Szukaj
Close this search box.

Stres po rozstaniu: przyczyny, objawy i zapobieganie

stres po rozstaniu

Po rozpadzie związku większość osób czuje smutek, złość, rozpacz, rozczarowanie czy upokorzenie. Zdarza się, że także ulgę. Nierzadko pojawia się również stres po rozstaniu, choć być może nie jest to takie oczywiste. Czym on właściwie jest i z czego wynika?

Taki stres może mieć różne pochodzenie i różnie się objawiać. W dzisiejszym wpisie postaramy się omówić wszystkie jego oblicza. Najpierw powiemy sobie o przyczynach i symptomach silnego stresu po rozstaniu. Odpowiemy również na pytanie, jak sobie z nim radzić. W międzyczasie natomiast poruszymy specyficzny temat stresu pourazowego po rozstaniu.

Zanim zaczniemy, zachęcam cię do zrobienia krótkiego bezpłatnego testu online. Jego celem jest ocena, jak radzisz sobie z rozstaniem i zawodem miłosnym. Wystarczy odpowiedzieć na parę pytań, a wynik testu otrzymasz od razu po jego zakończeniu. Możesz go zrobić teraz, klikając poniżej:

Jak radzisz sobie z zawodem miłosnym?

Stres po rozstaniu: przyczyny

Co sprawia, że rozstanie powoduje w nas silny stres? Tak naprawdę wywołuje go nie tylko sama osoba byłego partnera lub byłej partnerki, ale ogólnie cała sytuacja. Stresując się, często koncentrujemy się na sobie i swoim życiu.

Przyczyną stresu po rozstaniu mogą być różne lęki, przede wszystkim lęk przed tym, co nas czeka. Zwłaszcza, jeśli nie jesteśmy bardzo doświadczeni, a nasz ostatni związek trwał długo, mamy prawo mieć takie obawy. Boimy się, że nie damy sobie rady jako single, a przyszłość jest jedną wielką niewiadomą.

Do tego dochodzi lęk przed samotnością. Mamy wrażenie, że już nigdy nikogo nie poznamy, że nie zasługujemy na miłość i zostaniemy sami, pogrążeni w tęsknocie i smutku. Nie wyobrażamy sobie życia bez tej osoby.

silny stres po rozstaniu

To z kolei wiąże się z niską samooceną. Zaburzone poczucie własnej wartości sprawia, że wydaje nam się, że bez partnera/partnerki nic nie znaczymy. Wszystkie te odczucia są bardzo podobne do odczuwania żałoby po utracie kogoś bliskiego. Czujemy się po prostu bezradni, pozbawieni oparcia.

Przyczyną jest też samo rozstanie i jego konsekwencje. Przepychanki w sądzie i burzliwy rozwód, mający przy okazji poważne skutki finansowe, ryzyko utraty kontaktu z dziećmi czy ogólnie utrudnione relacje rodzinne to oczywisty powód do silnego stresu. Podobnie jest, gdy rozstaniu towarzyszy odkrycie zdrady i kłamstw.

Objawy stresu po rozstaniu

Czym objawia się stres po rozstaniu? Oczywiście towarzyszą mu symptomy znane każdemu z innych stresujących sytuacji. To choćby objawy somatyczne, jak zaciśnięty żołądek i bóle brzucha, sztywność mięśni, napięcie w żuchwie i zgrzytanie zębami, bóle głowy, dyskomfort w klatce piersiowej i problemy z sercem, przemęczenie i uczucie zimna.

Do tego dochodzą objawy widoczne z naszym zachowaniu i stanach emocjonalnych. W przypadku tego pierwszego najczęściej będziemy mieli problemy z koncentracją. Stres rozprasza, nie pozwala ani pracować, ani się zrelaksować, ani skupić na czymś innym.

Dodatkowo odczuwa się lęki, które są bezpośrednio powiązane z przyczynami stresu, o których mowa była wcześniej. Co więcej możemy ogólnie mieć problem z kontrolowaniem emocji, np. miewać napady złości. Stres po rozstaniu może w skrajnych przypadkach prowadzić do depresji.

Co zrobić, by emocje po rozstaniu nie zrujnowały nam życia? Warto sięgnąć po poradnik „Nowy Początek Po Zawodzie Miłosnym„, który za pomocą rad i ćwiczeń pokazuje krok po kroku, jak przejść przez wszystkie fazy po rozstaniu i zamknąć poprzedni rozdział.

Odkryj metodę i najlepsze techniki, żeby przestać cierpieć z miłości, szybko zapomnieć o ex i zbudować sobie cudowne życie.

Stres pourazowy po rozstaniu

Zespół stresu pourazowego (PTSD) to zaburzenie psychiczne będące konsekwencją jakiejś traumy – rozumianej jako przeżycie sytuacji ekstremalnej, z którą nasza psychika nie może sobie poradzić. Najczęściej zaburzenie to dotyczy ofiar przemocy, katastrof i weteranów wojennych. Może je wywołać także bycie świadkiem, a nie bezpośrednim uczestnikiem zdarzenia, ale też bycie jego sprawcą (np. spowodowanie śmierci).

Objawy PTSD mogą przechodzić przez różne fazy. By nie wchodzić w szczegóły, powiedzmy tylko, że zasadniczym problemem jest pamięć o traumatycznym doświadczeniu. Osoba nieustannie przeżywa traumę na nowo, ma koszmary, flashbacki, ponieważ nie może uwolnić się od wspomnień. Trauma utrudnia codzienne funkcjonowanie (np. po wypadku unikamy jazdy samochodem) oraz kontrolowanie emocji.

stres pourazowy po rozstaniu

Czy rozstanie może być przyczyną pojawienia się stresu pourazowego? I tak, i nie – zależy. Może być, jeśli rozstanie wiązało się z pozostawaniem w związku toksycznym, w którym była przemoc. Nie samo rozstanie, ale towarzyszący mu atak, gwałt, zagrożenie życia jest przyczyną traumy.

Rozstanie może być bardzo trudnym doświadczeniem, ale w wielu wypadkach nie spełnia naukowych kryteriów traumy. Możemy mieć po nim problem z opanowaniem emocji, zmagać się z depresją czy stanami lękowymi, ale niekoniecznie będzie to miało związek ze stresem pourazowym.

Silny stres po rozstaniu: jak sobie radzić?

Odczuwasz silny stres po rozstaniu i czujesz, że już nie dajesz sobie z nim rady? To najwyższy czas, by sięgnąć po pomoc. Warto zgłosić się do specjalisty, który prawdopodobnie już w ramach kilku wizyt zdoła ci pomóc. Jeśli dotyczy cię przypadek stresu pourazowego, wizyta jest wręcz obowiązkowa.

Jeśli samodzielnie chcesz spróbować poprawić swój stan, na pewno warto zapoznać się z technikami relaksacyjnymi oraz zadbać o swój rozwój osobisty. Jednemu pomoże medytacja, innemu aktywność fizyczna, jeszcze innemu jakieś hobby albo nawet regularne spotkania ze znajomymi.

Na pewno warto zapoznać się z ćwiczeniami i wskazówkami zawartymi we wspomnianym poradniku „Nowy Początek Po Zawodzie Miłosnym„. Jeśli nie jesteś pewny/a, czy to cos dla ciebie, kliknij tutaj i dowiedz się, co zawiera każdy rozdział tego e-booka.

Na koniec pragnę zachęcić cię do zapisania się do bezpłatnego codziennego wsparcia mailowego. Każdego dnia otrzymasz wiadomość z cennymi poradami. Wypełnij formularz (możesz zrezygnować w dowolnym momencie):

Uzyskaj Dostęp Do Bezpłatnej Serii Maili, Które Pomogą Ci Przestać Cierpieć i Uleczyć Twoje Złamane Serce

4.7/5 - (4 votes)
Picture of Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi to blog poświęcony rozwojowi osobistemu, psychologii i relacjom partnerskim. Nasz zespół redakcyjny składa się z doświadczonych autorów specjalizujących się w relacjach partnerskich, a wszystkie treści są tworzone zgodnie ze ściśle określoną polityką redakcyjną.

Czytaj również: