Szukaj
Close this search box.

Narcyz w sądzie: jak się zachowuje i jak z nim wygrać

narcyz w sądzie

Jak się zachowuje narcyz w sądzie? Co zrobić, żeby z nim wygrać?

Możesz trafić na salę rozpraw z narcyzem z różnych powodów, ale najczęściej chodzi o sprawy rozwodowe. Niestety, narcyz jest niezwykle trudnym przeciwnikiem, nie tylko we wspólnym życiu, ale też podczas rozstania.

Aby odjąć ci chociaż trochę stresu, przygotowałem ten poradnik, z którego dowiesz się, czego możesz się spodziewać po narcyzie w sądzie i jak się przygotować do rozprawy, by ją wygrać. Wziąłem pod uwagę, że twoim przeciwnikiem może być również narcystyczna kobieta.

Zanim przystąpisz do lektury, zrób krótki test online, który pomoże ci rozwiać wątpliwości, czy osoba, z którą masz do czynienia faktycznie jest narcystyczna.

Test na narcyzm

Dowiedz się, czy mężczyzna lub kobieta cierpi na patologiczny narcyzm lub przejawia narcystyczne cechy osobowości

Jak się zachowuje narcyz w sądzie?

Narcyzm to osobowość charakteryzująca się nadmiernym zainteresowaniem sobą, potrzebą uznania i brakiem empatii. W sądzie, zachowanie narcyza może przejawiać się różnymi cechami, ale ogólnie można spodziewać się pewnych charakterystycznych tendencji.

w sądzie z narcyzem

Przede wszystkim będzie to skłonność do manipulacji. Jest to główne narzędzie, jakiego narcyz używa do przejmowania kontroli i sięgania po swoje. Manipulacje narcyza mogą mieć różną formę, od zwykłego kłamstwa, po misternie zaplanowane taktyki.

Po drugie, narcyz będzie starał się podważać nie tylko twoje zdanie, ale też twoje kompetencje. Jeśli będzie chciał np. pozbawić cię praw rodzicielskich, przedstawi cię jako złą matkę.

Kolejna rzecz, której można się spodziewać, to teatralne zachowania. Narcyz lubi być w centrum uwagi i umie grać na emocjach, choć jemu samemu brakuje empatii. Możesz mieć pewność, że na sali sądowej będzie zgrywał ofiarę, a w relacjach prywatnych pozostanie oprawcą.

Narcyz z pewnością też wytoczy wszystkie możliwe działa przeciwko tobie i nie będzie miał żadnych skrupułów. Tym bardziej musisz się odpowiednio przygotować do starcia z nim.

Zachęcam cię do przeczytania e-booka „Sposób Na Narcyza„, aby jeszcze lepiej poznać jego osobowość oraz opanować techniki, które pozwolą ci walczyć z jego manipulacjami:

Strategia, która pozwala bronić się przed narcyzem, zdobyć go, odzyskać lub uwolnić się od niego

Jak się przygotować do procesu z narcyzem?

Bez względu na to, czego dotyczy twój proces sądowy z narcyzem, są dwie najważniejsze rzeczy, które koniecznie musisz zrobić w ramach przygotowań.

Pierwsza sprawa to znalezienie prawnika, który będzie cię reprezentował i wspierał. Twój narcystyczny przeciwnik na pewno już zrobił to samo.

Ponieważ narcyz będzie wykorzystywał twoje emocjonalne słabości, nie możesz walczyć z nim bez wsparcia innej osoby. Tą osobą powinien być prawnik, który jest odporny psychicznie i niezaangażowany emocjonalnie. Warto poszukać osoby, która miała już do czynienia z podobnymi przypadkami.

proces sądowy z narcyzem

Druga sprawa to zebranie dowodów, które niewątpliwie będą ci potrzebne. Im wcześniej zaczniesz je zabezpieczać i odkładać, tym pewniej będziesz się czuć. Prawnik może podpowiedzieć ci, jakie dowody są najbardziej przydatne, ale na szczycie listy są na pewno SMS-y od narcyza.

Poza tym rozważ, czy ktoś może zeznawać na twoją korzyść. Nie zawsze można przekonać do tego rodzinę, która ma prawo odmówić, ale być może uda ci się zebrać grono bliskich osób, które były świadkami twoich przejść z narcyzem.

Zabezpiecz też swoje codzienne potrzeby. Upewnij się, że narcyz np. nie pozbawił cię za plecami środków do życia. Zanim sama podejmiesz jakiekolwiek kroki, zawsze konsultuj się z prawnikiem.

Narcyz w sądzie: jak z nim wygrać?

Wygranie z narcyzem w sądzie nie musi być niewykonalne, ale na pewno nie masz co liczyć na łatwy i bezstresowy proces. Pamiętaj jednak, że skoro się przygotowałaś, to już zrobiłaś bardzo wiele, żeby wygrać.

Narcyz przede wszystkim robi dużo zamieszania, ale często za tym nie stoją żadne konkretne dowody ani fakty. Będzie próbował cię wystraszyć i zrobić przed sądem wrażenie ofiary, ale wbrew pozorom można łatwo go zdemaskować.

Pamiętaj, żeby podczas rozprawy koncentrować się na faktach i dowodach. Pokaż się jako osoba zrównoważona, logiczna i rozsądna.

Wezwij odpowiednich świadków. Prawdopodobnie dobrze będzie też przedstawić opinię psychologiczną, która na pewno będzie wspierać twoją wersję.

Sąd to nie terapeuta i nie rozwiąże twoich problemów z narcyzem ani go nie uleczy. Dlatego nie wchodź też na poziom bardzo intymnych zwierzeń. Mów przede wszystkim o tym, co możesz potwierdzić.

Analizuj zachowania narcyza. Będzie na pewno próbował cię agresywnie atakować. Jeśli w kontraście pokażesz się jako osoba, która nie zamierza nikogo krzywdzić, a tylko broni swoich praw, swojego bezpieczeństwa i bezpieczeństwa najbliższych, wypadniesz wyjątkowo korzystnie na jego tle.

Narcystyczna kobieta w sądzie

Jak wspominałem na początku tego artykułu, możesz spotkać się w sądzie także z narcystyczną kobietą, która wcale nie będzie łatwiejszym przeciwnikiem.

narcystyczna kobieta w sądzie

Wręcz przeciwnie. Kobiecie łatwiej jest grać ofiarę, prawo w niektórych przypadkach stoi po jej stronie (np. opieka nad dziećmi), poza tym kobiety częściej są ukrytymi narcyzkami, więc trudniej może ci być znaleźć świadków jej zachowań.

Nie zmienia do faktu, że wszystkie uwagi, które poczyniłem wcześniej, pozostają aktualne również w twoim przypadku. Szczególnie ważne będzie spotkanie z psychologiem.

Jednocześnie polecam ci sięgnięcie do e-booka „Sposób Na Narcyzkę„, który bardzo dokładnie tłumaczy oblicza osobowości narcystycznej u kobiet oraz pokazuje, jak sobie radzić, gdy narcyzka manipuluje i odgrywa rolę ofiary.

Jest to jedyny taki e-book poświęcony relacjom z narcystyczną kobietą. Kliknij poniżej, aby dowiedzieć się więcej:

Jak bronić się przed narcystyczną kobietą: techniki, które pozwolą ci ją uwieść, zmanipulować, unieszkodliwić, odzyskać lub uwolnić się od niej raz na zawsze.

5/5 - (1 vote)
Picture of Redacja
Redacja
Rozwój Do Potęgi to blog poświęcony rozwojowi osobistemu, psychologii i relacjom partnerskim. Nasz zespół redakcyjny składa się z doświadczonych autorów specjalizujących się w relacjach partnerskich, a wszystkie treści są tworzone zgodnie ze ściśle określoną polityką redakcyjną.

Czytaj również: