Oczy narcyza: czy można z nich wyczytać prawdę o narcyzie?

oczy narcyza

Jakie są oczy narcyza? Puste, tajemnicze, kłamliwe? Co można z nich wyczytać?

Mowa ciała, będąca niewerbalną i nierzadko nieświadomą metodą komunikacji, potrafi wiele powiedzieć o intencjach i stanie emocjonalnym danej osoby. Czasami jesteśmy w stanie dzięki temu rozpoznać, że to, co mówi, niekoniecznie jest zgodne z prawdą.

Co jednak można w tym przypadku powiedzieć o narcyzie, mistrzu kłamstwa i manipulacji? Czy oczy są zwierciadłem jego duszy, czy też podobnie jak jego słowa mogą nas zmylić? A może da się z nich wyczytać coś jeszcze innego?

Dziś zajmiemy się bardzo specyficznym tematem, jakim są oczy narcyza i sposób, w jaki patrzy, w kontekście narcystycznej mowy ciała. Przekonamy się, jakie informacje mogą nam przekazać, i dowiemy się, na co powinno się uważać.

Oczywiście, spojrzenie to bardzo zawodny wyznacznik tego, czy ktoś jest narcyzem. Znacznie ważniejsze są cechy charakteru, postawy, zachowania i traktowanie najbliższych. W ocenie, czy facet, z którym masz do czynienia jest narcyzem, pomoże ci najlepiej nasz darmowy, szybki test online.

Dowiedz się, czy on jest narcyzem

Oczy narcyza: jakie są i co mówią?

Po oczach często jesteśmy w stanie rozpoznać, że ktoś kłamie lub że co najmniej czuje się niepewnie. Taka osoba odwraca wzrok i niechętnie patrzy prosto w twarz.

Narcyz doskonale zdaje sobie sprawę z tego, ile istotnych komunikatów jest w stanie przekazać na pomocą spojrzenia i jak może wpływać tym na ludzi. Dlatego jego oczy mówią wiele o jego charakterze.

Osoba narcystyczna stara się, by przez jej spojrzenie przemawiała pewność siebie i poczucie wyższości. Dlatego będzie odważnie patrzeć prosto w oczy rozmówcy, nie okazując strachu czy zmieszania.

Po drugie będzie mieć tendencję do patrzenia z góry – dosłownie. Unosząc lekko brodę i spoglądając spod przymkniętych powiek i lekceważąco uniesionych brwi pokaże, kto tu rządzi i kto ma rację.

Jeśli narcyz będzie chciał kogoś upokorzyć, zrobi wszystko, żeby inni czuli się nieswojo pod ciężarem jego spojrzenia. Będzie patrzył pewnie, intensywnie, a jednocześnie drwiąco.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, patrząc w oczy narcyza? Wyjątkowo patologiczny narcyz, z psychopatycznym rysem, będzie się uśmiechał, ale jego oczy pozostaną puste i zimne. Nie będzie śmiał się oczami – jego spojrzenie będzie zdradzało brak empatii i bezlitosność.

Strategia, która pozwala bronić się przed narcyzem, zdobyć go, odzyskać lub uwolnić się od niego

Dlaczego spojrzenie narcyza jest mylące?

Narcyz wykorzystuje swoje spojrzenie nie tylko w celu okazania komuś pogardy, zbicia go z tropu czy wyrażenia tym swojej pewności siebie. Oczy narcyza są również jego narzędziem manipulacji.

Każdy wie, jak bardzo spojrzenie może być pociągające i uwodzicielskie. Kobieta jest w stanie poznać po tym, czy się komuś podoba i czy ten ktoś usiłuje ją poderwać. Spojrzenie potrafi być bardziej wymownym komplementem niż słowa.

Wiedzę ten narcyz wykorzystuje w trakcie tzw. love bombingu, czyli bombardowania miłością. To pierwsza faza, w której osoba narcystyczna próbuje omotać swoją ofiarę, uwodząc ją.

spojrzenie narcyza

Ofierze będzie się wydawało, że jest w centrum jego zainteresowania. W oczach będzie dostrzegała fascynację i sympatię. Narcyz będzie flirtował spojrzeniem i udawał szczerze, ciepłe uczucia. Będzie też patrzył pożądliwie, ponieważ zwykle zależy mu na szybkim skonsumowaniu związku w celu przypieczętowania swojej władzy.

Może się więc okazać, że będziesz błędnie odczytywać intencje z jego oczu. W przekonaniu, że właśnie spotkałaś mężczyznę swojego życia, który świata poza tobą nie widzi, pozwolisz sobą manipulować.

Warto też wspomnieć, że narcyz swoim spojrzeniem próbuje zamaskować własne słabości – do tego wrócimy za chwilę, pod koniec tego artykułu.

Narcystyczna mowa ciała

Równie ciekawa co oczy narcyza jest cała jego mowa ciała. Jest ona kontynuacją tego, co okazuje swoim spojrzeniem, dlatego warto zwracać uwagę także i na nią.

Możesz między innymi dostrzec swego rodzaju niewytłumaczalny fałsz w jego twarzy. Z różnych powodów odniesiesz wrażenie, że jego mimika nie odzwierciedla prawdziwych, szczerych emocji. Niewykluczone, że dostrzeżesz u niego tiki nerwowe.

narcystyczna mowa ciała

Zamiast szeroko i ujmująco się uśmiechać, będzie wykrzywiał usta w ironicznym grymasie i sztucznie się śmiał. W jego twarzy nie będzie łagodności, a w momentach konfrontacji jego pokerowa twarz nie zdradzi najmniejszej słabości.

Ciało będzie wyrażać wyższość i arogancję. Będzie wypinał pierś i wypychał biodra, trzymał ręce w kieszeni lub krzyżował ramiona przed sobą. Głos natomiast, będzie jak ostry sztylet: czysty, przenikliwy, ale i zimny.

Oczy narcyza: jak wytrzymać ich spojrzenie?

Wiedząc już nieco więcej o tym, jakie są oczy narcyza i co można z nich wyczytać, a na co należy uważać, zachowasz większą czujność i być może uchronisz się przed narcystyczną manipulacją.

Jak już wspomniałem, narcyz często maskuje aroganckim, odważnym spojrzeniem (oraz innymi postawami i zachowaniami) swoje słabości. W istocie, za tym wizerunkiem nierzadko kryje się osoba o obniżonej samoocenie, niepewna, pełna lęków, skrzywdzona i cierpiąca w głębi z powodu własnych, utrudniających funkcjonowanie w społeczeństwie cech.

Miej to w pamięci, kiedy będziesz znosić lekceważące i prowokujące narcystyczne spojrzenie. Więcej o tym, jak pokonać narcyza, przeczytasz w tym wpisie.

Na koniec chcę zachęcić cię do sięgnięcia do mojego poradnika „Sposób Na Narcyza„. To kompendium wiedzy na temat narcystycznej osobowości i relacji z narcyzem. Jeśli bliska ci osoba przejawia takie cechy, w szczególności partner, to niezbędne narzędzie, by odzyskać kontrolę nad własnym życiem.

Strategia, która pozwala bronić się przed narcyzem, zdobyć go, odzyskać lub uwolnić się od niego

3.8/5 - (5 votes)
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi to blog poświęcony rozwojowi osobistemu, psychologii i relacjom partnerskim. Jesteśmy także autorami cenionych poradników poświęconych tej tematyce. Wszystkie nasze e-booki dostępne są na tej stronie.