Każdy związek, prędzej czy później, przeżywa małe lub większe kryzysy, podyktowane różnymi trudnościami. Problemy w związku to coś, co może przytrafić się absolutnie każdej parze. Ważne jest, aby w porę umieć je rozwiązać.
W tym przewodniku przeanalizujemy najczęstsze problemy w związku, które bagatelizowane, mogą poważnie narazić trwałość relacji. Dodatkowo, zaproponuję ci również możliwe rozwiązania każdego z problemów!
Jeśli chcesz jeszcze lepiej zgłębić temat problemów w związku i dowiedzieć się, jak skutecznie rozwiązywać konflikty, zachęcam cię do skorzystania z e-booka „Pogotowie dla związku”. Dzięki niemu nauczysz się pokonywać kryzysy, odbudowywać uczucie oraz zaufanie w związku. Kliknij tutaj i sprawdź więcej informacji na temat zawartości e-booka.
Przed rozpoczęciem lektury, zapraszam cię jeszcze do skorzystania z bezpłatnego testu online, który przeanalizuje kondycję twojego związku. Test wykonasz w klika minut. Wynik i jego interpretację poznasz od razu po udzieleniu odpowiedzi na ostatnie pytanie.
W jakiej kondycji jest Twój związek?
Spis treści
Problemy w związku: psychologia
Psychologia uczy nas, że problemy między dwojgiem partnerów są bezpośrednią przyczyną tak zwanego „kryzysu w związku”. Nie dotyczy on nigdy pojedynczego wydarzenia, ale szeregu problemów, sytuacji i czynników, które utrzymują się zbyt długo.
Ci, którzy mają na co dzień do czynienia z problemami w związku, wiedzą, że nie chodzi tu o pojedyncze i chwilowe nieporozumienia, ale nawarstwiające się trudności. Zazwyczaj partnerom nie łatwo jest radzić sobie samodzielnie z powstałymi problemami.
Jedną z najważniejszych kwestii jest chęć obydwu stron do znalezienia sposobu na pojednanie się i przezwyciężenie kryzysu. Zasadniczo jest to jedyny czynnik, który ma tak duże znaczenie w pokonywaniu trudności w związku.
Jeśli jeden z partnerów nie wykazuje chęci naprawienia relacji i poświęcenia jej całej uwagi, bardzo trudno będzie pokonać problemy w związku. Jeśli ty lub twój partner nie zaangażujecie się po równo w ratowanie związku, istnieje niewielka szansa na przezwyciężenie kryzysu i szczęśliwą relację.
Dlatego, jeżeli spróbujecie zawalczyć o wasz związek razem i będzie przyświecał wam wspólny cel, naprawienie związku i zażegnanie problemów stanie się dużo łatwiejsze.
Przeczytaj też: Jak naprawić związek?
Najczęstsze problemy w związkach
Jak już wspomniałam, kiedy mówimy o kryzysie w związku lub bardziej ogólnie, o problemach w związku, zazwyczaj mamy na myśli szereg trudności, które spotykają parę. Nie chodzi tu więc o błahostki czy małe sprzeczki, ale znacznie poważniejsze powody, zakłócające szczęście w związku.
Za chwilę zobaczmy, jakie są najczęstsze problemy w związku, które codziennie dotykają wiele par i burzą ich harmonię. Wcześniej jednak ponownie zachęcam cię do zapoznania się z e-bookiem „Pogotowie dla związku”, w którym znajdziesz skuteczne i sprawdzone rozwiązania konfliktów pojawiających się w związkach. Ponadto będziesz mieć także okazję poznać 6 sekretów udanej relacji oraz techniki na odbudowanie miłości i więzi.
Jak zażegnać kryzys w związku oraz odbudować uczucie, zaufanie i namiętność między partnerami
Problemy z komunikacją w związku
Jednym z najgorszych problemów w związku jest niewłaściwa komunikacja między partnerami. Brak wzajemnego zrozumienia może bowiem prowadzić do wielu innych i nieprzyjemnych sytuacji. Dobra komunikacja powinna więc być podstawą każdego zdrowego związku.
Każda relacja (zawodowa, rodzinna czy przyjacielska) może być poważnie zagrożona, jeśli osoby, które ją tworzą, mają problemy ze wzajemną komunikacją.
Ale co to oznacza w praktyce? W dzisiejszych czasach często słyszymy o tej słynnej „komunikacji”, ale czasami trudno jest nam zrozumieć, czym ona naprawdę jest.
Jednym z podstawowych filarów komunikacji jest empatia. Innymi słowy, trzeba umieć postawić się na miejscu partnera, starać się zrozumieć jego emocje, punkt widzenia i to, co chce nam przekazać podczas rozmowy.
Pozwoli ci to spojrzeć na niego nie jak na największego wroga, ale osobę, którą kochasz i która próbuje nawiązać z tobą kontakt. Ważne jest, aby zwracać się do siebie życzliwie i z miłością, unikając jednocześnie podnoszenia tonu tam, gdzie nie jest to konieczne.
Aby zniwelować jeden z kluczowych problemów dotykających związki, musicie nauczyć się rozmawiać i słuchać siebie uważnie.
Podczas rozmowy, podstawą muszą być pozytywne emocje. W przeciwnym razie, wasza dyskusja niemal zawsze będzie kończyła się kłótnią. Wymiana zdań między wami musi odzwierciedlać wasz związek i nie może stanowić problemu czy ograniczenia.
Podstawą szczęśliwego związku jest dobra komunikacja. Dopóki nie rozwiążecie tego problemu, będzie wam bardzo trudno naprawić związek.

Problemy łóżkowe w związku
Problemy łóżkowe są równie niebezpieczne, jak te związane z komunikacją. Za chwilę przekonamy się, że są one ze sobą ściśle powiązane. Problemy w łóżku mogą mieć kilka przyczyn:
- Brak pożądania seksualnego
- Nieumotywowana niechęć partnera/partnerki do współżycia
- Czynniki zewnętrzne wpływające na intymność
- Znudzenie lub lenistwo
- Rutyna, odgrywająca kluczową rolę
Jak widać, istnieje wiele czynników wpływających na problemy łóżkowe w związku. Dobra wiadomość jest taka, że rzadko występują one jednocześnie. W związku z tym będziesz musiał skupić się na pracy nad jednym czynnikiem (mając jednocześnie nadzieję, że nie ujawnią się kolejne).
Niezależnie od przyczyn, które wywołują problemy w waszej sferze intymnej, jedynym sposobem na ich rozwiązanie jest rozmowa. Udawanie nie pomoże wam przezwyciężyć problemu, a może wręcz doprowadzić do pogorszenia się sytuacji.
Starajcie się ze sobą współpracować. Porozmawiajcie o tym czego oczekujecie, co odczuwacie i jaka jest według was przyczyna, która doprowadziła do waszych problemów łóżkowych. Sfera intymna jest zbyt ważna, aby mogła być zepchnięta na drugi plan. Jeśli w porę nie zadbacie o poprawę sytuacji, mogą was spotkać naprawdę przykre konsekwencje.
Problemy w związku po narodzinach dziecka
Problemy w związku po narodzinach dziecka to dość częsta sytuacja. Zdarza się ona u par, które zdecydowały się przypieczętować swoją miłość i wydać na świat potomka. Na początku pary wpadają w stan zachwytu i entuzjazmu. Niestety nie zawsze jest to korzystne dla związku świeżo upieczonych rodziców. W ich życiu zaczyna bowiem brakować czasu na spędzanie chwil we dwoje, co prowadzi do pogarszania się ich relacji.
Dodatkowo brakuje uwagi, intymności, spotkań ze znajomymi czy wyjazdów we dwoje na relaksujący i beztroski weekend. Posiadanie dziecka wiąże się z wieloma obowiązkami i wymaga poświęcenia czasu i energii. W związku z tym związek może zejść na dalszy plan.
