Nowa partnerka narcyza: jaka jest i jak na nią reagować?

nowa partnerka narcyza

Co kryje nowy związek narcyza? Jaka naprawdę jest nowa partnerka narcyza? Czy warto widzieć w niej rywalkę?

Kiedy były partner angażuje się w nową relację, dla jego ex to zazwyczaj dotkliwe doświadczenie, nawet jeśli czasami nie chce się do tego przyznać. Efekt jest dodatkowo nasilony, gdy mieliśmy do czynienia ze związkiem na wskroś toksycznym.

Nowy związek narcyza z zewnątrz wydaje się wprost idealny, a sam narcyz chętnie się z nim obnosi na żywo i w mediach społecznościowych. Jeśli, jako jego byłą partnerkę, bardzo cię to boli, to wiedz, że taki właśnie był jego cel.

Ale ponieważ nie wszystko złoto, co się świeci, i nowa partnerka narcyza może nie być tym, kim na pierwszy rzut oka się wydaje. Dlatego rozsiądź się teraz wygodnie i przeczytaj ten artykuł, w którym dokładnie prześledzimy nową relację narcyza.

W szczególności przyjrzymy się jego nowej partnerce i temu, czego można się spodziewać po jego nowym związku. Dowiesz się, jak powinnaś reagować i na jakie manipulacje z jego strony możesz być narażona.

Zanim zaczniemy, zachęcam cię do zrobienia krótkiego testu online, który pomoże ci zrozumieć, czy masz do czynienia z narcyzem i w jakim stopniu nasilone są w nim narcystyczne cechy. Test jest darmowy, a wynik poznasz od razu:

Dowiedz się, czy on jest narcyzem

Nowa partnerka narcyza nie jest twoim wrogiem!

Zacznijmy od twoich emocji wobec nowej partnerki narcyza. Rozumiem, że obecna sytuacja jest dla ciebie bardzo bolesna. Niemal każda kobieta widzi w swojej następczyni rywalkę, wroga, czarny charakter. Ale zanim wyciągniesz pochopne wnioski, weź pod uwagę kilka czynników.

Przede wszystkim masz za sobą związek z narcyzem, który niewątpliwie odcisnął ogromne piętno na twojej psychice. Przez cały ten czas twój partner systematycznie pracował nad osłabieniem twojego poczucia własnej wartości i udowodnieniu ci, że bez niego nic nie znaczysz.

W stanie skrajnie obniżonej samooceny każda inna kobieta będzie w twoich oczach zagrożeniem. Ale to wszystko dzieje się wyłącznie w twojej głowie, bo tak naprawdę, obiektywnie patrząc, masz z nią w zasadzie niewiele wspólnego.

Nie masz też logicznych powodów, dla których powinnaś jej teraz nienawidzić. Narcyz zadbał jednak również o to, by twoja niska samoocena przekładała się na zazdrość. Pomyśl i przypomnij sobie, ile razy w trakcie waszego związku prowokował ją w tobie. Jestem pewny, że nie raz.

nowy związek narcyza

Za tym idzie kwestia zależności emocjonalnej. Związek z narcyzem właśnie na niej się opiera. Dlatego teraz, kiedy twój partner jest z inną, masz poczucie kompletnej destabilizacji. Wydaje ci się, że tamta kobieta pozbawiła cię nie tylko tego mężczyzny, ale niemal całego twojego życia!

Jeśli nowy związek narcyza przedstawiany jest przez niego w różowych barwach, czujesz z jednej strony, że się nie sprawdziłaś jako partnerka, a z drugiej – że odebrano ci coś, co miało być twoim udziałem.

Nawet jeśli narcyz zdradził cię z kobietą, z którą obecnie się spotyka, to nie ona jest twoim prawdziwym wrogiem. Skrajne emocje, jakie wzbudza w tobie ta sytuacja, są wynikiem jego szkodliwych działań na tobie. I to z ich wpływem musisz walczyć!

To normalne, że była partnerka czuje ukłucie zazdrości czy żal na widok nowego związku dawnego partnera. Ale to normalne życiowe sytuacje. Ty też możesz sobie z nią poradzić!

Nowa partnerka narcyza: jaka jest naprawdę?

Skoro już wiemy, że nowa partnerka narcyza nie powinna być w tym momencie twoim największym wrogiem, przyjrzyjmy się jej jeszcze dokładniej. Weźmiemy pod uwagę nie tylko to, jakie robi wrażenie na zewnątrz, ale także to, jakie prawdopodobnie musi mieć cechy, skoro została wybrana na kolejną ofiarę.

