Co to jest rozwój osobisty: od czego zacząć swoją własną ścieżkę?

rozwój osobisty

Wydaje się, że w ciągu ostatnich kilku lat rozwój osobisty stał się niemal trendem. Dziś wszyscy mówią o rozwoju osobistym, powstają nawet specjalne strony na Instagramie czy dziesiątki, a nawet setki książek, poruszających tematykę rozwoju osobistego. Swoje usługi promują również trenerzy prowadzący specjalne kursy weekendowe.

Jak widać wachlarz ofert jest bardzo szeroki. Jednak rozwój osobisty to bardzo delikatny i wieloaspektowy temat, dlatego znacznie lepiej jest skupić się na jakości niż na ilości.

Czasami uważa się, że wystarczy powiedzieć: uwierz w siebie, staraj się doskonalić swoje umiejętności, nie poddawaj się i tak dalej. W rzeczywistości za ścieżką rozwoju osobistego kryje się znacznie więcej.

Co to jest rozwój osobisty: definicja

Aby zdefiniować rozwój osobisty, wystarczy użyć jednego słowa: ścieżka. W rzeczywistości rozwój osobisty jest bowiem ścieżką opartą na poprawie jakości życia, osiągalną dzięki pracy intelektualnej, świadomości i medytacji.

Zwykle osoby poszukujące informacji na temat rozwoju osobistego zdają sobie sprawę, że przeżywają trudny moment w życiu (problemy w pracy, problemy w związku, brak możliwości osiągnięcia założonych celów itp.).

Jednak tak naprawdę rozwój osobisty powinien interesować każdego z nas. Wszyscy bowiem chcemy wieść szczęśliwe i satysfakcjonujące życie.

Rozwój osobisty od czego zacząć

Dlatego rozwój osobisty będzie tu odgrywał kluczową rolę. Dzięki doskonaleniu własnego sposobu myślenia naprawdę można osiągnąć szczęście. I nie mówimy o tym szczęściu jako o stanie przejściowym spowodowanym jakimś wydarzeniem, ale o prawdziwym stylu życia.

Rozwój osobisty może zdziałać w twoim życiu cuda:

 • Prowadzi do zmiany sposobu postrzegania i przeżywania różnych sytuacji.
 • Pomaga rozwinąć wewnętrzną siłę.
 • Jest w stanie dać ci odpowiednią energię do osiągnięcia twoich celów.
 • Zachęca do bycia aktywnym i pozytywnym.
 • Motywuje cię do dawania z siebie wszystkiego.

Zasadniczo, ścieżka rozwoju osobistego staje się motorem napędowym do zmian, jest punktem wyjścia podczas procesu udoskonalania siebie.

Ci, którzy podążają ścieżką rozwoju osobistego, nie stają się automatycznie niezwyciężeni, ale codziennie starają się stawiać czoła wydarzeniom życiowym i uszczęśliwiać samych siebie.

Zatrzymaj się na chwilę i pomyśl, a na pewno zgodzisz się, że najważniejszym celem każdego człowieka jest szczęście. Na tym właśnie polega rozwój osobisty.

Rozwój osobisty: psychologia

Jak wspomniałam na początku, rozwój osobisty już kilka lat temu stał się trendem. Ale w rzeczywistości jest to temat, którym od dawna zajmuje się psychologia. Dlatego błędem jest kojarzenie tych „dwóch słów” tylko z aktualną modą.

Psychologia zajmuje się nie tylko problemami ludzi dotkniętych trudnościami, patologiami czy zaburzeniami. Nauka o umyśle ma również na celu poprawę ogólnego stanu psychicznego osób, także tych niezmagających się z żadnymi poważnymi chorobami.

Psychologowie to profesjonaliści, którzy pomagają poprawić jakość życia. Psychologia i rozwój osobisty mają więc ze sobą wiele wspólnego, ponieważ dbają o szczęście ludzi.

Skorzystanie z pomocy psychologa będzie szczególnie przydatne osobom, które odczuwają potrzebę odzyskania świadomości oraz wymagają zewnętrznego wsparcia. W tym kontekście przez świadomość rozumiemy uznanie własnych błędów, swoich braków i, bardziej ogólnie, wszystkiego, co blokuje rozwój i samodoskonalenie się.

Krótko mówiąc, połączenie rozwoju osobistego z psychologią pozwala lepiej poznać siebie i rozpoznać obszary, nad którymi należy pracować, aby żyć pełnią życia oraz stać się szczęśliwszym i bardziej spełnionym.

Rozwój osobisty: nad czym popracować

Chociaż ścieżka rozwoju osobistego skupia się głównie na samodoskonaleniu, można ją łatwo wdrożyć także do innych dziedzin życia. Każdy z nas ma taki obszar, nad którym musi nieustannie pracować i go ulepszać.

