Odwrócona psychologia: jej rola w związku i w odzyskaniu ex

Odwrócona psychologia

Co to jest odwrócona psychologia? Jak używać jej w związku?

Psychologia odwrócona to technika, za pomocą której staramy się nakłonić osobę do wykonania (lub do nie wykonywania) określonego działania, poprzez sugerowanie zrobienia czegoś zupełnie odwrotnego. To bardzo potężna broń, której można użyć w marketingu, w związkach, do odzyskania partnera i generalnie we wszystkich relacjach międzyludzkich.

W tym artykule wyjaśnię ci, jak działa odwrócona psychologia. Podam ci również kilka przykładów, aby lepiej pokazać, jak funkcjonuje mechanizm, na którym się ona opiera. W szczególności zajmiemy się zagadnieniem psychologii odwróconej w związku i wykorzystaniem jej do odzyskania byłego partnera lub partnerki.

Odwrócona psychologia: jak działa?

W psychologii, teoria reaktancji (teoria oporu psychicznego) mówi, że kiedy osoba czuje, że straciła poczucie kontroli nad sytuacją, na przykład dlatego, że jest zmuszona do wykonania jakiejś czynności lub nie może jej wykonać, natychmiast próbuje potwierdzić swoją niezależność, robiąc coś przeciwnego do tego, o co ją poproszono.

To, co jest zabronione lub odradzane, staje się znacznie bardziej kuszące. To, co jest wymagane lub narzucone, staje się uciążliwe i niemal nie do zniesienia.

Oczywiście tej zasady nie należy traktować w sposób zbyt skrajny. Nie jest prawdą, że my, ludzie, zawsze postępujemy w sposób odwrotny, niż się od nas wymaga. Niemniej jednak reaktancja ma duży wpływ na naszą ostateczną decyzję, a czasami może być nawet czynnikiem przesądzającym.

Odwrócona psychologia, która precyzyjnie wykorzystuje reaktancję, jest techniką, za pomocą której nakłonisz osobę do wykonania działania (lub do zaniechania wykonania danej czynności), sugerując zrobienie czegoś dokładnie odwrotnego.

Technika ta jest szczególnie skuteczna, gdy stosuje się ją w sposób pośredni, subtelny, niezauważalny, krótko mówiąc, niezbyt oczywisty. Dlatego konieczne jest działanie na poziomie nieświadomości. W związku z tym nie powinieneś jawnie wyrażać tego, czego naprawdę chcesz lub czego nie chcesz. W ten sposób nie wzbudzisz podejrzeń u osoby, na której chcesz zastosować metodę reaktancji.

Odwrotna psychologia: przykłady

Przyjrzyjmy się teraz kilku bardzo interesującym przykładom wykorzystywania psychologii odwrotnej do wpływania na niektóre decyzje. Oto one:

Psychologia odwrócona

1. Duży, czerwony przycisk z napisem „nie naciskaj”, który niesamowicie zachęca do naciśnięcia.

2. Dziewczyna, która rzuca wyzwanie swojej przyjaciółce, mówiąc jej, że na na pewno nigdy nie będzie miała tyle odwagi, by ukraść przedmiot w sklepie. W tej sposób wręcz ją do tego popycha.

3. Matka, która mówi dziecku, które nie chce jeść: „Założę się, że zjem szybciej niż ty”, skłania go do udowodnienia, że będzie inaczej.

4. Sprzedawca, który pokazuje klientowi 3 różne produkty, mówiąc, że ten z najwyższą ceną został tylko jeden. Zachęca go tym samym do zakupu.

5. Dziadek, który przynosi swoim dwóm wnuczkom prezenty i prosi, aby wybrały dla siebie po jednym. Starsza wnuczka, która dokładnie wie, jak „oszukać” swoją młodszą siostrę, mówi, że chce prezent A. W rzeczywistości wybierze prezent B. Mniejsza dziewczynka od razu odpowiada, że ona też chce dostać prezent A. W tej sytuacji starsza siostra zgadza się odstąpić prezent A i bierze prezent B.

Psychologia odwrócona w związku

Psychologia odwrócona może być również bardzo skutecznie stosowana w relacjach damsko-męskich, np. w celu zmuszenia partnera/partnerki do zrobienia czegoś lub odwiedzenia go/jej od jakiegoś pomysłu.

Manipulowanie ludźmi jest złe, więc radzę nie stosować zbyt często psychologii odwróconej w związku lub stosować ją w sposób rozważny. Relacje powinny opierać się na wzajemnej miłości i szacunku, a nie na grach psychologicznych.

Odwrotna psychologia

Niemniej jednak, podam ci dwa przykłady użycia psychologii odwróconej w związku. Możesz je wykorzystać gdy chcesz, aby twój partner wykonał jakąś czynność lub jej nie wykonywał. Są to bardzo lekkie formy psychologii odwrotnej. Przyjrzyjmy się im razem:

1. Nigdy niczego nie zabraniaj. Wyraźnie powiedz swojemu partnerowi/partnerce, że może robić wszystko, nawet to, z czym się nie zgadzasz. Jednak jednocześnie zasugeruj, jakie korzyści uzyska, jeśli nie podejmie danych działań, i jakie poniesie straty, gdy zdecyduje się na wykonanie pewnych czynności. Zobaczmy przykład:

Dziewczyna do swojego chłopaka: „Dla mnie to nie problem, jeśli jutro wieczorem pójdziesz spotkać się ze swoimi kolegami. Wiesz przecież, jakie mam na ten temat zdanie. Każdy z nas powinien robić to, co mu się podoba. Mimo wszystko przykro mi, bo chciałam spędzić ten wieczór z tobą. Przez najbliższe kilka dni będę zajęta i nie będziemy mogli się spotkać. Ale trudno, zobaczymy się w następny weekend. Miłej zabawy”.

2. Nigdy niczego nie narzucaj. Wyraźnie powiedz swojemu partnerowi/partnerce, że może podejmować wszelkie decyzje samodzielnie i może NIE robić tego, na czym ci zależy. Jednak daj mu wyraźnie do zrozumienia, jakie uzyska korzyści, wykonując daną czynność, oraz jakie straty poniesie, w przypadku, gdy zachowa się nie tak, jak tego oczekujesz.

Chłopak do swojej dziewczyny: „Jeśli nie chcesz iść ze mną na koncert, zrozumiem to. Mimo wszystko szkoda, bo przygotowałem dla ciebie niespodziankę… ”.

Psychologia odwrotna: odzyskaj ex

Zajmiemy się teraz bardzo interesującym przypadkiem. Przeanalizujemy bowiem wykorzystanie psychologii odwrotnej do odzyskania byłego partnera/partnerki.

Psychologia odwrotna jest podstawową bronią, jeśli chodzi o odzyskiwanie mężczyzny lub kobiety, a ważna część tego procesu opiera się właśnie na technikach psychologicznych, których celem jest przekonanie byłego/byłej, że najlepszym wyborem będzie powrót do nas i odbudowanie związku na nowo.

W e-bookach „Klucz do odzyskania dla niej” oraz „Klucz do odzyskania dla niego„, będących jednymi z najlepszych poradników, pomagających odzyskać ex, cały rozdział poświęcony jest studium psychologii odwróconej i psychologii odzyskiwania. Kliknij tutaj, by lepiej poznać zawartość e-booków, które pomogły odzyskać ex już kilku tysiącom czytelników i czytelniczek.

Oto kilka klasycznych przykładów wykorzystania psychologii odwrotnej w celu odzyskania byłego/byłej:

1. Powiedz byłemu/byłej, że zgadzasz się z jego/jej decyzją o odejściu.

„Też myślę, że to najlepsze rozwiązanie dla nas obojga”.

W ten sposób w pełni wykorzystujesz potęgę psychologii odwróconej i działasz na swoją korzyść. Odbierasz mu całą władzę, jaką myślał, że nad tobą ma. Ponadto sprawiasz, że idea powrotu do ciebie staje się bardziej kusząca. Takie proste zdanie wypowiedziane w odpowiedniej chwili może zmienić naprawdę wszystko.

2. Powiedz byłemu/byłej, że akceptujesz jego/jej decyzję.

„Akceptuję twoją decyzję. Wiem, że nasza miłość jest wyjątkowa i myślę, że wkrótce będziesz żałował, że mnie zostawiłeś, ale rozumiem i szanuję powody, dla których to robisz”.

Tym zdaniem dajesz swojemu partnerowi wolną rękę w podjęciu decyzji, której jednak nie chciałabyś, aby podejmował. Jednocześnie wspominasz o stratach, jakie poniesie, rezygnując ze związku z tobą. W ten sposób pozbędziesz się negatywnego wydźwięku, jaki miałoby zdanie: „Proszę, nie zostawiaj mnie!!!”. Jednocześnie naprawdę zachęcisz go do pozostania z tobą. Prawdopodobnie nie będziesz w stanie od razu zmusić go do zmiany zdania, ale zasiejesz w nim ziarno niepewności, co wkrótce może dać oczekiwane efekty.

3. Zastosuj zasadę braku kontaktu

Zasada braku kontaktu to klasyka, jeśli chodzi o odzyskiwanie ex: polega na urwaniu wszelkiego rodzaju kontaktu z byłym/byłą na około miesiąc od chwili rozstania.

Dokładne wyjaśnienie zasady braku kontaktu znajdziesz w tym artykule, więc nie będę już o tym szczegółowo wspominać. Dzięki tej zasadzie wprowadzisz dysharmonię w życiu swojego byłego i sprawisz, że poczuje brak kontroli nad tobą i waszym byłym związkiem. Tym samym wzbudzisz w nim chęć do odzyskania ciebie.

Do tej pory twój ex myślał, że wystarczy pstryknąć palcami, abyś do niego wróciła. Teraz, gdy zerwiesz z nim kontakt i nie będzie otrzymywał od ciebie żadnych wiadomości, zacznie za tobą tęsknić. Dopóki ex nie ustąpi i nie zdecyduje się z tobą skontaktować, odwrócona psychologia każdego dnia będzie działała na twoją korzyść.

Co stanie się wtedy?

Gdy twój były nawiąże z tobą kontakt, będziesz musiała dać mu jasno do zrozumienia, że stracił kontrolę nad sytuacją. Możesz mu pokazać, że teraz cieszysz się życiem, poznajesz nowych ludzi, jesteś szczęśliwa i nie masz dla niego czasu. To naprawdę będzie szok dla twojego ex, który jeszcze kilka tygodni wcześniej był przekonany, że ma nad tobą pełną kontrolę.

Wnioski

Podsumowując, odwrócona psychologia jest potężną i skuteczną bronią, ale nie należy jej nadużywać ani błędnie stosować.

Jeśli chodzi o związki, to stosowanie odwrotnej psychologii, aby odzyskać ex, jest techniką dość efektywną. Nie możesz jednak ufać jej w 100% i być przekonanym, że dana osoba do ciebie wróci, tylko dzięki użyciu tej metody.

Odwrócona psychologia to tylko element pomagający w realizacji planu odzyskania ex. Możesz jednak dowiedzieć się o nim więcej dzięki e-bookom „Klucz do odzyskania dla niej” oraz „Klucz do odzyskania dla niego”.

Poza e-bookiem, polecam ci rozwiązanie testu, dzięki któremu dowiesz się, jakie są twoje realne szanse na odzyskanie ex. Kliknij poniżej i przekonaj się, czy ty i twój były możecie do siebie wrócić.

Jakie są twoje realne szanse na odzyskanie?

4.3/5 - (20 votes)
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi to blog poświęcony rozwojowi osobistemu, psychologii i relacjom partnerskim. Jesteśmy także autorami cenionych poradników poświęconych tej tematyce. Wszystkie nasze e-booki dostępne są na tej stronie.