Przyjaźń z ex: czy jest możliwa?

Przyjaźń z ex

Czy byli partnerzy mogą pozostać przyjaciółmi i dogadywać się? Czy przyjaźń po rozstaniu może być trwała i mieć sens, czy też jest niepotrzebną i niebezpieczną próbą podtrzymania relacji, która i tak już się skończyła?

Przyjaźń z ex, podobnie jak seks z ex, jest tematem bardzo delikatnym, często podlegającym dyskusji, na który można snuć nieskończone rozważania.

Rzecz jasna są różne sytuacje i różne przyczyny, które mogą skłonić kogoś do utrzymywania przyjaźni z byłym partnerem. W tym wpisie chciałbym przedstawić je wszystkie, jedna po drugiej.

Przyjaźń z byłym chłopakiem nie istnieje? A może jest najwspanialszą rzeczą na świecie? Przeczytaj ten wpis do końca, a obiecuję, że znajdziesz w nim odpowiedź na wszystkie swoje pytania.

Jesteśmy prawie gotowi, żeby zacząć. Wcześniej jednak chciałbym zachęcić cię do zrobienia bardzo użytecznego testu online, który pomoże ci precyzyjnie określić twoje szanse na odzyskanie byłego (jeśli naprawdę tego właśnie chcesz). Kliknij poniżej i dowiedz się, czy prawdopodobieństwo powrotu do ex wynosi w twoim przypadku więcej niż 50%!

Jakie są twoje realne szanse na odzyskanie?

Przyjaźń z ex, jeśli nadal go kochasz

Przypadek pierwszy: twój były cię zostawił, bardzo z tego powodu cierpisz i jesteś gotowa zrobić wszystko, żeby go tylko nie stracić. Nadal bardzo go kochasz, a twoim celem jest odzyskanie go.

Zaproponował ci zostanie przyjaciółmi, a ty nie wiesz, co robić: wykorzystać tę szansę, żeby spędzać z nim więcej czasu, zbliżyć go do siebie i sprawić, by zmienił zdanie? Czy może zdecydowanie wziąć go na dystans, odrzucając opcję przyjaźni i zrywając z nim kontakt?

Moja rada, choć może wydawać ci się dziwna, jest następująca: zgódź się na przyjaźń, ale jednocześnie zdystansuj się wobec niego na pewien czas.

Mówiąc, że nie chcesz się z nim przyjaźnić, że chcesz wszystko albo nic, robiąc sceny albo od razu blokując go na portalach społecznościowych i WhatsAppie, spaliłabyś za sobą wszystkie mosty i straciła każdą możliwość odzyskania go. Zamknęłabyś na dobre sprawy między wami i sprawiłabyś, że przyszłe zbliżenie do niego stałoby się bardzo skomplikowane.

Jeśli natomiast pokażesz mu, że akceptujesz przyjaźń, będziesz miała do niego łatwe dojście, kiedy w przyszłości zechcesz znowu go do siebie przyciągnąć.

Ale uwaga: bezpośrednio po rozstaniu nie jesteś jeszcze w stanie swobodnie komunikować się ze swoim ex. Targają tobą silne emocje, jesteś bardzo wrażliwa, cierpisz i płaczesz. Masz setki myśli, które przelatują ci przez głowę, i nie potrafisz postępować w sposób przytomny i skuteczny, zwłaszcza w obecności byłego.

Dlatego właśnie na tym etapie musisz przestrzegać tzw. reguły braku kontaktu czyli określonego przedziału czasu, w którym ty i twój ex nie będziecie się do siebie odzywać ani się widywać. Ten czas będzie ci potrzebny, żeby odzyskać jasność myśli i opanowanie, żeby zrobić postępy w swoim życiu i żeby choć trochę zdystansować się do dopiero co zakończonego związku.

Po tym okresie będziesz już naprawdę gotowa na to, żeby wcielić w życie swoją strategię…

Wznowisz kontakt z ex, będziesz zachowywać się przy nim naturalnie i przyjaźnie, bez wywierania na nim jakiejkolwiek presji, i pokażesz mu wszystkie pozytywne zmiany, jakie zaszły w twoim życiu.

Kiedy zobaczy cię od najlepszej strony, w formie i promieniejącą szczęściem, trudno mu będzie traktować cię wyłącznie jak przyjaciółkę. Zacznie czuć pociąg i zazdrość. Na nowo, w naturalny sposób, niemal automatycznie, obudzą się w nim pozytywne emocje z przeszłości i już wkrótce znów będzie twój.

Żeby dowiedzieć się więcej o tej i innych super skutecznych strategiach, które pomogą ci odzyskać w mniej niż 30 dni byłego chłopaka lub męża, zachęcam cię do lektury Klucza Do Odzyskania, który bez wątpienia jest najpełniejszym poradnikiem, jaki powstał na ten temat w Polsce.

Kompletny Przewodnik Odzyskania Byłego Chłopaka lub Męża i Przejęcia Kontroli nad Własnym Życiem

Przyjaźń z byłym partnerem, jeśli nie chcesz do niego wracać

Bardzo często bywa tak, że byli partnerzy rozważają pozostanie w przyjaźni bez zobowiązań czyli ich celem nie jest już odbudowanie zakończonej relacji.

To, że nie jesteś już zakochana w swoim ex, czy też uważasz, że on nie był dla ciebie odpowiednim partnerem, nie oznacza, że jesteś gotowa na to, żeby się bez niego obyć. Przyjaźń z ex wydaje ci się rozwiązaniem „środka”, wygodnym, przyjemnym i do przyjęcia.

Ale czy naprawdę tak jest?

Jak zostało wytłumaczone w e-booku Nowy Początek Po Zawodzie Miłosnym, do którego lektury cię zachęcam, po rozpadzie związku konieczne jest poświęcenie chociaż trochę czasu cierpieniu. To nie jest tak, że cierpi tylko ta osoba, która została porzucona, ale też ta, która postanowiła się rozstać.

Nasze życie się zmienia, karty zostają przetasowane, a równowaga – przywrócona. To wspaniały, ale niekiedy bardzo bolesny proces.

Chęć pozostania w przyjaźni po rozstaniu jest próbą zminimalizowania tego bólu, odmową zaakceptowania odejścia i odrodzenia. Jest więc złym wyborem, który negatywnie może wpłynąć na twoje szczęście i przyszły dobrostan psychiczny.

Przyjaźń to co innego i dobrze o tym wiesz. Przyjaciół masz wielu, a przynajmniej możesz mieć ich więcej. Twój były jest dla ciebie kimś innym, kto nie może i nie powinien wchodzić w schemat przyjaźni.

Jeśli wasz związek się rozpadł i jesteś świadoma tego, że to była dobra decyzja, musisz po prostu pozwolić mu odejść. Oboje potrzebujecie na nowo odnaleźć siebie, uleczyć wasze zranione uczucia i przestać identyfikować się jako para. Jedynym sposobem na to jest zdystansowanie się wobec siebie, zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym.

Twój ex może być najlepszą osobą na świecie, ale mimo to pozostanie z nim w przyjaźni źle by ci zrobiło i nie pozwoliłoby ci na zrobienie kolejnych ważnych kroków w kierunku odrodzenia, którego potrzebujesz, i odnalezienia nowej miłości, być może jeszcze większej.

To jednak nie oznacza, że nie możesz być w stosunku do niego uprzejma, kiedy spotykasz go na ulicy, albo że nie możesz mu złożyć urodzinowych życzeń. Musisz jedynie unikać aktywnego dążenia do spędzania z nim czasu.

W celu zgłębienia tego tematu i odkrycia, jak ostatecznie przezwyciężyć ból związany z końcem waszego związku, zachęcam cię do przeczytania Nowego Początku Po Zawodzie Miłosnym – poradnika, który będzie ci towarzyszyć na twojej ścieżce rozwoju osobistego.

Odkryj metodę i najlepsze techniki, żeby przestać cierpieć z miłości, szybko zapomnieć o ex i zbudować sobie cudowne życie.

Przyjaźń z byłym chłopakiem nie istnieje?

Wszystko to, co udało nam się dotychczas powiedzieć, na zdrowy rozum powinno prowadzić do konkluzji, że przyjaźń z ex nie może istnieć w żadnym wypadku. Jednak rzeczywistość, w której żyjemy, jest pełna świadectw dowodzących czegoś zupełnie przeciwnego.

Prawda jest taka, że wszystko jest możliwe, i świat jest piękny właśnie dlatego, że jest tak różnorodny.

Są tacy, co zaakceptują przyjaźń z byłym partnerem i wszystkie komplikacje związane z tą decyzją.

Znajdą się i tacy, którzy zdołają zawiązać piękną przyjaźń z ex, ale dopiero po miesiącach, czy nawet latach od rozstania.

Na koniec są też tacy, co będą zmuszeni do regularnego widywania ex pomimo rozstania i, chcąc nie chcąc, będą mieli przyjazne, pozytywne i bezinteresowne stosunki z osobą, która niegdyś stanowiła ważny komponent ich życia.

To jest wyłącznie twój wybór. Bądź jednak świadoma tego, do czego zmierzasz 😉

Uzyskaj Dostęp Do Bezpłatnej Serii Maili, Które Pomogą Ci Przestać Cierpieć i Uleczyć Twoje Złamane Serce

4.7/5 - (9 votes)
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi to blog poświęcony rozwojowi osobistemu, psychologii i relacjom partnerskim. Jesteśmy także autorami cenionych poradników poświęconych tej tematyce. Wszystkie nasze e-booki dostępne są na tej stronie.