Pozytywne nastawienie: 3 wskazówki, jak myśleć pozytywnie

Pozytywne nastawienie

Co to znaczy mieć pozytywne nastawienie psychiczne? I jak o nie zadbać?

Życie nieustannie stawia przed nami wyzwania. Każdego dnia mierzymy się z przeciwnościami losu, trudnościami i problemami. Sposób, w jaki sobie z nimi radzimy, ma ogromny wpływ na naszą efektywność, ale także na wewnętrzny spokój i osiągane przez nas sukcesy.

Pozytywne nastawienie psychiczne nie wiąże się jednak z naiwnym optymizmem i nadzieją na przyszłość. Oznacza raczej umiejętność czerpania korzyści ze wszystkiego, czego doświadczasz w swoim życiu: zarówno z pozytywnych, jak i negatywnych wydarzeń.

W tym artykule dowiesz się, czym jest pozytywne nastawienie psychiczne i jakie są jego charakterystyczne cechy. Ponadto nauczysz się, jak myśleć pozytywnie, nawet jeśli do tej pory zawsze byłeś osobą pesymistyczną i nastawioną do wszystkiego negatywnie.

Pozytywne nastawienie psychiczne: 5 pożądanych postaw

Poniżej znajdziesz opisy 5 postaw, które pomagają w pozytywnym nastawieniu psychicznym. Jeśli naprawdę chcesz zacząć myśleć pozytywnie, musisz skupić się na ich poprawie.

1. Optymizm

Optymizm to sposób myślenia, który charakteryzuje się przekonaniem lub nadzieją, że wynik określonego działania będzie pozytywny, korzystny i zgodny z oczekiwaniami. Optymista widzi szklankę do połowy pełną, a pesymista – do połowy pustą.

Pozytywne nastawienie psychiczne

Bycie optymistą nie polega jednak na ignorowaniu problemów czy zaprzeczaniu pojawiającym się w życiu przeciwnościom. Oznacza to raczej, że gdy pojawi się jakaś trudność, optymista będzie gotowy do jej przezwyciężenia i zrobi to z pełnym przekonaniem i pozytywnym nastawieniem.

2. Akceptacja

Czasami na swojej drodze do sukcesu, pomimo wszelkich wysiłków, napotkasz trudności i odniesiesz porażkę. Jest to nieunikniona część procesu realizacji swoich celów.

Ci, którzy mają pozytywne nastawienie psychiczne, są w stanie zaakceptować sytuację, w której się znaleźli. Unikają potępiania samych siebie za to, co się wydarzyło. Zamiast tego, uczą się na swoich błędach i potrafią spojrzeć na problem z szerszej perspektywy i zapobiec przywoływaniu negatywnych emocji.

3. Wytrwałość

Jedną z najbardziej oczywistych cech pozytywnego nastawienia jest wytrwałość w dążeniach. Polega na przeciwstawianiu się trudnościom i ponownym podejmowaniu działań, których nie byliśmy w stanie do tej pory zrealizować.

Innymi słowy, wytrwałość to umiejętność opierania się przeciwnościom losu, wyciągania wniosków z życiowych lekcji i konsekwentnego dążenia do zamierzonych celów. Osoby cechujące się wytrwałością i uporem postrzegają trudności jako okazję do zmierzenia się ze swoimi ograniczeniami i dołożenia wszelkich starań, aby osiągnąć wyznaczone cele.

4. Wdzięczność

Nie mniej ważna od wytrwałości jest wdzięczność. Pozytywni ludzie skupiają swoje myśli na tym, co dobrego udało im się osiągnąć w życiu, zamiast koncentrować się na rzeczach, które nie są jeszcze w ich zasięgu.

Jest to w pewnym sensie pozytywny nawyk. Tacy ludzie każdego dnia z wdzięcznością myślą o tym, co dobrego spotkało ich w życiu, o wszystkich wielkich celach, które osiągnęli w przeszłości i wspaniałych ludziach, których spotkali na swojej drodze.

Pozytywne nastawienie do życia

5. Świadomość

Pozytywne nastawienie psychiczne oznacza również świadome życie. O świadomości można mówić naprawdę wiele. W tym miejscu postaram się jednak dać ci krótką wskazówkę.

