Czym jest przerwa w związku i po co ją robimy? Czy ma ona sens i może być dobra dla naszej relacji?
Dzisiejszy wpis zostanie poświęcony tzw. przerwie w związku czyli sytuacji, w której będąc w relacji, jedno z partnerów (lub oboje) oświadcza, że chciałoby zrobić sobie przerwę.
Zwykle następuje to w sytuacji konfliktowej, gdy napięcie między dwoma osobami nie doprowadza wprawdzie do rozstania, ale do swego rodzaju rozstania „na próbę” – a więc rzeczonej przerwy.
Za chwilę zajmiemy się dokładną analizą zjawiska, jakim jest przerwa w związku, przyglądając się przyczynom, którymi kierują się zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Odpowiemy na pytanie, czy przerwa w związku jest dobra, i zastanowimy się nad szczególnymi okolicznościami jej występowania.
Zanim zaczniemy, chcę zachęcić cię do zrobienia krótkiego bezpłatnego testu online, który pozwoli ci ocenić twoje szanse na odzyskanie chłopaka lub dziewczyny. Wynik tego testu może okazać się przydatny również, jeśli bliska ci osoba postanowiła się od ciebie chwilowo oddalić. Znajdziesz go tutaj.
Jakie są twoje realne szanse na odzyskanie?
Spis treści
Przerwa w związku: psychologia
Przerwa w związku może mieć różne oblicza i zasadniczo możemy wskazać 3 okoliczności, które za nią stoją:
1. Potrzebujemy czasu na zdystansowanie się i przemyślenia
Kiedy w naszym związku pojawiają się konflikty i napięcia lub dochodzi do jakiejś bardziej traumatycznej sytuacji, bywa, że potrzebujemy trochę przestrzeni, a druga osoba zaczyna nas wręcz irytować.
Czasami, żeby chłodno spojrzeć na problem, który jest w naszym związku, musimy najpierw odgrodzić się od partnera lub partnerki i w samotności ochłonąć i przemyśleć sprawę.
2. Chcemy zobaczyć, jak to jest być singlem
To kolejny pomysł, który często przychodzi do głowy zwłaszcza parom, które poznały się w młodym wieku i choć dobrze się ze sobą czują, mają potrzebę zdobycia więcej doświadczeń lub też przekonania się, czy rozłąka sprawi, że za sobą zatęsknią. To ryzykowny eksperyment i w niewielu przypadkach kończy się sukcesem.
3. Przedsmak rozstania
To jedna częstszych okoliczności przerwy w związku – dlatego też zwykle nie kojarzy ona nam się z niczym dobrym.
Szczególnie kiedy jedno z partnerów naciska bardziej na przerwę, z dużym prawdopodobieństwem chce się tak naprawdę rozstać, ale nie ma odwagi, by wziąć na siebie odpowiedzialność za tę decyzję. Niestety wbrew pozorom takie działania zwykle pogarsza sprawę.
Dlaczego dziewczyna chce przerwy?
Dlaczego dziewczyna chce przerwy w związku? Jak się zachować, żeby jej przy tym nie stracić? Oto główne przyczyny, dla których dziewczyna chce przerwy w związku:
- Chce się zdystansować wobec problemu w waszym związku, np. zdrady;
- Musi przemyśleć swoje uczucia i rokowania waszej relacji;
- Ma kogoś, ale jest niezdecydowana – chce zostawić sobie otwartą furtkę.
Jeśli w waszym związku pojawiły się jakieś problemy, powinieneś się zgodzić na przerwę, ale umówić też na rozmowę po jej zakończeniu. W tym czasie sam możesz przemyśleć parę spraw, wprowadzić zmiany w swoim życiu i zaproponować rozwiązania, którymi pozytywnie ją zaskoczysz i przekonasz.
Jeśli natomiast podejrzewasz, że może chodzić o kogoś innego, nie powinieneś się godzić na sadzanie cię na ławkę rezerwowych. Podobnie, kiedy przeczuwasz, że za przerwą tak naprawdę kryje się rozstanie. Wyjdziesz z godnością, jeśli otwarcie pokażesz, że pozwalasz jej odejść, jeśli chce, ale że nie będziesz na nią czekał.
