Nieodwzajemniona miłość: jak się zachować i jak sobie poradzić

nieszczęśliwa miłość

Nieodwzajemniona miłość, znana także jako nieszczęśliwa miłość lub miłość jednostronna, jest bardzo bolesnym stanem emocjonalnym, doświadczanym przez mężczyzn i kobiety w każdym wieku i szeroko badanym w ostatnich latach zarówno pod kątem psychologicznym, jak i neurologicznym.

Dochodzi do niej, kiedy osoba kieruje swoje uczucia miłosne do kogoś, kto z jakiegoś powodu kompletnie tego nie odwzajemnia. Ofiara nieszczęśliwej miłości może odczuwać bardzo silne rozczarowanie, frustrację i cierpieć z miłości, a także być uwięziona w tym negatywnym stanie duszy nawet przez kilka miesięcy, niekiedy przez lata, bez szans na poprawę sytuacji.

Jak przezwyciężyć nieszczęśliwą miłość? Jak się zachować? Co robić, żeby iść dalej? W tym wpisie przeanalizujemy dokładnie tę kwestię, starając się znaleźć konkretne i skuteczne odpowiedzi na podstawowe wątpliwości, które z pewnością masz, jeśli aktualnie czujesz, że cierpisz z powodu nieodwzajemnionej miłości.

Jeśli potem zechcesz zgłębić temat, zachęcam cię do lektury mojego e-booka „Nowy Początek Po Zawodzie Miłosnym”, który krok po kroku poprowadzi cię przez cały proces leczenia złamanego serca i wewnętrznego odrodzenia, dzięki metodzie, technikom i ćwiczeniom opartym na klasycznej psychologii i wiedzy z zakresu rozwoju osobistego.

Będzie twoją busolą w tym trudnym okresie twojego życia i pomoże ci nie tylko zapomnieć o nieszczęśliwej miłości, ale również odnaleźć szczęście i wstąpić na ścieżkę rozwoju osobistego. Obecnie jest do kupienia w specjalnej cenie tylko na naszej stronie: znajdziesz go tutaj!

Odkryj metodę i najlepsze techniki, żeby przestać cierpieć z miłości, szybko zapomnieć o ex i zbudować sobie cudowne życie.

Nieodwzajemniona miłość: 4 rodzaje

Istnieje wiele typów nieszczęśliwej miłości. Przyjrzyjmy się w skrócie 4 głównym.

1. Klasyczne zauroczenie

Przede wszystkim w okresie dojrzewania, ale niekiedy także w wieku dorosłym, może się zdarzyć, że żywimy silne uczucie do osoby, która nie zwraca na nas najmniejszej uwagi czy nawet nas nie zna. Może to być najładniejsza dziewczyna w klasie, chłopak popularny w szkole, do której chodzimy, ale też np. sławna osoba, która kompletnie ignoruje nasze istnienie.

Jesteśmy przekonani, że to właśnie ta osoba mogłaby nas uczynić niewyobrażalnie szczęśliwymi, idealizujemy ją, myślimy o niej całymi dniami, fantazjując, jak cudownie by było z nią być albo chociaż móc ją pocałować.

2. Miłość do osoby zajętej

Równie często występuje przypadek, kiedy zakochujemy się w osobie, która już kogoś ma, by następnie chodzić za nią bez sensu przez lata, mając nadzieję, że prędzej czy później postanowi zostawić dla nas aktualnego partnera lub partnerkę. Jednocześnie zadowalamy się rolę kochanka(-ki), przyjaciela (przyjaciółki), wycieraczki lub wielbiciela(-lki).

3. Friendzone

Innym bardzo bolesnym przypadkiem jest przyjaźń. Bardzo kochamy jakąś osobę, ale ona mówi, że nie chce zniszczyć naszej przyjaźni, bardzo nas lubi, ale widzi w nas tylko przyjaciela lub przyjaciółkę, nie chce budować związku… Podsumowując, nie możemy wyjść z typowej friendzone. W takiej sytuacji nikt nie chciałby się nigdy znaleźć.

