Szukaj
Close this search box.

Rozstanie z kochanką: jakie ma przyczyny i jak sobie z nim radzić?

rozstanie z kochanką

Dziś na warsztat weźmiemy jedno z bardziej skomplikowanych zagadnień w dziedzinie relacji damsko-męskich: rozstanie z kochanką. Czego możesz się spodziewać po tym wpisie?

Przede wszystkim przeanalizujemy wszystkie możliwe przypadki rozstania z kochanką: ich przyczyny, okoliczności i konsekwencje. Najprawdopodobniej jesteś (lub byłeś) w stałym związku, ale dopuściłeś się zdrady – miałeś kochankę. To mógł być przelotny romans, ale też całkiem poważna relacja. Rozstanie z kochanką może interesować cię z dwóch powodów: albo rozstaliście się, a ty nie umiesz się z tym pogodzić, albo chcesz się z nią rozstać, ale nie wiesz, jak to zrobić.

Przyjrzymy się zatem w pierwszej kolejności, jakie mogą być przyczyny rozstania z kochanką. Następnie zajmiemy się przypadkiem, kiedy to ty chcesz zerwać z kochanką, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać. Na koniec rozważymy jeszcze dwie sytuacje, kiedy nie umiesz zaakceptować zakończonej relacji z kochanką, i odpowiemy sobie na pytanie: jak sobie z tym rozstaniem poradzić, by zapomnieć, oraz jak odzyskać kochankę.

Na to ostatnie pytanie częściowo może pomóc ci odpowiedzieć bezpłatny test online, który gorąco ci polecam. Wystarczy przebrnąć przez kilkanaście pytań, by poznać procentowe szanse na odzyskanie byłej partnerki. Kliknij poniżej i poznaj swój wynik!

Jakie są twoje realne szanse na odzyskanie?

Rozstanie z kochanką: przyczyny

Wbrew pozorom bez względu na to, czy to ty chcesz się rozstać z kochanką, czy to ona cię rzuciła, przyczyny tego zjawiska mogą być w wielu przypadkach całkiem podobne. Zasadniczo główne powody rozstania z kochanką można sprowadzić do 4 najważniejszych.

Czytając, spróbuj przeanalizować swoją sytuację i zastanowić się, która przyczyna najbardziej jej odpowiada (a może jest ich kilka?). Zrozumienie przyczyn jest kluczowe dla dalszych działań w zależności od tego, jaki jest twój cel: czy jest nim zerwanie z kochanką, wyleczenie się z uczucia do niej czy też odzyskanie jej.

Dekonspiracja

Dekonspiracja to chyba jedna z częstszych przyczyn rozstania z kochanką. Ma ona różne podłoża i różne uwarunkowania. Ogólnie rzecz biorąc, chodzi rzecz jasna o sytuację, w której wasz romans wychodzi na jaw.

Po pierwsze, romans może zostać ujawniony zarówno po twojej, jak i po jej stronie – zależy, czy oboje tkwicie w stałym związku. Jeśli po twojej – prawdopodobnie to ty chcesz się rozstać po to, by ratować swoje małżeństwo (czy inny ważniejszy dla ciebie związek). Rozstanie oznacza w tym wypadku najczęściej jednorazowe powiedzenie, że to koniec, i zerwanie kontaktów. Podobna sytuacja może mieć miejsce po jej stronie – wówczas to ty nie masz wpływu na jej decyzję.

Po drugie, dekonspiracja może się odbyć przy udziale różnych osób: najczęściej romans odkrywa osoba zdradzana, ale mogło być też tak, że sam się przyznałeś do zdrady i tym samym zdekonspirowałeś (rzadszy przypadek) lub też to twoja kochanka ujawniła żonie waszą relację (np. szukając zemsty).

Pragnienie normalnego związku

Pragnienie stworzenia normalnej relacji, bez ukrywania się, jest najczęściej ambicją kochanki – i to właśnie może przyczynić się do rozstania. Jeśli oboje tego chcecie, oczywiście nie ma problemu (poza tym, że wcześniej musisz zamknąć poprzedni związek). Często jednak mężczyźni wdają się w romans, ale chodzi im tylko o odskocznię od małżeńskiej rutyny i nie szukają nowego stałego związku. Tu właśnie rodzi się konflikt.

Jak zapomnieć o chłopaku który jest z inną

Twoja kochanka mogła cię zostawić, wiedząc, że nigdy nie opuścisz dla niej żony. Stwierdziła, że nie ma sensu marnować na ciebie czasu i że nie chce być zawsze „tą drugą”. Wyczuwając jej oczekiwania, które być może wyrażała też bardzo bezpośrednio, ty też mogłeś dojść do wniosku, że wolisz się wycofać z tego układu, zanim zacznie wymagać od ciebie dodatkowych zobowiązań. Romans potrafi skutecznie rozbić małżeństwo, ale znacznie rzadziej przeradza się później w kolejny stały związek.

Nowe priorytety

Czym mogą być nowe priorytety i w jaki sposób doprowadzają one do rozstania? Najczęściej jest to po prostu kolejna osoba, która budzi większe zainteresowanie. Nowym priorytetem może być zatem mężczyzna, który pojawił się w życiu kochanki, a który z różnych powodów jest bardziej interesujący i wyparł cię z dotychczasowej pozycji (np. jest singlem, który stawia ją na pierwszym miejscu i chce stworzyć z nią oficjalny związek). W twoim życiu też mogła pojawić się inna kobieta – wtedy to ty dążysz do rozstania.

Bywa też tak, że nowe priorytety związane są np. ze sprawami rodzinnymi: z pewnych powodów mogłeś dokonać przewartościowania i stwierdzić, że relacja z żoną jest dla ciebie ważniejsza i chcesz się jej całkowicie poświęcić (mogło do tego doprowadzić konkretne wydarzenie, np. żona jest w ciąży). Poza tym są różne inne czynniki związane z życiem prywatnym, które powodują, że przynajmniej jedno z was nie ma czasu dla drugiej osoby (i nie chce go znaleźć), co ostatecznie prowadzi do rozstania.

Wypalenie się fascynacji

Jak w każdym związku, również w relacji z kochanką do rozstania może dojść na skutek najzwyklejszej nudy. Nie zapominajmy, że to właśnie głównie nowość kusi nas i ekscytuje do tego stopnia, że jesteśmy w stanie nawiązać romans. Jednak to, co nowe, przez swoją definicję, nie może takie być w nieskończoność. Albo zostaje zastąpione czymś nowszym, albo po prostu przestaje nam dostarczać tych początkowych, bardzo atrakcyjnych bodźców.

Wypalenie się fascynacji może dopaść zarówno ciebie, jak i twoją kochankę. Wynikiem tego jest to, że któreś z was zaczyna dążyć do ograniczenia kontaktu: spotykacie się coraz rzadziej, coraz rzadziej do siebie dzwonicie, nie jesteście już tak entuzjastycznie nastawieni do waszej relacji, a nawet seks przestał być taki, jak kiedyś. Jeśli wasz romans miał być tylko sposobem na nudę, a nigdy nie planowaliście stałego związku, bardzo możliwe, że do rozstania dojdzie samoistnie właśnie z powodu wypalenia się relacji, która nie była nigdy oparta na niczym głębszym.

Jak się rozstać z kochanką?

Kiedy mężczyzna dochodzi do momentu, w którym postanawia, że chce zakończyć definitywnie relację z kochanką, zastanawia się, jak to sprawnie przeprowadzić. Oczywiście wszystko zależy od sytuacji i charakteru, ale właśnie dlatego rozstanie to może mieć bardziej lub mniej dramatyczny i skomplikowany przebieg.

Pomińmy w tych rozważaniach kwestie charakterologiczne. Wiele kobiet bez większych problemów wycofa się z relacji. Kochanka sama może już nie być zainteresowana tym związkiem, może też poczuć się zraniona i odtrącona, ale tak czy inaczej zaakceptować rozstanie z klasą. A przynajmniej nie dążyć do zemsty. W takiej sytuacji kobieta może po prostu odwrócić się na pięcie, obrazić, ale nie będzie się angażować w cudze sprawy, bo wie, że tylko przysporzy sobie problemów i cierpień. Bywa jednak i tak, że ex kochanka ma wyjątkowo mściwy charakter i zazdrość popchnie ją do próby zniszczenia twojego małżeństwa. Wówczas trzeba uprzedzić bieg wypadków i dać jej do zrozumienia, że na to nie pozwolisz i nie pozostaniesz jej na pewno dłużny.

Rozstanie najlepiej załatwić możliwie polubownie. Jeśli oboje czujecie, że potencjał waszej relacji się wyczerpał, nie będzie z tym większego problemu. Podobnie, jeśli twoja kochanka nie traktowała waszej relacji zbyt serio, a sama tylko chciała się zabawić. Wówczas wystarczy szczera rozmowa i pokojowe pożegnanie.

Jeśli wasz romans został zdemaskowany, do rozstania prawdopodobnie dojdzie dość gwałtownie. Z szacunku jednak do jej uczuć oraz ze względu na to, że odpowiedzialność za sytuację leży głównie po twojej stronie, nie urywaj z nią kontaktu w sposób brutalny. Postępuj łagodnie i bądź szczery, bo z oszukiwania – jak widać – nic dobrego nie wychodzi.

Jeśli natomiast chciałbyś, żeby wasza relacja jakoś się rozeszła po kościach sama z siebie, żeby nie wywołać burzy, najlepiej będzie jak przestaniesz się starać o nią zabiegać i dbać oraz stopniowo zaczniesz ograniczać kontakt. Gdy potem dojdzie do rozstania, kochanka będzie na nie już trochę przygotowana, a możliwe, że sama je zainicjuje.

Rozstanie z kochanką: jak sobie poradzić?

Jeśli to kochanka cię zostawiła, bardzo możliwe, że czujesz to samo, co czułbyś, gdyby porzuciła cię twoja stała partnerka. Nie odzwierciedla to jednak pełnego spektrum przypadków.

Kiedy romans był relacją krótkotrwałą i nie pociągał za sobą znacznego emocjonalnego przywiązania (a tak często bywa), to rozstanie, nawet z inicjatywy kochanki, nie pozostawia po sobie głębokiego i bolesnego śladu – co najwyżej chwilową złość, rozczarowanie czy poczucie pustki. Bywa też, że twoje negatywne samopoczucie wynika z obniżonego poczucia własnej wartości, które ma miejsce praktycznie zawsze, gdy ktoś nas odrzuca. Nie musiałeś być po uszy zakochany w kobiecie, z którą miałeś romans, ale wystarczyło, że zrezygnowała z ciebie i odebrała kompletnie kontrolę nad sytuacją. Wówczas nie ma lepszego sposobu, jak zajęcie się sobą i innymi aktywnościami, które poprawią nastrój i zadowolenie z siebie.

Z najtrudniejszym przypadkiem mamy do czynienia wtedy, kiedy rozstanie jest dla nas bardzo bolesne, ponieważ wiązaliśmy jakieś dalsze plany z tym związkiem i naprawdę poczuliśmy, że znaleźliśmy bratnią duszę. Wtedy należy zaakceptować rozstanie i pozwolić sobie na intensywne choć limitowane czasowo przeżywanie bólu. Lepiej wyjechać na kilka dni samemu, żeby nie przynosić swoich przeżyć do domu. Nie należy utrzymywać z kochanką kontaktu, śledzić tego, co robi i z kim się spotyka, a zamiast tego zadbać o swoje samopoczucie i spróbować czegoś nowego, by wypełnić pustkę.

W tym miejscu chciałbym polecić ci również e-book „Nowy Początek Po Zawodzie Miłosnym”, w którym krok po kroku wyjaśniam, jak pokonać cierpienie po rozstaniu i stanąć na nogi. Znajdziesz w nim praktyczne ćwiczenia i wiele cennych porad uwzględniających różne życiowe sytuacje. Zapoznaj się z nim, klikając obrazek poniżej.

Odkryj metodę i najlepsze techniki, żeby przestać cierpieć z miłości, szybko zapomnieć o ex i zbudować sobie cudowne życie.

Rozstanie z kochanką: jak ją odzyskać?

Jeśli nie godzisz się jednak z rozstaniem, pozostaje ci druga możliwość: próba odzyskania. Tematowi odzyskania kochanki (oraz kochanka) poświęciłem oddzielny wpis (patrz: Jak odzyskać kochanka lub kochankę), dlatego nakreślę go tutaj tylko w skrócie.

W pierwszej kolejności musisz rozpoznać powody rozstania, a następnie ocenić, czy jesteś w stanie im zaradzić i czy chcesz im zaradzić. Np. jeśli kochanka oczekiwała, że zostawisz dla niej obecną partnerkę, czy jesteś gotów podjąć ten krok? Jeśli nie, to problem błyskawicznie wróci i doprowadzi do kolejnego rozstania.

Na jakiś czas powinieneś zerwać kontakt z kochanką, by pozwolić jej zatęsknić za tobą oraz by móc samemu przemyśleć sprawę i opracować strategię. Skup się na swojej wewnętrznej i zewnętrznej przemianie, która ja oczaruje, oraz na rozwiązaniu problemów, o których wspomniałem wyżej. Po kilku tygodniach spróbuj wznowić kontakt, wybadać jej reakcję i ponownie ją uwieść.

Jeśli odzyskanie kobiety to dla ciebie czarna magia, masz mętlik w głowie i nie wiesz, od czego zacząć, sięgnij po mój poradnik w formie e-booka „Klucz Do Odzyskania”. To szczegółowo opracowana metoda, pełna praktycznych wskazówek i technik. Będziesz miał wrażenie, że w tym trudnym czasie ktoś prowadzi cię za rękę i dokładnie pokazuje, co masz zrobić w danym momencie. Kliknij poniżej i dowiedz się więcej.

Kompletny Przewodnik Odzyskania Byłą Dziewczynę lub Żonę i Przejęcia Kontroli nad Własnym Życiem

Przede wszystkim jednak zastanów się, co tak naprawdę chcesz uzyskać. Czy naprawdę zależy ci na tym, żeby utrzymać romans? Jeśli tak, jak go sobie wyobrażasz i jaki sens w tej sytuacji ma twój stały związek? Czy jeśli kochanka postanowiła zostać ze swoim mężem/stałym partnerem, to czy naprawdę coś osiągniesz, rozbijając ich związek?

Relacja z kochanką to trudny temat, ponieważ nieuchronnie przewiduje obecność osób trzecich (tych zdradzanych), których uczucia i godność też powinny być brane pod uwagę. Mam jednak nadzieję, że po lekturze tego wpisu lepiej rozumiesz, na czym polega rozstanie z kochanką, co je powoduje i jakie może mieć dla ciebie konsekwencje.

4.5/5 - (24 votes)
Picture of Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi to blog poświęcony rozwojowi osobistemu, psychologii i relacjom partnerskim. Nasz zespół redakcyjny składa się z doświadczonych autorów specjalizujących się w relacjach partnerskich, a wszystkie treści są tworzone zgodnie ze ściśle określoną polityką redakcyjną.

Czytaj również: