Dla niektórych to naturalny i odpowiedzialny sposób radzenia sobie z problemem, dla innych – ostateczność i powód do wstydu, jeszcze dla innych – totalna abstrakcja. Terapia par jest znana wszystkim, ale tylko z pozoru. Widzimy ją w filmach, ale póki sami się nią nie zainteresujemy, pozostaje dla nas czymś mało realistycznym.
Dlaczego niektóre pary decydują się na wspólną terapię? Jakie korzyści mogą z tego wynieść? Na czym polega? Czy terapia dla par ma sens, jeśli tylko jedno z partnerów chce ratować związek? Czy może pomóc przezwyciężyć kryzys związany ze zdradą? I czy zawsze pozwoli naprawić relację? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć.
Omówimy główne trudności i sytuacje, w których można zdecydować się na terapię par. Powiemy sobie, czego należy oczekiwać, jak się przygotować do terapii dla par, jak wybrać odpowiedniego terapeutę i czy spotkania muszą się odbywać na żywo.
Przedstawimy również korzyści płynące z podjęcia takiej formy terapii oraz przyjrzymy się, jakie może mieć ona zastosowanie w przypadku konfliktu spowodowanego zdradą.
Przed podjęciem ewentualnej terapii dobrze zorientować się w problemach, z jakimi zmaga się twój związek. Pomoże ci w tym wypełnienie darmowego testu online. Kliknij poniżej i poznaj swój wynik w dosłownie parę minut.
W jakiej kondycji jest Twój związek?
Spis treści
Psychoterapia dla par: w czym nam pomoże?
Istnieje wiele sposobów na radzenie sobie z trudnościami w relacjach z partnerem lub partnerką. Pisałem o nich między innymi we wpisie Jak naprawić związek?.
Zdecydowana większość par, motywowana chęcią rozwiązania prywatnych konfliktów, będzie dążyła do wyjaśnienia kwestii spornych i poprawy relacji poprzez szczerą rozmowę i zaplanowanie zmian. Niektóre przy tej okazji sięgną po stosowny poradnik i zastosują się do zawartych w nim sugestii.
A skoro już mowa o poradnikach, polecam ci w szczególności jeden: „Pogotowie Dla Związku„. To rzetelne opracowanie, dzięki któremu krok po kroku zidentyfikujesz problemy twojego związku i znajdziesz dla nich rozwiązanie, a przy tym poprawisz jakość relacji w każdym jej aspekcie. Kliknij poniżej, by zapoznać się z jego zawartością.
Jak zażegnać kryzys w związku oraz odbudować uczucie, zaufanie i namiętność między partnerami
Problem pojawia się wtedy, kiedy para neguje obecność trudności, nie chce zmierzyć się z nią i znaleźć rozwiązania, kiedy jeszcze nie jest za późno. Czeka, aż konflikt w końcu przybiera takie rozmiary, że związek grozi rozpadem: zerwaniem, separacją, rozwodem…
Jeśli taka para, mimo bardzo negatywnych relacji, chce coś jeszcze ratować, niekiedy decyduje się na pomoc terapeuty dla par. Często takie spotkania są wynikiem inicjatywy jednego z partnerów, ale ostatecznie jeśli na konsultację regularnie chcą przychodzić oboje, jest to już duży sukces, bo wyraża wolę współpracy mimo trudnej sytuacji.
Warto skorzystać z terapii dla par, gdy kompletnie nie radzimy sobie z naprawieniem naszego związku, ale jednocześnie czujemy, że ma on na tyle dużą wartość, że powinno się chwycić ostatniej deski ratunku. Okoliczności, w jakich terapia dla par ma sens, to przede wszystkim:
- para ma dzieci, być może jest małżeństwem, dzieli większość swojego życia i wie, że rozstanie będzie miało bardzo poważne konsekwencje;
- para ma za sobą traumatyczne przeżycie, którego nie jest w stanie samodzielnie przepracować (ciężka choroba, śmierć, bycie ofiarą przestępstwa, więzienie);
- jedno z partnerów zmaga się z nałogiem lub zaburzeniami natury psychicznej;
- para bezskutecznie starała się rozwiązać konflikt, a terapia ma przynieść ostateczny werdykt, czy się rozstać, czy też nie;
- para nie może się porozumieć w ważnej, życiowej kwestii, jak np. posiadanie dzieci, wychowanie ich, podział obowiązków, finanse, relacje z rodzicami/teściami;
- para zmaga się z problemami związanymi z relacjami seksualnymi;
- para przechodzi poważny kryzys w związku np. z powodu zdrady, poważnego kłamstwa, rozczarowania itp.
