Terapia IFS: czym jest Model Wewnętrznych Schematów Rodzinnych?

terapia ifs

Istnieją różne modele terapii, które są odpowiednie dla różnego typu przypadków. Stale rozwijane są nowe nurty, które prezentują odkrywcze podejście do analizy naszego życia wewnętrznego, psychiki, doświadczeń i problemów emocjonalnych. Jedną z takich metod jest terapia IFS.

W dzisiejszym artykule dowiemy się więcej o tej metodzie. Wyjaśnię dokładnie, na czym ona polega, jak działa i dla kogo będzie odpowiednia. Dowiesz się, jakie problemy możesz rozwiązać dzięki IFS i jak dokładnie przebiega ten rodzaj terapii.

Dalej powiemy sobie również o tym, czy można przeprowadzić autoterapię metodą IFS, by samemu zajrzeć w głąb siebie i nauczyć się rozwiązywać swoje problemy. Poświęciłem też miejsce zagadnieniu, jak samemu zostać praktykiem IFS.

Jednym z głównych propagatorów metody IFS jest Michał Pasterski, certyfikowany praktyk tej terapii oraz założyciel platformy rozwoju osobistego i psychologii Life Architect. Na tej stronie właśnie oferuje on kurs autoterapii metodą IFS.

Na koniec artykułu powiemy sobie o nim więcej, a już teraz możesz zajrzeć na stronę Life Architect, by uzyskać więcej informacji.

Weź udział w 6-tygodniowym kursie wprowadzającym do terapii IFS i opanuj autoterapię tą metodą.

Oglądaj wykłady, wydrukuj zeszyt ćwiczeń, słuchaj nagrań i zobacz efekty IFS na sobie.

Terapia IFS: co to jest?

Terapia IFS jest inaczej zwana Modelem Wewnętrznych Schematów Rodzinnych (z ang. Internal Family Systems Model). Została opracowana stosunkowo niedawno, bo w latach 80., przez terapeutę Richarda C. Schwartza.

Podstawowe założenie jest takie, że na nasz umysł nie składa się jedna podświadomość, ale kilka półjawnych podświadomości. To tak, jakbyśmy mieli w sobie więcej niż jedną subosobowość.

Każda z tych subosobowości ma swój własny punkt widzenia, cechy, sposób odbierania tego, co się dzieje. Tworzą one swego rodzaju naszą wewnętrzną rodzinę i właśnie tu dochodzimy do wyjaśnienia nazwy metody. Wykorzystuje bowiem ona systemy rodzinne do analizowania relacji między naszymi subosobowościami.

Nasze Ja jest dominującym elementem tej całej układanki, rodzajem przewodnika w tym systemie. Poza tym nasze subosobowości są jak członkowie rodziny, a ci, jak wiadomo, mają różne role i różne podejścia.

Założeniem terapii jest po pierwszy przyjrzenie się wszystkim członkom naszej wewnętrznej rodziny jako systemowi, a nie tylko jednemu z nich. Po drugie zakłada ona, że żadna z subosobowości nie ma złych intencji, a tylko wewnętrzne konflikty powodują, że odczuwamy negatywne efekty.

Tymi osobowościami mogą być np. wewnętrzne dziecko albo wewnętrzny krytyk (odpowiednik rodzica). W modelu IFS nie powinno się ich analizować oddzielnie, ale sprawić, by nie wchodziły ze sobą w konflikt i doszły do porozumienia.

Model Wewnętrznych Schematów Rodzinnych: jak to działa?

Przyjrzyjmy się teraz dokładniej, jak działa terapia oparta na modelu wewnętrznych schematów rodzinnych. Wiesz już, że według tej teorii nie ma jednego JA, ale jest wiele subosobowości. Po co właściwie nam takie stwierdzenie?

A no po to, że mając świadomość, że nasz umysł składa się z większej liczby elementów, nie utożsamiamy się tylko z tym jednym ani nie słuchamy tylko tego jednego. Jeśli jedną z naszych subosobowości jest wewnętrzny perfekcjonista, to wiedząc, że nie jest on jedynym wariantem naszego umysłu, nie utożsamiamy go z naszym JA.

Brzmi, jakby to było bardzo proste, ale w rzeczywistości tak nie jest. Kierujemy się bowiem mechanizmem obronnym, który rozpoznaje jako niekomfortowe zbytnie analizowanie naszych subosobowości.

Mówiąc wprost, skonfrontowanie się z niektórymi z nich może być dla nas przykre czy niewygodne, ale właśnie temu służy terapia IFS. Chodzi o to, żeby żyć w zgodzie ze wszystkimi „członkami wewnętrznej rodziny”, rozumieć ich rolę i punkt widzenia. Nikt nie zostanie wyeliminowany, choć momentami moglibyśmy tego bardzo chcieć.