Tak, jego nowa partnerka też jest ofiarą! Tak samo jak byłaś i nadal jesteś nią ty! Nawet jeśli ich związek wydaje się teraz idealny, ty sama najlepiej wiesz, jaki twój partner potrafi być naprawdę. I to niezależnie od kobiety, z jaką się spotyka. Ale do tego jeszcze wrócimy…

Prawdopodobnie jest to kobieta atrakcyjna i zadbana. Narcyz na ogół nie zwraca uwagi na inne. Kobieta w końcu musi być jego ozdobą, nie może się za nią wstydzić.

Niewykluczone, że ma dobrą, prestiżową pracę, stabilną sytuację ekonomiczną albo obraca się w wyższych sferach, które narcyza przecież bardzo interesują. Ogólnie może mieć dość rozwinięte życie towarzyskie.

Przy tym wszystkim z całą pewnością wyróżnia się inteligencją i empatią. Wbrew pozorom narcyz nie wybiera na ofiary kobiet, które uznałby za głupie, nawet jeśli wydawałoby się, że łatwiej je zmanipulować.

To, co istotne, to że ofiara narcyza w głębi duszy może czuć się niedowartościowana i cierpieć z powodu obniżonej samooceny. Być może przeżyła już rozczarowanie innym związkiem, może ma poczucie, że wciąż nie może trafić na tego jedynego.

Te okoliczności sprawiają, że kiedy poznaje mężczyznę, który bardzo ją adoruje i wydaje się jej bratnią duszą, od razu brnie w relację.

A teraz najważniejsze: wszystkie te cechy prawdopodobnie miałaś też ty, kiedy się poznaliście. Jeśli nie wierzysz, przeczytaj o tym więcej w e-booku „Sposób Na Narcyza„.

To poradnik, który dogłębnie analizuje narcystycznego partnera i związek z nim na wszystkich jego etapach. Przede wszystkim jednak zawiera wiele praktycznych porad na temat tego, jak zachować się w stosunku do narcyza, by uchronić siebie.

Strategia, która pozwala bronić się przed narcyzem, zdobyć go, odzyskać lub uwolnić się od niego

Czego się spodziewać po nowym związku narcyza?

Teraz naszą uwagę przeniesiemy na narcyza jego nowy związek. Wiemy już, że znalazł sobie kolejną ofiarę. Jeśli dobrze prześledzisz rozwój swojej relacji z nim, prawdopodobnie będziesz w stanie przewidzieć przyszłość jego obecnego związku.

Zakładam, że twój były partner dość szybko po rozstaniu z tobą znalazł sobie kogoś innego. Pewnie była to kwestia paru tygodni, a może związał się z nową partnerką od razu. Nierzadkie są też sytuacje, w których narcyz zwyczajnie zdradza, a potem zaczyna spotykać się oficjalnie z kochanką.

To, co obserwujesz w tej chwili, to zapewne klasyczny love bombing w jego wykonaniu. Narcyz adoruje swoją nową ofiarę, obsypuje ja podarkami i jednocześnie stara się omotać.

Towarzyszy temu ostentacyjne chwalenie się swoją relacją na forum publicznym, przede wszystkim w mediach społecznościowych. Narcyz chce w ten sposób pokazać, że ma nową zdobycz, nowe trofeum wśród swoich miłosnych podbojów. Poza tym, jak już wspomniałem, atrakcyjna kobieta to dopełnienie jego idealnego wizerunku.

nowa relacja narcyza

Ale temu pokazowi towarzyszy także inny cel. To ostateczny cios zadany tobie przez narcyza. On liczy na to, że będziesz karmić swoją niską samoocenę i zazdrość zdjęciami z nową dziewczyną, które publikuje. Świadomość, że nie jest ci to obojętne, to pożywka dla jego ego.

Sama jednak wiesz, jak dalej będzie się rozwijał ten związek. Prędzej czy później nowa partnerka przestanie zaspokajać potrzeby narcyza, które są jak studnia bez dna. Zacznie nią manipulować, jak robił to z tobą, izolować ją od bliskich i podkopywać jej poczucie własnej wartości.

Ta kobieta, która teraz zdaje się tworzyć z nim szczęśliwą parę, wkrótce bardzo możliwe, że znajdzie się w takiej samej sytuacji jak ty. Niewykluczone, że nawet nie wiesz o tym, że twój partner przed tobą tak samo potraktował inną kobietę. A każdej kolejnej będzie przedstawiał byłą jako oprawcę.

W „Sposobie Na Narcyza” przeczytasz więcej na temat związku z narcyzem i jego poszczególnych etapów.

