Psychika mężczyzny po rozwodzie. Jak facet radzi sobie z rozstaniem?

psychika mężczyzny po rozwodzie

Rozwód znajduje się na drugim miejscu w zestawieniu najbardziej stresujących życiowych doświadczeń, zaraz po śmierci małżonka. I nie ma w tym wypadku rozróżnienia na płeć – dla obu jest to przeżycie równie trudne. Dlatego niesłuszne jest przekonanie, że psychika mężczyzny po rozwodzie ma się znacznie lepiej niż u kobiety.

Przywykliśmy do stereotypu faceta, który dobrze znosi emocjonalne kryzysy, jest niezależny i niestraszne mu życie singla. Wynikająca z tego presja sprawia, że mężczyzna z trudem przyznaje się do swojego cierpienia. Dlatego dziś poświęcimy trochę uwagi męskiej sferze uczuciowej i temu, co się z nią dzieje po rozstaniu z żoną.

Dowiesz się, dlaczego mężczyzna po rozwodzie wcale nie cierpi mniej niż kobieta i jak kształtuje się jego psychika. Jeśli sam jesteś w takiej sytuacji, przeczytasz tu także, co robić, by poprawić swój stan emocjonalny. Na koniec powiemy sobie, kiedy po rozwodzie jest czas na nowy związek.

Zanim przejdziesz do lektury, możesz zrobić krótki test online, który wykaże, jak sobie radzisz z rozstaniem i zawodem miłosnym. Jest on darmowy, zajmuje tylko parę minut, a wynik pojawia się bezpośrednio po jego ukończeniu. Znajdziesz go tutaj.

Jak radzisz sobie z zawodem miłosnym?

Dlaczego mężczyzna po rozwodzie bardziej cierpi?

Zacznijmy od zagadnienia, które zostało już nieco nakreślone we wstępie. Mówiliśmy o tym, że mężczyzna nie chce na ogół afiszować się ze swoim cierpieniem ani mówić o swoich emocjach. Obawia się, że otoczenie uzna takie zachowanie jako niemęskie.

W ten sposób jednak nie udaje mu się przepracować odpowiednio negatywnych emocji, tłumi je, przekształca w agresję, sięga po nałogi, a przede wszystkim sam nie potrafi zrozumieć, co się z nim dzieje i jak może sobie pomóc. Jest to więc błędne koło, bo im bardziej mężczyzna maskuje swoje emocje, tym silniej je odczuwa i tym silniej na niego oddziałują.

Dla porównania, kobiety nie mają na ogół większych oporów, by zwierzyć się, dać upust swoim emocjom np. przez płacz i opowiadać o nich. Po takim seansie z przyjaciółką kobieta czuje się znacznie lepiej i jest w stanie dalej stawiać czoła problemom, choć te wciąż pozostają nierozwiązane.

To znów jednak nie znaczy, że kobieta zawsze radzi sobie emocjonalnie lepiej od mężczyzny. Proporcje się raczej wyrównują, a różnice polegają na fazach, przez które przechodzą rozwodząca się kobieta i rozwodzący się mężczyzna.

Kobieta zwykle wcześniej wyczuwa kryzys, a jej decyzja o rozwodzie jest od dawna przemyślana. Czas przed rozwodem jest dla niej nierzadko trudniejszy niż sam rozwód, a jej największe cierpienie przypada po prostu na inny moment.

Dla mężczyzny wiadomość o rozwodzie jest często szokiem, bo nie spodziewa się, że to, co działo się w jego związku, mogło do tego doprowadzić. Dopiero gdy rozwód staje się faktem, dociera do niego, co stracił. Wtedy jego cierpienie osiąga punkt kulminacyjny – a w tym samym czasie kobieta ma poczucie, że najgorsze już za nią.

Przeczytaj też: Facet po rozstaniu

Psychika mężczyzny po rozwodzie

Jak zostało wspomniane, pierwszą reakcją mężczyzny na wiadomość o rozwodzie jest szok i niedowierzanie. Początkowo nie zauważa kompletnie związku między problemami w małżeństwie a decyzją żony. Gdy słyszy, że od dawna się nie dogadują czy że ją zaniedbuje, jest szczerze zaskoczony. Był przekonany, że dawał z siebie wszystko co najlepsze.

mężczyzna po rozwodzie

Stopniowo jednak do mężczyzny dociera, że sprawa jest poważna. Zaczyna rozumieć popełnione błędy i postanawia je naprawić. Mocno wierzy w szansę na powrót i poprawę relacji o 180 stopni. Jest gotów do działania i ma wrażenie, że druga strona go w tym poprze. Perspektywa rozwodu jest więc wciąż dla niego mało realna.

Niekiedy faktycznie na tym etapie udaje się odzyskać żonę, która wahała się i postanowiła dać drugą szansę. Ale w wielu sytuacjach rozwód jest już przesądzony – problem w tym, że tylko żona zdaje sobie z tego sprawę.

