Terapia po rozstaniu: czy jest skuteczna i jak ją wybrać?

terapia po rozstaniu
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Rozstanie z partnerem lub partnerką niezmiennie znajduje się na podium najbardziej traumatycznych doświadczeń życiowych. Nic więc dziwnego, że terapia po rozstaniu jest jedną z zalecanych rzeczy, mogącą pomóc uleczyć złamane serce. Warto jednak wcześniej zorientować się, jak psychoterapia po rozstaniu wygląda, jak ją wybrać i jakich efektów się spodziewać.

W dzisiejszym wpisie – poradniku – wyjaśnię, jaka terapia po rozstaniu będzie najlepsza w różnych przypadkach. Omówimy zarówno te indywidualne, jak i grupowe. Zobaczymy również, czy terapia dla par po rozstaniu czy w trakcie rozwodu może mieć jeszcze sens.

Centralną częścią tego wpisu będzie opis psychoterapii po rozpadzie związku. Dowiesz się, z czym się można zgłosić i po jakim czasie można się spodziewać efektów. Wyjaśnię, dlaczego warto podjąć terapię i jakie są dodatkowe narzędzia, które mogą w niej wesprzeć lub stać się nawet alternatywą dla spotkań z psychologiem.

Na koniec podpowiem ci, gdzie możesz zgłosić się na terapię w Warszawie lub online. Z naszym kodem otrzymasz na usługę specjalną zniżkę!

Tymczasem, zachęcam cię do zrobienia krótkiego, darmowego testu online. Pozwoli ci on ocenić, jak radzisz sobie z rozstaniem i rozczarowaniem miłosnym.

Jak radzisz sobie z zawodem miłosnym?

Jaka terapia po rozstaniu?

Oferta psychoterapii jest bardzo szeroka. Każdy terapeuta pracuje w innym nurcie, zgodnie ze szkołą, w jakiej zdobywał wiedzę i umiejętności. Przed przystąpieniem do terapii warto się w tym lepiej zorientować. Niektóre metody są bowiem nakierowane na krótkoterminowe rozwiązywanie konkretnego problemu. Inne natomiast mogą sprawiać, że terapia trwa dłużej, pracuje się nad bardziej złożonymi kwestiami, sięga do przeszłości pacjenta itd.

Jako najbardziej uniwersalną w przypadku radzenia sobie z rozstaniem wskazuje się terapię poznawczo-behawioralną – bardzo powszechną, którą stosuje wielu specjalistów. Jeśli po rozstaniu czujesz, że masz problemy z pewnością siebie, smutkiem, niską samooceną – ten rodzaj terapii prawdopodobnie ci będzie służył.

Bywa jednak, że nasze rozstanie wiąże się z wyjątkowo traumatycznymi przeżyciami. Być może relacja była toksyczna, pojawiał się w niej problem nałogu lub przemocy? A może to kolejny związek, który zakończył się klęską, a my mamy wrażenie, że ciągle źle wybieramy? Wówczas konieczna może okazać się dłuższa terapia, na której przeanalizujemy nasze dzieciństwo, dorastanie, relacje z rodzicami, poprzednie związki.

Jeśli interesuje cię terapia po rozwodzie, wielu psychoterapeutów specjalizuje się właśnie w tym konkretnym przypadku. Niekiedy organizowane są również grupy wsparcia dla osób takimi doświadczeniami. Zastanów się, czy zamiast indywidualnych spotkań nie wolisz grupowych, które pokażą ci, że nie jesteś sam/a w takiej sytuacji.

Na terapię po rozstaniu zgłaszają się czasami także pary. O tym, czemu służą tego typu spotkania i czy mają sens, powiemy sobie w dalszej części wpisu.

Bez względu na wszystko, jeśli po rozstaniu zmagasz się z poważnymi objawami depresji, warto skorzystać również z konsultacji z psychiatrą. Być może terapii powinno towarzyszyć wsparcie farmakologiczne.

Psychoterapia po rozstaniu: jak wygląda?

Załóżmy, że udało ci się już zdecydować na konkretnego terapeutę. Miej świadomość, że niekiedy nie trafiamy za pierwszym razem na właściwą osobę. Nawet doświadczony i polecany specjalista może ci po prostu nie podpasować charakterem czy stylem prowadzenia rozmowy. Nie należy się zrażać. Lepiej zastanowić się, co nam przeszkadzało (może wiek, może płeć terapeuty, może sama metoda?) i poszukać jeszcze kogoś bardziej odpowiedniego.

Najczęściej terapia polega na cotygodniowych godzinnych spotkaniach. Istotne jest zachowanie regularności i poważne podejście do ćwiczeń, które terapeuta niekiedy może ci zadać. Warto też przy okazji prowadzić dziennik. Przyjrzyjmy się jednak największym wątpliwościom, jakie budzić może pierwsze pójście na terapię po rozstaniu.

Z czym można się zgłosić?

