Obojętność po rozstaniu: jak ją interpretować i co robić?

obojętność po rozstaniu

Kiedy ktoś z tobą zrywa, jawi ci się jako osoba pozbawiona uczuć. Jak można tak kogoś zranić? Jak można tak po prostu rezygnować z relacji, która jeszcze przed chwilą była? Obojętność po rozstaniu jest jak mur, przez który nie możemy się przebić – ale paradoksalnie bywa też tylko fasadą, mającą ukryć to, co naprawdę rozgrywa się w głowie i w sercu.

Czy ty też rozpaczasz przez obojętność ex? Czujesz ból, dogłębnie przeżywasz odrzucenie? Usiłujesz zrozumieć, jak ktoś, kto jeszcze niedawno deklarował ci swoją miłość, może być teraz tak zimny? Lektura tego wpisu przyniesie odpowiedź na wiele z twoich wątpliwości.

Zastanowimy się, co oznacza obojętność po rozstaniu i czy zawsze należy ją postrzegać jako kompletne wypalenie uczucia. Dowiesz się też, jak w takiej sytuacji się zachować i co możesz jeszcze zrobić, by odzyskać ex, choć jego/jej postawa w tej chwili do tego wyłącznie zniechęcają.

Zanim przejdziemy do sedna, zachęcam cię do zrobienia krótkiego, bezpłatnego testu online, który pozwoli ci zweryfikować twoje szanse na odzyskanie byłego lub byłej.

Jego zrobienie zajmie ci tylko 2 minuty. Odpowiesz na pytania dotyczące twojego związku i okoliczności rozstania, a na koniec od razu otrzymasz wynik wyrażony w procentach. Odpowiada on prawdopodobieństwu powrotu do ex. Kliknij poniżej:

Jakie są twoje realne szanse na odzyskanie?

Obojętność po rozstaniu: co oznacza?

Wbrew pozorom obojętność po rozstaniu, przynajmniej ta, którą widzimy, może być zupełnie normalną reakcją. I to zarówno po stronie osoby zrywającej, jak i tej, która jest porzucana. To wszystko dlatego, że bardzo nie chcemy pokazać swojego miękkiego podbrzusza i ujawnić swojej słabości. Wydaje nam się bardziej „godne” ukrywanie emocji.

Jeśli twój lub twoja ex zachowuje się, jakby nagle przestał/a cię kochać, to niekoniecznie musi znaczyć, że faktycznie tak jest. Prawie ze 100% pewnością tak naprawdę bardzo to przeżywa, ale nie chce, żeby decyzja, jaką podjął/ęła wypadła niewiarygodnie przez to, że odkryje przez tobą swoje emocje. Wyjątkiem są sadystyczni psychopaci – zakładam, że ex do nich nie należy.

Oczywiście jest tu też drugie dno. Rozstanie ma zakończyć związek i jest wynikiem pewnych przemyśleń, wątpliwości, rozczarowania, utraty zainteresowania. Rzadko zrywamy, wciąż silnie kochając daną osobę. Obojętność jest pewnym sygnałem, że partner/ka emocjonalnie wycofuje się z relacji. Prawdopodobnie jednak sygnał ten widoczny był już wcześniej.

Poza tym, nawet jeśli ex przeżywa w duchu rozstanie, chce zapewne swoją obojętnością przyspieszyć proces gojenia ran. Szuka dobrych stron swojej decyzji, by ją uprawomocnić. Chce czuć się dobrze po rozstaniu, być w równowadze, bo w końcu odchodzi, bo twierdzi, że lepiej mu/jej bez ciebie.

Przeczytaj też: Czy rozstanie może uratować związek?

Co zrobić, gdy ex jest obojętny/a?

Jest jeszcze jedno oblicze obojętności po rozstaniu. Były lub była, jeszcze przed zerwaniem, spodziewa się po nas sceny dramatu. Zakłada z góry, że będziemy rozpaczać, próbować go/ją zatrzymać, skłonić do zmiany decyzji, obiecywać złote góry czy nawet szantażować emocjonalnie. Obojętność ma być kontrastem dla tego typu reakcji, ma być tarczą ochronną pozwalającą wyjść z całej sytuacji „z twarzą”.

I właśnie ta świadomość powinna ci już zasugerować, co powinno się robić, kiedy ex jest obojętny/a. Dokładnie: trzeba zachować się zupełnie inaczej, niż on/a się tego spodziewa. A więc zamiast robić sceny, przyjąć z możliwym spokojem decyzję, a następnie starać się skoncentrować na sobie i swoim życiu.

bycie obojętnym po rozstaniu

W ten sposób zostawiasz ex z wątpliwościami, zaskoczeniem, zaciekawieniem i dezorientacją. Przystępował/a do gry z przekonaniem, że ma kontrolę nad wszystkim i wszystko jest w stanie przewidzieć. Tymczasem, dzieje się coś zupełnie przeciwnego.

W najlepszym wypadku, zwłaszcza jeśli partner/ka nie był/a pewny/a swojej decyzji, może wykonać totalny zwrot, zdjąć maskę zobojętnienia i ujawnić swoje emocje. Doprowadzić do natychmiastowej konfrontacji i być może zmienić zdanie co do rozstania. W najgorszym – nie dawać nic po sobie poznać, mimo że w duchu jest kompletnie rozdarty/a. Kto wie, może potrzebuje po prostu trochę więcej czasu, żeby to przemyśleć?

Jak odzyskać zobojętniałego/ą ex?

Rzecz jasna, za obojętnością może kryć się już dawno wypalone uczucie. Wówczas trudno jakkolwiek zaradzić. Jednak jeśli realizuje się scenariusz opisany wyżej, wciąż można próbować coś zdziałać.

Nawet jeśli żałujesz swojej pierwszej, emocjonalnej reakcji na wieść o rozstaniu, zawsze możesz to naprawić, wysyłając list. List ma za zadanie pokazać, że udało ci się opanować emocje i zaakceptować rozstanie. Już dzięki niemu zdołasz pokazać lekką obojętność, przez co ex straci nieco grunt pod stopami.

Następnym krokiem jest zerwanie kontaktu, co potwierdzi słowa listu i pokaże, że chcesz się teraz skupić na sobie. W tym czasie możesz o siebie zadbać i popracować nad poprawą wielu aspektów twojego życia. To właśnie ta zmiana ma spowodować, że ex przestanie patrzeć na ciebie z obojętnością.

Na koniec wystarczy wznowić kontakt, wybadać teren, skorzystać z technik odzyskania i ostatecznie sforsować mur obojętności byłego lub byłej. Jeśli zastanawiasz się, jak tego dokonać, mam gotową odpowiedź – „Klucz Do Odzyskania„.

To poradnik w formie e-booka, który ma za zadania pokazać ci krok po kroku jak przepracować rozstanie, zmienić się na lepsze i odzyskać ex, nie popełniając więcej błędów, które skutecznie go/ją od ciebie oddalają. Jeśli wciąż jest szansa na powrót, dzięki „Kluczowi Do Odzyskania” wykorzystasz ją najlepiej, jak to możliwe! Kliknij tutaj, aby zapoznać się z zawartością e-booka.

4.3/5 - (7 votes)
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi to blog poświęcony rozwojowi osobistemu, psychologii i relacjom partnerskim. Jesteśmy także autorami cenionych poradników poświęconych tej tematyce. Wszystkie nasze e-booki dostępne są na tej stronie.