Nieśmiałość do dziewczyn: przyczyny i sposoby pokonywania nieśmiałości

nieśmiałość do dziewczyn

Jak pokonać nieśmiałość do dziewczyn? Co robić?

Niektórym szczęśliwcom nawiązywanie relacji z osobami płci przeciwnej przychodzi bardzo łatwo i naturalnie. Każdy z nas zna choć jedną osobę, która jest szczególnie towarzyska. Są mężczyźni, którzy podchodzą, flirtują i komunikują się z kobietami bez żadnego wysiłku. Dobrze się przy tym bawią i zawsze mają przygotowany żart, który rozbawi kobietę. Szczęściarze, co?

Dla innych sprawa jest jednak znacznie bardziej skomplikowana. Nieśmiałość do dziewczyn jest często zbyt dużą przeszkodą do pokonania. Uniemożliwia nie tylko poznanie nowych ludzi, ale również nawiązanie prostej rozmowy ze znajomą, koleżanką z klasy czy z pracy. Bywa to niezwykle frustrujące…

Jeśli czytasz ten artykuł, to jestem niemal pewna, że nieśmiałość do dziewczyn to problem, który dotyczy także ciebie. Zapewne szukasz porad i gotowych rozwiązań, jak poradzić sobie z tą kłopotliwą sytuacją, która powoduje u ciebie niskie poczucie własnej wartości i brak wiary we własne możliwości. Na szczęście trafiłeś we właściwe miejsce!

W kolejnych akapitach tego artykułu wyjaśnię ci, skąd bierze się nieśmiałość wobec kobiet, a następnie przedstawię kilka praktycznych rozwiązań, które pomogą ci zrozumieć, jak pokonać nieśmiałość do dziewczyn 😉

Nieśmiałość wobec dziewczyn: przyczyny

Zanim przeanalizujemy, jak pokonać nieśmiałość do dziewczyn, warto przyjrzeć się przyczynom takiego stanu i zastanowić się, dlaczego jesteś nieśmiały wobec płci przeciwnej.

Nabycie większej świadomości to podjęcie pierwszego kroku, który za jakiś czas przyczyni się do tego, że staniesz się zupełnie nową, pewną siebie osobą.

Wyobraź sobie już teraz, jakie niesamowite korzyści odniesiesz, rozwiązując ten dręczący cię od dawna problem! Jeśli zaczniesz podążać ścieżką, którą opiszę ci w tym artykule, za jakiś czas to ty możesz znaleźć się w takiej sytuacji:

Jak pokonać nieśmiałość do dziewczyn

Przekonajmy się więc, jakie mogą być przyczyny nieśmiałości do dziewczyn.

Nieśmiałość do dziewczyn: psychologia

Już w pierwszej połowie XX wieku szwajcarski psycholog Carl Jung stwierdził, że każdy z nas od urodzenia posiada pewne wrodzone cechy charakteru i osobowości, które przekazuje kolejnym pokoleniom. Wspomniane cechy mają duży wpływ na to, jak dana osoba odnajduje się w świecie wewnętrznym i zewnętrznym.

Jung był tylko jednym z prekursorów w badaniu osobowości, ale dzisiejsza psychologia potwierdza dokładnie to, co odkrył naukowiec. Twoje uwarunkowania genetyczne i psychologiczne są odpowiedzialne za twój charakter oraz za sposób, w jaki wchodzisz w interakcje z innymi.

Twoja nieśmiałość do dziewczyn zależy więc, przynajmniej częściowo, od szeregu uwarunkowań genetycznych i neurobiologicznych. Jednak jest to stan, który można zmienić. Dlatego nie zniechęcaj się i weź sprawy w swoje ręce!

Co więcej, istnieje silny związek między introwertyzmem a nieśmiałością. Chociaż te dwa terminy są od siebie całkowicie różne, to wykazano, że u osoby introwertycznej problem z nieśmiałością może rozwinąć się już w okresie dzieciństwa lub dojrzewania.

Osoba introwertyczna będzie skupiała się na sobie, unikała zbyt zatłoczonych miejsc oraz spędzała czas głównie w samotności. Nie będzie to wynikało z braku pewności siebie lub strachu, ale raczej z cech jej charakteru.

W rzeczywistości nie ma nic złego w rozkoszowaniu się samotnością i spokojem, a co za tym idzie w odczuwaniu przyjemności ze spędzania czasu samemu lub w małym gronie przyjaciół. Bycie introwertykiem nie oznacza przecież, że jesteśmy gorsi.

Jednak introwertyczny mężczyzna, z natury unikający towarzystwa, w pewnym momencie może pozostać w tyle za innymi. Z racji swojego introwertyzmu może nie mieć pewnych doświadczeń i nie rozwinąć niektórych ważnych umiejętności, związanych z komunikowaniem się z innymi, w tym z kobietami.

Nieśmiałość do dziewczyn: podświadomość

Oprócz uwarunkowań genetycznych i psychologicznych, za nieśmiałość, oczywiście także do dziewczyn, odpowiada tak zwany podświadomy umysł.

Jest to wydzielony obszar umysłu, w którym znajduje się cały twój system przekonań, ukształtowany wraz z upływem czasu przez twoje osobiste doświadczenia. Ten obszar jest wyraźnie oddzielony od tej części umysłu, w której są wszystkie twoje świadome myśli.

W twojej nieświadomości (lub podświadomości) rodzą się i rozwijają wszystkie twoje przekonania. Im dłużej będziesz nad nimi myślał, tym bardziej zakorzenią się w twojej głowie. Każde przekonanie, które kiełkuje w twoim umyśle, możesz porównać do ziarna, które stopniowo rozwija się w bujną roślinę.

W twoim przypadku fakt, że ciągle w myślach powtarzasz sobie zwroty takie jak: „Nie radzę sobie z dziewczynami”, „Nie potrafię z nimi rozmawiać” lub „Jestem nieśmiały wobec kobiet i nie wiem co robić”, z pewnością przyczynia się do pogorszenia twojej sytuacji. Szkodliwe i ograniczające cię przekonania przenikają do twojej podświadomości i nie pozwalają ci wyzbyć się negatywnych myśli.

To tak jakbyś wpadł w błędne koło. Być może nie ma w tobie nic złego, ale twój mózg i twoje myśli paraliżują cię. Gdy jesteś w obecności dziewczyny, umysł nie pozwala ci działać i nieustannie podpowiada ci, że nie dasz rady. Dlatego nie wiesz, jak poradzić sobie w takiej sytuacji.

Nieśmiała dziewczyna co robić

Aby uniknąć porażki, podświadomość blokuje cię i uniemożliwia zrobienie tego, co chciałbyś zrobić, aby wydostać się z błędnego koła. Utrudnia ci więc zbieranie doświadczeń i poprawianie relacji z kobietami.

Nieśmiali i introwertyczni mężczyźni są z reguły wrażliwi i bardzo inteligentni. Domyślam się więc, że zanim otworzysz usta, zastanawiasz się tysiące razy nad tym, co powiedzieć i jak się zachować. Nie chcesz popełnić żadnego błędu i starasz się wywrzeć na kobiecie jak najlepsze wrażenie.

To twój podświadomy umysł stara się zapewnić ci bezpieczeństwo i nie pozwala ci wyjść z twojej strefy komfortu. Robi to, aby jak najszybciej przywrócić twój stan spokoju.

Prawda jest jednak taka, że w ten sposób zamiast walczyć z tendencją do wycofywania się, typową dla twojego charakteru, umacniasz tylko swoją niepewność i nieśmiałość w stosunku do innych (a zwłaszcza do dziewczyn).

Nikt nie rodzi się specjalistą w nawiązywaniu relacji z dziewczynami. Ale mężczyźni, którzy zdobywają doświadczenie już od najmłodszych lat, poprzez praktykę są w stanie udoskonalać swoje umiejętności społeczne. W ten sposób unikają przeświadczenia, że nie będą w stanie nawiązywać kontaktów z kobietami. Ponadto nie dopuszczają do tego, aby taka myśl zakorzeniła się w ich podświadomości.

Ale w takim razie, jak pokonać nieśmiałość do dziewczyn, szczególnie jeśli ten problem towarzyszy ci od wielu lat? Co zrobić, aby przezwyciężyć ograniczenia charakteru i przeprogramować podświadomość?

niesmiałość wobec dziewczyn

Jak pokonać nieśmiałość do dziewczyn?

Przyjrzyjmy się więc najważniejszym wskazówkom, które chcę ci przekazać, i które pozwolą ci przełamać nieśmiałość do dziewczyn i stać się zupełnie nową osobą.

Jeśli zdecydujesz się wdrożyć w życie poniższe rady, na pewno już po kilku miesiącach zauważysz widoczne rezultaty. Wszystko zależy od ciebie i od tego, jak bardzo zaangażujesz się w zmianę swojego życia na lepsze.

Zmień swoje wzorce myślowe

Jeśli chcesz pokonać nieśmiałość do dziewczyn, pierwszym krokiem, którego nie możesz pominąć, jest zmiana wzorców myślowych. Zbyt długo wierzyłeś w to, że twoja nieśmiałość jest problemem, z którym nie da się walczyć.

Jak już wspomniałam, to tylko doprowadziło do pogłębienia się twoich przekonań i przeniknięcia do twojej podświadomości wizji, że niczego nie da się już zmienić.

Musisz jednak wiedzieć, że pomimo naszej podświadomości i niezależnie od naszych uwarunkowań psychologicznych i genetycznych oraz od poziomu niedoświadczenia, zawsze możemy zmienić swój charakter na lepsze i przełamać nieśmiałość do dziewczyn.

Osoba, która nigdy nie była na siłowni, zdoła za pierwszym razem podnieść jedynie niewielki ciężar. Po każdym treningu jej mięśnie będą płonąć, a zmęczenie będzie naprawdę duże. Dopiero z czasem stanie się silniejsza i będzie dumna ze swoich postępów. Ale będzie to wymagało cierpliwości i determinacji!

W przypadku problemów z nieśmiałością i z nawiązywaniem relacji z kobietami sytuacja wygląda dokładnie tak samo. Musisz zacząć trenować te„mięśnie umysłowe”, które będą niezbędne do otworzenia się i stania się bardziej śmiałą osobą. Powinieneś uzbroić się w cierpliwość i wyjść ze swojej strefy komfortu.

Przede wszystkim jednak musisz być przekonanym, że dasz radę! Musisz też chcieć zrobić coś nowego, czego nigdy wcześniej nie robiłeś…

jak przełamać nieśmiałość do dziewczyn

Przełam się i zmień swoje przyzwyczajenia

Aby pokonać nieśmiałość do dziewczyn, nie potrzebujesz żadnego magicznego lekarstwa. Wyjaśnię ci, co zrobić na przykładzie prostego zdania:

Sposobem na pokonanie nieśmiałości do dziewczyn jest zmiana przyzwyczajeń.

Zamiast spędzać czas samotnie, możesz spróbować poświęcić go na spotkania z innymi. Wystawiaj się na próby i podejmuj wyzwania o coraz większym stopniu trudności. Aby nauczyć się komunikować z płcią przeciwną, możesz na przykład wykonywać codziennie następujące ćwiczenia:

  • Uśmiechnij się do kilku nieznanych ci dziewczyn.
  • Zapytaj 5 dziewczyn o drogę lub godzinę.
  • Skomplementuj dwie nieznane dziewczyny.
  • Zagadaj do dziewczyny, którą już znasz i staraj się podtrzymywać rozmowę.
  • Zaproś dziewczynę na randkę, ale bądź gotowy, że może odrzucić twoją propozycję.

Niektóre z tych wyzwań mogą wydawać ci się dość głupie. Mają one jednak na celu uodpornić cię i przyzwyczaić do interakcji z kobietami i do swobodnego przebywania w ich obecności. Pamiętaj: im bardziej się zaangażujesz i odważysz, tym szybciej będziesz w stanie pokonać nieśmiałość do dziewczyn.

Doskonałym sposobem na walkę z nieśmiałością do dziewczyn może być również zapisanie się na kurs, czy udział w zajęciach grupowych. Może to być nawet wolontariat czy lekcje tańca. Wybierz to, co potencjalnie wiąże się z twoimi zainteresowaniami.

Stając się częścią nowego środowiska, w którym będziesz mógł nawiązać nowe kontakty z kobietami, stopniowo odblokujesz się i przyzwyczaisz się do przebywania w towarzystwie płci przeciwnej. Szybko przekonasz się, że nieśmiałość można łatwo pokonać!

Nieśmiałość do kobiet

Jeśli potrzebujesz większego wsparcia w pokonywaniu swojej nieśmiałości, zachęcam cię do udziału w specjalnych kursach. Prowadzą je specjaliści z dziedziny coachingu, psychologii czy rozwoju osobistego. Ofertę najlepszych kursów znajdziesz w artykułach na naszym blogu. Sprawdź kursy pewności siebie, kursy komunikacji interpersonalnej i kursy rozwoju osobistego.

Dziękuję za przeczytanie do końca tego artykułu, w którym poruszyłam temat nieśmiałości do dziewczyn. Mam nadzieję, że wykorzystasz przedstawione przeze mnie wskazówki i uda ci się pokonać twoją nieśmiałość. Życzę ci wszystkiego dobrego na twojej ścieżce rozwoju osobistego 🙂

Zobacz też: Jak być pewnym siebie oraz Jak pokonać nieśmiałość i niepewność

4.6/5 - (11 votes)
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi to blog poświęcony rozwojowi osobistemu, psychologii i relacjom partnerskim. Jesteśmy także autorami cenionych poradników poświęconych tej tematyce. Wszystkie nasze e-booki dostępne są na tej stronie.