Musisz jednak pamiętać, że np. wewnętrzny krytyk też odgrywa ważną rolę. Gdy nie dominuje i nie podcina ci skrzydeł, może zmotywować cię do pracy, a jego krytyka może okazać się dla ciebie konstruktywna. Wszystko zależy od tego, jakie postępy zrobisz w terapii.

Dla kogo jest dobra terapia IFS?

Czy terapia IFS jest dla każdego? Jakie problemy może rozwiązać? Dla kogo będzie najbardziej odpowiednia?

Przede wszystkim dla osób, które czują, że mają w sobie subosobowości, które nie mogą się ze sobą dogadać. Można to rozpoznać między innymi przez uczucie wewnętrznego rozdarcia, np. jedna część nas czegoś chce, a druga to odrzuca. To bardzo typowe rozterki, chyba dla większości ludzi.

terapia ifs dla kogo

Wiele osób słyszy też w głowie swego rodzaju wewnętrzne głosy. Nie chodzi o halucynacje, ale o własne myśli, które nas do czegoś przekonują, zniechęcają, krytykują, użalają się nad nami itp. Możesz na przykład mieć momenty, kiedy nie możesz się pozbyć myśli, że jesteś beznadziejny i nie radzisz sobie w życiu.

Może też zaobserwowałeś, że w różnych okolicznościach różnie się zachowujesz. Dostrzegasz to i zastanawiasz się, czy coś z tobą nie tak, bo np. w domu jesteś swobodny, dowcipny i dynamiczny, a w towarzystwie nowo poznanych osób – sztywny, małomówny i zestresowany.

Poziomy twojej rozterki mogą być różne. Możesz np. nie móc sobie poradzić z jakimiś dawnymi traumami, które rzutują na inne głosy, które słyszysz w głowie. Właśnie dlatego ważne jest, żeby analizować subosobowości razem.

Opisane powyżej stany świadomości i emocjonalności doskonale odpowiadają temu, co próbuje się rozwiązać podczas terapii IFS. To przekłada się również na pracę nad traumą, uzależnieniem, depresją, fobią, nerwicą, PTSD, zachowaniami kompulsywnymi i wieloma innymi problemami.

Jak przebiega terapia wewnętrznych schematów rodzinnych?

W praktyce osoba poddająca się terapii IFS powinna spróbować zidentyfikować swoje wewnętrzne subosobowości i przeanalizować je. Zasadniczo można je podzielić na 3 kategorie.

Pierwsza z nich to tzw. wygnańcy, czyli te subosobowości, które są gdzieś zepchnięte poza margines. Próbujemy je wyeliminować, ukrywając w mrokach naszej podświadomości, ale one nadal tam są. Reprezentują, mówiąc ogólnie, nasze słabości, traumy i trudne uczucia.

terapia ifs opinie

Druga z nich to menedżerowie, czyli subosobowości kontrolujące, by wygnańcy nie przedostali się na zewnątrz. Mają oni różne strategia. Albo są kontrolerami, którzy chcą umieć nad wszystkim zapanować. Albo opiekunami, którzy koncentrują się na innych, by nie musieć konfrontować z sobą. To mogą być też perfekcjoniści, którzy chcą być idealni, albo pasywni pesymiści, unikający ludzi.

Powyższe „postaci” robią wszystko, żeby zanegować i ukryć nasze emocjonalne trudności. Jeśli wygnańcy już się wydostaną, to wtedy wkraczają strażacy, czyli trzecia grupa – subosobowości reaktywne, które próbują znaleźć sposób na radzenie sobie z ujawnioną trudnością, a tym sposobem może być np. uzależnienie.

Podczas terapii dociera się do tych wszystkich subosobowości poprzez silne spojrzenie w głąb siebie i różne ćwiczenia, które proponuje terapeuta. Może to być rodzaj dialogu z samym sobą, opierającym się na odpowiedziach na ważne pytania. Dialogiem kieruje terapeuta, ale to ty go tak naprawdę prowadzisz.

Terapia IFS od Life Architect

Jak już zostało wspomniane, głównym propagatorem terapii IFS w Polsce jest strona Life Architect założona przez Michała Pasterskiego. To platforma oferująca kursy psychologiczne i rozwoju osobistego, różne warsztaty, ale też terapię tą metodą.

Terapia służy wniknięciu w swoją osobowość, a właściwie w składające się na nią subosobowości, wejście w kontakt z nimi i zrozumienie ich. Celem jest rozwiązanie wewnętrznych konfliktów i uporanie się z problemami, które skrywamy w sobie głęboko, od dawna.

Prowadzącym jest Michał Grześkowiak – praktyk IFS (w trakcie certyfikacji i superwizji) i coach. Działa w superwizji z Michałem Pasterskim – założycielem Life Architect i certyfikowanym specjalistą od IFS z wieloletnim doświadczeniem.

Spotkanie może się odbywać online lub stacjonarnie w Poznaniu. 60-minutowa sesja kosztuje 150 zł. Opłaty dokonuje się zaraz po zapisie, w ciągu max 3 dni. Sesję można odwołać lub przenieść 24 godziny przed jej rozpoczęciem – w przeciwnym razie tracimy wniesioną opłatę.

Spotkanie online odbywa się za pomocą platformy Zoom, WhatsApp lub Signal. Nie może być nagrywane, chyba że terapeuta wyrazi na to zgodę.

Aby się zapisać, wystarczy przejść do tej strony, kliknąć „Zapisz się na terapię IFS” i wybrać datę w kalendarzu. Wyświetlą się możliwe godziny spotkań. Na koniec potwierdź i wnieś opłatę.

Jak zostać terapeutą IFS?

Jeśli po tej lekturze terapia IFS cię zafascynowała z punktu widzenia profesjonalnego, wiedz, że po ćwiczeniach z autoterapią i po współpracy z terapeutą, sam możesz zacząć ją prowadzić.

kurs terapii ifs

Na stronie IFS Polska możesz znaleźć wszystkie potrzebne informacje dotyczące tego, jak zostać praktykiem lub terapeutą IFS. Są to dwa etapy certyfikacji.

Najpierw zdobywasz poziom 1 i zostajesz praktykiem. Następnie musisz odbyć minimum 200 godzin praktyki klinicznej w nurcie IFS. Jednocześnie musisz kontynuować kształcenie, a następnie przygotowujesz się poziomu 2 (terapeuta).

Cały proces certyfikacji trwa kilka lat, a koszt to 750 zł. Po dwóch latach od uzyskania certyfikatu musisz odnowić certyfikację, co kosztuje 540 zł.

Jeśli poważnie myślisz o zdobyciu uprawnień praktyka bądź terapeuty IFS, odwiedź stronę Life Architect, która organizuje odpowiednie szkolenia i warsztaty w tym celu. Naturalnie, same szkolenia są płatne oddzielnie, a wyżej wymienione ceny dotyczą wyłącznie certyfikacji.

Przeczytaj też: Kursy psychologiczne online

Autoterapia metodą IFS

Aby skorzystać z metody IFS, niekoniecznie musimy zgłaszać się do terapeuty. Model Wewnętrznych Schematów może doskonale się sprawdzić w systemie autoterapii. Jak to dokładnie wygląda?

Podstawą jest oczywiście poznanie zasad terapii IFS, jej założeń i celów. Ale to już wiesz, jeśli do tego momentu uważnie czytałeś artykuł. Tak samo jak ćwiczysz podczas sesji z terapeutą, możesz przeprowadzić ćwiczenia indywidualne, by lepiej poznać odmiany swojej osobowości i osiągnąć wewnętrzne porozumienie.

Oczywiście potrzebujesz do tego odpowiednich narzędzi. Platforma Life Architect, jako specjalista od metody IFS, oferuje na swojej stronie kurs autoterapii tą metodą, prowadzony przez Michała Pasterskiego.

Weź udział w 6-tygodniowym kursie wprowadzającym do terapii IFS i opanuj autoterapię tą metodą.

Oglądaj wykłady, wydrukuj zeszyt ćwiczeń, słuchaj nagrań i zobacz efekty IFS na sobie.

Jest o 6-tygodniowy kurs wprowadzający składający się z 15 nagrań wideo (łącznie 10 godzin) oraz 15 praktycznych ćwiczeń IFS. Częścią zestawu jest 70-stronicowy zeszyt ćwiczeń w formacie PDF, który możesz wydrukować. Ćwiczenia możesz zapisać też w formacie mp3 i korzystać z nich w dowolnym miejscu i czasie.

W pakiecie jest również sesja pytań i odpowiedzi nagrana w czasie warsztatów online, co stanowi godzinę dodatkowego materiału.

Kurs kosztuje 529,99 zł i po jego wykupieniu mamy do niego dostęp bez żadnych ograniczeń czasowych. Otrzymujemy także zaświadczenie o udziale.

Na tej stronie znajdziesz szczegółową rozpiskę, jakim zagadnieniom zostały poświęconego poszczególne lekcje kursu. Kliknij poniżej, aby uzyskać więcej informacji i zamówić kurs:

5/5 - (4 votes)
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi to blog poświęcony rozwojowi osobistemu, psychologii i relacjom partnerskim. Jesteśmy także autorami cenionych poradników poświęconych tej tematyce. Wszystkie nasze e-booki dostępne są na tej stronie.