Szukaj
Close this search box.

Rozstanie z narcyzem: porady, jak je przeżyć i pójść dalej

Rozstanie z narcyzem

Rozstanie z partnerem to jedno z tych wydarzeń w naszym życiu, na które rzadko kiedy jesteśmy przygotowani. Bez względu na to, w jakiej atmosferze się odbywa, to doświadczenie z całego spektrum negatywnych uczuć: od przykrego do traumatycznego.

Nie wszystkie rozstania wyglądają tak samo, a na ich tle wyróżnia się w sposób szczególny rozstanie z narcyzem. Dlaczego? Narcyz posiada pakiet cech, które czynią go partnerem wyjątkowo trudnym, ze skłonnością do tworzenia toksycznych związków i silnego współuzależnienia emocjonalnego.

Rozstanie z osobą narcystyczną należy więc do przeżyć burzliwych, niejednoznacznych i pozostawiających na długo głębokie rany w naszej psychice.

Dlatego też szczegółowo omówiłem ten problem w e-booku „Sposób Na Narcyza” i „Sposób Na Narcyzkę” – kompletnym poradniku, który rozkłada na czynniki pierwsze wszystkie aspekty relacji z narcystycznym mężczyzną i narcystyczną kobietą.

Przypomnijmy, że narcyza charakteryzują następujące cechy:

 • brak empatii
 • skłonność do manipulacji
 • megalomania
 • pragnienie kontroli
 • przewrażliwienie na własnym punkcie
 • nieodporność na nudę

Jeśli nie masz pewności, czy rzeczywiście masz do czynienia z narcyzem, zachęcam cię do zrobienia krótkiego, całkowicie bezpłatnego testu online.

Odpowiedzi na pytania zajmą ci tylko chwilę, a na koniec dowiesz się, czy twój partner (bądź partnerka) jest narcyzem, a jeśli tak, to jakim typem narcyza. Quiz znajdziesz tutaj.

Test na narcyzm

Dowiedz się, czy mężczyzna lub kobieta cierpi na patologiczny narcyzm lub przejawia narcystyczne cechy osobowości

Zdając sobie sprawę z toksycznej osobowości narcyza, niekiedy nawet sami doprowadzamy do rozstania, ale później nie potrafimy odpowiednio tej sytuacji przepracować, cierpimy i na długo tracimy kontrolę nad własnym życiem.

Dlatego w dzisiejszym wpisie postanowiłem rozłożyć rozstanie z narcyzem na czynniki pierwsze, przeanalizować jego przyczyny i konsekwencje oraz udzielić ci kilku cennych rad, które pomogą ci uporać się z tym bolesnym doświadczeniem szybciej i skuteczniej. Zaczynajmy!

Rozstanie z narcyzem: przyczyny

Słowem wstępu chcę podkreślić, że choć artykuł ten przyjął perspektywę kobiety-czytelniczki, to wszystkie uwagi i porady są uniwersalne i przydatne także w przypadku mężczyzny rozstającego się z narcystyczną kobietą.

Przyczyny i konsekwencje rozstania z drugą osobą mogą być różne, ale jeśli mówimy o rozstaniu z narcyzem, zwykle mają one ścisły związek z jego charakterem oraz sposobem działania i funkcjonowania w relacjach z innymi ludźmi.

Jeśli narcyz sam się od ciebie oddala lub rzuca cię w bezceremonialny sposób, przyczyny tego mogą być następujące:

 • znudził się tobą i tym, że ma nad tobą kontrolę; w obliczu braku nowych bodźców i wrażeń, zaczyna szukać ich gdzie indziej;
 • brak empatii powoduje, że nie interesuje się twoimi potrzebami, zainteresowaniami, planami na przyszłość – w związku z tym nie chce wchodzić z tobą na wyższy poziom relacji;
 • postanowił zamienić cię na „lepszy model”, by zaspokoić swoją próżność.

Poza tym musisz pamiętać, że narcyz przejawia tendencję do odchodzenia i wracania. To działanie będące silnie zakorzenione w potrzebie kontrolowania drugiego człowieka, szukania w nim uznania i podziwu dla siebie oraz w zamiłowaniu do prowadzenia sadystycznych, emocjonalnych gier. Więcej o tym zjawisku pisałem w tym wpisie.

Czy narcyz wraca do ofiary

Osoba porzucona przez narcyza zwykle jest tym faktem zdruzgotana – poświęciła dla niego wszystko i nic nie wskazywało na to, że nagle przestanie mu wystarczać. To trudny moment, w którym bardzo ważne jest jednak, żeby w pełni zdać sobie sprawę z cech osobowości narcyza.