Przed przyjściem na terapię dobrze jest zastanowić się, po co właściwie na nią idziesz. Co ci najbardziej przeszkadza? Jakich efektów się spodziewasz? Prawdopodobnie inne będą twoje potrzeby, jeśli ma to być terapia po rozwodzie, a inne, gdy na przykład próbujesz otrząsnąć się po toksycznej relacji.

psychoterapia po rozstaniu

Poniżej znajdziesz listę kilku wskazówek, które pomogą ci określić, czego oczekujesz od terapii:

  • Chcesz nauczyć się akceptować rozstanie i jego konsekwencje.
  • Odczuwasz lęk przed nową sytuacją i samotnością.
  • Nie radzisz sobie z emocjami takimi jak: smutek, złość, rozczarowanie, zazdrość.
  • Odczuwasz pustkę i nie możesz znaleźć sobie miejsca.
  • Masz wrażenie, że wszystkie twoje związki są nieudane i że to wina twojego podejścia lub niewłaściwych wyborów.
  • Po rozstaniu zmagasz się z niską samooceną i brakiem pewności siebie.
  • Chcesz wiedzieć, co robić, by twoje przyszłe relacje dawały ci poczucie spełnienia.

Przed spotkaniem możesz zapisać sobie pytania, a nawet spróbować opisać to, co czujesz. Pomocna może okazać się również rozmowa z kimś bliskim. Pamiętaj jednak, że ostatecznie do terapeuty należy również pomoc w zidentyfikowaniu twoich problemów i potrzeb.

Czas trwania i efekty

Dobry, profesjonalny terapeuta powinien potraktować cię trochę tak jak lekarz. W końcu za sesje najczęściej musisz zapłacić i nie przychodzisz tylko po to, żeby się wygadać i wyżalić. Dlatego już na pierwszym spotkaniu psycholog powinien wyjaśnić, na czym polega stosowana przez niego metoda i jak wyobraża sobie przebieg terapii. Wspólnie określicie, nad czym będziecie pracować i po jakim czasie spodziewacie się oczekiwanych efektów.

Czas trwania terapii jest uzależniony od metody i od problemu, który w jej trakcie ma zostać rozwiązany. Dla przykładu, terapia poznawczo-behawioralna należy do terapii krótkoterminowych. Trwa ok. 20 sesji, a więc całość zamyka się w pół roku. W odróżnieniu od niej terapia psychodynamiczna trwa nawet kilka lat, mimo że zakłada częstsze spotkania. Z kolei terapia krótkoterminowa skoncentrowana na rozwiązaniu, która też może mieć sens w twoim przypadku, będzie ograniczała się do maksymalnie 10 spotkań.

Dobrze jest mieć świadomość spodziewanych efektów, bo tylko wtedy rozpoznasz, kiedy je osiągniesz. Docelowo zapewne chcesz zrozumieć powody rozpadu twojego związku, dowiedzieć się, jak nad sobą pracować, jak opanować negatywne emocje i jak ostatecznie wyjść na prostą i odzyskać wewnętrzny spokój.

Dlaczego warto podjąć terapię?

Wciąż wiele osób nie chce udać się na terapię, nawet jeśli ma ku temu podstawy i naprawdę może czerpać z tego korzyści. Przeszkodą są często koszty, choć jakby się uprzeć, można znaleźć terapię finansowaną przez służbę zdrowia czy inne instytucje, np. fundacje.

To, co powstrzymuje, to również uprzedzenia. Terapia nadal kojarzy się ze stygmatyzowanymi zaburzeniami natury psychicznej, słabością i problemami emocjonalnymi. Na szczęście staje się coraz bardziej powszechną drogą sięgania po pomoc, dużo lepszą w końcu niż zamykanie się w sobie czy sięganie po używki.

Terapię warto podjąć nie tylko ze względu na to, że szybciej poradzimy sobie z rozstaniem, które przecież każdy jakoś przeżywa. To również okazja do tego, by lepiej poznać samego siebie, zrozumieć swoje motywacje i potrzeby, naprawić błędy w myśleniu i zachowaniu. Jeśli powodem twojego rozstania był np. brak samoakceptacji czy wyniesienie z domu szkodliwych wzorców, tylko dzięki terapii zdołasz z nimi zerwać i naprawdę poprawić jakość swojego życia.

Gdy zaczniesz obserwować pierwsze efekty terapii, zrozumiesz, że warto było w nią zainwestować swój czas i wysiłek, by szybciej stanąć na nogi i mieć pewność, że skutki będą trwałe i korzystne dla innych sfer twojego życia. W końcu zdrowie psychiczne jest tak samo ważne jak to fizyczne.

Alternatywy dla terapii po rozstaniu

Czy terapia jest jedynym wyjściem? Przecież nie wszystkie osoby po rozstaniu korzystają z pomocy specjalisty!

W zależności od tego, jak ktoś przeżywa rozstanie, terapia jest bardziej lub mniej zalecana. Czasami potrzebujemy paru spotkań, innym razem jesteśmy w stanie sami sobie poradzić nawet z tak bolesnym doświadczeniem jak rozpad związku.