Oczywiście przy odpowiednim nastawieniu terapia par zawsze może być dobrym pomysłem i warto jej spróbować choćby po to, by przekonać się, jak wygląda i co można z niej pozytywnego wynieść dla siebie i swojego związku.
Terapia dla par: jak wygląda?
Podstawowa cecha terapii dla par jest oczywista i zrozumiała sama przez się: spotkania z psychoterapeutą odbywają się przy jednoczesnej obecności obojga partnerów. Zamówić wizytę może jedna osoba, ale pojawić się należy razem. Taka konsultacja zazwyczaj jest dłuższa od indywidualnej i trwa ok. 1,5 godziny, a jej cena jest proporcjonalnie wyższa.
Pierwsze spotkanie z terapeutą ma charakter zapoznawczy. Para powinna przedstawić swoją sytuację, opowiedzieć o sobie i swoim życiu, a przede wszystkim nazwać problem i określić cel wizyt.
Podczas pierwszej konsultacji terapeuta pozostaje bardziej bierny, głównie słucha, sporządza notatki, ewentualnie zadaje dodatkowe pytania lub delikatnie kieruje rozmową.

Po pierwszej wizycie partnerzy powinni wiedzieć, nad jaką trudnością będą pracować, jaki cel chcą osiągnąć i jak zaplanowane będą kolejne spotkania.
Terapeuta może zapoznać przy tej okazji parę z teoretyczną wiedzą (np. według jakiego modelu będzie prowadzona terapia i czym się on charakteryzuje), zapowiedzieć, czego można się spodziewać podczas spotkań, a także ustalić długość i intensywność prowadzonej terapii.
Terapeuta jest przede wszystkim mediatorem, obiektywnym obserwatorem. Korzysta ze swojego stanowiska (a także z wiedzy, kompetencji i doświadczenia), by poprowadzić was, pomóc wam się porozumieć, a nie bronić jedną ze stron lub atakować drugą.
Czas spotkań będzie podzielony między was równo. Każdy będzie musiał odpowiedzieć na pytania, opowiedzieć o swoich uczuciach czy ustosunkować się do słów partnera lub partnerki.
Ponadto możemy się spodziewać, że terapeuta będzie nam zadawał „pracę domową”, np. wykonanie konkretnych ćwiczeń wspólnie i przedstawienie rezultatów na kolejnym spotkaniu.
Wszystko zależy od metod, ale to mogą być praktyczne zadania dotyczące np. sfery kontaktu fizycznego albo polecenie spisania czegoś na kartce i zaprezentowania na sesji terapeutycznej.
Terapia dla par: jak się przygotować?
Przed rozpoczęciem terapii dla par warto się do niej trochę przygotować. Niektóre z kroków można pominąć, ale im więcej ustalimy wcześniej, tym większe prawdopodobieństwo, że unikniemy nieporozumień czy straty czasu.
Zacznijmy od podstaw. Przede wszystkim oboje musicie się zgodzić na taką formę działania i wyrazić chęć uczestniczenia w niej. Nie musicie podchodzić do tego z jednakowym entuzjazmem, ale dobrze jest mieć choć wstępną pewność, że druga osoba akceptuje nasz pomysł i jest gotowa pojawić się na spotkaniu.

Ponadto z pewnością dobrze jest wcześniej przemyśleć swoje cele i oczekiwania. Jeśli nie chcecie, nie musicie dyskutować o nich razem. Warto mieć jednak coś już w głowie, żeby na wizycie umieć mimo stresu przedstawić swoje stanowisko.
Prócz tego niezwykle istotne są wszelkie kwestie praktyczno-techniczne. Wybór terapeuty nie musi odbywać się przy wspólnym wertowaniu stron internetowych poradni psychologicznych. Jeśli jednak sami proponujemy czyjąś „kandydaturę”, pozwólmy drugiej osobie się z nią dobrze zapoznać i zgłosić uwagi czy zaproponować innego psychoterapeutę.
