Szukaj
Close this search box.

Obrażony narcyz: jak się zachowuje?

Obrazony narcyz

Kiedy narcyz czuje się obrażony, jak reaguje?

Jak dobrze wiesz, narcyz to osoba, która potrzebuje ciągłego podziwu i utwierdzania się we własnej wspaniałości. Co jednak dzieje się, gdy ktoś przestaje gratyfikować jego ego, nie robi tego, co chce lub nawet go krytykuje?

Wtedy właśnie, jak zobaczymy w trakcie tego artykułu, narcyz się obraża.

W tym poradniku dowiesz się, kiedy narcyz się obraża, ale przede wszystkim jak się zachowuje i jakie są jego reakcje na osobę, która w jego mniemaniu źle go potraktowała. Na zakończenie wyjaśnimy kilka strategii, dzięki którym najlepiej poradzisz sobie z urażonym narcyzem.

Zanim zaczniesz czytać, odpowiedz na pytania w poniższym teście online. Dzięki temu będziesz mogła ocenić, jak głęboko zakorzenione jest zaburzenie narcystyczne u osoby, która jest lub była w twoim życiu. Zacznij już teraz, klikając tutaj.

Dowiedz się, czy on jest narcyzem

Kiedy narcyz się obraża?

Zanim zobaczymy, jakie mogą być reakcje obrażonego narcyza, należy zrozumieć, kiedy właściwie ego narcyza zostaje urażone. Bo w końcu dla narcyza o to właśnie chodzi – o zranione ego. Oto najczęstsze sytuacje:

  • Kiedy demaskujesz go po tym, jak skłamał;
  • Gdy mówisz mu, że jest narcyzem;
  • Kiedy umniejszasz jego osiągnięcia;
  • Gdy sprzeciwiasz się jemu, jego pragnieniom lub decyzjom;
  • Kiedy umawiasz się z innym mężczyzną;
  • Kiedy nie jest podziwiany lub chwalony;
  • Gdy nie jest uważany za wyjątkowego lub specjalnego;
  • Kiedy jest krytykowany lub oceniany;
  • Kiedy jest ignorowany;
  • Gdy jest traktowany protekcjonalnie.

Oprócz tych przypadków istnieje wiele innych sytuacji, w których narcyz może czuć się urażony. To dlatego, że jego poczucie ważności i wyższości może być stale zagrożone. Dlatego dobrym pomysłem jest przeczytanie ebooka „Sposób na narcyza„.

Dzięki tej lekturze będziesz mogła zagłębić się w temat i zrozumieć lepiej psychologię narcyza. Dowiesz się, co go obraża, jak reaguje i na jakie manipulacje musisz być uważna, aby nie wpaść w jego pułapki.

Strategia, która pozwala bronić się przed narcyzem, zdobyć go, odzyskać lub uwolnić się od niego

Obrażony narcyz: jak się zachowuje?

Możemy teraz skupić się na prawdziwym sednie sprawy, czyli reakcjach, jakie narcyz będzie miał wobec ciebie, gdy poczuje się urażony. Oto pięć najczęstszych, z którymi możesz się spotkać:

1. Karze cię milczeniem

Kiedy narcyz czuje się obrażony, jedną z jego pierwszych reakcji jest całkowite ignorowanie cię, nawet jeśli mieszkacie razem. To zachowanie jest znane jako „karanie ciszą” i może trwać przez kilka dni lub tygodni.

Narcyz używa go jako formy kary dla ciebie, sprawiając, że czujesz się winna za zranienie go. Demonstruje w ten sposób swoją władzę nad tobą. Jego celem jest w rzeczywistości sprawienie, byś czuła się zdezorientowana i odizolowana, skłaniając cię do przepraszania go i uniżania się w celu uzyskania przebaczenia.

2. Odchodzi, aby potem wrócić

Innym dość typowym zachowaniem, w które angażuje się narcyz, gdy czuje się urażony, jest oddalenie się na pewien czas, tylko po to, by pojawić się ponownie później w życiu swojej partnerki.

Ten okres dystansu doprowadzi do tego, że będziesz za nim tęsknić, a to jest dokładnie to, do czego dąży. Jeśli czujesz się źle z jego powodu, osiągnie swój cel, ponieważ będzie wiedział, że nadal ma władzę i kontrolę nad tobą.