Triangulacja i inne manipulacje

Nowy związek narcyza często jest także elementem szerszej strategii manipulacji. Jej zasadnicza część to tzw. triangulacja, charakterystyczna dla narcystycznych partnerów. Na czym dokładnie polega?

Triangulacja zakłada uczestnictwo trzech osób: narcyza, ciebie i drugiej kobiety. To może choć nie musi być jego nowa partnerka. Równie dobrze może to być kochanka narcyza lub każda inna kobieta nieświadoma tego, że ktoś wykorzystuje ją do manipulacji.

Narcyz tak manipuluje relacjami z tobą i tą drugą, tak wpływa na twoją percepcję i stany emocjonalne, że masz poczucie ciągłego zagrożenia i potrzebę rywalizacji z inną kobietą. Nierzadko narcyz stosuje te same metody wobec swojej nowej partnerki. W efekcie dwie kobiety próbują walczyć o jego względy. A to woda na jego młyn!

W szczególności triangulacja opiera się na zwykłym wzbudzaniu zazdrości. Narcyz sięga także po inne metody. Potrafi stosować niedelikatne porównania w celu obniżenia samooceny, mówiąc, że inna kobieta jest bardziej atrakcyjna.

triangulacja narcyza

Może też nagle zacząć pomijać swoją partnerkę, a w roli autorytetu stawiać inną kobietę. Bolesne jest też, gdy odkrywasz, że plotkuje z inną na twój temat.

Musisz mieć więc świadomość dwóch rzeczy. Po pierwsze, rozstając się z narcyzem, nie przestałaś być ofiarą jego manipulacji. Poprzez nową relację może osłabiać twoje poczucie własnej wartości i wzbudzać w tobie poczucie winy.

Po drugie, jego nowa partnerka też jest lub wkrótce stanie się ofiarą manipulacji, w których niewykluczone, że zostanie wykorzystana twoja osoba. Narcyz może sobie np. wymyślić, że odnowi kontakty z tobą, żeby wzbudzić zazdrość w tej drugiej. Tak więc miej się na baczności!

Nowy związek narcyza: jak reagować?

Na koniec, kiedy masz już dokładną świadomość tego, co się dzieje, kiedy twój narcystyczny partner wchodzi w nowy związek, powinienem ci jeszcze wyjaśnić, jak powinnaś się zachować, by jak najmniej ucierpieć na całej tej sytuacji.

Po pierwsze nie powinnaś się kontaktować ze swoim byłym partnerem. Nawet jeśli to on inicjuje kontakt, staraj się go ignorować lub spławiać. Narcyz bywa bardzo nachalny, ale musisz zachować zimną krew. Powinnaś też unikać miejsc, gdzie możesz go spotkać.

Po drugie nie możesz sama wystawiać się na bolesne dla ciebie bodźce. W tym celu przestań obserwować swojego byłego w mediach społecznościowych. Nie szukaj informacji na jego temat i na temat jego nowej relacji. Taki detoks jest absolutnie niezbędny.

Trzecia rada to skoncentrowanie się na sobie i relacjach z bliskimi ludźmi. Związek z narcyzem kompletnie cię pochłonął i musisz jakoś wypełnić pustkę po nim. Nie unikaj spotkań z przyjaciółmi, odważ się zapisać na jakieś hobbystyczne zajęcia.

Na koniec radzę ci też zwyczajnie sięgnąć po profesjonalną pomoc. Nawet kilka spotkań z psychologiem może przynieść ci ulgę, a zapewne w twoim przypadku zalecana by była psychoterapia.

Wiesz już zatem, co robić, gdy twój były narcystyczny narcyz ma nową partnerkę. Tak czy inaczej będziesz musiała podjąć decyzję co do twojej relacji z tym mężczyzną.

Jeśli zastanawiasz się, jak rozstać się narcyzem raz na zawsze i wyrzucić go ze swojego życia albo wręcz przeciwnie – jak go odzyskać, by znów był tobą zainteresowany, sięgnij po „Sposób Na Narcyza„. Oba zagadnienia zostały tam poruszone bardzo dokładnie.

Strategia, która pozwala bronić się przed narcyzem, zdobyć go, odzyskać lub uwolnić się od niego

3.6/5 - (8 votes)
Picture of Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi to blog poświęcony rozwojowi osobistemu, psychologii i relacjom partnerskim. Jesteśmy także autorami cenionych poradników poświęconych tej tematyce. Wszystkie nasze e-booki dostępne są na tej stronie. Obserwuj nas i skontaktuj się z nami na Instagramie.