Kiedy ma miejsce pierwszy kryzys w związku? Od czego to zależy? I czy to znak, że związek nie rokuje?
Kryzys w związku może nastąpić w zasadzie w dowolnym momencie, ale to w szczególności wokół tego pierwszego narosło najwięcej teorii. Niektórzy wyliczają niemalże co do dnia, kiedy w końcu nadejdzie. Inni widzą w nim pesymistyczne proroctwo. Jeszcze inni optymistycznie stwierdzają, że to okazja, by wzmocnić związek.
Gdzie leży prawda? Czy pierwszy kryzys w związku i w małżeństwie da się zamknąć w jakieś ramy? W pewnym sensie tak i spróbujemy dokonać tego w tym wpisie.
Najpierw wyjaśnimy pierwszą wątpliwość, czyli to, po jakim czasie po raz pierwszy musimy się zmierzyć z kryzysem. Następnie przedstawimy jego przyczyny i objawy. Na koniec zobaczymy, czy faktycznie taki kryzys powinien nas niepokoić, jak go przezwyciężyć i jak rozpoznać, że rzeczywiście związek może być nieudany.
W rozpoznaniu pierwszego kryzysu pomoże ci też zrobienie poniższego darmowego testu online. Odpowiedz na pytania na temat twojego związku, a na koniec uzyskasz wynik – ocenę, czy przechodzicie poważny kryzys, czy tylko powinniście zachować czujność.
W jakiej kondycji jest Twój związek?
Spis treści
Kiedy pierwszy kryzys w związku?
Najczęściej mówi się o tym, że pierwszy kryzys w związku pojawia się po roku. Cóż, nie wygląda to dobrze. Pierwsza rocznica, znak, że to coś naprawdę poważnego, i od razu kryzys? Przyjrzyjmy się temu bliżej.
Niektóre związki trwają znacznie krócej niż rok, co świadczy o tym, że kryzys dopadł je wcześniej. Albo zostanie przezwyciężony, albo rozbije relację, w którą i tak jeszcze aż tak dużo nie zainwestowano.
Przyjmijmy jednak, że statystycznie pierwszy kryzys w związku nadchodzi, kiedy partnerzy już się sobą trochę „nacieszą” i nagle ich oczom zacznie ukazywać się szara rzeczywistość. U jednych nastąpi to po 8 miesiącach, u innych po roku, jeszcze u innych po 16 miesiącach.
Jeśli natomiast zastanawiamy się, kiedy następuje pierwszy kryzys w małżeństwie, to opcje właściwie są dwie. Albo będzie miał on miejsce w podobnych okolicznościach jak te opisane powyżej, albo spowoduje go jakieś przełomowe wydarzenie, które dla obojga partnerów stanie się wyjątkowo trudnym wyzwaniem.
Kiedy jednak zrozumiemy przyczyny pierwszego kryzysu, domyślimy się również, kiedy możemy się go spodziewać i jak go rozpoznać.
Pierwszy kryzys w związku: przyczyny
Główną przyczyną pierwszego kryzysu w związku jest przejście z fazy zakochania do kolejnej, tej bardziej stabilnej i, nie oszukujmy się, serwującej mniej emocji. Na początku nie mogliśmy oderwać od siebie wzroku, chcieliśmy spędzać ze sobą każdą chwilę, a rozłąka oznaczała natychmiastowe telefony i wymiany wiadomości.

Każdy bliższy kontakt, każde nowe doświadczenie – to była fala adrenaliny, silnych emocji, uczucia motylków w brzuchu itd. Taki stan jednak nie może trwać wiecznie – po prostu człowiek nie może być ciągle na haju, bo nie mógłby normalnie funkcjonować.