3. Mści się

Urażony narcyz może również reagować poprzez zemstę, zaczynając cię dręczyć. Może być to sabotowanie twoich planów, a nawet próba zrujnowania twojej reputacji w oczach innych.

obrażony narcyz

W ten sposób narcyz próbuje odzyskać kontrolę nad sytuacją i sprawić, by druga osoba poczuła ciężar swoich działań. Co więcej, jest to zachowanie, którego używa, aby pokazać, że nie może się nikomu podporządkować.

4. Staje się agresywny werbalnie

W niektórych przypadkach obrażony narcyz może stać się agresywny werbalnie. Takie zachowanie może być wykorzystane do zastraszenia cię i, co oczywiste, do wzbudzenia w tobie silnego poczucia winy za to, że go obraziłaś.

Aby poczuć swoją wyższość wobec ciebie, może więc uciec się do obelg, gróźb lub sarkazmu. W każdym razie musisz zawsze mieć świadomość, że jego celem jest zademonstrowanie swojej wielkości, władzy i wyższości.

5. Ghostuje cię lub zupełnie cię opuszcza

Wreszcie, obrażony narcyz może również zdecydować się na całkowite odejście od ciebie. Może to nastąpić poprzez zachowanie zwane „ghostingiem„, w którym narcyz zrywa wszelki kontakt bez podania jakiegokolwiek wyjaśnienia.

Alternatywnie, narcyz może opuścić cię na dobre, szukając nowego źródła podziwu gdzie indziej. W ten sposób narcyz próbuje chronić swoje ego i utrzymać swój obraz siebie jako osoby silnej i szanowanej.

Strategia, która pozwala bronić się przed narcyzem, zdobyć go, odzyskać lub uwolnić się od niego

Obrażony narcyz wraca?

Kiedy narcyz czuje się urażony i postanawia się od ciebie oddalić, jego głównym celem jest przywrócenie jego poczucia władzy i nieomylności. Nie oznacza to jednak, że chce on całkowicie stracić kontrolę nad związkiem i twoim życiem. Wręcz przeciwnie!!!

Na początku pozostanie obserwatorem z dystansu. To, czego oczekuje, to abyś posypała głowę popiołem i zaczęła zabiegać, przepraszać i pokazywać, że nadal ci na nim zależy.

Jeśli jednak tak się nie stanie, po pewnym czasie narcyz spróbuje zwrócić na siebie twoją uwagę pośrednio, poprzez portale społecznościowe, lub wykorzystując jakąś prowokację.

Jeśli nadal będziesz go ignorować, w końcu narcyz zdecyduje się na pierwszy krok i wróci do ciebie, by zobaczyć, jak układa się twoje życie i czy jest jeszcze szansa na odzyskanie przez niego kontroli, którą miał nad tobą. W rzeczywistości czuje, że ma z tobą rachunki do wyrównania i nigdy nie pozwoli ci odejść całkowicie.

urażony narcyz wraca

Jest jednak bardzo prawdopodobne, że narcyz zdecyduje się ponownie zapukać do twoich drzwi dopiero po nawiązaniu romansu z inną kobietą. To jego sposób na zdobycie potrzebnego mu zasilenia narcystycznego i odzyskanie poczucia własnej wartości.

Czytaj także: Czy narcyz wraca?

Co robić dalej?

Jak widzisz, zachowanie narcyza jest dość przewidywalne, ale tylko wtedy, gdy dogłębnie poznasz jego psychologię. Dlatego radzimy ci nie zatrzymywać się tutaj, ale zagłębić się w temat dzięki ebookowi „Sposób na narcyza„.

Książka ta jest świetnym punktem odniesienia na temat męskiego narcyzmu i będzie w stanie dostarczyć ci najlepszych narzędzi zarówno do zrozumienia zachowań narcyza, jak i do lepszego zarządzania twoimi relacjami z nim.

Ponadto ebook dostarczy ci przydatnych wskazówek, jak przygotować się i radzić sobie z powrotem narcyza, gdyby do niego doszło.

Strategia, która pozwala bronić się przed narcyzem, zdobyć go, odzyskać lub uwolnić się od niego

2.2/5 - (4 votes)
Picture of Redacja
Redacja
Rozwój Do Potęgi to blog poświęcony rozwojowi osobistemu, psychologii i relacjom partnerskim. Nasz zespół redakcyjny składa się z doświadczonych autorów specjalizujących się w relacjach partnerskich, a wszystkie treści są tworzone zgodnie ze ściśle określoną polityką redakcyjną.

Czytaj również: