Szukaj
Close this search box.

Romans z narcyzem: czym grozi i czy lepiej go zakończyć?

romans z narcyzem

Romans z narcyzem może zapowiadać się jak ekscytująca przygoda, ale na ogół nie kończy się niczym dobrym. A jeśli nie realizuje się najgorszy scenariusz, to prawdopodobnie nie miałaś do czynienia z narcyzem.

Jeśli tkwisz w niezobowiązującym związku, który początkowo wydawał się jak z bajki, lecz po pewnym czasie nastąpił zwrot o 180 stopni, czytaj dalej. Bardzo możliwe, że trafiłaś na narcyza, który potrafi być bardzo uwodzicielski, ale w rzeczywistości jest przemocowym manipulatorem, skoncentrowanym na sobie i traktującym innych przedmiotowo.

Z dzisiejszego wpisu dowiesz się ostatecznie, czy facet, z którym się spotykasz (lub spotykałaś), jest narcyzem. Objaśnię też, czym charakteryzuje się romans z narcyzem i z jakich etapów się składa. Powiemy też sobie o zachowaniu narcyza w sytuacjach intymnych, a na koniec także o tym, jak zakończyć romans z narcystycznym facetem.

Po lekturze tego wpisu na pewno będziesz miała większą świadomość tego, czym grozi nawet przelotna relacja z narcyzem i jak sobie z tym poradzić. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o narcystycznej osobowości (szczególnie jeśli zabrnęłaś w związku z narcyzem nieco dalej), przeczytaj „Sposób Na Narcyza„. Kliknij poniżej, by zapoznać się z jego zawartością:

Strategia, która pozwala bronić się przed narcyzem, zdobyć go, odzyskać lub uwolnić się od niego

Czy mam romans z narcyzem?

Na początku spróbujmy sobie raz na zawsze wyjaśnić, kim jest narcyz, jakie ma cechy charakteru, jak się zachowuje i jak go rozpoznać. Prawda jest bowiem taka, że wiele kobiet dopatruje się narcystycznego zaburzenia osobowości u zwykłego lekkoducha i egoisty, a z drugiej strony inne dają się całkowicie omotać przez prawdziwego narcyza.

Powiedzmy więc sobie jasno: narcyz to osoba, która na ogół będzie tworzyła toksyczne relacje. Przy nim nigdy nie będziesz miała poczucia, że jesteś kochana i najważniejsza. Będziesz za to upokarzana i lekceważona, zdradzana i okłamywana. Będziesz żyła w strachu i niepewności. Zaczniesz zastanawiać się, czy w ogóle twoje postrzeganie rzeczywistości jest zgodne z prawdą.

Wielu mężczyzn może mieć lekko narcystyczny rys. To nie znaczy, że posiadają wszystkie cechy patologicznego narcyza, ale ich osobowość ciąży w tym kierunku, co ma swoje konsekwencje. Zrób poniższy test online (jest darmowy), który pomoże ci ocenić, jakim narcyzem jest twój kochanek (jeśli w ogóle nim jest):

Dowiedz się, czy on jest narcyzem

Klasyczny narcyz jest egoistą i egocentrykiem, a przy tym megalomanem. Uważa siebie za jednostkę wybitną, jest całkowicie skoncentrowany na sobie, a inne osoby traktuje przedmiotowo. Nie stosuje tych samych standardów w stosunku do siebie i innych.

Co więcej cechuje go niemal całkowity brak empatii. Potrafi wykreować swój wizerunek, ale nie umie współczuć i postawić się na czyimś miejscu. Manipuluje ludźmi, wmawiając im różne rzeczy i traktując nieadekwatnie do sytuacji. Rujnuje przy okazji poczucie własnej wartości u najbliższych.

Narcyz ma ponadto skłonność do zdrady, kłamstwa i skrajnych zachowań, w tym nałogów i ryzyka, a także bywa agresywny. Szybko się nudzi, a innych wykorzystuje tylko do zaspokajania własnych potrzeb. Może dystansować się i robić inwazyjny na zmianę, nie licząc się w ogóle z uczuciami drugiej osoby.

Więcej na temat rozpoznawania narcyza przeczytasz choćby w tym wpisie: Jak rozpoznać narcyza?

Love bombing, czyli początki romansu z narcyzem

Początkową fazę romansu z narcyzem zazwyczaj wiąże się z pojęciem love bombing, czyli bombardowanie miłością. Kiedyś określenie to dotyczyło głównie sekt pozyskujących manipulacjami swoich członków. Obecnie coraz częściej używa się go w kontekście związku z narcyzem.

Ogólnie rzecz biorąc, chodzi o to, by pozyskać względy i zaufanie danej osoby przez pokazywanie jej, że jest ważna i wyjątkowa, oraz klasyczne uwodzenie. W praktyce ofiara love bombingu jest traktowana jak księżniczka, która spotkała swojego księcia z bajki. Dlatego też pierwsza faza romansu z narcyzem nacechowana jest dużym entuzjazmem.

Stosujący love bombing narcyz będzie cię obsypywał komplementami i prezentami. Będzie codziennie się z tobą kontaktował i szybko przejdzie od zwykłej znajomości do namiętnego romansu czy nawet poważnych deklaracji miłosnych.

Ponadto będzie próbował jak najwięcej się o tobie dowiedzieć. Będzie naśladował twoje zachowania, zainteresowania i preferencje. Pozna twoje słabe punkty, by początkowo odgrywać współczucie i nadmierną troskę. Będzie podkreślać, że jesteście dla siebie stworzeni i że nie może bez ciebie żyć.

kochanek narcyz

W ten sposób, krok po kroku, zacznie ciebie od siebie uzależniać. Przede wszystkim sprawi, że będziesz go traktować jako punkt odniesienia dla swojego poczucia wartości. Będziesz mu bezgranicznie ufać, choć niewiele się o nim dowiesz. Dodatkowo na myśl o tym, że miałabyś go zostawić, będziesz miała poczucie winy.

Symptomy, które zostały opisane wyżej, wskazują na to, że narcyz stosował wobec ciebie love bombing i udało mu się w ten sposób zbudować kontrolę nad tobą. Daje mu to pewność, że czegokolwiek teraz nie zrobi, ty mu się nie przeciwstawisz.

Dlatego właśnie ofiarami narcyza są najczęściej osoby niezbyt pewne siebie, o obniżonej samoocenie, bardzo empatyczne i wrażliwe, nierzadko o osobowości zależnej. One najłatwiej poddadzą się manipulacjom, choć należy podkreślić, że również osoby o kompletnie przeciwnym charakterze, na pierwszy rzut oka silne i niezależne, potrafią wpaść w sidła narcystycznego partnera.

Od bombardowania miłością do bombardowania samooceny

To, co najbardziej typowe dla narcyza, to jego drastyczna przemiana, kiedy stwierdzi, że ma cię już w garści. W tym momencie właśnie ujawniają się wszystkie jego negatywne cechy, o których mówiliśmy sobie na początku.

Podobnie jak sekta w zamian za „miłość” oczekuje zapłaty w postaci bezgranicznego oddania, bez względu na wszystko, narcyz uzurpuje sobie prawo do decydowania o tobie. Przede wszystkim masz zaspokajać jego potrzeby, dokarmiać jego ego i stać się dla niego zwierciadłem, w którym będzie mógł się odbijać.

Dlatego nie będzie tolerował ani krytyki, ani kompromisów. Wszystkie jego życzenia będą musiały być natychmiast spełnione. W zamian nie dostaniesz nic. Twoje potrzeby nie będą się liczyć.

Narcyz będzie demolował twoją samoocenę. Skoro zależy ona od niego, równie dobrze może ją osłabić. Zacznie cię lekceważyć, traktować jak głupią, naiwną, prostą i nudną. Będzie stosować manipulacje, np. wyolbrzymiając twoje wady i błędy, a bagatelizując własne przewinienia.

romans z narcystycznym facetem

Da ci też do zrozumienia, że to on dawkuje uczucie. Będziesz miała wrażenie, że musisz zasłużyć na jego miłość, a jesteś karana za nieposłuszeństwo. Wielokrotnie jednak ta sama rzecz raz sprawi mu przyjemność, raz będzie irytować. Narcyz jest jak tykająca bomba i nigdy nie wiadomo, czego się po nim spodziewać.

Narcyz będzie też kontrolował twoje relacje z innymi ludźmi. Odwiedzie cię od planów samorozwoju, ograniczy znajomości, które mogłyby zagrozić jego kontroli. Jednocześnie na zewnątrz może sprawiać wrażenie kochającego partnera i twojego opiekuna. Dramat ofiar narcyza polega często na tym, że nie są w stanie udowodnić, co się dzieje w ich związku. Same też zaczynają zastanawiać się, czy to przypadkiem z nimi nie jest coś nie tak.

Nawet krótki i intensywny romans może tak się skończyć. Narcyz w końcu nie bez powodu „męczy się” nad tym, żeby owinąć sobie ciebie wokół palca. Równie dobrze może cię z dnia na dzień porzucić, kiedy stwierdzi, że już nic więcej mu nie dasz. Po takiej relacji możesz się czuć jak po jeździe na kolejce górskiej, a nawet przejść załamanie.

Narcyz w łóżku: idealny kochanek czy zaborczy tyran?

Mówiąc o romansie z narcyzem, nie możemy pominąć tematu relacji intymnych. Po pierwsze dlatego, że specyfika romansu polega zwykle na relacji o charakterze seksualnym. Po drugie dlatego, że narcyz bardzo szybko przechodzi do rzeczy, a znajomość z nim jest intensywna. Po trzecie w końcu dlatego, że zachowanie narcyza w łóżku doskonale odzwierciedla jego charakter i zachowanie poza nim.

Zgodnie z tym, co powiedzieliśmy sobie wcześniej, na początku mamy do czynienia z love bombingiem. Na tym etapie narcyz będzie odgrywał rolę idealnego kochanka. Będzie jednocześnie czuły i namiętny, a ty bez problemu poddasz się jego urokowi. Będziesz miała wrażenie, że adoruje cię w łóżku. Tak naprawdę jednak on tylko szuka w tobie odbicia dla swojego wybujałego ego.

Jak wiesz, ta sielanka nie będzie trwała wiecznie. Narcyz jest w łóżku egoistą i zwraca uwagę wyłącznie na własne potrzeby. Brak mu empatii, za to stawia siebie zawsze na pierwszym miejscu. Jest kontrolujący i dominujący.

To jednak nie wszystko. Do tego momentu mogłoby się bowiem wydawać, że romans z narcyzem to po prostu krótka jazda bez trzymanki, doskonała dla osób głodnych wrażeń.

związki z narcyzem

Narcyz jednak wykorzystuje seks jako narzędzie opresji i manipulacji. Może go na przykład dawkować w ramach systemu wymierzania kar. Będzie też zrzucał na ciebie odpowiedzialność za jakość waszych kontaktów seksualnych. Może krytykować cię za wygląd i zachowanie. Nie będzie wyrozumiały dla twojej niedyspozycji, za to wpędzi cię w poczucie winy i kompleksy.

Dlatego właśnie nawet krótki romans z narcyzem może skończyć się dla ciebie i dla twojej samooceny bardzo źle. Gdy widzisz niepokojące sygnały, bierz nogi za pas!

Jak zakończyć romans z narcyzem?

Skoro masz już świadomość, że twój romans to tak naprawdę pułapka narcyza, najlepiej zerwij go tak szybko, jak to możliwe. Pomocny będzie w tym przypadku poradnik, który dostarczy ci wiedzy na temat charakteru narcyza i jego manipulacji oraz pokaże ci, jak z nim postępować w różnych sytuacjach.

Takim poradnikiem jest e-book „Sposób Na Narcyza„, który pozwoli ci odzyskać kontrolę nad sytuacją. Narcyz tylko do pewnego stopnia jest nieprzewidywalny, ale jego też można przechytrzyć. Zobacz, jak to zrobić, dzięki praktycznym przykładom i wnikliwym wyjaśnieniom.

Strategia, która pozwala bronić się przed narcyzem, zdobyć go, odzyskać lub uwolnić się od niego

Poza tym musisz pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim kończąc taki romans, musisz być bardziej niż konsekwentna. Nie ma żadnej taryfy ulgowej. Narcyz może wcześniej czy później chcieć odzyskać nad tobą kontrolę. Tylko całkowite odcięcie go może okazać się skuteczne.

Przenieś swoją uwagę na kontakty z osobami, które są ci bliskie i którym ufasz. Możesz spróbować też wyjechać na parę dni. Jeśli narcyz zdołał dorobić sobie klucze do twojego mieszkania, zmień zamki. Unikaj go i jego znajomych. Odeślij mu wszystkie jego rzeczy, żeby nie miał pretekstu do spotkań.

Romans zwykle nie pociąga za sobą poważnych zobowiązań. Wykorzystaj to, że jesteś w relacji, którą stosunkowo łatwo zakończyć. Jeśli dręczą cię wyrzuty sumienia, przygnębienie czy stany lękowe, skonsultuj się z psychologiem. Nie licz też na to, że narcyz się zmieni. Może chcieć cię przekonać do zmiany decyzji, obietnicami i udawaną skruchą, ale to prawie nigdy nie jest dobry pomysł.

4.2/5 - (9 votes)
Picture of Redacja
Redacja
Rozwój Do Potęgi to blog poświęcony rozwojowi osobistemu, psychologii i relacjom partnerskim. Nasz zespół redakcyjny składa się z doświadczonych autorów specjalizujących się w relacjach partnerskich, a wszystkie treści są tworzone zgodnie ze ściśle określoną polityką redakcyjną.

Czytaj również: