Po jakim czasie odezwać się do byłej dziewczyny? Po jakim czasie odezwać się do byłego faceta? Czy może być na to za wcześnie albo… za późno?
Kiedy nie godzimy się na rozpad związku, mamy nadzieję jeszcze na zmianę decyzji partnera bądź partnerki. Usiłujemy coś wskórać, ale zazwyczaj poruszamy się po omacku. Nie chcemy stracić kontaktu z ex, ale z drugiej strony nie chcemy sobie zaszkodzić.
Niektórzy zdesperowani próbują od razu wydzwaniać do drugiej połówki, żeby przekonać do powrotu. Inni podświadomie czują, że powinni odczekać, ale po pierwsze, jest to trudne, a po drugie, ile można czekać?
Jeśli targają tobą podobne wątpliwości, z pomocą idzie ci mój krótki poradnik dotyczący wyłącznie tego, po jakim czasie odezwać się do byłej lub byłego. Wyjaśnię w nim nie tylko, ile czasu trzeba odczekać i dlaczego, ale też w jaki sposób odnowić kontakt z ex.
Zanim zaczniemy, zachęcam cię jeszcze do zrobienia krótkiego testu online, dzięki któremu dowiesz się, jakie masz szanse na odzyskanie ex. Zajmie ci tylko kilka minut, a na zakończenie od razu pojawi ci się wynik wyrażony w procentach wraz z opisem. Test jest darmowy i znajdziesz go tutaj.
Jakie są twoje realne szanse na odzyskanie?
Spis treści
Po jakim czasie odezwać się do byłej/byłego: warunki
Rozstania następują w różnej atmosferze. W zależności od tego, postaramy się przeanalizować, po jakim czasie odezwać się do byłego lub byłej. Poprzedźmy jednak te rozważania pewną uniwersalną uwagą.
W zdecydowanej większości przypadków (jak zaraz się przekonasz) po rozstaniu zalecany jest tzw. okres braku kontaktu. To czas przewidziany na dojście do siebie, zdystansowanie się i obmyślenie planu działania. Pozwala także na to, by zatęsknić i zaskoczyć. Polega na całkowitym odcięciu się od ex, zaprzestaniu komunikacji i monitorowania jego/jej ruchów.
Jeśli rozstaliście się w atmosferze kłótni i np. padły słowa „Więcej się do mnie nie odzywaj!”, wprowadzenie braku kontaktu jest bardziej niż uzasadnione. Dopóki jest gniew, żal i niechęć, kontaktowanie się nic nie da, a tylko pogorszy sprawę.
Jeśli na odchodne została rzucona propozycja „Zostańmy przyjaciółmi” i zachęta do utrzymania koleżeńskich relacji, i tak wprowadź zero kontaktu. Nie da rady przejść do przyjaźni, a potem znowu do miłości, gdy jedna osoba się wycofuje, a druga nie akceptuje rozstania. Zachowaj godność i nie odzywaj się.
Ile powinien trwać okres braku kontaktu i po jakim czasie można się odezwać do ex? W każdym przypadku będzie to wyglądało trochę inaczej. Na ogół wystarcza kilka tygodni, do miesiąca przerwy. Dwa tygodnie to absolutne minimum. Lepiej ten czas nieco wydłużyć niż za bardzo skrócić. Im więcej złości i żalu, im bardziej skomplikowana sytuacja, im trudniej ograniczyć kontakt z ex (bo np. ma się wspólne sprawy), tym dłużej powinno się odczekać.

Pomyśl o tym w ten sposób: wyobraź sobie, że gdzieś wyjeżdżasz. Po jakim czasie zaczyna brakować ci domu i twoich przyjaciół? Na pewno nie po kilku dniach, ale po kilku tygodniach możesz zacząć odczuwać melancholię.
Czy istnieje sytuacja, w której powinno się odezwać do ex na krótko po rozstaniu? Tak, to przypadek, kiedy pokłóciliście się i rozstaliście pod wpływem silnych emocji, ale wiesz, że przeprosiny, wyjaśnienia i szczera rozmowa mogą wszystko naprawić, bo nadal się kochacie i jesteście zainteresowani relacją. Wówczas odczekaj maksymalnie parę dni.
Przeczytaj też: Utrzymywanie kontaktu z byłym
Po jakim czasie odezwać się do byłego/byłej i jak to zrobić?
Jak zostało wcześniej wspomniane, do byłego lub byłej należy się odezwać po upływie kilku tygodni. Odpowiedź tę należy jednak doprecyzować.
Przede wszystkim, żeby można było się ponownie odezwać, musisz czuć, że dochodzisz do siebie, że akceptujesz rozstanie i że udało ci się wprowadzić zmiany w twoim życiu, które być może pozwolą odzyskać ex lub chociaż sprawią, że będziesz lepszą, bardziej niezależną i świadomą osobą.
Po drugie musisz mieć w miarę pewność, że były lub była nie odczuwa już w stosunku do ciebie silnych negatywnych emocji i jest potencjalnie gotowy/a, żeby z tobą rozmawiać.
Samo wznowienie kontaktu natomiast nie odbywa się na zasadzie milczenia przez trzy tygodnie i potem nagle bam! – telefon. Bezpośredni kontakt poprzedzony jest dodatkowymi działaniami. Ogólnie rzecz biorąc, musisz zrobić wszystko, żeby sprowokować ex do podjęcia inicjatywy.

W tym celu działasz za pośrednictwem mediów społecznościowych i próbujesz rozpowszechnić przez innych pozytywne informacje o sobie. Ale jeśli nie uda ci się tak zachęcić ex do kontaktu, nic straconego.
Możesz spróbować nawiązać kontakt pod jakimś pretekstem. Na przykład napisać wiadomość z pytaniem o radę czy prośbą o informację. Możesz też zasugerować spotkanie, by zwrócić jego/jej rzeczy, jakie zostały w twoim mieszkaniu. Albo nawet pojawić się osobiście w miejscu, gdzie jest szansa na przypadkowe spotkanie.
Strategii jest wiele i długo można wymieniać pomysły na efektywne wznowienie kontaktu z ex. Za chwilę w podsumowaniu powiem ci, gdzie możesz szukać najskuteczniejszych inspiracji.
Przeczytaj też: Cisza po rozstaniu
Odezwanie się do byłej dziewczyny lub chłopaka: podsumowanie
Wiesz już, po jakim czasie odezwać się do byłej lub byłego. Pozostaje pytanie, jak to zrobić i jak się do tego przygotować, żeby nie zmarnować najważniejszej szansy na odzyskanie byłej dziewczyny lub byłego chłopaka.
Na szczęście istnieje kompendium wiedzy, które krok po kroku przeprowadzi cię przez wszystkie etapy: od momentu największego bólu bezpośrednio po rozstaniu, po wznawianie kontaktu i strategiczne dążenia do powrotu do byłego lub byłej.
To kompendium to „Klucz Do Odzyskania” – nasz najbardziej popularny poradnik, który pomógł już wielu mężczyznom i kobietom odzyskać swoich byłych partnerów i uratować związki. Występuje w wersji Dla Niej (kliknij tutaj) i Dla Niego (kliknij tutaj), dzięki czemu porady dostosowane są do poszczególnych przypadków.
Aby zapoznać się z treścią e-booka, a także móc pobrać darmowy pierwszy rozdział, należy kliknąć tutaj i wybrać wersję „Klucza Do Odzyskania” dla siebie.