, czy jest skrzywdzony, wściekły, czy wciąż o tobie myśli i czy są szanse, żebyście do siebie wrócili.

Nie rozmawiaj z nim o waszym związku, nie działaj w pośpiechu i nie bądź zbyt bezpośrednia. Postaraj się wznowić między wami kontakt stopniowo i pozytywnie, okazując swoją otwartość w stosunku do niego. Potem sama zobaczysz, co się wydarzy.

Tęsknię za byłym, ale mam chłopaka

W sercu zawsze jest miejsce na miłe wspomnienia, ale nie możesz pozwolić, żeby niszczyły one twoje obecne życie.

Jeśli jesteś w nowym związku, a wspomnienie o twoim byłym nieustannie powraca, radzę ci, żebyś dała sobie czas na skoncentrowanie się na nowej relacji i uczynienie jej jak najbardziej intensywną oraz spróbowała zapomnieć o byłym.

Tęsknię za byłym, który ma już inną

To przypadek, który jest bardzo delikatny i trudny do rozwiązania, ale poświęciłem cały wpis temu, co robić, kiedy on zostawił cię dla innej. Zachęcam cię, żebyś do niego zajrzała.

Przeczytaj także: Zostawił mnie dla innej, co robić?

Tęsknota za byłym po roku

To normalne, że nawet po upływie roku możesz tęsknić jeszcze trochę za byłym. Pozostaje w końcu osobą, w którą zainwestowałaś dużo swojej energii umysłowej i emocjonalnej, swój czas i swoją uwagę. To wszystko nie może po prostu zniknąć.

Zastanawiasz się, że czy powinnaś spróbować się do niego odezwać albo go odzyskać. Zrób to tylko, jeśli:

  • czujesz się w pełni dobrze i tęsknota, którą odczuwasz, nie jest jakąś palącą potrzebą, a jedynie pozytywnym uczuciem, które masz jeszcze w stosunku do niego;
  • nie kontaktujecie się ze sobą od ponad kilku miesięcy i miałaś czas na to, żeby się zdystansować;
  • czujesz w dalszym ciągu, racjonalnie i emocjonalnie, że to on jest właściwą osobą dla ciebie i chcesz z nim dzielić przyszłość.

Jeśli zdecydujesz się na odzyskanie byłego chłopaka, zajrzyj koniecznie do innych wpisów poświęconych tej tematyce i wykonaj test, który pozwoli ci ocenić twoje realne szanse na sukces.

Jeśli natomiast cały czas czujesz się bardzo źle z powodu związku, który zakończył się kilka miesięcy/lat temu, prawdopodobnie popełniłaś jeden z tych błędów:

  • Kontynuowałaś kontaktowanie się z byłym po zerwaniu, być może widywałaś się z nim na jego warunkach i nie trzymałaś go zdecydowanie na dystans przez pewien konkretny czas.
  • Nie skupiłaś się na robieniu postępów w życiu.

W takim wypadku moją radą jest, abyś zaczęła od zera.

Masz w swoim sercu ranę, która musi się zagoić, i żeby tak się stało, nie powinnaś jej codziennie  dotykać ani rozdrapywać. Zostaw ją w spokoju. Twoje ciało samo wie, co robić, żeby wyzdrowieć, a ty musisz tylko mu na to pozwolić, nic więcej nie rób.

Przestań się więc z nim kontaktować, popraw swoje życie i zacznij znów czuć się dobrze sama ze sobą. Po tym etapie będziesz mogła zadecydować, czy chcesz wznowić z nim kontakt i pojawić się jako nowa ty w jego życiu, z dużym prawdopodobieństwem odzyskania go.

Świetnie, dotarliśmy do podsumowania wpisu „Tęsknię za byłym: odzyskać go czy o nim zapomnieć?”.

Jeśli jesteś usatysfakcjonowana lekturą, zachęcam cię do zapoznania się z pozostałymi tekstami publikowanymi na blogu Rozwój Do Potęgi. Znajdziesz tam wiele inspiracji i cennych porad dotyczących nie tylko odzyskania partnera, ale i w ogóle poprawienia swoich relacji uczuciowych.

Powodzenia we wszystkim 😉

P.S. Dobrze wiem, jak się teraz czujesz, ponieważ sam też przez to przechodziłem. Żeby nie zostawiać cię samej w tym trudnym momencie twojego życia, postanowiłem wspierać cię serią codziennych maili. Jeśli zdecydujesz się zapisać, każdego dnia będę wysyłał ci cenne rady i wartościowe sugestie dotyczące odzyskania byłego i unikania przy tym błędów.

Jako prezent w pierwszym mailu otrzymasz również fragment mojego e-booka „Klucz Do Odzyskania” zawierający cały pierwszy rozdział poradnika (20 stron). Zapisz się, korzystając z formularza poniżej.

klucz do odzyskania dla niej darmowy fragment

Odbierz GRATIS pierwszy rozdział „Klucza Do Odzyskania”. Czytając go, poznasz:

4.5/5 - (48 votes)
Picture of Redacja
Redacja
Rozwój Do Potęgi to blog poświęcony rozwojowi osobistemu, psychologii i relacjom partnerskim. Nasz zespół redakcyjny składa się z doświadczonych autorów specjalizujących się w relacjach partnerskich, a wszystkie treści są tworzone zgodnie ze ściśle określoną polityką redakcyjną.

Czytaj również: