Szukaj
Close this search box.

Technika push and pull z narcyzem: czy działa?

technika push and pull z narcyzem

Narcyz (a także narcyzka) wymaga specjalnego traktowania, ale nie takiego, o jakim myśli. Chodzi o to, jakie strategie ty musisz stosować, by odzyskać kontrolę nad relacją z narcystyczną osobą. Technika push and pull z narcyzem to jedna z tych strategii.

W tym wpisie wyjaśnimy, jak stosować technikę push and pull z narcyzem i czy może być ona skuteczna (oraz dlaczego). Jeśli pierwszy raz słyszysz o tej technice, nie przejmuj się. Na wstępie wyjaśnimy również, czym jest technika push and pull.

Zanim zaczniemy, zachęcam cię do zrobienia krótkiego testu online, który pomoże ci zrozumieć, czy osoba, z którą masz do czynienia, jest narcystyczna:

Test na narcyzm

Dowiedz się, czy mężczyzna lub kobieta cierpi na patologiczny narcyzm lub przejawia narcystyczne cechy osobowości

Technika push and pull: na czym polega?

Na początku, zgodnie z obietnicą, wytłumaczę, czym jest technika push and pull. Z języka angielskiego push&pull to odepchnięcie i przyciągnięcie. Twoim zadaniem jest więc odpychać i przyciągać osobę na zmianę.

Ta technika jest szczególnie popularna w dziedzinie uwodzenia. Choć wydaje się, że to typowe odgrywanie niedostępnej przez kobiety, również mężczyźni mogą czerpać z niej korzyści, stosując jej zasady.

Prawda jest bowiem taka, że bez względu na płeć, gdy chcemy coś zdobyć i mamy wrażenie, że jest to na wyciągnięcie ręki, a jednocześnie nie mamy pewności, czy nam się uda, czujemy się jeszcze bardziej zmotywowani do osiągnięcia celu.

technika push and pull uwodzenie

W praktyce oznacza to, że gdy od razu okazujemy drugiej osobie swoją pełną dyspozycyjność, ta osoba może szybko stracić nami zainteresowanie, zgodnie z zasadą, że najważniejsze to gonić króliczka, a nie złapać go.

Jednocześnie, gdy będziemy stale niedostępni, ktoś może w pewnym momencie też też się tym znudzić i po prostu się wycofać z prób nawiązania relacji.

Sekretem jest zatem takie przeplatanie push i pull, by to zainteresowanie podtrzymywać i jeszcze bardziej je podkręcać.

Technika push and pull z narcyzem: jak ją stosować?

Wiesz już, na czym z grubsza polega technika push and pull. Pora, żeby poznać jej wykorzystanie w praktyce, a konkretnie w sytuacjach, kiedy masz do czynienia z narcystyczną osobą. Oto 4 strategie, które możesz wcielić w życie.

Przy okazji chcę ci polecić dwa doskonałe e-booki, dzięki którym rozbroisz każdego narcyza i każdą narcyzkę. Poznaj „sposób” na nich, klikając na jeden z poniższych przycisków:

Metoda pozwalająca bronić się przed narcystyczną osobą, odpowiedzieć na jej manipulacje, zdobyć ją lub skłonić do powrotu

1. Stosuj kontakt przerywany

Najprostszym sposobem na zastosowanie push&pull jest kontrolowanie częstotliwości i intensywności waszych kontaktów, bo to właśnie one są dowodem zainteresowania i zaangażowania.

Od czasu do czasu możesz zatem odpisywać na wiadomości z opóźnieniem, oddzwaniać po kilku godzinach, pisać czy rozmawiać mniej niż zwykle. Możesz podać powód, np. że jesteś akurat na spotkaniu, ale nie jest to konieczne. Przeplataj to z okresami, gdy piszesz chętniej i więcej.

