Narcyz w łóżku: co oznacza seks z narcyzem i narcyzm seksualny?

narcyz w łóżku

Jaki jest związek między narcyzmem a seksualnością? Jaki jest narcyz w łóżku? Czy można zdemaskować narcyza na podstawie jego zachowań seksualnych?

Na naszym blogu obszernie mówiliśmy już o narcystycznym mężczyźnie: jak go rozpoznać, jakie są jego cechy, jego zachowania i typowe fazy romantycznych relacji, które nawiązuje z kobietami.

W tym artykule skupimy się na bardziej specyficznym, ale niezwykle ciekawym temacie. Przeanalizujemy mianowicie seksualność narcyza, aby zrozumieć, czy istnieje sposób na rozpoznanie go po tym, jak zachowuje się w łóżku.

Jeśli jesteś kobietą i uważasz, że masz do czynienia z narcystycznym mężczyzną, z pewnością odkryjesz tu wiele interesujących rzeczy! Przede wszystkim jednak zapraszam do wykonania poniższego testu online. Dzięki niej dowiesz się, czy twój mężczyzna jest patologicznym narcyzem:

Dowiedz się, czy on jest narcyzem

Narcyz i seksualność: 7 rzeczy, które musisz wiedzieć

Narcyz doświadcza intymności w bardzo szczególny sposób, dokładnie tak, jak każdej innej sfery relacji „miłosnej”. Jeśli zastanawiasz się, dlaczego użyłem cudzysłów, to odpowiedź jest tak samo prosta, jak trudna do zaakceptowania: narcyzowi bardzo trudno jest kochać.

Poniżej analizujemy wszystkie główne tendencje narcystycznego mężczyzny w łóżku:

1. Jest rozwiązły

Narcyz prawie zawsze ma tendencję do bycia rozwiązłym libertynem. Jest to pierwszy podstawowy aspekt, który należy podkreślić w odniesieniu do jego seksualności.

Nawet w stabilnym związku będzie miał tendencję do zdradzania i uwodzenia innych kobiet. Dla niego podbój seksualny jest źródłem ogromnej gratyfikacji i nie zrezygnuje z niego za nic w świecie, nawet jeśli jest żonaty i ma dzieci.

Uwielbia podtrzymywać kilka relacji seksualnych jednocześnie. Dzięki temu czuje się silny, pożądany i w pełni sił witalnych. Nic nie podnieca go bardziej niż myśl o posiadaniu wielu kobiet do swojej dyspozycji – nawet sam akt seksualny.

Dowiedz się, co podnieca narcyza, czytając ten artykuł.

2. Początkowo jest cudownym kochankiem

Szczególnie w fazie love bombingu narcyz w łóżku daje z siebie to, co najlepsze. Robi wszystko, aby związek z partnerką był jedyny w swoim rodzaju, mając na celu zaimponowanie jej i uzależnienie jej od siebie.

narcyzm seksualny

Sypiając z nim, kobieta może doświadczyć emocji, których nigdy wcześniej nie czuła. Dzieje się tak dlatego, że narcyz będzie zwracał szczególną uwagę na jej własne doznania, ale także dlatego, że będzie dobry w przekonywaniu jej, że istnieje między nimi wyjątkowe pokrewieństwo. Oczywiście jest to tylko manipulacja.

3. Wykorzystuje seks dla zaspokojenia własnych potrzeb

Jednak jego skupienie na partnerce nie trwa wiecznie. Kiedy związek staje się bardziej stabilny, szybko okazuje się, że narcyz jest niezwykle skoncentrowany na sobie i na własnych potrzebach.

Seks dla niego nie jest połączeniem dwóch dusz, ale sposobem na zaspokojenie własnych, osobistych potrzeb. Rola partnerki staje się więc całkowicie instrumentalna w osiągnięciu maksymalnej przyjemności przez narcyza.

Podczas aktu seksualnego może zaproponować pozycje lub praktyki, które tylko jemu się podobają, zupełnie nie licząc się z pragnieniami kobiety. Często będzie też miał tendencję do zmuszania partnerki do przekraczania własnych seksualnych granic, jak np. stosunek z kilkoma osobami.

I oczywiście narcyz nie jest w stanie zaakceptować odmowy. Jeśli partnerka odmówi podporządkowania się jego żądaniom, doświadczy prawdziwej natury tego mężczyzny, który nie omieszka jej osądzać, wzbudzić poczucia winy czy wyśmiać.

4. Szuka ciągłej aprobaty

Narcystyczny mężczyzna wykorzystuje stosunek seksualny, aby poczuć się jak bóstwo, idol. Chce, aby partnerka nieustannie gratyfikowała go za jego łóżkowe osiągnięcia, za jego „prezenty” i za przyjemność, którą jej sprawił. Podsumowując, nieustannie szuka aprobaty i podziwu.

Oczywiście wcale nie jest szczęśliwy, gdy się go krytykuje, sugeruje, by coś zmienić lub wskazuje, że pewne aspekty seksualności pary można by poprawić. Jeśli kobieta przywoła taki argument, narcyz wpadnie w szał.

5. Może oczerniać i upokarzać

Bardzo często zdarza się, że narcyz zaczyna oczerniać swoją partnerkę z fizycznego lub seksualnego punktu widzenia, wytykając jej wady, obwiniając ją o to, że nie jest w stanie wystarczająco go pobudzić lub dać mu więcej przyjemności.

seks z narcyzem

Jest to sposób na podporządkowanie sobie kobiety, która zacznie czuć się niewystarczająca i winna. Będzie gotowa zrobić wszystko, aby uratować związek i wrócić do łask narcystycznego partnera.

6. Brak mu czułości po seksie

Zazwyczaj narcyz nie jest zbyt czuły po stosunku seksualnym. Po seksie z narcyzem nie ma pocałunków, uścisków, pieszczot czy słodkich słów. Kiedy narcyz zaspokoi swoje potrzeby, traci zainteresowanie partnerką i ma tendencję do odpychania jej od siebie. To on zdecyduje, kiedy będzie mieć ochotę na to, by ponownie zbliżyć się do niej fizycznie.

Jedyne wyjątki od tej reguły mogą wystąpić w fazie love bombingu lub gdy narcyz będzie miał jakiś interes w udawaniu szczególnej czułości wobec ofiary, być może po to, by lepiej nią manipulować.

7. To on decyduje, kiedy idziecie do łóżka

Narcyz wykorzystuje też seks jako narzędzie kontroli nad partnerką. Oznacza to, że to on zawsze decyduje, kiedy powinno dojść do stosunku seksualnego, a kiedy nie jest to właściwy moment.

Kobieta mająca z nim do czynienia często będzie odrzucana, tylko po to, by niemalże zmuszona była go zaspokoić, gdy on tak powie. To narcyz zawsze będzie wyznaczał czas, sposób i częstotliwość współżycia, bez możliwości kompromisu.

Strategia, która pozwala bronić się przed narcyzem, zdobyć go, odzyskać lub uwolnić się od niego

Narcyz w łóżku: szczególne przypadki

Narcyzm jest zaburzeniem o wielu odcieniach. W rzeczywistości mamy do czynienia nie tylko z patologicznymi narcyzami, ale także z osobami, które prezentują jedynie narcystyczne cechy osobowości. W tym drugim przypadku seksualność będzie częściowo taka jak zostało to przedstawione w powyższej analizie, ale pozostanie przynajmniej przebłysk uczucia i empatii wobec partnerki.

Warto natomiast rozróżnić tzw. narcyza ukrytego, narcyza jawnego i narcyza złośliwego, żeby przyjrzeć się szczególnym cechom i tendencjom, jakie dotyczą tych typów.

Seks z narcyzem jawnym

Narcyz jawny to tzw. narcyz wielkościowy. Uwielbia być w centrum uwagi, pokazywać swoją wyższość i podporządkowywać sobie innych. W jego zachowaniu seksualnym mają zastosowanie wszystkie dotychczasowe rozważania. Ale wchodząc w szczegóły, oto kilka typowych zachowań jawnego narcyza w łóżku:

 • może stawiać żądania seksualne w bardzo wyraźny sposób;
 • staje się agresywny, gdy jego partnerka nie nadaje się do jakiejś praktyki seksualnej;
 • prosi swoją partnerkę o pochwały i komplementy w sposób bezpośredni;
 • jest niezwykle skupiony na wyglądzie fizycznym i swoich zdolnościach seksualnych.

Przeczytaj także: Toksyczny narcyz

Seks z narcyzem ukrytym

Narcyz ukryty jest bardziej niepewny i ustępliwy niż narcyz jawny. Pozostaje w nim jednak rdzeń egoizmu i egocentryzmu, który nie pozwala mu spojrzeć poza własne potrzeby ani wczuć się w drugiego człowieka.

Może być bardziej rozważny w łóżku, bardziej skupiony na przyjemności partnerki. Jest to jednak tylko metoda na manipulowanie nią i zdobycie większej kontroli nad nią. Będzie starał się podszyć pod idealnego mężczyznę właśnie po to, by zmusić ją do opuszczenia gardy. Następnie, w późniejszym etapie, zacznie ją wykorzystywać do zaspokojenia własnych potrzeb.

Oto kilka typowych zachowań narcyza ukrytego w łóżku:

 • zachowuje się jak idealny kochanek, zawsze skupiony na twojej przyjemności;
 • używa manipulacji, aby uzyskać to, czego chce od ciebie w łóżku;
 • sprawia, że czujesz się winna, że nie dajesz mu przyjemności;
 • umniejsza swoje osiągnięcia, żebyś go pochwaliła;
 • jest niezwykle wrażliwy na krytykę w aspektach seksualnych.

Seks z narcyzem perwersyjnym

Oprócz ukrytego narcyza, niestety, mamy też narcyza perwersyjnego. Cierpi on na najostrzejszą i najcięższą postać zaburzenia, do tego stopnia, że określa się go również jako narcyza złośliwego.

Jest agresywny, gwałtowny i czerpie przyjemność z cierpienia innych. Nie toleruje nikogo, kto nie myśli tak jak on, i jest przyzwyczajony do wydawania bardzo negatywnych sądów o innych.

narcyz seks

Na samą myśl o obcowaniu z osobą, która przejawia takie postawy, z pewnością cierpnie skóra, a co dopiero, gdy mówimy o intymnej relacji. W rzeczywistości problem polega na tym, że perwersyjny narcyz pozostaje zgodny ze swoją naturą nawet w łóżku. Oto kilka typowych zachowań perwersyjnego narcyza w łóżku:

 • może być szczególnie agresywny i gwałtowny podczas seksu;
 • używa triangulacji do seksualnego umniejszania swojego partnera;
 • często mówi o swoich przeszłych doświadczeniach seksualnych;
 • to on decyduje o tym jak, kiedy i dlaczego odbyć stosunek;
 • jeśli partner nie spełnia jego żądań, staje się bardzo agresywny

Czym jest narcyzm seksualny?

Na zakończenie tego artykułu odpowiadamy na bardzo ważne pytanie: czym jest narcyzm seksualny? Czy istnieje jakaś różnica między typowym zachowaniem narcystycznego mężczyzny w łóżku, a tzw. narcyzmem seksualnym?

Łatwo jest pomylić narcyzm seksualny z narcystycznym zachowaniem seksualnym. Przecież one wyglądają dokładnie tak samo. Ale różnica tkwi w następującym aspekcie:

Narcyzm seksualny nie jest ani zaburzeniem osobowości, ani stanem psychicznym. Odnosi się on w szczególności do cech narcyzmu, które przejawiają się jedynie w czyichś zachowaniach seksualnych i w stosunku do seksu. Osoba może wykazywać cechy narcyzmu seksualnego, nie spełniając żadnych kryteriów diagnozy narcystycznego zaburzenia osobowości.

P.S. Jeśli jesteś zainteresowana tematyką narcyzmu i funkcjonowania narcyzów w związkach, zachęcam cię do przeczytania przewodnika „Sposób na narcyza”. Książka ta omawia wszystkie sztuczki, które można użyć, aby sprawić, by narcyz stał się dla nas nieszkodliwy i bardziej przystępny w związku. E-book znajdziesz tutaj.

Strategia, która pozwala bronić się przed narcyzem, zdobyć go, odzyskać lub uwolnić się od niego

4.4/5 - (10 votes)
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi to blog poświęcony rozwojowi osobistemu, psychologii i relacjom partnerskim. Jesteśmy także autorami cenionych poradników poświęconych tej tematyce. Wszystkie nasze e-booki dostępne są na tej stronie.