Jeśli obawiasz się, że przerwa w związku może doprowadzić do rozstania, zachęcam cię do zapoznania się z e-bookiem „Klucz Do Odzyskania” – najpełniejszym poradnikiem, w którym znajdziesz strategie odzyskania ex nawet wtedy, kiedy jeszcze oficjalnie do rozstania nie doszło.

Kompletny Przewodnik Odzyskania Byłą Dziewczynę lub Żonę i Przejęcia Kontroli nad Własnym Życiem
Dlaczego facet chce przerwy w związku?
Gdy facet chce przerwy w związku, przyczyny prawdopodobnie nieco różnią się od tych, o których pisałem w przypadku kobiet. Zobaczmy, co może się za tym kryć:
- Ma jakiś życiowy problem i dystansuje się, by się sam z nim uporać;
- Boi się wziąć na siebie odpowiedzialność za zakończenie relacji;
- Ma potrzebę się wyszaleć, chce znów się poczuć singlem;
- Jest niezdecydowany, nie chce się angażować.
Jeśli w waszym związku nie pojawił się więc żaden konkretny problem, o którym wiesz, powinnaś skłonić chłopaka do wyznania, o co mu tak naprawdę chodzi.
Gdy chłopak chce się natomiast wyszaleć, lepiej będzie go na siłę nie zatrzymywać, bo poskutkuje to rozstaniem lub zdradą. Puść go wolno i zweryfikuj, czy mu na tobie naprawdę kiedykolwiek zależało.
Jeśli osoba, z którą chcesz być, jest niezdecydowana albo się od ciebie oddaliła lub w waszym związku pojawił się kryzys, skuteczne porady znajdziesz w poradniku „Klucz Do Odzyskania„, który sprawdzi się zarówno w przypadku odzyskania byłego chłopaka, jak i przerwy w związku.

Kompletny Przewodnik Odzyskania Byłego Chłopaka lub Męża i Przejęcia Kontroli nad Własnym Życiem
Czy przerwa w związku jest dobra?
To, czy przerwa w związku jest dobra, zależy od różnych okoliczności, o których już sobie powiedzieliśmy.
Kiedy w obliczu problemów chcemy się zdystansować i coś przemyśleć, może okazać się ona dobrym rozwiązaniem. Zasadniczo pary powinny sobie na bieżąco różne rzeczy wyjaśniać i komunikować i starać się zaradzić wspólnie kryzysowi.
Jednak gdy napięcia stają się nie do zniesienia, a w grę w chodzi np. odkryta zdrada, faktycznie dystans może być pomocny w podjęciu trudnej decyzji oraz w nabraniu emocjonalnego dystansu.
Podobnie będzie w przypadku małżeństw – rozwód nie jest rozstaniem z dnia na dzień, a przerwa może pozwolić na zastanowienie się, co robić dalej ze związkiem, który ma takie znaczenie dla waszego życia.
Kiedy natomiast chcemy zaznać życia singla, musimy się liczyć z tym, że zgoda na taki układ oznacza też zaakceptowanie ryzyka, że być może nigdy do siebie nie wrócicie. Rzeczywiście, tylko w nielicznych przypadkach taka próba kończy się happy endem i para bez żalu i zazdrości znowu się schodzi.
Jeśli natomiast tak naprawdę czujesz, że chcesz się rozstać, przemyśl to i podejmij ostateczną decyzję. Robienie przerwy tylko z powodu braku odwagi i lęku przez wzięciem na siebie odpowiedzialności tylko niepotrzebnie daje drugiej osobie nadzieję. Tylko przedłuża cały proces, który i tak będzie przykry i bolesny.
Przerwa w związku: zasady
Jeśli przerwa w związku ma wam w czymś pomóc i z założenia ma być czymś dobrym dla waszego związku, musicie opracować wspólnie zasady, które w tym czasie będą was obowiązywały:
- Ustalcie, czemu przerwa ma służyć. Jaki problem ma rozwiązać?
- Zdecydujcie, czy przerwa na pewno jest lepsza niż rozmowa.
- Ustalcie, ile czasu ma trwać przerwa – z możliwą dokładnością.
- Określcie zasady komunikacji w tym czasie. Najlepszy jest brak kontaktu.
- Ustalcie, co możecie robić w czasie przerwy. Czy pozostajecie sobie wierni?
Przerwa przyniesie korzyści tylko, jeśli będzie świadomym sposobem na radzenie sobie z problemem. Inaczej staje się zamaskowanym rozstaniem.
Przerwa w związku na odległość
Niektóre osoby zadają sobie pytanie o przerwę w związku na odległość. Bo czym tak naprawdę ona jest, jeśli siłą rzeczy związek na odległość jest skazany na pewne przerwy?
Utrzymanie związku, kiedy mieszka się w odległości uniemożliwiającej regularne spotkania, jest dużym wyzwaniem. W istocie, cały związek wydaje się sekwencją spotkań i przerw.
To niekiedy uniemożliwia dogłębne przeżywanie go i w pewnym momencie nie jesteśmy pewni, czy z osobą, z którą jesteśmy, faktycznie łączy nas wystarczająco silna więź.
To moment, w którym zdarza się, że mamy potrzebę odcięcia się na jakiś czas od tej osoby po to, by zobaczyć, czy rzeczywiście czujemy za nią tęsknotę i czy związek na odległość nie zwiększył za bardzo naszej tolerancji na brak tej osoby.
Przy ustaleniu konkretnych zasad, to dobry sposób na przekonanie się, czy warto kontynuować taką relację. Przerwa potrafi zmobilizować do zmiany, która pozwoli być ze sobą bliżej i częściej.
Kryzys w związku a przerwa
Kryzys związku jest częstą przyczyną, dla której para decyduje się na przerwę w związku. I w tym wypadku trzeba jednak poważnie zastanowić się, co się za tym kryje i spróbować to nazwać.

Jeśli w waszym związku pojawiły się różne problemy, zdefiniujcie je i w pierwszej kolejności postarajcie się o nich porozmawiać. Jeśli oboje stwierdzicie, że potrzebujecie więcej dystansu, by wrócić do tematu, zróbcie przerwę, która będzie miała limit czasowy. Ustalcie, że w tym czasie oboje zastanowicie się nad rozwiązaniem problemów.
Pamiętajcie, że przerwa nie służy temu, by odsunąć problemy na dalszy plan i nigdy do nich nie wrócić. Nierozwiązane kwestie zawsze wypłyną, a jeśli nie zamierzacie ich nigdy rozwiązać, być może lepiej będzie rozważyć rozstanie.
Jeśli natomiast czujesz, że druga osoba oddaliła się od ciebie i robi wrażenie niezdecydowanej, a ty nie chcesz, by ta kryzysowa sytuacja doprowadziła do decyzji o rozstaniu, sięgnij po „Klucz Do Odzyskania”. To poradnik, który tłumaczy, jak odzyskać ex, ale również wtedy, kiedy wasz związek wisi na włosku.
Przerwa w związku i brak kontaktu
Wspomniałem już, że w czasie przerwy w związku musicie ustalić zasady komunikacji. Mówiłem też o tym, że najlepiej wstrzymać się od kontaktu.
Prawda jest taka, że przerwa ma większy sens, gdy nie odzywamy się do siebie. Pozwala to naprawdę odczuć tęsknotę, zdystansować się i inaczej spojrzeć na własne uczucia i związek.
Jeśli będziecie nadal wymieniać się wiadomościami, to tak naprawdę nie doświadczycie przerwy w związku.
Może być tak, że jesteście małżeństwem albo po prostu macie dzieci i nie możecie pozwolić sobie na brak kontaktu ze względu na wspólne sprawy. Wówczas postarajcie się go maksymalnie ograniczyć. Więcej przeczytasz o tym w artykule o zasadzie braku kontaktu.
Spotkanie po przerwie w związku
Jak natomiast powinno wyglądać spotkanie po przerwie w związku? To zależy, jaki cel miała przerwa.
Jeśli ustaliliście wcześniej, że po określonym czasie spotkacie się i porozmawiacie o swoich przemyśleniach, tak trzeba będzie zrobić. Nie ignoruj tego i przygotuj się do rozmowy, jeśli zależy ci na związku.
Jeśli natomiast przerwa nie była ściśle określona i bardziej przypominała rozstanie, spotkanie po niej powinno być jeszcze bardziej przemyślane. Ważna jest odpowiednia strategia, która pozwoli ci wykorzystać przerwę i odzyskać zainteresowanie partnera bądź partnerki.
Szczegółowo opisuje to e-book „Klucz Do Odzyskania„. Dowiesz się z niego, jak wznowić kontakt po przerwie i co zrobić, by spotkanie doprowadziło do powrotu do związku.