W większości przypadków, problemy w związku dotyczące pojawienia się dziecka wynikają z podziału obowiązków między dwojgiem partnerów. Zazwyczaj jedno z rodziców wykonuje więcej zadań i poświęca więcej czasu ich wspólnemu dziecku. W związku z tym partnerzy zaczynają wyliczać sobie, kto zrobił więcej, kto jest bardziej obecny w życiu dziecka, kto częściej budzi się w nocy i tak dalej.

Tym samym zaczynamy patrzeć na siebie już nie jak na partnerów, ale jak na rodziców i „oceniamy” siebie wzajemnie jedynie przez pryzmat swoich czynów. Co więcej, pojawienie się dziecka często wywołuje „zazdrość” między partnerami, ponieważ cała uwaga poświęcona jest dziecku. Innymi słowy, każdy z partnerów może czuć się niechciany, samotny czy odsunięty na bok.
Problemy w związku po urodzeniu dziecka są często związane z niezadowalającym życiem seksualnym lub, w najgorszym przypadku, z jego brakiem. Młodzi rodzice nie mają dla siebie czasu, czują się zmęczeni, mają ważniejsze priorytety i przez to odkładają sprawy łóżkowe na dalszy plan. Takie działania są jednak błędem i będą nadal powodować nawarstwianie się kolejnych problemów w związku.
Problem w związku po zdradzie
Zdrada może spowodować lawinę problemów, które mają szansę szybko wymknąć się spod kontroli. Gdy jeden z partnerów, będąc w stałej relacji, dopuszcza się zdrady, związek traci bardzo ważny element, jakim jest zaufanie.
Oprócz gniewu i rozczarowania człowiek czuje się oszukany przez osobę, której zaufał i którą kochał. Dlatego właśnie zdrada boli tak bardzo.
Kiedy partner oświadcza, że dopuścił się zdrady (lub zostaje przyłapany na gorącym uczynku), filary związku zanikają, a ty zaczynasz zmagać się z następującymi uczuciami:
- Nie ufasz już swojemu partnerowi
- Masz obsesyjne zachowania, gdy nie przebywacie razem
- Dręczą cię myśli o zdradzającym partnerze
- Nie masz już pożądania seksualnego
- Kwestionujesz wszystko, co mówi partner
- Obawiasz się, że zdrada w każdej chwili może się powtórzyć
- Zastanawiasz się, czy naprawdę warto być razem
Zgodzisz się chyba, że tego typu uczucia i obawy są zrozumiałe. Zapewne każdy, kto zostałby zdradzony, miałby do czynienia z podobnymi emocjami. Problemy w związku po zdradzie są więc naturalną koleją rzeczy i nie stanowią powodu do zdziwienia.
Rutyna, znudzenie i brak nowych bodźców
Kolejnym, jednak nie mniej istotnym powodem problemów pojawiających się w związkach, jest rutyna, blokująca entuzjazm, spontaniczność oraz wprowadzanie zmian. Zwykle mówi się, że problem ten pojawia się wśród par, które są razem od wielu lat. Prawda jest taka, że istnieje takie samo prawdopodobieństwo, że spotka on także pary z dość krótkim stażem.
Tak naprawdę, staż związku nie ma tak dużego znaczenia. Ważniejsze jest zaangażowanie partnerów i ich próby zwalczania rutyny w związku. Bardzo łatwo jest bowiem przyzwyczaić się do harmonogramów, miejsc, ludzi, z którymi spędza się czas, a nawet do wspólnych chwil w łóżku.

Rutyna pojawia się w naszym życiu nieświadomie i jest ściśle związana z chęcią pozostania w swojej strefie komfortu. Może ona jednak poważnie zaszkodzić związkowi. Poddając się rutynie, ryzykujesz, że zawsze będziesz robić te same rzeczy i nie będziesz mieć ochoty na spróbowanie czegoś innego i nowego.