Wiele osób żyje w sposób nieświadomy. Ludzie robią niektóre rzeczy, ponieważ muszą, i tak naprawdę nie mają świadomości tego, co dzieje się z nimi i wokół nich. Ich myśli są zawsze skierowane w przeszłość lub przyszłość. Nie zwracają więc wystarczającej uwagi na działania, które podejmują w chwili obecnej.

Bycie świadomym oznacza skupienie się tym co tu i teraz, docenienie każdej chwili swojego życia i pełne zrozumienie tego, co dzieje się wokół nas. Dlatego spróbuj nie koncentrować się na tym, co było lub dopiero będzie. Zamiast tego, skup się na teraźniejszości i przeżywaj każdą chwilę w sposób świadomy.

Pozytywne nastawienie a zdrowie

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jaki wpływ ma pozytywne nastawienie na twoje zdrowie? Okazuje się, że odgrywa bardzo ważną rolę i przyczynia się do lepszej kondycji psychofizycznej człowieka.

Liczne badania wykazały, że pozytywne nastawienie wpływa korzystnie na nasz umysł, a w konsekwencji na nasze zdrowie, m.in. poprzez zmniejszanie poziomu stresu i napięcia. Osoby, które myślą pozytywnie, wydają się zdrowsze dlatego, że dbają o siebie i zwracają uwagę na prawidłowy tryb życia. Dzięki regularnej aktywności fizycznej, zdrowemu odżywianiu, utrzymywaniu pozytywnych relacji społecznych czy trosce o dobry sen są w znakomitej kondycji psychicznej.

Korzyści zdrowotnych wynikających z pozytywnego myślenia jest jednak więcej. Są to między innymi:

  • lepsze samopoczucie;
  • zwiększona odporność;
  • obniżenie ciśnienia krwi;
  • wzmocnienie pracy serca;
  • zwiększona tolerancja na ból;
  • zmniejszenie ryzyka wystąpienia depresji;
  • obniżenie poziomu cholesterolu we krwi;
  • zmniejszenie ryzyka zgonu z powodu chorób układu krążenia;
  • mniejsza podatność na zaburzenia układu krążenia.

Niesamowite, prawda? A wszystko to dzięki zaangażowaniu naszego umysłu i odpowiedniej pracy nad nastawieniem psychicznym.

Pozytywne nastawienie a zdrowie

Optymiści mają więcej życiowej energii. Potrafią lepiej radzić sobie ze stresem i przeciwnościami losu, gdyż zamiast tracić czas na zamartwianie się, wykorzystują go na konstruktywne działania.

W słowniku osób, cechujących się pozytywnym nastawieniem, nie istnieje słowo „niepowodzenie”. Negatywne doświadczenia wręcz napędzają optymistów do podejmowania dalszych kroków i realizowania założonych celów. Ich umysł jest bowiem zmuszony do kreatywnego poszukiwania nowych rozwiązań. Stąd też zazwyczaj nie ma u nich miejsca na stany depresyjne. Dlatego fizycznie i psychicznie człowiek jest znacznie zdrowszy, gdy ma bardziej pozytywne nastawienie do życia.

Jak myśleć pozytywnie: 3 wskazówki

Do tej pory wspomniałam ci o 5 postawach pomagających w pozytywnym nastawieniu oraz o zależności między pozytywnym nastawieniem a zdrowiem. Teraz podam ci 3 wskazówki, które pozwolą ci zmienić sposób myślenia i pozytywnie wpłyną na twoje życie.

1. Spędzaj czas z właściwymi ludźmi

Pierwsza rada, którą chciałabym ci dać, dotyczy twoich relacji. Ma zastosowanie zarówno w przyjaźni, miłości jak i w rodzinie.

Dobrze wybierz osoby, z którymi chcesz spędzać czas. Pozytywne relacje dadzą ci energię i chęć do działania. Natomiast toksyczne związki, które epatują negatywnymi emocjami, nie pozwolą ci myśleć pozytywnie.

Jesteś średnią z pięciu dorosłych, z którymi spędzasz większość swojego czasu.

– Jim Rohn

Praktycznie niemożliwe jest uzyskanie pozytywnego nastawienia, jeśli otaczają nas negatywni ludzie. Z tego powodu pierwszym krokiem do zmiany sposobu myślenia na bardziej pozytywny jest otoczenie się bardziej optymistycznymi ludźmi. Zobaczysz, że pozytywnie na ciebie wpłyną, zapewnią ci siłę potrzebną do realizacji twoich celów i poprawy jakości twojego życia.

2. Zadbaj o wewnętrzny dialog

Kolejną kwestią, nad którą musisz koniecznie popracować, aby uzyskać pozytywne nastawienie psychiczne, jest wewnętrzny dialog. To całkowicie naturalne, że to, co dzieje się w twoim umyśle, ma na ciebie ogromny wpływ.

Co rozumieć przez wewnętrzny dialog?

Mam na myśli ten wewnętrzny głos, który nieustannie do ciebie mówi i w konsekwencji wpływa na twój nastrój. Jeśli myśli, które mu towarzyszą, są w większości pozytywne, wtedy twoje nastawienie też takie będzie. Jeśli natomiast twój wewnętrzny głos będzie powodował u ciebie same złe emocje, to znajdzie to swoje odzwierciedlenie w twoim negatywnym nastawieniu.

Aby uzyskać pozytywne nastawienie, najpierw musisz wsłuchać się w swój wewnętrzny dialog i spróbować zrozumieć, jak często i kiedy pojawiają się w twoim umyśle negatywne i destrukcyjne myśli.

Obserwując swoje myśli, analizując je i nieustannie próbując skupić się na możliwych rozwiązaniach, a nie problemach, stopniowo będziesz w stanie zmienić swoje nastawienie do życia.

Nastawienie psychiczne

Na początku walka z negatywnymi myślami będzie wydawać się niemożliwa do wygrania. Jednak przekonasz się, że dzięki praktyce i odrobinie cierpliwości odniesiesz sukces. Bardzo pomocne może być wdrożenie pozytywnych nawyków, takich jak medytacja, wizualizacje lub stosowanie pozytywnych afirmacji.

Przeczytaj też: Kursy medytacji

3. Pogłębiaj swoją wiedzę dotyczącą rozwoju osobistego

Podążanie ścieżką rozwoju osobistego jest absolutnie najlepszym sposobem na poprawę swojego nastawienia psychicznego oraz na utrwalenie wszelkich pozytywnych zmian, które próbujesz wprowadzić w swoim życiu.

Istnieją setki książek na temat rozwoju osobistego, które mogą dać ci wszystkie narzędzia potrzebne do stania się bardziej pozytywną, szczęśliwą i odnoszącą sukcesy osobą. Nawet samo przeczytanie artykułów na temat rozwoju osobistego, takich jak te, które możesz znaleźć na naszym blogu (kliknij tutaj), może dostarczyć ci wielu cennych spostrzeżeń.

Jeśli chcesz dowiedzieć się jeszcze więcej na temat rozwoju osobistego, zapraszam cię do przeczytania artykułów, w których znajdziesz książki o rozwoju osobistym oraz kursy rozwoju osobistego. Jestem pewna, że dadzą ci one sporą dawkę cennej wiedzy. Dzięki nim popracujesz nad samorozwojem i pozytywnym nastawieniem do życia!

Dziękuję ci za przeczytanie do końca tego artykułu, w którym zapoznałam cię z zagadnieniem pozytywnego nastawienia. Zachęcam cię do praktykowania wszystkich porad i wskazówek. Jestem przekonana, że z czasem będziesz w stanie pozbyć się ze swojego życia wszelkich negatywnych myśli i złego nastawienia psychicznego. Powodzenia! 🙂

4.3/5 - (3 votes)
Picture of Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi to blog poświęcony rozwojowi osobistemu, psychologii i relacjom partnerskim. Jesteśmy także autorami cenionych poradników poświęconych tej tematyce. Wszystkie nasze e-booki dostępne są na tej stronie. Obserwuj nas i skontaktuj się z nami na Instagramie.