4. Nieodwzajemniona miłość w związku

Na koniec istnieje także przypadek, kiedy jesteśmy w związku z osobą, która nie darzy nas takim samym uczuciem, jakim my darzymy ją. Może to być np. klasyczne umawianie się na randki bez zobowiązań, ale też prawdziwy, poważny związek. W obu tych przypadkach kochamy naszego partnera bądź partnerkę, ale wydaje się, że on/ona nie traktuje sprawy zupełnie serio i mówi nam lub daje nam do zrozumienia, że nie kocha nas naprawdę.

Jak radzisz sobie z zawodem miłosnym?

Nieodwzajemniona miłość: psychologia

Dlaczego nieodwzajemniona miłość tak bardzo boli?

Jak tłumaczę w moim e-booku „Nowy Początek„, kiedy ktoś zostaje odtrącony przez osobę, którą kocha, jego mózg i ciało są poddane tym samym mechanizmom, co organizm osoby uzależnionej od substancji psychoaktywnych, która silnie odczuwa skutki odstawienia.

Ukochana osoba jest naszym narkotykiem i nieotrzymywanie od niej upragnionej uwagi powoduje dezorientację i silne cierpienie psycho-fizyczne.

Wszystko to zostało wykazane w laboratoryjnych testach, które ujawniły jeszcze jeden zaskakujący fakt: bycie odrzuconym wzmaga naszą emocjonalność; w konsekwencji nasila się w nas uczucie do danej osoby i obsesja, jaką mamy na jej punkcie.

Wyrażę się jaśniej: z powodu dziwnego mechanizmu działania naszego mózgu, kiedy jakaś osoba nie chce z nami być i nas nie kocha, nasza miłość do tej osoby jeszcze bardziej wzrasta, aż dosłownie tracimy zmysły. Gdyby ta osoba od razu okazała nam swoje zainteresowanie, prawdopodobnie nasze uczucie do niej byłoby słabsze, a z pewnością nie bylibyśmy ogarnięci maniakalnym pragnieniem bycia z tą osobą.

Nasz mózg w pewnym sensie nas oszukuje: zmusza nas do obsesyjnego podążania za osobą, która nas odtrąca; każe nam idealizować kogoś, kogo nierzadko nawet dobrze nie znamy; chce, żebyśmy stawiali na piedestale osobę, która nie jest wcale zaangażowana i nic nie wnosi do naszej relacji z nią.

Jesteśmy przekonani, że ukochana osoba jest doskonała, ale w rzeczywistości to wcale nie jest prawda!

Musimy nauczyć się rozpoznawać mechanizmy psychologiczne, które zostają uruchomione w naszym mózgu, i przestać biernie się im poddawać.

Nieszczęśliwa miłość a poczucie własnej wartości

jak zapomnieć o byłej miłości

To, co łączy prawie wszystkie osoby, które często cierpią z powodu nieodwzajemnionej miłości, to brak poczucia własnej wartości lub brak doświadczenia w związkach damsko-męskich.

Kiedy nie jesteśmy wystarczająco pewni siebie i swoich walorów albo kiedy jesteśmy wyjątkowo niedoświadczeni, łatwo zaczynamy stawiać drugą osobę na piedestale, chodzić za nią i przywiązywać się do niej emocjonalnie nawet, jeśli nasze uczucia nie są odwzajemniane.

Z drugiej strony jednostronna miłość powoduje błędne koło: im bardziej domagamy się atencji osoby, która nas nie chce, im większy pociąg czujemy do niej, tym bardziej cierpi na tym nasze (i tak już osłabione) poczucie własnej wartości. Zanim się obejrzymy, stajemy się żebrakiem błagającym o jałmużnę w postaci uwagi.

Czy nieodwzajemniona miłość może zostać kiedyś odwzajemniona?

