Terapia małżeńska to jedno z narzędzi, po które może sięgnąć przechodzące kryzys małżeństwo lub para będąca w separacji bądź na granicy rozwodu. Zaufanie mediatorowi lub terapeucie w takiej sytuacji potrafi uratować małżeństwo, dla którego na pozór nie było już nadziei.
Niewiele małżeństw zgłasza się na terapię wcześniej niż, gdy sytuacja jest już naprawdę krytyczna. Szkoda, bo wielu problemom można zaradzić, zanim doprowadzą do rozpadu związku.
Zwykle małżonkowie nie mają świadomości tego, że mogą sięgnąć po taką pomoc. Obawiają się jej, wstydzą lub nie mają do niej zaufania. A nawet jeśli jedno z nich jest gotowe udać się na terapię, drugie potrafi nie wyrazić na nią zgody.
Dlatego w dzisiejszym wpisie postaram się przekazać wszystkie najważniejsze informacje na temat terapii małżeńskiej tak, by rozwiać wątpliwości ewentualnych sceptyków.
Powiemy sobie o jej efektach, ale przede wszystkim o tym, jak wygląda terapia małżeńska. Na koniec zostawiłem natomiast kilka słów na temat terapii małżeńskiej po zdradzie, przed rozwodem oraz dedykowanej parom katolickim.
Zanim przystąpisz do lektury, zachęcam cię do zrobienia bezpłatnego testu online, który pozwoli ci poznać kondycję twojego małżeństwa. Na jego wypełnienie wystarczy poświęcić parę minut, a wynik i interpretacja pojawią się od razu po zakończeniu testu.
W jakiej kondycji jest Twój związek?
Spis treści
Terapia małżeńska: czy pomaga?
Osoby niechętnie nastawione do terapii małżeńskiej często zakładają, że takie spotkania nie przyniosą żadnych pozytywnych rezultatów. Oczywiście nie każda terapia kończy się pełnym sukcesem. Jednak zawsze się na niej dowiadujemy czegoś o sobie i swoich potrzebach, a w tym wypadku nie tylko własnych, ale i męża czy żony.

Wiedza ta pozwala nam nie tylko rozwiązać nasze problemy i poradzić sobie z trudnościami, ale niekiedy również zrozumieć, że to właśnie rozwód jest jedynym słusznym wyjściem.
Warto mieć to na uwadze, jeśli stwierdzamy, że nie chcemy podejmować terapii, ponieważ i tak zamierzamy się rozstać. Spotkania z mediatorem potrafią bowiem uświadomić nam i drugiej osobie, dlaczego chcemy rozwodu, dlaczego nie umiemy już ze sobą żyć i czego oczekujemy od przyszłości.
Terapia małżeńska okazuje się szczególnie pomocna, gdy komunikacja jest najsłabszą stroną naszej relacji. Jeśli nieustannie się kłócimy i każda próba merytorycznej dyskusji kończy się awanturą, w obecności terapeuty nasz dialog będzie wyglądał nieco inaczej.
Ponadto jeśli czujemy, że w naszym związku jesteśmy osobą poszkodowaną czy ofiarą manipulacji partnera(-rki), terapia może pozwolić nam zdemaskować oprawcę i tym samym znaleźć oparcie w osobie niezależnego psychologa.
Przeczytaj też: Toksyczny związek
Przekonując drugą osobę do podjęcia terapii małżeńskiej, przedstawmy jej niektóre z powyższych korzyści. Jeśli przeciwnik terapii zgodzi się na odbycie jednego spotkania, można już mówić o sukcesie.
Partner/ka powinien/nna mieć też udział w decyzji, do kogo się udacie, gdzie i na ile spotkań. W ten sposób nie będzie mieć wrażenia, że zastawiasz na niego/nią pułapkę.
Jeśli obawiasz się, że nie zdołasz przekonać męża lub żony do podjęcia terapii, sięgnij po poradnik „Pogotowie Dla Związku”. Dowiesz się z niego m.in. jak uniknąć rozwodu, jak rozwiązać poszczególne problemy w związku oraz jak przeprowadzić rozmowę na temat kryzysu w związku z partnerem lub partnerką. Kliknij poniżej, by dowiedzieć się więcej.
Jak zażegnać kryzys w związku oraz odbudować uczucie, zaufanie i namiętność między partnerami
Terapia małżeńska: na czym polega
Mówiąc najogólniej, terapia małżeńska to po prostu terapia dla par. Uwzględnia ona natomiast, że parę łączy związek małżeński, a więc dotyczą jej wszystkie konsekwencje formalne z tym związane. Terapeuta powinien mieć zatem świadomość kwestii prawnych związanych z zawieraniem małżeństwa, separacją i rozwodem.
Terapia małżeńska jest bardzo podobna do terapii dla par. Odbywa się przy udziale obojga partnerów, a każde spotkanie trwa nieco dłużej niż w przypadku konsultacji indywidualnych (ok. 90 minut). Może się zdarzyć, że psycholog zasugeruje spotkanie osobno dla każdego z małżonków.
Przed pierwszą wizytą warto już na wstępie ustalić kilka kwestii. Skonsultujcie ze sobą swoje grafiki tak, by termin terapii obojgu całkowicie odpowiadał. Dzięki temu nikt w trakcie nie zrezygnuje z powodu braku czasu danego dnia.
Z tego samego powodu miejsce, gdzie odbywacie terapię, powinno pasować obojgu swoją lokalizacją, ale i charakterem. Ponadto wyjaśnijcie sobie aspekt finansowy – kto i ile będzie płacił za terapię.
Każde z was powinno indywidualnie przygotować się do spotkania. Wcześniejsze przemyślenie swoich oczekiwań, potrzeb, pytań, celów czy zarzutów pozwoli sprawniej przeprowadzić konsultacje, a jednocześnie ograniczy stres związany z rozmową na drażliwy temat.
Terapia małżeńska: jakie pytania mogą się pojawić
Pierwsze spotkanie z terapeutą małżeńskim jest zwykle zapoznawcze, ale i bardzo istotne. Powinniśmy na nim opowiedzieć o sobie i naszym związku: przedstawić status formalny związku, przybliżyć naszą sytuację zawodową (a być może i materialną, jeśli ma ona znaczenie) i rodzinną, powiedzieć, jak się poznaliśmy, od kiedy ze sobą jesteśmy itd.

Następnie należy przedstawić trudności, przez które nabraliśmy wątpliwości co do sensu naszej relacji. Terapeuta może spytać, kiedy pojawiły się one po raz pierwszy oraz jakie stany emocjonalne im towarzyszą.
Przygotujmy się również na bardziej intymne pytania. Już na pierwszym spotkaniu może wypłynąć kwestia waszego życia seksualnego, bliskości i uczuć, jakie dla siebie macie.
To normalne, że na początku trudno ci będzie na nie odpowiedzieć i możesz się krępować. Warto się jednak przełamać, a jeśli nie jesteś w stanie tego zrobić, należałoby się zastanowić, z czego to wynika: wstydu, urazu czy może faktu, że nie rozmawiało się nigdy otwarcie o tym z mężem czy żoną?
Pierwsza wizyta na terapii małżeńskiej służy także określeniu celu spotkań oraz przewidywanej długości trwania terapii. Wyznaczamy zatem wspólnie z psychologiem, jaką kwestię chcemy rozwiązać i do kiedy jesteśmy gotowi to zrobić.
Pamiętajmy, że nasza praca prawdopodobnie nie będzie ograniczała się do czasu spędzonego w gabinecie. Terapeuta może zadawać nam „prace domowe” z zamiarem przedyskutowania ich na kolejnym spotkaniu.
Terapia małżeńska: cena i opinie
Terapia małżeńska wiąże się zwykle z poniesieniem kosztów, choć można znaleźć ośrodki, gdzie taka pomoc realizowana jest bezpłatnie lub z dofinansowaniem. Jej cena zależy od miejsca, gdzie jest ona prowadzona (w większych miastach ceny mogą być wyższe).
Ponieważ każde spotkanie trwa dłużej niż konsultacja indywidualna, pojedyncza wizyta na terapii małżeńskiej jest proporcjonalnie droższa od wizyty indywidualnej. Jednak jeśli podzielimy koszty na pół, spotkanie wychodzi taniej niż terapia indywidualna.
Jeśli natomiast chodzi o opinie na temat terapii małżeńskiej, to jest ich tyle, ile par. Każdy ma inne doświadczenia i trudno mówić o jakiejś uniwersalnej prawdzie.
Warto zrobić dobry rekonesans w kwestii poradni i psychologów, którzy takie usługi świadczą, by nie nabawić się negatywnych doświadczeń tylko z powodu nietrafnego wyboru terapeuty.
Skorzystanie z terapii małżeńskiej, choćby pojedynczej konsultacji, może pozwolić nam się przekonać, czy nam to odpowiada, czy czujemy się komfortowo i czy chcemy pracować nad związkiem. Jeśli właściwie umiemy zdefiniować nasze problemy i oboje chcemy je rozwiązać, terapia może okazać się bardzo skuteczna.
Terapia małżeńska online
Terapia małżeńska może odbywać się w tradycyjnej formie spotkań stacjonarnych czyli w gabinecie terapeuty (prywatnym lub w poradni). Niemniej jednak coraz więcej ośrodków i psychologów oferuje terapie online, również te kierowane do par.
Dla niektórych osób bardzo istotny jest kontekst wizyty w gabinecie – poza domem, w przestrzeni neutralnej, na żywo. Inni natomiast będą woleli formę zdalną, czując się spokojniej i bardziej komfortowo w domowym zaciszu, zwłaszcza, że terapia uwalnia silne emocje.
To również dobra alternatywa dla małżeństw, którym trudno zgrać się w czasie lub w których jedno z partnerów często jest w rozjazdach.
Terapia małżeńska przez Internet swoją skutecznością nie musi w żaden sposób ustępować terapii tradycyjnej. I w tym przypadku kluczową kwestią jest wybór dobrego terapeuty i nastawienie obojga partnerów.
Jeśli szukasz terapii małżeńskiej online, zachęcam cię do odwiedzenia serwisu ePsycholodzy. Strona oferuje terapie zarówno indywidualne, jak i w parze. Wybór specjalistów jest duży, ceny przystępne, a terminy błyskawiczne.
Potrzebujesz wsparcia specjalisty? Poznaj najlepszy serwis konsultacji psychologicznych online!
Terapie dla małżeństw w określonych przypadkach
Na koniec powiemy sobie jeszcze kilka słów na temat uczęszczania na terapię małżeńską w pewnych określonych (i dość częstych) okolicznościach. Jedną z takich okoliczności jest zdrada – wydarzenie wykazujące dużą „skuteczność” w niszczeniu nawet wieloletnich związków.
Następnie omówimy skierowanie na terapię małżeńską przed rozwodem – rozwiązanie, które sugeruje się parom podejmującym decyzję o zakończeniu związku. Powiemy sobie jeszcze o katolickiej terapii małżeńskiej, jako że dla wielu par wartość małżeństwa jest silnie powiązana z życiem duchowym.
Terapia małżeńska po zdradzie
Odkrycie zdrady jest zawsze szokującym przeżyciem, nawet jeśli w związku już od pewnego czasu się nie układa. Można powiedzieć, że to doświadczenie skłania nas do szukania pomocy i wsparcia w zasadzie w dwóch sytuacjach.
