Poczucie winy po rozstaniu: co mówi o nim psychologia?

poczucie winy po rozstaniu

Mam poczucie winy po rozstaniu, co robić? Wyrzuty sumienia po rozstaniu nie dają mi spokoju, czy to normalne?

Rozstaniu z partnerem towarzyszy na ogół cały wachlarz negatywnych emocji. Są wśród nich te bardziej oczywiste, jak smutek, złość, żal i rozczarowanie, ale i te mniej – jak wstyd czy właśnie poczucie winy.

To ostatnie, w dodatku, wcale nie tyczy się wyłącznie osób, które decydują o rozstaniu i mają wyrzuty sumienia z powodu skrzywdzenia drugiej osoby. Nie omija ono także i tych, którzy zostają porzuceni.

W dzisiejszym wpisie powiemy sobie, jak poradzić sobie z poczuciem winy po rozstaniu. Dowiesz się, jak tłumaczy ten stan emocjonalny psychologia, a także poznasz specyficzne przypadki, kiedy może się on pojawić.

Przed przystąpieniem do lektury zachęcam cię do zrobienia krótkiego, bezpłatnego testu online. Dowiesz się dzięki niemu, jak przechodzisz zawód miłosny i rozstanie. Wystarczy odpowiedzieć na parę pytań, a wynik pojawi się od razu po zakończeniu. Kliknij poniżej:

Jak radzisz sobie z zawodem miłosnym?

Poczucie winy po rozstaniu: psychologia

Wyjaśnijmy sobie najpierw, skąd się bierze poczucie winy po rozstaniu. Jak już zostało wspomniane, to uczucie dotyczy zarówno tych, którzy odeszli od partnera, jak i tych porzuconych.

Bardzo często jest tak, że kiedy od kogoś odchodzimy, największą trudność sprawia nam to, że musimy kogoś skrzywdzić. Jest w pewnym sensie łatwiej odejść od kogoś, kto nas zawiódł, zdradził czy w inny sposób sprawił ból. Wyrzuty sumienia po rozstaniu zaczynają się, gdy przestaliśmy odwzajemniać uczucia lub czujemy się winni rozpadu związku.

jak poradzić sobie z poczuciem winy po rozstaniu

Tym samym, rzecz jasna, poczucie winy wywoła w nas to, że dopuściliśmy się zdrady albo że postanowiliśmy odejść, bo czujemy coś do kogoś innego. Te emocje z jednej strony wywołują wątpliwości, z drugiej zaś – tym bardziej skłaniają nas do rozstania, bo chcemy jak najszybciej uwolnić się z poczucia winy.

Przeczytaj też: Jak żyć po zdradzie?

To, co łączy poczucie winy partnerów odchodzących i porzucanych, to dręcząca świadomość porażki. Gdzieś obok smutku i złości czujemy, że nie daliśmy rady, nie zdaliśmy egzaminu jako para, że może mogliśmy coś jeszcze naprawić, a przegapiliśmy to, że sprowokowaliśmy partnera do odejścia, bo zaniedbaliśmy związek itd.

Mam poczucie winy po rozstaniu: co robić?

Co zatem robić, jeśli wyrzuty sumienia po rozstaniu nie dają nam spokoju? Jak poradzić sobie z poczuciem winy?

Przede wszystkim trzeba sobie powiedzieć jedną ważną rzecz: za rozpad związku niemal zawsze ponoszą winę obie strony. Niekoniecznie w równym stopniu, ale poza sytuacjami skrajnymi, kiedy parę najpierw łączy miłość, a z czasem pojawiają się kryzys, kłótnie czy zdrady, to nie można tego przypisać jednej osobie.

Bierna postawa i niestawianie granic też powoduje, że choć to nie my jesteśmy stroną aktywną w niszczeniu relacji, to pozwalamy na to. Właśnie stąd później bierze się poczucie winy, nawet jeśli to my jesteśmy ofiarami.

Ale fakt, że oboje ponosimy odpowiedzialność za klęskę, powoduje, że powinniśmy uwolnić się od poczucia winy. Trzeba przyznać sobie, że się zawaliło sprawę, ale na pewno nie w 100%.

Po drugie zastanówmy się, co to poczucie winy nam mówi. O co mamy do siebie żal i jak możemy sobie wybaczyć? Czasami zadośćuczynienie może przynieść nam ulgę. Ale najczęściej musimy po prostu przyznać się przed sobą do błędu i obiecać sobie, że więcej go nie popełnimy.

Nie jesteśmy wolni od pomyłek. Fakt, że ich żałujemy, jest pozytywnym sygnałem. Dzięki temu uczymy się i to na tym trzeba się skupić, a nie na ciągłej pretensji do siebie.

Jeśli ewidentnie nie radzisz sobie z zakończeniem twojego związku i męczy cię ciągły żal, polecam ci sięgnąć do e-booka „Nowy Początek Po Zawodzie Miłosnym„. Znajdziesz w nim nie tylko porady, ale i praktyczne ćwiczenia, dzięki którym krok po kroku uporasz się z zawodem miłosnym i pójdziesz dalej. Zapoznaj się z jego zawartością, klikając poniżej:

Odkryj metodę i najlepsze techniki, żeby przestać cierpieć z miłości, szybko zapomnieć o ex i zbudować sobie cudowne życie.

Wyrzuty sumienia po rozstaniu a toksyczny związek

Jest jeszcze jedna specyficzna sytuacja, która niestety wcale nie jest zdrowa, a łączy się z poczuciem winy po rozstaniu. Mam na myśli rozpad toksycznego związku i wyrzuty sumienia, z jakimi zmaga się ofiara takiej relacji.

Jeśli to ona zrywa, ma poczucie, że kogoś skrzywdziła, że mogła jeszcze wytrzymać, że jest egoistyczna. Jeśli zostaje porzucona, ma wrażenie, że to jej wina, bo przecież gdyby była inna, lepsza, to nikt by jej nie musiał porzucać.

wyrzuty sumienia po rozstaniu

Ofiary toksycznych relacji zwykle są empatyczne w przeciwieństwie do swoich oprawców. Mają też niskie poczucie własnej wartości, popadają we współuzależnienie (czy to od osoby z nałogami, czy w ogóle od relacji) i z łatwością rezygnują z siebie. Boją się też rozstania, bo nie wyobrażają sobie życia poza tym związkiem.

Jeśli wiesz, że twoje poczucie winy jest związane z niedawnym życiem u boku toksycznej osoby, z pewnością potrzebujesz fachowej pomocy. Ważne jest wsparcie bliskich i praca nad swoją samooceną, ale też nie krępuj się zwrócić do specjalisty. Poczucie winy może ci bowiem związać ręce, nie pozwolić pójść dalej, a nawet ponownie wpędzić z toksyczny związek.

Jak poradzić sobie z poczuciem winy po rozstaniu: podsumowanie

Wiesz już, skąd się bierze poczucie winy po rozstaniu i kiedy może być ono sygnałem ostrzegawczym. Wiesz także, że można sobie z nim poradzić, kiedy mamy świadomość, że nasza relacja rozpadła się z różnych przyczyn. Mam nadzieję, że uda ci się wybaczyć sobie i innym i że uwolnisz się od wyrzutów sumienia.

Wiem, że dochodzenie do siebie po rozstaniu to żmudny proces, obarczony cierpieniem i wahaniami nastroju. Aby pomóc ci sprawniej przez niego przebrnąć, przygotowałem darmowe codzienne wsparcie mailowe.

Każdego dnia otrzymasz wiadomość zawierającą cenne rady i wskazówki, jak sobie lepiej radzić z miłosnym rozczarowaniem i rozpadem związku. Wypełnij formularz, aby się zapisać. W każdej chwili możesz z niego zrezygnować, kiedy uznasz, że wsparcie nie jest ci już potrzebne 🙂

Uzyskaj Dostęp Do Bezpłatnej Serii Maili, Które Pomogą Ci Przestać Cierpieć i Uleczyć Twoje Złamane Serce

5/5 - (4 votes)
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi to blog poświęcony rozwojowi osobistemu, psychologii i relacjom partnerskim. Jesteśmy także autorami cenionych poradników poświęconych tej tematyce. Wszystkie nasze e-booki dostępne są na tej stronie.