W końcu też z różnych powodów nie chcemy od razu podejmować terapii. Wolimy natomiast spróbować samodzielnej pracy nad sobą, rodzaju autoterapii, która pozwoli nam uporać się z bólem, trudnymi emocjami i w końcu stanąć na nogi.

W takiej sytuacji wysoką skutecznością może wykazać się lektura odpowiedniego poradnika. Na naszym blogu dostępny jest e-book „Nowy Początek Po Zawodzie Miłosnym„, który został przygotowany specjalnie dla osób chcących pozbierać się po rozstaniu i rozczarowaniu w miłości.

Znajdziesz w nim nie tylko porady dla konkretnych przypadków jak rozwód, separacja, nieodwzajemniona miłość, zazdrość o byłego/byłą. Ta książka poprowadzi cię krok po kroku, od fazy ostrego bólu, przez definiowanie siebie na nowo, odzyskiwanie pewności siebie, po przygotowywanie się do lepszego wejścia w nową relację. Obok wiedzy teoretycznej znajdziesz konkretne ćwiczenia, które pomogą ci szybciej odzyskać harmonię i pogodzić się z rozstaniem.

Kliknij poniżej, aby zapoznać się z zawartością e-booka i kupić go w promocyjnej cenie:

Odkryj metodę i najlepsze techniki, żeby przestać cierpieć z miłości, szybko zapomnieć o ex i zbudować sobie cudowne życie.

Terapia dla par po rozstaniu: czy to ma sens?

Na terapię kierowane są także pary. Zwykle do gabinetu psychoterapeuty zgłaszają się te, które zmagają się z poważnym kryzysem w związku i którym rozstanie dopiero grozi. Niemniej jednak, na terapię przychodzą również pary, które zasadniczo już postanowiły o swoim rozstaniu. Czego zatem oczekują po spotkaniach z psychologiem? Najczęściej mówimy tutaj o dwóch sytuacjach.

Pierwsza z nich to terapia małżeńska przy okazji separacji i rozwodu. Jeśli są ku temu podstawy, sąd może zasugerować małżeństwu, które chce się rozwieść, terapię. Nie jest ona obowiązkowa, ale niektóre pary godzą się na takie rozwiązanie, jeśli nie są do końca pewne swojej decyzji. W niektórych przypadkach, zwłaszcza jeśli partnerzy nigdy wcześniej nie próbowali rozwiązać swoich problemów, terapia może okazać się skuteczna. Często jednak terapeuta ma przed sobą osoby pewne konieczności rozstania, które nie chcą pracować nad rozpadającym się związkiem.

terapia po rozwodzie

Drugi przypadek to kiedy partnerzy chcą skorzystać z konsultacji z psychologiem wcale nie w celu ratowania związku. Chcą natomiast wspólnie spotkać się, by zrozumieć, dlaczego ich relacja się zakończyła. Pozwala im to lepiej przepracować rozstanie. W takiej sytuacji psychoterapia może być pomocna zwłaszcza, kiedy są dzieci. Partnerzy z pomocą terapeuty mogą nauczyć się komunikacji w sprawach, które pomimo rozwody na zawsze będą dla nich wspólne.

Zarówno w pierwszym, jak i w drugim przypadku, trudno odpowiedzieć, czy terapia dla par po rozstaniu ma sens. Wszystko zależy od charakteru, temperamentu i gotowości do współpracy. Jeśli udajesz się na taką terapię z zamiarem otrzymania potwierdzenia, że masz rację i to wina partnera/ki, że się rozstaliście, lepiej odpuść.

Terapia po rozstaniu w Warszawie lub online

Szukasz terapii, która pozwoli ci uporać się z rozstaniem? Chcesz spotkać się ze specjalistą, który zaproponuje, jak możesz pracować nad swoimi emocjami i trudnym doświadczeniem, jakim było rozstanie w związku? Jeśli jesteś już zdecydowany/a na terapię po rozstaniu, zachęcam cię do skorzystania z poradni znajdującej się w Warszawie, oferującej także konsultacje online dla osób, które nie mogą pojawić się na miejscu w gabinecie.

W Poradni Synergia pracuje wielu doświadczonych i stale doszkalających się specjalistów. Terapie indywidualne i dla par, w różnych nurtach, również przy użyciu innowacyjnych metod i ćwiczeń, nie mają przed nimi tajemnic.

Co więcej, z naszym kodem masz szansę skorzystać z wyjątkowej zniżki. Podaj nasz kod przy zapisie, a otrzymasz 20% zniżki na 4 kolejne spotkania. Kliknij poniżej, by dowiedzieć się więcej i poznać kod zniżkowy:

Potrzebujesz wsparcia specjalisty? Skorzystaj ze zniżki na konsultacje z psychologiem online!

Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi to blog poświęcony rozwojowi osobistemu, psychologii i relacjom partnerskim. Jesteśmy także autorami cenionych poradników poświęconych tej tematyce. Wszystkie nasze e-booki dostępne są na tej stronie.