Pierwsza z nich, to gdy zdrada właśnie wyszła na jaw, jesteśmy zdruzgotani i kompletnie nie wiemy, co robić. Druga natomiast, to gdy pozornie wybaczyliśmy zdradę i nasze małżeństwo się nie rozpadło, ale czas nie zaleczył ran i wciąż męczy nas głęboki żal.

W takim wypadku niekiedy bardziej skuteczne okazują się indywidualne spotkania z terapeutą. Jeśli jednak oboje chcecie pracować nad trudnymi emocjami, waszą relacją (również jej intymnymi aspektami) oraz odbudowaniem zaufania, terapia małżeńska może stanowić drogowskaz, który pozwoli wam wyjść z tego impasu.
Sesje terapeutyczne pomogą wam zrozumieć, czy potraficie sobie wybaczyć, czy chcecie być razem, jak odbudować bliskość oraz jakie problemy doprowadziły do zdrady. To rozwiązanie zalecane nie tylko w przypadku zdrady fizycznej, ale i tej emocjonalnej.
Terapia małżeńska przed rozwodem
Instytucja małżeństwa jest traktowana jako istotna wartość, z punktu widzenia prawa i religii. Kiedy małżonkowie stoją u progu rozwodu, formalnie mają jeszcze szansę na pojednanie i w związku z tym może zdarzyć się, że zostaną skierowani na terapię małżeńską.
Nie jest to żaden warunek konieczny, bez którego nie można uzyskać rozwodu, ale tego typu sugestia może się pojawić. To od małżonków zależy, czy będą chcieli z niej skorzystać. Niekiedy taki krok wynika wyłącznie z ich inicjatywy i terapia ma miejsce np. w okresie separacji.
Należy mieć na uwadze, że skoro decyzja o rozwodzie została już wstępnie podjęta, trudno się będzie z niej wycofać. W tym wypadku terapia małżeńska może nie zdziałać cudów i należy się z tym liczyć.
Podczas spotkań możemy nawet jeszcze bardziej utwierdzić się w postanowieniu, że nie chcemy być razem. O ile terapia małżeńska przed rozwodem nie musi być najbardziej skuteczna, o tyle indywidualne spotkania z terapeutą w tym czasie mogą okazać się naprawdę pomocne.
Terapia małżeńska katolicka
Czym wyróżnia się katolicka terapia małżeńska? Większość małżeństw w Polsce wciąż zostaje zawiązanych nie tylko w aspekcie prawnym/cywilnym, ale również religijnym. Uzyskanie rozwodu kościelnego wiąże się z innymi, dodatkowymi procedurami i na pewno nie należy do spraw przyjemnych.
Dla ludzi głęboko wierzących rozwód może być niedopuszczalny nawet, jeśli w małżeństwie naprawdę się nie układa. Z jednej strony z tego powodu mogą tkwić w nieszczęśliwych związkach, ale z drugiej ich system wartości może skłonić ich do próby naprawienia tego, czego nie chcą zerwać.
Naturalnie terapia małżeńska jest rozwiązaniem kierowanym do każdej pary małżonków, bez względu na wiarę, natomiast istnieją ośrodki, np. powiązane z parafią, gdzie oferuje się pomoc katolickim małżeństwom.
Terapeutą może być wówczas nawet osoba duchowna, ważne jednak, by była ona wykwalifikowana, doświadczona i budziła zaufanie. Tego typu terapia nie tylko może pomóc małżeństwu rozwiązać problemy, ale i rozwiać wątpliwości duchowe czy udzielić odpowiedniego wsparcia ze strony wspólnoty religijnej.
Na zakończenie tego wpisu chciałbym przypomnieć ci o poradniku dla par zmagających się z kryzysem w związku „Pogotowie Dla Związku”. Jeśli szukasz rzetelnego opracowania, które odpowie na wszystkie twoje wątpliwości oraz pokaże ci, co możesz zrobić, by naprawić swoje małżeństwo, ten e-book jest właśnie dla ciebie!
Jak zażegnać kryzys w związku oraz odbudować uczucie, zaufanie i namiętność między partnerami