Ustalcie wstępnie kalendarz wizyt tak, żeby obojgu pasował. Niech każdy ma dogodny dojazd (umówcie się, czy jedziecie tam razem, czy np. po pracy osobno). Zgrajcie terapię z innymi obowiązkami i planami (np. zapewnijcie na ten czas opiekę nad dziećmi). Wyjaśnijcie też kwestie finansowe: kto, jak i kiedy płaci, na jakie koszty możecie sobie pozwolić itd.
Terapia dla par: czy warto?
Pary, których związek przechodzi kryzys, wahają się niekiedy, czy faktycznie warto decydować się na terapię w parze. Wątpliwości mogą mieć różne podłoże.
Istnieje szkodliwe przekonanie, że zwrócenie się o pomoc do specjalisty w kwestii emocjonalnej, jest dowodem naszych braków czy nieporadności. Mamy przeświadczenia, że w „tych sprawach” powinniśmy umieć sobie poradzić sami, bo w końcu lepiej znamy swój związek.
Terapeuta jednak daje nam to, czego najprawdopodobniej nie zapewnią nam nawet wielogodzinne rozmowy z partnerem/partnerką. To nie tylko doświadczenie w pracy z innymi parami i przez wiele lat nabywana wiedza teoretyczna.
Jego obiektywne stanowisko i przyglądanie się sytuacji z zewnątrz, oraz fakt, że zna nasze życie tylko z naszych opowieści, sprawia, że może nam pomóc przyjąć zupełnie inną perspektywę.
Terapeuta naprowadza nasze rozmowy i myślenie na właściwy tor, umiejętnie zadaje pytania, podaje pod wątpliwość coś, co wydawało nam się oczywiste, i odsłania to, czego nigdy nie dostrzegliśmy. Stwarza sytuację, w której możemy podzielić się swoimi uczuciami, wysłuchać drugiej strony i przy okazji dowiedzieć się wiele o sobie i swoich potrzebach.
Pamiętajmy, że ważne jest jednak właściwe nastawienie. Zwykle jest ono nakierowane na ratowanie związku, ale nie zawsze tak jest. Niekiedy osoba mediatora pomaga nam w spokoju zrozumieć, że chcemy być osobno, oraz rozstać się w najmniej burzliwej atmosferze.
Jeśli nadal masz wątpliwości, czy terapia dla par to rozwiązanie dla was, zachęcam cię do przeczytania wcześniej e-booka „Pogotowie Dla Związku„. Praktyczne przykłady radzenia sobie z konkretnymi problemami oraz ćwiczenia terapeutyczne w nim zawarte mogą okazać się wystarczające, by naprawić wasz związek w warunkach „domowych”.
Jak zażegnać kryzys w związku oraz odbudować uczucie, zaufanie i namiętność między partnerami
Terapeuta dla par: jak go wybrać?
Wiele osób ma wątpliwości odnośnie tego, jak wybrać odpowiedniego terapeutę. Od niego w końcu w dużym stopniu zależy, czy terapia dla par będzie skuteczna, czy będziecie się na niej czuli komfortowo, czy będziecie chcieli współpracować i czy nie odbierzecie jej jako stratę czasu.
Zacznijmy od tego, że nie każdy psychoterapeuta prowadzi terapie dla par. Znajdzie się ona w ofercie tych, którzy specjalizują się w tej dziedzinie i najczęściej mogą przedstawić odpowiedni certyfikat, który stanowi potwierdzenie ich kompetencji. Warto zapoznać się z opiniami w Internecie, z profilem terapeuty, metodami, jakie stosuje, zorientować w jego doświadczeniu.
Kwestią sporną może być również wiek i płeć. Zasadniczo większe zaufanie budzą osoby, które swoim wiekiem wskazują na odpowiednio długi staż pracy.
Nie należy jednak przekreślać młodszych specjalistów, którzy często są ambitni, mogą mieć inną perspektywę, intensywnie się kształcić oraz być na bieżąco ze wszelkimi „nowinkami” w zakresie psychoterapii. Podobnie nie należy podchodzić stereotypowo do płci.