Na przykład, młody mężczyzna może chcieć poprawić swoje umiejętności interpersonalne, bizneswoman może dążyć do zwiększenia pewności siebie i poczucia własnej wartości, a rodzic – do poprawy swoich zdolności komunikacyjnych. Sfery, nad którymi należy pracować, są zasadniczo podzielone na te trzy obszary:

 • Praca nad sobą
 • Sfera uczuciowa i towarzyska
 • Kariera i biznes

To, co łączy wymienione wyżej obszary, to w każdym przypadku konieczność wyjścia ze swojej strefy komfortu. Jeśli nigdy nie przekroczysz swoich granic i nie spróbujesz walczyć z dręczącymi cię obawami, będzie ci bardzo trudno zacząć podążać ścieżką rozwoju osobistego.

rozwój osobisty definicja

Już sama decyzja o chęci pracy nad sobą, oznacza, że opuszczasz swoją strefę komfortu. Uczenie się od tych, którzy mają większą wiedzę niż ty, zadawanie ważnych pytań i chęć doskonalenia się, to pierwsze kroki, które przybliżą cię do celu.

Przede wszystkim powinieneś ustalić na którym obszarze chcesz się najbardziej skupić. Pamiętaj, że poprawa relacji z współpracownikami czy nauka gospodarowania pieniędzmi lub czasem zależne są od rozwoju osobistego.

Rozwój osobisty i zawodowy

Rozwój zawodowy jest ściśle związany z rozwojem osobistym. Aby osiągnąć swoje cele w miejscu pracy, potrzeba wysokiej samooceny, determinacji i energii.

Nie można myśleć o awansie, większych zarobkach, otwieraniu nowej firmy lub obejmowaniu stanowiska prezesa, jeśli nie jest się naprawdę zmotywowanym do osiągnięcia danych celów.

Motywacja jest siłą napędową naszych wyborów i naszego sposobu reagowania na trudności. Jednak sama motywacja nie wystarczy. Trzeba także wierzyć w siebie i swoje umiejętności oraz nie zniechęcać się trudnościami i przeciwnościami losu.

Właśnie dlatego rozwój zawodowy ma wiele wspólnego z rozwojem osobistym. W zasadzie możemy śmiało stwierdzić, że bez pracy nad sobą odniesienie sukcesu zawodowego jest naprawdę bardzo, bardzo trudne.

Nie trudno jest utracić pewność siebie, motywację i nadzieję, zwłaszcza gdy przytrafiają nam się trudności. Ale to właśnie one wyznaczają granicę między tymi, którzy osiągają swoje cele, a tymi, którzy zamiast tego zwątpili i się poddali.

Czy wiesz, ile nieudanych gier zrobili sami twórcy Angry Birds? Pięćdziesiąt jeden. Pięćdziesiąt jeden nieudanych gier. A teraz bądźmy szczerzy: ile osób miałoby taki sam upór jak oni i dążyło do realizacji założonego celu?

Nikt im przecież nie zagwarantował, że stworzą poprawną wersję gry Angry Birds. Jednak oni po 51 niepowodzeniach nadal nad nią pracowali. Oznacza to, że mieli wiarę w siebie, swoje możliwości, marzenia i umiejętność stawienia czoła najtrudniejszym wyzwaniom.

co to jest rozwój osobisty

Rozwój osobisty: od czego zacząć

Pierwszym krokiem, który należy wykonać przed rozpoczęciem pracy nad rozwojem osobistym, jest uświadomienie sobie, nad jakimi aspektami chciałbyś popracować:

 • Zwiększenie samooceny lub asertywności
 • Rozwój na polu zawodowym
 • Poprawienie relacji zawodowych lub towarzyskich
 • Stanie się bardziej pozytywnym, zdecydowanym i konsekwentnym
 • Praca nad swoimi nawykami
 • Znalezienie szczęścia
 • Nauczenie się lepszego zarządzania swoim czasem (lub pieniędzmi)
 • Znalezienie swojego celu życiowego
 • Zwiększenie swojej świadomości i uważności

Podsumowując, poprzez rozwój osobisty masz możliwość pracy nad wieloma obszarami twojego życia. Powyższa lista zawiera jedynie kilka przykładów, które mogą stać się dla ciebie źródłem inspiracji.

Tak naprawdę nikt nie wie lepiej niż ty, w której dziedzinie życia chciałbyś być lepszy i co sprawi ci satysfakcję. Dlatego zatrzymaj się na chwilę i zastanów, na którym aspekcie chciałbyś się szczególnie skupić.

Jeśli potrzebujesz dodatkowego wsparcia, zachęcam cię do skorzystania z kursów rozwoju osobistego. W tym artykule znajdziesz ranking 10 najlepszych kursów online, prowadzonych przez wykwalifikowanych specjalistów. Kursy pomogą ci poprawić poczucie własnej wartości, nauczą technik asertywności czy samoakceptacji. Uważam, że każdy powinien z nich skorzystać, by zmienić jakość swojego życia!

Poza tym, na naszym blogu znajdziesz również propozycję książek podejmujących tematykę rozwoju osobistego. Dowiesz się z nich jak efektywnie zarządzać swoim czasem, jak zmienić sposób myślenia, poprawić relacje z innymi czy wzmocnić poczucie własnej wartości. Poradniki dostarczą ci skutecznych porad i strategii, które możesz wykorzystać w samodzielnej pracy nad sobą. Kliknij tutaj i sprawdź recenzje 30 książek o rozwoju osobistym.

4.2/5 - (5 votes)
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi to blog poświęcony rozwojowi osobistemu, psychologii i relacjom partnerskim. Jesteśmy także autorami cenionych poradników poświęconych tej tematyce. Wszystkie nasze e-booki dostępne są na tej stronie.