Taka sytuacja sprawia, że obaj partnerzy żyją jak dwoje przyjaciół, którzy powoli zaczynają „zapominać” o gorącym uczuciu, które ich kiedyś łączyło. Znudzenie może być więc niezwykle niebezpieczne dla każdego związku.
Najgorsze jest jednak to, że wiele par jest nieświadomych tego, że borykają się z problemami z rutyną w związku. W konsekwencji, ten stan nie pozwala im przezwyciężyć znudzenia, lenistwa i przyzwyczajeń.
Problemy w związku: jak je rozwiązać?
Wiedząc już, jakie są najczęstsze problemy w związkach, skupmy się teraz na tym, co możemy zrobić, aby je pokonać. Najpierw jednak musisz zrozumieć, jakie są przyczyny, które doprowadziły do kryzysu w związku.
Kiedy zaczęliście się od siebie oddalać? Co złego wydarzyło się w ciągu ostatnich 6 miesięcy? Jakie są powody waszych kłótni? Zadając sobie tego typu pytania, będziecie w stanie dość łatwo wskazać przyczynę problemów w waszym związku.
Ważne, aby każde z was samodzielnie przeanalizowało możliwe powody waszych kłótni i problemów. Kolejnym krokiem będzie oczywiście skonfrontowanie powstałych wniosków oraz przeprowadzenie szczerej rozmowy.
Teraz, gdy macie już jaśniejszy obraz sytuacji, musicie spróbować przeprowadzić merytoryczną dyskusję. Niech każde z was przestawi swój punkt widzenia oraz wskaże zarówno pozytywne aspekty, jak i te, które waszym zdaniem wymagają poprawy.
Unikaj tonu pretensji i bycia niemiłym. Pamiętaj, że rozmowa służy znalezieniu rozwiązania, a nie udowadniania sobie, kto ma więcej racji. Bądź również przygotowany na to, że podczas wymiany zdań mogą pojawić się pewne rozbieżności, dotyczące niektórych aspektów waszego związku.
Musisz umieć postawić się na miejscu drugiej osoby i spróbować zrozumieć jej punkt widzenia. Ułatwi to znalezienie kompromisu, który może usatysfakcjonować was oboje. Aby przezwyciężyć problemy w związku, musicie też chcieć sobie wybaczyć.
Chowanie urazy jest uciążliwe, a przede wszystkim nie rozwiązuje żadnych problemów. W konsekwencji, jeśli chcesz naprawić relację z partnerem/partnerką, musisz pozbyć się gniewu i żalu. Dzięki temu będzie ci łatwiej rozpocząć „nowy rozdział” waszego związku.
Problemy w związku: psycholog to dobre rozwiązanie?
Gotowość do przezwyciężania problemów w związku jest ważna, ale w niektórych przypadkach może nie wystarczyć. Mam na myśli przypadki, w których schemat „porozmawiajmy i przeanalizujmy problem” został już przepracowany i niestety nie przyniósł oczekiwanych rezultatów.
W takiej sytuacji należy skontaktować się z psychoterapeutą prowadzącym terapie par. Jego zadaniem jest otoczenie opieką partnerów i pomoc w rozwiązaniu ich konfliktów. Terapia pomaga partnerom zbliżyć się do siebie i uczy ich poprawnej komunikacji.
Terapeuta, dzięki swojej obecności i posiadanym umiejętnościom, będzie mógł wesprzeć partnerów i sprawić, że poczują się lepiej. Ponadto postara się nauczyć partnerów dbania o poprawne relacje w związku oraz skutecznego rozwiązywania powstałych problemów.
Dobrym uzupełnieniem terapii może być również lektura poradnika „Pogotowie dla związku”. Pomoże ci on zrozumieć przyczyny powstania kryzysu w związku oraz podsunie ci mnóstwo praktycznych rozwiązań i wskazówek, dotyczących poprawiania jakości waszej relacji. Kliknij poniżej i dowiedz się więcej.
Jak zażegnać kryzys w związku oraz odbudować uczucie, zaufanie i namiętność między partnerami