I wtedy zderzamy się z rzeczywistością. Ściągamy różowe okulary, a to co widzimy, choć wcale nie musi być złe, może nas rozczarować. Okazuje się, że partner/ka nie jest bez wad, a czasami nawet potrafi porządnie nas wkurzyć. Poza tym nagle odkrywamy, że żeby tworzyć zgrany duet musimy czasami iść na ustępstwa, czasami się ściąć, a przede wszystkim odbyć lekcję tolerancji i akceptacji.
I to właśnie ten zimny prysznic powoduje, że zaczynamy mieć wątpliwości i coraz częściej pojawiają się konflikty. Warto jednak zwrócić uwagę, że to nie jedyna przyczyna. Jak zostało wspomniane, para może przeżywać pierwszy kryzys w wyniku poważnego wyzwania, którym najczęściej jest pojawienie się dziecka.
Pierwszy kryzys w małżeństwie i związku: jak wygląda?
Bardzo często pierwszy kryzys następuje bezpośrednio po zmianie zasad funkcjonowania waszej relacji. Na przykład dotychczas regularnie się spotykaliście, ale postanowiliście w końcu ze sobą zamieszkać.
Przedsięwzięcie jest poważne, obarczone stresem, ale przede wszystkim bardzo wyidealizowanymi oczekiwaniami. I wtedy okazuje się, że mieszkanie pod jednym dachem nie oznacza wcale tej samej sielanki co dotychczas, tylko 24 godziny na dobę.
Mieszkając ze sobą, szybko demaskujemy swoje wady, uciążliwe nawyki i niedoskonałości wyglądu. Nie dość, że nie każdy dzień jest randką, to na co dzień dużo trudniej zapewnić sobie tyle atrakcji, żeby się ze sobą nie nudzić.
Zaczynamy więc patrzeć na siebie bardziej krytycznie, sprzeczać się, a nawet dochodzi do pierwszych awantur. Jeśli nie rozumiemy, co się dzieje w naszej relacji, łatwo możemy doprowadzić do rozpadu związku, przez rosnące frustracje i brak akceptacji.
Alternatywny scenariusz to ten z młodym małżeństwem, które przechodzi kryzys po narodzinach dziecka. Wówczas problemem jest podział obowiązków, zmęczenie, zmiana ról i ogólnie totalne przemeblowanie życia.
Pierwszy kryzys: czy związek przetrwa?
Czy pojawienie się pierwszego kryzysu w związku źle rokuje na przyszłość? W zasadzie nie do końca. Taki kryzys ma bowiem bardzo ważną funkcję, mianowicie działa jak sito.
Nie ma nic złego w tym, że po zderzeniu z rzeczywistością nie możemy się na początku przyzwyczaić. Ważne natomiast, co z tym zrobimy. Jeśli zaczniemy uczyć się rozwiązywać problemy w relacji i przezwyciężać kryzysowe momenty, odbędziemy szalenie pożyteczną lekcję. W wyniku tej lekcji przekonamy się, że potrafimy stworzyć z daną osobą związek z prawdziwego zdarzenia i że dojrzeliśmy do tego, by naprawiać, zamiast wyrzucać do kosza.
Z drugiej strony, jeśli taki kryzys doprowadzi do rozstania, to też jest ważny komunikat. Po pierwsze możliwe, że faktycznie był to sprawdzian dla relacji, którego nie zdała. I oblałaby go też w przyszłości. Po drugie zastanówmy się, czy my sami potrafimy się komunikować w związku, odpowiadać na potrzeby i akceptować drugiego człowieka.
Jeśli pierwszy kryzys jest dla nas wyjątkowo trudnym wyzwaniem, może należałoby trochę się podszkolić. Na przykład sięgnąć po poradnik „Pogotowie Dla Związku„, gdzie cała tajemna wiedza na temat szczęśliwego funkcjonowania związków jest wyłożona punkt po punkcie. Kliknij poniżej, by zapoznać się z jego zawartością:
Jak zażegnać kryzys w związku oraz odbudować uczucie, zaufanie i namiętność między partnerami