Najważniejsze to wybrać kogoś, do kogo będziemy mogli mieć zaufanie i przy kim oboje będziemy czuli się komfortowo. Zastanówmy się, przy kim będziemy w stanie opowiedzieć również o intymnych aspektach naszego życia.
Poszukajmy innego terapeuty, jeśli przy pierwszym spotkaniu czuliśmy się niezrozumiani, mieliśmy wrażenie, że terapeuta nie jest obiektywny lub próbuje nam narzucić swój światopogląd. Brak satysfakcji ze spotkania to dostateczny powód do zmian. Uszanujmy również wrażenia partnera lub partnerki.
W doborze terapeuty może pomóc ci odpowiedzenie na kilka pytań. Na stronie ePsycholodzy terapeuta dobierany jest pod kątem wyniku krótkiego kwestionariusza.
Potrzebujesz wsparcia specjalisty? Poznaj najlepszy serwis konsultacji psychologicznych online!
Terapia dla par po zdradzie
Zdrada to częsty powód kryzysu w związku. Istnieją dwie sytuacje, kiedy z tego powodu postanawiamy zwrócić się o pomoc do terapeuty dla par. Albo bezpośrednio po odkryciu zdrady nie możemy sobie poradzić z szokującą sytuacją, albo po dłuższym czasie wciąż czujemy, że nie udało nam się przepracować negatywnych emocji.

Kiedy dochodzi do zdrady, niekoniecznie musimy iść na terapię par. Bywa, że okazuje się, że bardziej by nam służyły spotkania indywidualne z psychoterapeutą. Jest to kwestia przyjrzenia się dokładnie swoim potrzebom i relacjom z partnerem/ką. Jeśli chcemy wspólnie pracować nad odbudowaniem relacji, możemy się udać na terapię dla par.
Sesje terapeutyczne pomogą wam zrozumieć, czy chcecie być razem, czy potraficie sobie wybaczyć, czy kochacie się i żałujecie swoich błędów i czy chcecie ostatecznie zacząć od nowa. Terapia pozwoli wam również popracować nad waszą bliskością, również w tym czysto fizycznym wymiarze, oraz odbudować zaufanie.
Terapia dla par: online czy na żywo?
Słysząc o terapii par, zapewne większość osób wyobrażało ją sobie w postaci spotkań na żywo. W kameralnym gabinecie partnerzy zasiadają naprzeciwko terapeuty przygotowanego do sporządzenia notatek. Mają do dyspozycji coś do picia, czasami dostają do domu dodatkowe materiały.
Z różnych powodów jednak terapia może się nie odbywać stacjonarnie na miejscu, ale w postaci terapii dla par online. Niektórzy mogą podchodzić sceptycznie do tego typu rozwiązań, które ograniczają nieco bezpośredni kontakt, ale warto zwrócić uwagę również na istotne plusy.
Terapia online może się odbywać bez wychodzenia z domu i niekiedy znacznie łatwiej zgrać ją z innymi planami i codziennymi aktywnościami.
Ponadto, jeśli nie mieszkacie ze sobą lub pozostajecie w związku na odległość, możecie w niej uczestniczyć, przebywając w tym czasie nawet w kompletnie innych krajach! P
Warto przypomnieć, że terapia online może być po prostu alternatywą dla terapii stacjonarnej. Nie musi zawsze, w całości jej zastępować.
Jeśli natomiast wygodniej jest wam się spotkać z terapeutą na żywo, nie czujecie się zbyt pewnie pod względem technologii, nie lubicie prowadzić rozmów na odległość przed kamerką, nie macie warunków do uczestniczenia w terapii zdalnie lub zwyczajnie cenicie sobie możliwość przebywania w innym miejscu, skorzystajcie z terapii par w gabinecie.
Rozważając terapię online, odwiedź stronę ePsycholodzy. Serwis oferuje terapie indywidualne i dla par. Szeroki wybór specjalistów, przystępne ceny i szybkie terminy to główne zalety tej usługi. Sprawdź, klikając poniżej.
Potrzebujesz wsparcia specjalisty? Poznaj najlepszy serwis konsultacji psychologicznych online!