Dlatego właśnie cierpienie, samotność, wewnętrzna pustka, poczucie winy oraz rozpacz docierają do mężczyzny z „opóźnieniem”, kiedy już wie, że nie ma odwrotu. Wtedy jest kompletnie zdruzgotany, a jednocześnie nie potrafi sobie poradzić ze swoimi emocjami. Rozwód postrzega jako porażkę, boi się o przyszłość, traci grunt pod nogami. Dodatkowo, jeśli z żoną zostały dzieci, ma poczucie utraty całej rodziny.

Jak mężczyzna ma przetrwać rozwód?

Zobaczmy teraz, co mężczyzna po rozwodzie może zrobić, by jego stan emocjonalny się ustabilizował. Zwrócimy uwagę na 4 aspekty, dzięki którym psychika mężczyzny po rozwodzie ma szansę szybciej wrócić do normy.

Akceptacja sytuacji

Pierwszym krokiem jest akceptacja tego, co się stało. Nie powinno to dziwić, skoro powiedzieliśmy już, że mężczyzna przez długi czas ma właśnie problem z przyjęciem do wiadomości tego, że jego żona chce rozwodu. Im szybciej zacznie sobie z tego zdawać sprawę, tym więcej będzie miał czasu na przywyknięcie.

Nie mówimy tu oczywiście o poddawaniu się, gdy do rozwodu jeszcze nie doszło, a facet chce ratować związek. Ale nawet w tym przypadku akceptacja samego faktu, że małżeństwo wisi na włosku, jest niezbędnym etapem.

A zatem spójrz prawdzie w oczy i przyznaj: rozwiedliście się, nie jesteś już mężem, twoje małżeństwo należy już do przeszłości. To bardzo bolesne i trudne, ale twoje życie trwa dalej, niezależnie od tego, czy je z kimś dzielisz.

Konfrontacja z emocjami

Kolejnym i być może najtrudniejszym etapem jest konfrontacja z własnymi negatywnymi emocjami. To coś, czego być może musisz nauczyć się w tym momencie kompletnie od zera. Dlatego prawdopodobnie nazwanie swoich emocji, otworzenie się, przyznanie do cierpienia czy poczucia winy będzie cię kosztowało sporo wysiłku.

Możliwe, że nie jesteś przyzwyczajony do tego typu zwierzeń przed swoimi przyjaciółmi. W takiej sytuacji bardzo pomocne może okazać się skorzystanie z pomocy terapeuty. Możesz zachować to tylko dla siebie, jeśli to pozwoli ci czuć się bardziej komfortowo.

Pamiętaj, że etap ten zajmuje trochę czasu. Nie przejdziesz żałoby po rozwodzie w ciągu kilku dni. Ale jeśli w pełni zaczniesz odczuwać swoje negatywne emocje, zdołasz też sprawić, by stopniowo słabły i coraz szybciej cię opuszczały, ustępując miejsca tym pozytywnym.

Odnalezienie własnej tożsamości

Wiele osób po zakończeniu związku, a tym bardziej po rozwodzie, ma wrażenie, że ktoś pozbawił je życia i tożsamości. To dlatego tak często zrozpaczona, zakochana osoba będzie mówić „bez ciebie jestem nikim”, „bez ciebie moje życie nie ma sensu”. Naprawdę boimy się tego, co jest poza naszym związkiem, i tego, kim poza nim jesteśmy.

mężczyzna po rozwodzie psychologia

Dlatego po rozwodzie odnalezienie na nowo swojej tożsamości jest kluczowe, by powrócić do dobrej kondycji psychicznej. Określ, co lubisz, co ci sprawia przyjemność, w czym jesteś dobry, czego zawsze chciałeś spróbować, ale nigdy nie miałeś okazji. Szukaj w swojej przeszłości, cofnij się nawet do czasów szkolnych, by to odkryć. Albo wręcz przeciwnie, po prostu próbuj różnych rzeczy i wybierz to, co cię interesuje.

Musisz otoczyć się tym, co czujesz, że jest twoje. Hobby, styl życia, kariera, nawet miejsce zamieszkania czy ubiór – to wszystko są dziedziny, którym powinieneś poświęcić teraz trochę uwagi.

Ustosunkowanie się do byłej żony

Na koniec powiedzmy sobie jeszcze o tym, jak zamknąć poprzedni rozdział – zwłaszcza, kiedy wciąż, ze względu na dzieci, masz kontakt z byłą żoną. Ustosunkowanie się do niej jest niezmiernie ważne, by móc zmierzyć się z porozwodową rzeczywistością.

Od razu odpuść sobie zemstę i nakręcanie się negatywnymi emocjami z jej powodu, nawet jeśli potraktowała cię bardzo nie fair. To do niczego nie prowadzi, a jedynie nie pozwala ci zająć się własnym życiem. W ten sposób wciąż żyjesz w pewnym sensie dla niej, choć nie jesteście już małżeństwem.

Nie jesteś już mężem ten kobiety. Łączył was związek, ale to już przeszłość. Być może jest ona matką twoich dzieci, a może już tylko byłą partnerką. Traktuj ją tak, jak każdego innego człowieka. Nie postrzegaj jej jako swój punkt odniesienia, bo rozwód właśnie to zmienił.

Jako mężczyźnie może ci być niekiedy trudno przechodzić przez niektóre z powyższych etapów. Dlatego warto sięgnąć po e-book „Nowy Początek Po Zawodzie Miłosnym„. To poradnik, który pomaga radzić sobie z miłosnym rozczarowaniem, rozstaniem, odtrąceniem i nieodwzajemnionym uczuciem.

Krok po kroku przeprowadzi cię przez wszystkie fazy żałoby po rozwodzie. Znajdziesz w nim ponadto praktyczne ćwiczenia na uwolnienie emocji. Kliknij poniżej, by zapoznać się z jego zawartością.

Odkryj metodę i najlepsze techniki, żeby przestać cierpieć z miłości, szybko zapomnieć o ex i zbudować sobie cudowne życie.

Mężczyzna po rozwodzie a nowy związek

Zostawmy teraz to, co się wydarzyło, a po części i to, co się dzieje aktualnie w życiu mężczyzny po rozwodzie. Skupmy się natomiast na tym, co go czeka, a możliwe, że czeka go nowa miłosna relacja. Jak się do tego przygotować? I kiedy jest czas na nowy związek po rozwodzie?

Przede wszystkim trzeba podkreślić, że rozwód to na ogół dużo cięższe rozstanie niż zakończenie nieformalnego, w dodatku krótszego związku. Jest rozciągnięty w czasie, a jego konsekwencje trwają dłużej. Dlatego wchodzenie od razu po rozwodzie w nową relację będzie niemal zawsze błędem.

Nawet jeśli szybko poznasz kobietę, z którą naprawdę może być ci dobrze, to warto zwolnić, by tego nie zepsuć. Możesz nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, że jeszcze nie jesteś gotowy na kolejny związek.

mężczyzna po rozwodzie a nowy związek

Możesz mieć nieprzepracowane negatywne emocje, które prędzej czy później pogorszą atmosferę. Być może masz jeszcze niepozamykane wszystkie sprawy związane z byłą żoną. Możesz czuć się niepewnie, miewać stany lękowe, cierpieć na obniżone poczucie własnej wartości – i to wszystko, nawet przy najcudowniejszej kobiecie, będzie stanowiło problem.

Tym bardziej szalenie ważne jest, żebyś zadbał o siebie i o swoją psychikę. Im bardziej się w to zaangażujesz, tym szybciej będziesz gotowy na otwarcie się na nowy związek. Upewnisz się, że nie popełnisz dawnych błędów, będziesz dla niej dobry, zrozumiesz jej potrzeby i sam będziesz czerpał więcej satysfakcji z relacji.

Psychika mężczyzny po rozwodzie: podsumowanie

Dziękuję ci za przeczytanie tego wpisu, którego centralnym tematem była psychika mężczyzny po rozstaniu. Mam nadzieję, że po jego lekturze wiesz już, co sprawia facetowi największą trudność w tym jakże stresującym momencie życia. Weź sobie do serca zawarte tu rady i nie ignoruj tego, co podpowiada ci twój umysł, twoje ciało i ogólnie twoje samopoczucie.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, zobacz, co zawiera e-book „Nowy Początek Po Zawodzie Miłosnym„. Jestem pewny, że szczególnie dla mężczyzn zawarte w nim porady i ćwiczenia będą bardzo pożyteczne. Dla kogoś, kto po rozwodzie kompletnie nie wie, co zrobić ze swoimi emocjami, a jednocześnie nie ma do kogo się zwrócić, jest to wprost idealne rozwiązanie, a przede wszystkim bardzo pomocne.

Dodatkowo możesz zapisać się do naszego mailowego wsparcia. Codziennie otrzymasz mail z poradami i słowami motywacji, które zachęcą cię do działania. Mailowe wsparcie jest oczywiście całkowicie bezpłatne i w każdej chwili możesz z niego zrezygnować. Wypełnij poniższy formularz, by otrzymać pierwszą wiadomość:

Uzyskaj Dostęp Do Bezpłatnej Serii Maili, Które Pomogą Ci Przestać Cierpieć i Uleczyć Twoje Złamane Serce

4.7/5 - (6 votes)
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi to blog poświęcony rozwojowi osobistemu, psychologii i relacjom partnerskim. Jesteśmy także autorami cenionych poradników poświęconych tej tematyce. Wszystkie nasze e-booki dostępne są na tej stronie.