Chciałbym ci powiedzieć, że nieodwzajemniona miłość może kiedyś się zmienić i stać odwzajemniona, ale prawda jest taka, że zdarza się to rzadko i nie należy mieć na to zbytnich nadziei, a już na pewno nie jest to coś, co zdarza się nagle jak cud.

Robiąc dalej te same rzeczy, które robiłeś(-łaś) dotychczas, będziesz też w dalszym ciągu otrzymywał(a) te same rezultaty, co wcześniej, a więc nie będziesz kochany(-na) przez tego, kogo kochasz, i za każdym razem będziesz przeżywać kolejny zawód miłosny.

Jeśli chcesz naprawdę zmienić swoje życie, zacząć osiągać lepsze rezultaty i stworzyć z kimś szczęśliwy związek, w którym twoje uczucia w końcu zostaną odwzajemnione, jedyną szansą dla ciebie jest kompletna zmiana strategii!

Kierując się poradami zawartymi w tym wpisie (za chwilę udzielę ci kilku naprawdę ważnych) oraz w moim e-booku „Nowy Początek„, zdołasz dokonać naprawdę fundamentalnej zmiany w swoim życiu i w końcu spotkać osobę, która okaże ci zasłużoną miłość.

Kto wie, może ta sama osoba, która w tej chwili nie odwzajemnia twoich uczuć, kiedy zobaczy, jak bardzo się zmieniłeś(-łaś), zainteresuje się tobą i zakocha w twojej nowej odsłonie 😉

Odkryj metodę i najlepsze techniki, żeby przestać cierpieć z miłości, szybko zapomnieć o ex i zbudować sobie cudowne życie.

Nieodwzajemniona miłość: jak się zachować?

Ale co zrobić w sytuacji, kiedy doświadczamy nieszczęśliwej miłości? Jak się zachować?

Owidiusz, poeta rzymski żyjący ponad 2000 lat temu, w swoim poemacie Lekarstwa na miłość zawarł porady, co robić, żeby przetrwać nieodwzajemnioną miłość i zapomnieć o ukochanej osobie. Wśród licznych rad znajdziemy takie jak podróżowanie, prowadzenie sielankowego stylu życia oraz unikanie napojów alkoholowych i romantycznej lektury.

Już starożytni Rzymianie zdawali sobie sprawę z problemu, który towarzyszył człowiekowi w każdej kolejnej epoce. Poniżej znajdziesz moje osobiste porady, bazujące na zdrowym rozsądku oraz wiedzy z zakresu rozwoju osobistego i współczesnej psychologii.

nieodwzajemniona miłość

1. Zaakceptuj odrzucenie. Odrzucenie sprawia, że wpadasz w desperację i nie jesteś w stanie zrezygnować. Chcesz wytrwać i przez to cierpisz. To, co natomiast musisz zrobić, to zaakceptować odtrącenie i przyjąć do siebie ból, który odczuwasz. Na początku będzie trudno, ale później zobaczysz, że da ci to niepowtarzalną szansę na rozwój.

2. Zacznij pracować nad swoim poczuciem własnej wartości. Najważniejszą osobą w twoim życiu jesteś ty sam(a) i dlatego musisz zacząć siebie doceniać, szanować, kochać i czuć się dobrze z samym/samą sobą. Kiedy tylko zbudujesz zdrowe poczucie własnej wartości i nauczysz się być szczęśliwy(-wa) także z samym/samą sobą, inni ludzie automatycznie zaczną darzyć cię większym zainteresowaniem i zakochiwać się w tobie.

3. Zerwij kontakt z osobą, którą kochasz. Jeśli w dalszym ciągu prześladujesz osobę, którą kochasz bez wzajemności, dzwonisz do niej, spotykasz z nią i błagasz, żeby zechciała z tobą być, twoja sytuacja nigdy nie ulegnie zmianie. Stosując natomiast regułę braku kontaktu, twoja obsesja powoli zacznie słabnąć i stopniowo zdołasz wyjść z tego bolesnego impasu.

4. Przenieś uwagę na siebie, na swoje życie, na swoje cele, przyjaźnie i pasje. Budując sobie interesujące i spełnione życie, z każdym dniem coraz mniej będziesz odczuwać potrzebę podążania za osobą, która cię nie kocha.

5. Skieruj swoje uczucia w stronę czegoś kreatywnego. Jak już sobie powiedzieliśmy, odrzucenie generuje w nas silną emocjonalność, ale niekoniecznie musi to oznaczać coś negatywnego. W stanach silnej uczuciowości łatwiej jest wprowadzić znaczące zmiany w naszym życiu, puścić wodze naszej fantazji, a także pozwolić wypłynąć na wierzch nieujawnianym dotychczas obliczom naszej osobowości. Dante napisał Boską komedię kierowany cierpieniem z powodu nieszczęśliwej miłości do Beatrycze. A ty, co mógłbyś/mogłabyś zrobić? Może skomponować piosenkę, zacząć malować albo napisać nową Boską komedię!

6. Naucz się kierować miłość do kogoś, kto na to zasługuje. Postaraj się patrzeć na miłość jak na siłę, którą posiadasz i którą możesz kierować do kogo tylko chcesz. Jeśli dotychczas z jakiegoś powodu kierowałeś(-łaś) ją w stronę niewłaściwych osób, które tego nie odwzajemniały lub które podeptały twoją godność, nadszedł moment, żeby zacząć nią sterować i ukierunkowywać w stronę tych, którzy na to zasługują i którzy sprawiają, że czujesz się dobrze sam(a) ze sobą.

Nieszczęśliwa miłość: jak zapomnieć?

Jeśli wciąż zastanawiasz się, jak się wyleczyć z nieodwzajemnionej miłości, wiele cennych porad możesz znaleźć w innych moich wpisach, w których tłumaczę, jak zapomnieć o kimś, kogo kochamy, a z kim z jakichś powodów nie możemy być. Z pewnością sugestie w nich zawarte okażą się bardzo przydatne w twojej sytuacji.

Pamiętaj, że koncentrując swoją uwagę wyłącznie na osobie, która nie odwzajemnia twojej miłości, możesz nie dostrzec kogoś, kto być może liczy na to, że w końcu go zauważysz, i jest gotów na przyjęcie twojego uczucia i odwdzięczenie ci się tym samym.

Na koniec, jeśli potrzebujesz pomocy, żeby zamknąć ten rozdział swojego życia, przestać cierpieć z miłości i znacząco poprawić jakość swojego życia, chciałbym cię zachęci do przeczytania mojej książki „Nowy Początek Po Zawodzie Miłosnym„.

Zapewniam cię, że już po przeczytaniu pierwszych stron zobaczysz, że trafiłeś na doskonały poradnik, który pomoże ci zmierzyć się z tym okresem twojego życia w najlepszy z możliwych sposobów. Znajdziesz go tutaj.

Ponadto przygotowałem dla ciebie serię maili, dzięki którym będę mógł udzielić ci wsparcia i cennych porad oraz poprowadzić cię w kierunku twojego wewnętrznego odrodzenia. Wpisz poniżej swoje imię i adres e-mail i rozpocznij wraz ze mną terapię twojego złamanego serca!

Uzyskaj Dostęp Do Bezpłatnej Serii Maili, Które Pomogą Ci Przestać Cierpieć i Uleczyć Twoje Złamane Serce

Życzę ci powodzenia! 😉

4.3/5 - (170 votes)
Picture of Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi to blog poświęcony rozwojowi osobistemu, psychologii i relacjom partnerskim. Jesteśmy także autorami cenionych poradników poświęconych tej tematyce. Wszystkie nasze e-booki dostępne są na tej stronie. Obserwuj nas i skontaktuj się z nami na Instagramie.