W przeciwnym razie z dużym prawdopodobieństwem narcyz wróci, ty przyjmiesz go z otwartymi ramionami, a sytuacja się powtórzy. Wykorzystaj więc odejście narcyza do tego, by uwolnić się z błędnego koła i toksycznego związku, w jakim dane ci było dotychczas tkwić.

Jeśli natomiast rozstanie było wynikiem twojej decyzji i twoich przemyśleń, ważne jest, żeby wytrwać w postanowieniu. Cierpienie w trakcie trwania związku szybko ustąpi cierpieniu po utracie bliskiej osoby, co może doprowadzić do zmiany zdania i powrotu z podkulonym ogonem.

Jeśli masz wrażenie, że rozstanie mogło być błędem, odczekaj jakiś czas. Poukładaj sobie w głowie przyczyny, dla których go zostawiłaś. Wśród nich mogły się znaleźć następujące motywacje:

 • Odkryłaś, że narcyz cię zdradza.
 • Narcyz stosował wobec ciebie przemoc psychiczną bądź też fizyczną.
 • Nie dawałaś już rady z nieustannym poczuciem winy i obniżoną samooceną.
 • Stosowane przez niego manipulacje powodowały coraz większe frustracje.
 • Narcyz ograniczył twoje kontakty z rodziną i przyjaciółmi.
 • Udało ci się uzyskać niezależność (w tym finansową), by od niego odejść.
 • Poznałaś kogoś lub otrzymałaś wsparcie z zewnątrz, które pomogło ci podjąć decyzję o odejściu od niego.

Jak narcyz reaguje na rozstanie?

W rozstaniu z narcyzem jednym z najbardziej problematycznych aspektów jest to, że wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak narcyz reaguje na rozstanie. W związku z tym trudno jest się przygotować na skutki tego kroku, co może okazać się największą pułapką.

Obserwuj reakcje narcyza, ale z dystansu. To osobowość, która nie lubi, gdy odbiera jej się władzę, i będzie za wszelką cenę próbować ją odzyskać: najpierw zechce cię przekupić słodkimi słówkami, a potem zastraszyć, stosując szantaż emocjonalny. Nie daj sobą manipulować i nie próbuj nikogo na siłę zmieniać. Przygotuj się na to, że narcyz po rozstaniu może:

 • próbować cię udobruchać, dając wyraz swoich uczuć, choć w rzeczywistości wiążą się one z potrzebą kontroli, a nie miłością – pisałem o tym tutaj;
 • próbować ci grozić – stosować szantaż emocjonalny, robić ci złą reklamę w towarzystwie, traktować cię w pogardliwy sposób, wzbudzać poczucie winy;
 • błagać cię i składać ci obietnice poprawy;
 • zemścić się oraz pokazać ci, że szybko znalazł kogoś na twoje miejsce.

Nie daj się sprowokować i postępuj według porad, które przedstawiłem w kolejnych akapitach. Ponadto zachęcam cię do zapoznania się z opisem mojego e-booka Nowy Początek Po Zawodzie Miłosnym. To poradnik, w którym w przejrzysty sposób zawarte zostały wszystkie wskazówki, techniki i ćwiczenia pozwalające na lepsze zmierzenie się z rozstaniem i rozczarowaniem w miłości. Znajdziesz go tutaj.

Odkryj metodę i najlepsze techniki, żeby przestać cierpieć z miłości, szybko zapomnieć o ex i zbudować sobie cudowne życie.

Ból po rozstaniu z narcyzem: jak sobie z nim radzić

Rozstanie z narcyzem wiąże się z silnym cierpieniem i pod tym względem naprawdę nie różni się od rozpadu każdego innego związku.

Prawda jest jednak taka, że osoby narcystyczne zwykle wybierają sobie na ofiary partnerów lub partnerki o niezbyt silnym charakterze, niepewnych siebie i o niskim poczuciu własnej wartości – krótko mówiąc, takich ludzi, których łatwo będzie sobie podporządkować i którzy będą umieli odpowiedzieć na potrzeby narcyza.

Takie osoby często znoszą rozstania gorzej niż inni, tracą grunt pod nogami i mają wrażenie, że nie zasługują na niczyją uwagę ani miłość.

Być może ty też do nich należysz, ale żeby się o tym przekonać, najlepiej będzie, jeśli zrobisz darmowy test online, na koniec którego dowiesz się, jak przeżywasz rozstanie i co możesz zrobić, by lepiej poradzić sobie w swojej sytuacji. Znajdziesz go tutaj.

Jak radzisz sobie z zawodem miłosnym?

Poniżej przygotowałem dla ciebie najważniejsze porady i wskazówki, do których powinno się zastosować, żeby możliwie najłagodniej przeżyć rozstanie z narcyzem. Dzięki nim ochronisz swoją psychikę, uwolnisz się od toksycznej relacji i otworzysz się na nowe życie:

1. Po pierwsze: „zero kontaktu”

Jak już mówiłem, narcyz będzie w dość agresywny sposób próbował odzyskać nad tobą kontrolę, dlatego najrozsądniej będzie odciąć mu wszelkie ścieżki dostępu do ciebie.

Reguła braku kontaktu we wszystkich przypadkach pomaga odzyskać równowagę i zdystansować się do sytuacji, której towarzyszą duże, negatywne emocje.

Nie nawiązuj kontaktu z narcyzem, nie odpowiadaj na jego wiadomości i telefony, unikaj miejsc, w których można go spotkać, nie podtrzymuj relacji z jego bliskimi znajomymi.

Ogranicz do minimum wasz kontakt przez social media. Nie musisz go blokować, chyba że notorycznie cię dręczy, ale nie obserwuj go, nie publikuj treści, które mógłby odczytać jako adresowane do niego, nie reaguj na to, co wrzuca. W wielu przypadkach usunięcie ze znajomych będzie konieczne i właściwe.

2. Przepracuj ból związany z rozstaniem

Nawet jeśli rozstanie było twoją inicjatywą, masz prawo cierpieć. Uczucie żałoby po stracie drugiej osoby (nie tylko w przypadku jej śmierci) jest czymś normalnym i wbrew pozorom dobrym. To nieodzowny element drogi do psychicznego oczyszczenia i wewnętrznego spokoju.

Daj sobie czas, ale pamiętaj, że przychodzi moment, kiedy żegnamy się z cierpieniem i stanowczo postanawiamy ruszyć z naszym życiem dalej. Nie pozwól, żeby ból doprowadził cię do depresji.

By tego uniknąć, dobrze jest zastosować odpowiednie techniki, które pozwalają przyjąć cierpienie, zaakceptować je, przepracować i odzyskać harmonię. Medytacja nad bólem i dziennik terapeutyczny to tylko niektóre z nich – więcej znajdziesz w Nowym Początku Po Zawodzie Miłosnym.

3. Nie bój się zwrócić o pomoc

Nie musisz zmagać się z trudną sytuacją w samotności. Choć nie chcesz zadręczać swoich przyjaciół czy rodziny, pamiętaj, że zaufane osoby z twojego otoczenia są po to, żeby ci pomóc. Gdyby to oni potrzebowali pomocy, zwróciliby się do ciebie.

To normalne, że towarzyszymy sobie i udzielamy wsparcia także w tych mniej przyjemnych chwilach. Nie chodzi tu o to, żeby stać się męczącym dla innych, ale rozmowa i wspólnie spędzony czas, przy zachowanej równowadze poruszanych tematów, mogą zdziałać cuda.

Zawsze też pozostaje ci możliwość zwrócenia się do specjalisty – terapeuci i konsultanci proponują różne formy pomocy, długo- i krótkoterminowej, a także na odległość.

4. Nie zapominaj o przyczynach rozstania

Zdarza się, że w pierwszej fazie po zerwaniu zaczynamy żałować swojej decyzji. Samotność i głęboki smutek każą nam szukać myślami dobrych wspomnień związanych z osobą, której nam brakuje.

Wydaje nam się, że przeprowadzamy w głowie obiektywną analizę, a jej wynikiem jest „on nie był w sumie taki zły” albo „wolę to niż samotność”. Na to wszystko dodatkowo ma wpływ nasze obniżone poczucie własnej wartości.

Choć pielęgnowanie urazy po wsze czasy nie jest dobre, to nie można jednak zapominać, dlaczego się rozstało z narcyzem. Przypominaj sobie w chwilach słabości o powodach swojej radykalnej decyzji. Może ci pomóc rozmowa z bliską osobą, która mogła obserwować twój związek z zewnątrz.

5. Odzyskaj swoje życie dla siebie

Szczęście z samym sobą jest kluczem do szczęścia z drugim człowiekiem. Narcyz potrafi tak zawładnąć relacją, że po jej zakończeniu masz wrażenie, że zabrał ze sobą dużą część ciebie i twojego życia.

Najwyższy czas, by je odzyskać. Pamiętaj, że twoja egzystencja jest niezależna od partnera, co nie jest pochwałą bezwzględnego egoizmu!