2. Dozuj swoją dyspozycyjność

Bardzo ważne w push and pull jest pokazywanie, że nie jesteśmy w 100% do dyspozycji danej osoby. Owszem, może na nas liczyć, ale nie zawsze możemy dać jej to, czego oczekuje. To również doskonały trening asertywności.

push and pull narcyz

Nie bój się więc odwołać spotkania od czasu do czasu lub wprost powiedzieć, że nie możesz się zobaczyć, nie masz czasu, nie możesz pomóc, musisz wcześniej zakończyć randkę. Jednocześnie daj też dowód na to, że chcesz się widywać i lubisz się spotykać.

3. Nagradzaj i karz mądrze

System kar i nagród w związku to cały oddzielny temat. W świetle push&pull oznacza to jednak dozowanie swojej uwagi. Gdy narcystyczny partner bądź partnerka traktuje cię dobrze, poświęcasz mu/jej więcej swojej uwagi, czułości, zainteresowania.

I odwrotnie. Gdy traktuje cię źle, okazujesz swoje niezadowolenie odbieraniem tej uwagi i odsuwaniem się. Pamiętaj, że stosowanie tej zasady w odpowiedni sposób jest kluczem do udanej relacji z każdym.

4. Pokaż, że masz swoje życie

Zasada push&pull nie miałaby sensu, gdyby oznaczała tylko to, że od czasu do czasu nie odbierasz telefonu i nie spotykasz się, chociaż siedzisz w domu i w zasadzie chcesz się zobaczyć czy porozmawiać.

Dlatego ważne jest, by jednocześnie pokazać swoją niezależność poprzez częste spotkania ze znajomymi, oddawanie się swojemu hobby i pracy.

Technika push and pull z narcyzem: czy działa?

A teraz odpowiedzmy sobie na pytanie, które zapewne od samego początku sobie zadajesz. Czy technika push and pull z narcyzem ma szansę zadziałać? A jeśli tak, to dlaczego tak się dzieje?

technika push and pull narcyz

Otóż technika push and pull należy do najskuteczniejszych technik uwodzenia, a w szczególności sprawdza się w relacji z narcyzem. Dzieje się tak z kilku powodów:

  • Narcyz szybko się nudzi.
  • Narcystyczna osoba szuka kontroli.
  • W relacji z narcyzem łatwo się od niego uzależnić.
  • Narcyz lubi manipulować swoją ofiarą.
  • Narcyz ma potrzebę zdobywania, co karmi jego ego.

Stosowanie push&pull powoduje, że narcyz nigdy nie będzie miał poczucia pełnej kontroli nad tobą. Nie będzie mógł tobą dowolnie manipulować ani uzależnić cię od siebie. To sprawi, że zachowasz swoją wolność i nie wpadniesz w jego szpony.

Z drugiej strony narcyz uwielbia takie zabawy. Oznaczają one brak nudy, a to jego największy wróg. Gdy może zdobywać, czuje się jak ryba w wodzie. Lubi dostawać dowody na swoje zdolności uwodzenia, ale chce też być zaskakiwany. Jego pragnienie władzy spowoduje, że stosując push and pull, zawsze będziesz mieć go w garści.

Na koniec chcę ci jeszcze raz zaproponować lekturę e-booka „Sposób na narcyza” lub „Sposób na narcyzkę„. To kompletne poradniki mówiące o różnych aspektach relacji z narcystycznym mężczyzną i narcystyczną kobietą. Znajdziesz w nich praktyczne porady na to, jak odzyskać kontrolę nad związkiem z narcystyczną osobą i swoją niezależność.

Metoda pozwalająca bronić się przed narcystyczną osobą, odpowiedzieć na jej manipulacje, zdobyć ją lub skłonić do powrotu

3/5 - (3 votes)
Picture of Redacja
Redacja
Rozwój Do Potęgi to blog poświęcony rozwojowi osobistemu, psychologii i relacjom partnerskim. Nasz zespół redakcyjny składa się z doświadczonych autorów specjalizujących się w relacjach partnerskich, a wszystkie treści są tworzone zgodnie ze ściśle określoną polityką redakcyjną.

Czytaj również: