Szukaj
Close this search box.

Karanie ciszą przez narcyza: czym jest silent treatment?

silent treatment

W dzisiejszym artykule zajmiemy się jedną z wielu technik stosowanych przez narcyza, jaką jest karanie ciszą (silent treatment). Jest to prawdopodobnie jedna z najbardziej szkodliwych i okrutnych strategii, jaką narcyz jest w stanie zastosować wobec swojej ofiary.

Z tego powodu technika silent treatment zasługuje na szczegółowe wyjaśnienie.

Jeśli już słyszałaś o takiej strategii i chciałbyś dowiedzieć się więcej na ten temat, w tym wpisie znajdziesz wszystkie informacje, które mogą być potrzebne do rozszyfrowania zachowania narcyza.

Jednak aby uniknąć popełnienia błędów, ważne jest, aby mieć pewność, że mężczyzna (lub kobieta), który jest ci bliski, jest na pewno narcyzem, czy nie. Aby się tego dowiedzieć, rozwiąż ten krótki, bezpłatny test, który zajmie ci nie więcej niż dwie minuty:

Test na narcyzm

Dowiedz się, czy mężczyzna lub kobieta cierpi na patologiczny narcyzm lub przejawia narcystyczne cechy osobowości

Dlaczego narcyz milczy?

Mówiąc o silent treatment, warto mieć na uwadze, że jest to kara w pełnym tego słowa znaczeniu. Dlatego właśnie ta technika znana jest również jako karanie ciszą przez narcyza.

Jak można się domyślić, ta „metoda” wiąże się z fazą milczenia, która jednak pozostaje niezrozumiana w oczach jego partnerki. W rzeczywistości narcyz nie daje żadnego wyjaśnienia dotyczącego swojego wyobcowania.

Z dnia na dzień przestaje rozmawiać, nie zwraca uwagi na swoją partnerkę i unika wszelkich form fizycznego kontaktu. W rzeczywistości staje się osobą oschłą i zdystansowaną, pozbawioną jakichkolwiek emocji i zainteresowania kobietą – „ofiarą”.

Tak, osoba, którą narcyz zdecydował się ukarać poprzez milczenie może być nazywana jego ofiarą. Wśród różnych zachowań narcyza możemy dopatrzeć się przechodzenia z fazy oczerniania do fazy milczenia, które prowadzą do tego, że kobieta czuje się poniżona, znieważona i winna.

silence treatment

Z drugiej strony, gdy ktoś nagle przestaje z nami rozmawiać, normalne jest zadawanie sobie pytań o nasze działania. Często zastanawiamy się więc, co zrobiliśmy źle i dlaczego taka sytuacja się zdarzyła. Narcyz doskonale o tym wie i dlatego wprowadza w życie swoje milczenie.

Ofiara natychmiast zaczyna doznawać poczucia winy, które daje narcyzowi możliwość odczuwania stanu władzy i kontroli. Tak naprawdę nie można racjonalnie wyjaśnić metody silent treatment czyli karania ciszą przez narcyza. Jej jedynym celem jest „zniszczenie” i zranienie tych, których narcyz obrał sobie za cel.

Co więcej, karanie milczeniem przez narcyza prowadzi ofiarę do innego nieznośnego cierpienia, polegającego na ciągłym rozmyślaniu i próbie zrozumienia tego co się stało i dlaczego mężczyzna zdecydował odsunąć się tak nagle.

W ten sposób narcyz wygrywa na wszystkich płaszczyznach: wymierzył karę swojej ofierze, a jednocześnie zmusił ją do zabiegania o jego względy. Jego wpływ na kobietę rośnie więc z dnia na dzień…

Metoda pozwalająca bronić się przed narcystyczną osobą, odpowiedzieć na jej manipulacje, zdobyć ją lub skłonić do powrotu

Karanie ciszą przez narcyza i destrukcyjny wpływ na ofiarę

Karanie ciszą przez narcyza, oprócz poczucia winy i rosnącej frustracji, powoduje u ofiary ciągłe obniżanie poczucia własnej wartości.

Kobieta, prawdopodobnie całkowicie wykończona związkiem z toksycznym narcyzem, staje się jeszcze słabsza z powodu stosowanej przez narcyza metody silent treatment. Ofiara zaczyna myśleć, że nie jest wystarczająco dobra dla swojego partnera, zadając sobie tym samym większy ból:

  • „Znajdzie sobie kogoś lepszego ode mnie, kogoś kto da mu to, czego ja mu nie daje”;
  • „Nie zasługuję na niego i dlatego on przestał już na mnie zwracać uwagę”;
  • „Czuję, że nie jestem dla niego wystarczająco atrakcyjna, czarująca ani mądra”.

To chyba najgorszy skutek uboczny całej tej skomplikowanej sytuacji. Kiedy zauważysz, że masz takie myśli, powinnaś przyznać przed samą sobą, że nadszedł czas, aby zacząć pracować nad odzyskaniem godności i poczucia własnej wartości.

Kiedy odzyskasz szacunek do samej siebie i poprawisz swoją samoocenę, będziesz mogła wejść w zdrowy związek. W konsekwencji zwiążesz się z kimś, kto nie będzie cię poniżał, bawił się twoimi uczuciami i oczerniał cię na każdym kroku.

Ucieczka i silent treatment: na co zwrócić uwagę

Karanie ciszą przez narcyza jest mechanizmem dobrowolnym i polega na podążaniu za przemyślanymi i precyzyjnymi wzorcami.

Innymi słowy, nie jest to schemat, za którym narcyz podąża nieświadomie. Wręcz przeciwnie, wie co robi i jest świadomy okrucieństwa swoich działań. Ponadto ważne jest, aby zdawać sobie sprawę, że karnie ciszą przez narcyza nie jest czymś, co zdarzy się tylko raz.

Niestety ofiara nie bierze pod uwagę tego, że metoda ta będzie stosowana wielokrotnie, być może przez kilka miesięcy czy tygodni. Cała ta „gra” toczy się zwykle przeciwko osobie, która jest w bliskim kontakcie z narcyzem, czyli zazwyczaj przeciwko partnerce czy żonie.

karanie ciszą

Krótko mówiąc, karanie ciszą przez narcyza wymierzone jest w tych, którzy są najbardziej podatni na cierpienie i którzy najgorzej zniosą jego destrukcyjne zachowania. Będzie to więc dotyczyło w głównej mierze rodziny, ale może dotknąć również przyjaciół czy współpracowników.

Jeśli narcyz jest w przygodnym i chwilowym związku, to istnieje małe prawdopodobieństwo, że będzie tracił energię na karanie milczeniem ofiary, ponieważ może „nie zaboleć ją wystarczająco”. I dlatego w tym przypadku raczej postanowi zakończyć związek z dnia na dzień niż stosować metodę silent treatment.

Przeczytaj także: Związek z narcyzem

Jak długo trwa milczenie narcyza?

Teraz, gdy wiemy już, czym jest karanie ciszą przez narcyza i dlaczego stosuje on tę metodę, możemy skupić się na tym, ile może trwać takie milczenie. Generalnie nie ma dokładnego „limitu czasu”, który dokładnie określałby okres trwania milczenia narcyza.

W rzeczywistości karanie milczeniem przez narcyza może trwać:

  • Dwa lub trzy dni
  • Kilka tygodni
  • Miesiąc

Ale od czego to zależy? Karanie ciszą trwa tyle, ile zdecyduje narcyz, i zależy od tego, jak długo będzie chciał od ciebie „odpocząć”. Dopiero gdy będzie gotowy i zrealizuje wszystkie swoje plany, których nie mógł wykonać przy tobie, możesz spodziewać się, że odezwie się do ciebie.

Oczywiście, jeśli będzie chciał skupić się na sobie dłużej, to silent treatment będzie trwał nawet tygodniami. Jeśli natomiast zauważy, że przestałaś mu się narzucać i od jakiegoś czasu nie interesujesz się nim jak dawniej, to postanowi nawiązać z tobą kontakt szybciej.

Karanie milczeniem: jak reagować?

Niestety, ponieważ narcyzm to prawdziwe zaburzenie, bardzo trudno jest zrozumieć, jak postępować z tymi, którzy są narcystyczni. Osoby będące ofiarami silent treatment, zwykle wdrażają w życie takie zachowania, które mogą tylko pogorszyć sytuację.

Innymi słowy, zaczynają nadskakiwać narcyzowi, błagają go o wyjaśnienia i otwarcie przyznają, że nie są w stanie zrozumieć jego zachowania. Oznacza to, że w akcie desperacji zwykle dzwonią do niego, wysyłają mu SMS-y lub proszą go o spotkanie.

karanie ciszą przez narcyza

W większości przypadków ofiary pokazują więc, że ich samoocena jest bardzo niska, a fakt ten wykorzystuje narcyz. Podsumowując, przesadne podkreślanie zainteresowania narcyzem, swojego smutku, a wręcz rozpaczy to najgorsze, co może robić ofiara narcyza.

Dlaczego? Ponieważ taka reakcja ofiary to dla narcyza nic innego jak potwierdzenie, którego oczekiwał: całkowicie panuje nad sytuacją i osobą, którą karze milczeniem. W związku z tym, jeśli chcemy wskazać coś, czego absolutnie należy unikać, to będzie to umożliwianie narcyzowi dalszego wzrostu jego ego.

Jedynym sposobem na powstrzymanie tej niezdrowej i bolesnej „gry” jest zauważenie problemu, podjęcie prób odzyskania utraconego poczucia własnej wartości, a także zakończenie toksycznego związku z narcyzem. Dopóki ten krok nie nastąpi, ofiara nadal będzie cię ranić i bawić się twoimi uczuciami.

Jeśli jesteś zainteresowana zgłębieniem psychologii narcyza i jego funkcjonowania w związkach, zachęcam cię do zapoznania się z naszym poradnikiem „Sposób na narcyza” i „Sposób Na Narcyzkę„.

Wyjaśnia on wszystkie sztuczki stosowane przez narcyza, a także metody, które możesz zastosować, aby uniknąć negatywnego wpływu narcystycznych zachowań twojego partnera/ki na wasz związek.

Metoda pozwalająca bronić się przed narcystyczną osobą, odpowiedzieć na jej manipulacje, zdobyć ją lub skłonić do powrotu

4.4/5 - (37 votes)
Picture of Redacja
Redacja
Rozwój Do Potęgi to blog poświęcony rozwojowi osobistemu, psychologii i relacjom partnerskim. Nasz zespół redakcyjny składa się z doświadczonych autorów specjalizujących się w relacjach partnerskich, a wszystkie treści są tworzone zgodnie ze ściśle określoną polityką redakcyjną.

Czytaj również: