Kim jest ofiara narcyza? Kiedy i dlaczego należy się za nią uważać?
Narcyz to osoba, która cierpi na zaburzenie osobowości, która jest równie delikatna, co niestabilna. Chodzi jednak o to, że nie zdając sobie z tego sprawy, prowadzi ona pozornie normalne życie, a więc stara się też nawiązać relacje miłosne.
Jednak sposób, w jaki narcyz doświadcza związku, jest daleki od zdrowego, szczęśliwego i zaangażowanego. Na oko relacja miłosna narcyza na początku, w fazie tzw. love bombingu, jest całkiem w porządku. Potem następuje moment zdjęcia maski i pokazania swojego prawdziwego oblicza, a partnerka narcyza zostaje wepchnięta w rolę jego ofiary.
Taka jest prawda: bycie w związku z narcyzem oznacza bycie ofiarą toksycznego, niezdrowego i nieszczęśliwego związku. I dlatego też w dzisiejszym wpisie dowiesz się, jak bardzo taki związek może być wyniszczający psychicznie.
Zanim jednak zaczniemy, aby uniknąć popełniania błędów w ocenie lub wyciągania zbyt pochopnych wniosków, zachęcam cię do wykonania tego szybkiego testu online. Pomoże ci określić, czy twój partner jest naprawdę narcyzem, czy też nie:
Dowiedz się, czy on jest narcyzem
Spis treści
Kim jest ofiara narcyza?
Mówiąc o ofiarach narcyza, powinniśmy na samym początku spróbować dowiedzieć się, jakie cechy prawie zawsze charakteryzują kobiety, które potencjalnie mogą wpaść w szpony narcystycznego mężczyzny.
Przede wszystkim idealnym partnerem narcyza jest osoba z silnymi problemami z poczuciem własnej wartości. Taka, która nie kocha siebie wystarczająco, nie wierzy, że jest wystarczająco dobra na cokolwiek i jest o wiele bardziej skłonna do dawania niż do brania, żądania czy otrzymywania.
W rzeczywistości, oprócz niskiej samooceny, ofiara narcyza to na ogół kobieta, która ma duże pokłady empatii i potrafi postawić się na miejscu innej osoby. W związku z tym jest bardzo wyrozumiała, daje pomoc, bliskość i wsparcie.
Jednak taki charakter często prowadzi ją do nadmiernego współczucia wobec narcyza i jego problemów. Tylko rzecz w tym, że ona tego nie zauważa, ponieważ dla niej jest to jej naturalny sposób bycia.

Kiedy narcyz ma jakiś problem lub trudność, ona jest gotowa go wesprzeć. To dlatego że dobrze go rozumie, ale też dlatego, że nauczyła się „nosić krzyż”. I tak uruchamia się mechanizm, w której ofiara narcyza znosi wszystko, co on jej robi.
Mówimy tu o kłamstwach, obelgach, poniżaniu, karaniu milczeniem, zdradach i wielu innych. Z drugiej strony, narcyz jest czarującą osobą, a równocześnie jest bardzo niestabilny. Właśnie to sprawia, że trzyma swoją ofiarę w garści.
A ona ciągle próbuje ratować go przed nim samym i jego problemami. Zasadniczo więc ofiara narcyza to ta, która jest zawsze gotowa dać z siebie wszystko w imię dobra swojego partnera i relacji miłosnej, za to ze szkodą dla własnego szczęścia.
Należy jednak podkreślić, że każdy może znaleźć się w roli ofiary narcyza, nawet osoba, która nie pasuje do tego profilu. Mimo to osoby, które reprezentują powyższe cechy, mają znacznie większe szanse na nawiązanie z nim trwałej, choć toksycznej relacji.
Ofiara narcyza: symptomy
Teraz, kiedy już wiemy, kim jest ofiara narcyza, ważne, żebyśmy dobrze zrozumieli, czego ona doświadcza w wyniku związku z narcystycznym mężczyzną.
Niestety, w rzeczywistości objawy są tak poważne, że w zasadzie musimy mówić o prawdziwych szkodach, jakie wyrządza w psychice relacja z takim człowiekiem.
Potwierdzają to wszystkie badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych. Pokazują one, że bycie w związku z narcyzem może wywołać syndrom narcystycznego nadużycia.
Syndrom narcystycznego nadużycia ma bardzo podobne objawy do zespołu stresu pourazowego, zwykle spowodowanego przez traumatyczne wydarzenia, takie jak wypadki, wojny, fizyczne i seksualne nadużycia lub traumatyczne przeżycia.
Podobnie w przypadku syndromu narcystycznego nadużycia możemy powiedzieć, że podstawą wszystkich dolegliwości jest stres generowany przez codzienną relację z narcystycznym partnerem.
Ale stres to tylko punkt wyjścia. Na dłuższą metę relacja z narcyzem może prowadzić do:
- izolacji społecznej;
- uczucia niepokoju, strachu i zmartwienia;
- głębokiego smutku, który może prowadzić do depresji;
- nagłych zmian nastroju;
- porywczości, gniewu, samokrytyki, samooskarżania i poczucia winy;
- zmniejszonej koncentracji i pamięci;
- utraty kontroli nad życiem rodzinnym, zawodowym lub finansowym.
Co więcej, objawy te pojawiają się tylko wtedy, gdy ofiara ma do czynienia z narcystycznym mężczyzną. Innymi słowy, gdyby ofiara nie była w toksycznym związku, nie cierpiałaby z powodu tych objawów.
Natomiast wysoki stres, na jaki jest codziennie narażona, będąc partnerką narcyza, prowadzi ją do doświadczania całej serii nieprzyjemnych objawów. Życie w stanie chronicznego stresu jest bowiem źródłem poważnego dyskomfortu, odczuwanego zarówno w sferze psychicznej, jak i fizycznej.
Syndrom ofiary narcyza: jak z niego wyjść?
Na zakończenie tego wpisu, pozostaje nam tylko powiedzieć sobie, co robić, by zwalczyć syndrom ofiary narcyza. Proces, o którym tu mówimy, nie jest niestety łatwy, za to niezbędny, by zacząć normalnie żyć.
Pierwszym krokiem jest uświadomienie sobie sytuacji, w jakiej się znajdujemy i mechanizmu nadużyć, jakich doświadczamy w związku. Bez tej świadomości nie ma drogi wyjścia, bo nie jesteśmy w stanie rozpoznać problemu.
Dlatego trzeba zmierzyć się z relacją z narcyzem, by zdać sobie sprawę z tego, że jest ona toksyczna. Ponadto ważne jest, aby dokonać samoanalizy w odniesieniu do własnych słabości psychicznych.
W tym przypadku warto nie tylko je rozpoznać, ale także dowiedzieć się, jak sobie z nimi radzić i jak je przezwyciężyć, być może z pomocą terapii. Większa samoświadomość jest zawsze przydatna, zwłaszcza po tym, jak byliśmy ofiarą narcyza.
Użyłem czasu przeszłego, ponieważ jeśli uświadomimy sobie, że związek jest naprawdę toksyczny i przynosi więcej nieszczęścia, dyskomfortu i bólu niż czegokolwiek innego, należy go zakończyć. Skoro już mówimy o odejściu od narcyza, sugeruję, abyś przeczytała ten poradnik, aby zrobić to w najmniej bolesny sposób.
Ogólnie rzecz biorąc, jeśli znajdziesz się w roli ofiary narcyza, musisz przede wszystkim jak najlepiej poznać samą naturę narcyza. Powinnaś zagłębić się w jego psychikę i rozgryźć mechanizmy, według których działa. To również pomoże ci stać się bardziej świadomą i zrozumieć, jak najlepiej poradzić sobie z sytuacją, w której się znalazłaś.
Aby to zrobić, proponuję zacząć od przeczytania e-booka „Sposób na Narcyza„. To najbardziej kompletny podręcznik, z którego dowiesz się dosłownie wszystkiego, co tyczy się relacji z narcystycznym mężczyzną.
Strategia, która pozwala bronić się przed narcyzem, zdobyć go, odzyskać lub uwolnić się od niego