Jesteśmy silniejsi, pewniejsi siebie, mamy większe poczucie własnej wartości i jesteśmy tym samym atrakcyjniejsi i lepiej odbierani przez otoczenie, jeśli mamy własne hobby, własne cele w życiu, system wartości czy grono znajomych.

Zadbaj więc w pierwszej kolejności o poczucie własnej tożsamości, zanim wejdziesz w kolejną bliską relację.

Rozwód z narcyzem: najważniejsze zasady

Narcyz może zamienić i tak ciężkie doświadczenie rozwodu w prawdziwy koszmar. Rozwód to często nie tylko rozstanie, ale przede wszystkim walka: o prawa, o własność, o rodzinę i własną godność.

Dodatkowym utrudnieniem jest to, że w przypadku rozpadu związku małżeńskiego, towarzyszące temu okoliczności nie pozwalają ci na wprowadzenie zasady „zero kontaktu”. Co więc należy zrobić?

Jeśli musisz kontaktować się z narcyzem, ponieważ macie wciąż wspólne mieszkanie (być może nawet nie udało się żadnemu z was wyprowadzić), zobowiązania i być może również dzieci, zastosuj zasadę ograniczonego kontaktu.

Zgodnie z nią kontakt z byłym lub byłą jest dopuszczalny, ale tylko w wyjątkowych, koniecznych sytuacjach, niezwiązanych z waszą prywatną relacją, ale z bieżącymi sprawami (np. dziećmi, różnymi decyzjami formalnymi itp.).

Najlepiej będzie od samego początku wyraźnie zaznaczyć granice i się ich trzymać. Narcyz będzie próbował wielokrotnie je przekroczyć, dlatego w miarę możliwości postaraj się od niego odizolować. Jeśli nie możesz się wyprowadzić nawet na krótko, spędzaj dużo czasu poza domem.

Drugą ważną rzeczą jest poważne rozważenie oddania sprawy w ręce specjalistów. Opieka psychologa rodzinnego, a niekiedy też psychologa dziecięcego może okazać się koniecznością, a jednocześnie ogromnym wsparciem.

Ponadto kwestie formalne lepiej w maksymalnym zakresie powierzyć prawnikowi i mediatorowi. Będąc w bliskiej relacji z narcyzem, odczuwamy emocjonalną zależność i jesteśmy podatni na manipulacje. Osoba z zewnątrz dużo lepiej sobie poradzi z rozwiązaniem tej sytuacji, a ty ochronisz swój komfort psychiczny.

Szczegółowe porady dotyczące rozstania i rozwodu z narcyzem znajdziesz w moim poradniku „Sposób Na Narcyza” i „Sposób Na Narcyzkę„. Klikając poniżej, przejdziesz na stronę prezentującą zawartość wszystkich rozdziałów.

Metoda pozwalająca bronić się przed narcystyczną osobą, odpowiedzieć na jej manipulacje, zdobyć ją lub skłonić do powrotu

Rozstanie z narcyzem: jak pójść dalej

Rozstanie z narcyzem to zakończenie toksycznego związku. Aby nie powtórzyć tego błędu i nie wrócić do niezdrowego układu, potrzeba nierzadko intensywnej pracy z terapeutą i treningu samoświadomości, by na zawsze uwolnić się od szkodliwej relacji i zrozumieć mechanizmy, które sprawiły, że byliśmy jej częścią.

Mam nadzieję, że porady w dzisiejszym wpisie okazały się dla ciebie pomocne. Zachęcam cię dodatkowo do lektury mojego e-booka Nowy Początek Po Zawodzie Miłosnym.

Pozwoli ci odpowiednio przepracować ból po rozstaniu z narcyzem i zacząć twoje życie na nowo tak, by spotkać na swojej drodze tę właściwą osobą, z którą uda ci się stworzyć satysfakcjonujący i szczęśliwy związek.

Ponadto, jeśli chcesz skorzystać z doraźnego wsparcia, możesz zapisać się za pomocą poniższego formularza i otrzymywać codziennie maile zawierające cenne porady dotyczące rozstania i przeżywania rozczarowania miłosnego.

Uzyskaj Dostęp Do Bezpłatnej Serii Maili, Które Pomogą Ci Przestać Cierpieć i Uleczyć Twoje Złamane Serce

4.1/5 - (39 votes)
Picture of Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi to blog poświęcony rozwojowi osobistemu, psychologii i relacjom partnerskim. Nasz zespół redakcyjny składa się z doświadczonych autorów specjalizujących się w relacjach partnerskich, a wszystkie treści są tworzone zgodnie ze ściśle określoną polityką redakcyjną.

Czytaj również: